Pitanja iz knjigovodstva

pozdrav svima,

potrebna mi je informacija na koji nacin se oporezuje naknada koja se daje zaposlenom od strane poslodavca za upotrebu njegovog privatnog vozila u sluzbene svrhe. u firmi je definisan bruto pausalni iznos od 400eur za mesec dana (tu je uracunat i trosak goriva i sve). da li se na tih 400eur gleda kao na klasicnu zaradu na koju ide porez 12% + doprinosi 17,9% (ako se ne varam) ili je to iznos koji se ne oporezuje?

hvala unapred na odgovoru

naknada za koriscenje sopstvenog vozila je 30% cene jednog litra goriva po predjenom kilometru to je neoporezivo tj izrazeno u dinarima to je 4542 ,00 dinara mesecno .Preko ovog neoporezivog iznos placa se porez od 12%.
 
pozdrav svima,

potrebna mi je informacija na koji nacin se oporezuje naknada koja se daje zaposlenom od strane poslodavca za upotrebu njegovog privatnog vozila u sluzbene svrhe. u firmi je definisan bruto pausalni iznos od 400eur za mesec dana (tu je uracunat i trosak goriva i sve). da li se na tih 400eur gleda kao na klasicnu zaradu na koju ide porez 12% + doprinosi 17,9% (ako se ne varam) ili je to iznos koji se ne oporezuje?

hvala unapred na odgovoru

Jel on vama tu naknadu za koriscenje sopstvenog vozila u sluzbene svrhe isplacuje zvanicno ( na racun, kroz blagajnu) ili vam samo da te pare bez zvanicnih pisanih dokaza o tome da ste ih dobili?
 
@lkfinance - tek treba uz junsku platu da se isplati to je nova varijanta, icice regularno na racun posto je strana kompanija u pitanju pa nema nista na ruke, sve prijavljeno. E sad ne znam da li ce jednostavno biti dodato na platu ili kao posebna stavka. U isplatnim listicima do sada ima stavka Car allowance kod koje je svima stajalo - posto su jedine opcije bili sluzbeni automobili. Ne znam kako nas zakon gleda na car allowance kao opciju?
 
@lkfinance - tek treba uz junsku platu da se isplati to je nova varijanta, icice regularno na racun posto je strana kompanija u pitanju pa nema nista na ruke, sve prijavljeno. E sad ne znam da li ce jednostavno biti dodato na platu ili kao posebna stavka. U isplatnim listicima do sada ima stavka Car allowance kod koje je svima stajalo - posto su jedine opcije bili sluzbeni automobili. Ne znam kako nas zakon gleda na car allowance kao opciju?

Šta god njemu značilo Car allowance, situacija je sledeća:
Naknada za korišćenje sopstvenog automobila u službene svrhe se isplaćuje na sledeći način:
Primer: Po putnim nalozima za mesec maj treba da ti se isplati za koriscenje sopstvenog automobila u službene svrhe 20.000,00 dinara.neoporezivi iznos je 4.542,00 dinara.Pa se razlika od 15.458,00 dinara deli sa koef. 0,88 i onda na taj bruto iznos se obračunava porez na dohodak građana od 12%, koji treba da se uplati na odgovarajući račun i do petog narednog meseca podnese poreska prijava PP-OPJ1, uredno popunjena i overena i specifikacija poreza uz prijavu.

17.566,00 x 12% = 2.108,00 dinara-porez na dohodak građana
Tako da ces na račun dobiti 20.000,00, a firma na taj iznos mora platiti porez na dohodak građana u iznosu od 2.108,00 dinara.

Inače naknada za korišćenje sopstvenog automobila u službene svrhe ne čini zaradu, već naknadu. POzdrav!
 
Moze li neko da mi pojasni popunjavanje PPDG-1 kad prvi put otvaras radnju: na osnovu cega da predvidim prihode i rashode, tj koji je najmanji iznos dobiti koji moras prikazati? Da li je bolje (jeftinije) ici na pausalno oporezivanje ili po akontacionoj prijavi placati porez na dobit?

ma prosto stavis prihode takve da izmedju prihoda i rashoda bude mala dobit kako te ne bi u startu oporezovali napamet pa kada budes imala bilans placaces po ostvarenoj dobiti ili po onoj koji ti oni odrezu.Zato sada stavi oko 10000 neka bude dobit.
 
Zavrsila sam kurs za knjigovodju, radim u preduzecu 8 godina na nekim petim poslovima kao adminstrativni radnik i nema sanse da dodjem do finansija. Saljem dnevno 3-4 CV na razne konkurse za knjigovodje u nece niko da me primi bez iskustva (razumljivo). Nemam licnih veza da me neko negde ubaci. Kako da dodjem do prvog posla u knjigovodstvu gde cu da naucim posao? :dash:

u agenciji mozete dobiti posao ako ste kod njih zavsili kurs knjigovodstva,to je ipak nesto sto nigde drugde nema a i sami ste se u to uverili.Morali ste voditi racuna o tome i ranije.
 
Poslednja izmena od moderatora:
u agenciji mozete dobiti posao ako ste kod njih zavsili kurs knjigovodstva,to je ipak nesto sto nigde drugde nema a i sami ste se u to uverili.Morali ste voditi racuna o tome i ranije.[/

odgovor sam dao precizan .............u pitanju je agencija koja vodi racuna o svojim polaznicima tako sto im omugucava da rade ili da volontiraju kako bi bili sigurniji kada budu samostalni.
 
Poslednja izmena:
Cao ljudi, zavrsio sam ekonomsku skolu pa bih voleo da se bavim knjigovodstvom. Medjutim potrebno je da polozim neki strucni ispit pa ukoliko neko nesto zna o nesto o tome neka mi pomogne. Pozdrav.

ne treba ti sturcni ispit ako znas da knjizis ,to je ukinuto odkada je ukinuta SRJ .Taj papir je bio potreba u socijalizmu kao neki dokaz ,u kapitalizmu je potrebna preporuka ili znanje
zato sada ako znas znas a nekda je bilo imam papir a ne znam.
 
ne treba ti sturcni ispit ako znas da knjizis ,to je ukinuto odkada je ukinuta SRJ .Taj papir je bio potreba u socijalizmu kao neki dokaz ,u kapitalizmu je potrebna preporuka ili znanje
zato sada ako znas znas a nekda je bilo imam papir a ne znam.
Anabole, ovo uopšte nije tačno, raspitaj se malo bolje. Potreban je sertifikat za samostalnog knjigovođu, koji se ujedno i traži nakon registracije knjigovodstvene agencije.
 
Sertifikat saveza racunovodja i revizora je bio potreban samo za potpisivanje zavrsnog racuna. Po clanu 16 zakona o racunovodstvu i reviziji nije potreban sertifikat. Clan 16 glasi :"Pravno lice, odnosno preduzetnik opštim aktom uređuje školsku spremu, radno iskustvo i ostale uslove za lice koje vodi poslovne knjige i sastavlja finansijske izveštaje.". Ja sam racunovodja, i nemam sertifikat saveza racunovodja i revizora srbije, vec sam obuku zavrsio u privrednoj komori. E, sad, kod poslodavaca se vise ceni sertifikat saveza rrs , ali kao sto vidis sami odredjuju ko ce im voditi knjige...

Evo ga i zakon

http://www.poreskisavetnik.com/zakon/oracunovodstvu.html
 
Sertifikat saveza racunovodja i revizora je bio potreban samo za potpisivanje zavrsnog racuna. Po clanu 16 zakona o racunovodstvu i reviziji nije potreban sertifikat. Clan 16 glasi :"Pravno lice, odnosno preduzetnik opštim aktom uređuje školsku spremu, radno iskustvo i ostale uslove za lice koje vodi poslovne knjige i sastavlja finansijske izveštaje.". Ja sam racunovodja, i nemam sertifikat saveza racunovodja i revizora srbije, vec sam obuku zavrsio u privrednoj komori. E, sad, kod poslodavaca se vise ceni sertifikat saveza rrs , ali kao sto vidis sami odredjuju ko ce im voditi knjige...

Evo ga i zakon

http://www.poreskisavetnik.com/zakon/oracunovodstvu.html

Kod pravih privrednika se vise ceni znanje steceno u knjigovodstvenoj agenciji iz razloga sto se tamo poloaznik susrece sa prakticnim stvarimia ono sto muce privrednika i sto treba da pomogne tim privrednicima .U savezu se susrecu sa teorijom koja je uglavnom zastarela i koja ne moze da pomogne mnogo jer praksa je ipak ono od cega se zivi.
 
Moje iskustvo sa Savezom racunovodja i reviyora Srbije je sledece. Htela sam da kod njih polazem ispite za ovlascenog racunovogu (posto sam zavrsila samo Ekonomski fakultet) i porucim za pocetak neke knjige od njih da krenem polako da spremam te ispite a kada sam te knjige dobila... :zcepanje::zcepanje: :zcepanje:Ladno je knjiga sa Ekonomskog fakulteta u Beogradu sa I godine i to stara knjiga koju je pisao jos pokojni prof.Radovanovic... Toliko o azurnosti :dash:
A da ne pominjem da u njihovim knjigama se ne pominje pojam PDV-a i kako se knjizi. Kao, imate poseban predmet, a literatura za taj predmet je zakon o PDV-u koji mozete i sami da kupite u svakoj knjizari ili da skinete na netu.
I naravno odustala sam, jer mi se bas ne daju ponovo pare za knjige sa fakulteta i za stvari koje su mi apsolutno poznate i koje imam u malom prstu.
Naravno svako ima pravo da odluci sta mu je ciniti, a ja sam samo napisala kako sam se ja "provela"
 

Back
Top