Zasto mora da se restartuje komp

Pazite da ovo ne bude off topic.. Pitanje je bilo zasto se mora restartovati kompjuter nakon instalacije programa...

KOliko ja znam, a mozda ne znam, vecina programa posebno onih vecih trazi restart racunara da bi se nakon restarta mogli formirati registry kljucevi od tog programa i da bi program koji je instalisan mogao da funkcuionise po komandama... To bar je svakom jasno, i onim naprednim a vec i pomalo pocenicima...


Uh, nije mi trebalo ovo pisanje, a zasto komp mora da se resetuje, pa mora,...

Nervoza eto ti.....
 
GZ:
Pazite da ovo ne bude off topic.. Pitanje je bilo zasto se mora restartovati kompjuter nakon instalacije programa...

KOliko ja znam, a mozda ne znam, vecina programa posebno onih vecih trazi restart racunara da bi se nakon restarta mogli formirati registry kljucevi od tog programa i da bi program koji je instalisan mogao da funkcuionise po komandama... To bar je svakom jasno, i onim naprednim a vec i pomalo pocenicima...


Uh, nije mi trebalo ovo pisanje, a zasto komp mora da se resetuje, pa mora,...

Nervoza eto ti.....
Njih program formira, oni se samo aktiviraju posle restartovanja(najcesce)...
 
npr. naprave key u run-u, to znaci da se program pokrece pri sledecem startu windowsa, a vecina programa se odmah pokrene; veliki br. programa koji imaju taj key, njima je on jedini :lol: ; a oni prog. sto ih imaju jos su manje vise nebitni, recimo oko skina, putanje instalacije...
 
mslav:
Pa to ni meni nije jasno... :lol:
A to je...
MBR je skracenica od "Master boot record". To ti predstavlja prvi ili prva dva sektora na hardu i u njega se upisuju podaci o Operativnom sistemu, FAT tabela i sl.
Znaci on (MBR) koristi samo zato da bi ti prikazao koji OS se nalazi i gde se taj OS nalazi na hardu (ili vise njih).

E sad prilikm formatiranja hard diska (onog obicnog) ti stvarno brises samo MBR i FAT tabelu cime ostale podatke cinis necitljiv za OS, a oni su u stvari i dalje tu. Zato se mnogi podaci mogu vratiti posle brisanja ili formatiranja ukoliko se ne pise preko njih novim.

Ako sam sta izostavio dopunite me.
 
Кулиража:
mslav:
Pa to ni meni nije jasno... :lol:
A to je...
MBR je skracenica od "Master boot record". To ti predstavlja prvi ili prva dva sektora na hardu i u njega se upisuju podaci o Operativnom sistemu, FAT tabela i sl.
Znaci on (MBR) koristi samo zato da bi ti prikazao koji OS se nalazi i gde se taj OS nalazi na hardu (ili vise njih).

E sad prilikm formatiranja hard diska (onog obicnog) ti stvarno brises samo MBR i FAT tabelu cime ostale podatke cinis necitljiv za OS, a oni su u stvari i dalje tu. Zato se mnogi podaci mogu vratiti posle brisanja ili formatiranja ukoliko se ne pise preko njih novim.

Ako sam sta izostavio dopunite me.

Ajd' da se podsetim doba kad smo radili u Assembleru (jednom budale napisasmo knjigovodstveni program u njemu. I tada jos nije bilo turbo Assemblera, vec direktno bato!.. :) Pa kad su trebale izmene a nema imena labela :( ... )

MBR je sektor na cilindru 0, glava 0, znaci prvi sektor na hard disku, kreira se pomocu FDISK programa na primer. Takav program za sve OS mora da napravi slican/specifican MBR. MBR je prvi sektor u sektorima particije, od kojih svaki sadrzi podatke o particionoj tabeli.

Sad, ima tu svakakvih podataka ali na primer:
MBR programski kod pocinje na offsetu 0000.
MBR poruke pocinju od offseta 008b.
Particiona tabela pocinje od offseta 01be.
"signature" (ne znam da prevedem) je na offsetu 01fe.

Kada FDISK izdeli disk na particije, fajl sistem mora biti sposoban da prepozna to particionisanje. Informacije o lokaciji pocetka i kraja svake particije je smestena u pomenuti prvi sektor (broj 0) koji se zove Master Boot Sector (MBR). Nakon toga su smesteni regularni boot rekordi na pocecima svake particije diska.

MBR cuva informacije u read-only atributu. Pise se jednom za vreme particionisanja i trebao bi nakon toga da se ne menja vise. Ali, ima programa koji menjaju MBR, na primer neke vrste virusa (posebno su opasni, jer se upisuju u slobodne delove MBR, nekad smo to koristili za zastitu programa) ali se moze menjati i pomocu nekih "system utilities", sto treba raditi veoma, veoma oprezno, jer se moze "sasuti" ceo sistem i to nepovratno sto se podataka tice.

Alati za kreiranje "multiple boot" zamene MBR kodom iz alata i omogucava se korisniku da izabere razlicite OS na jednom PC-ju.

Ako bi iz nekog razloga zeleli da se kurtalisemo vise MBR na sistemu, mozemo upotrebiti komandu FDISK/MBR koji jednostavno ponovo napise MBR i ostale boot sektore. Ovaj se postupak moze primeniti i nakon napada virusa, kada boot sektor postane beskoristan, pa se najpre butujemo sa diskete i startujemo FDISK/MBR
Vazno je napomenuti da ako nas je virus napao na MBR, cak i klasicni FDISK sam za sebe i formatiranje cesto nece pomoci! U takvim slucajevima samo jos FDISK/MBR pomaze.

Malo je komplikovano ali bolje ne cackati ako ne znamo sta tacno treba da se desi i sta radimo, jer danas ima nacina da "svrljamo" po svakom bogovetnom bajtu na disku, ukljucujuci i MBR... Mislite o tome, kad se sledeceg puta masite za neki "hakerski" alat a niste ni procitali "readme" file :)
 
Za danasnje korisnike OS, te stvari su negde u magli izgubljene, sto je i normalno. Cika Gejts je navikao generaciju na klik ovde i klik onde.
Koliko sam samo puta sreo mlade ljude koji nemaju ideju kako nesto da urade na nivou CMD. Nema sanse, ako nema gde da se klikne. Koliko njih ne zna ni kapacitete disketa. Ne mislim da je to katastrofa, samo hocu da kazem da mi koji smo mnogo ranije poceli da se bavimo racunarima, mnogo stvari smo radili "rucno" i morali smo poznavati kako OS dise i zasto uopste dise ako dise :)
 
codemaker:
A da se trampimo, ja bih rado postao 10 godina mladji , ne verujem da bi se ti usrecio, vec ja eventualno :)
U pravu si.
Sad je mnogo, mnogo, mnogo lakse savladati neke stvari nego sto je to bilo pre 10 godina.
Skoro sam raspremao podrum i nadjem jedan Svet kompjutera iz 95.
HIT racunar, cena oko 3.000DM, a OVOLIKIM slovima pise sa "CD-ROM"-om.

Pa najosnovnije podesavanje racunara vrsilo se fizickim putem, a sad je sve to svedeno na klik misa ili eventualno cackanjem BIOSa.
 
Кулиража:
codemaker:
A da se trampimo, ja bih rado postao 10 godina mladji , ne verujem da bi se ti usrecio, vec ja eventualno :)
U pravu si.
Sad je mnogo, mnogo, mnogo lakse savladati neke stvari nego sto je to bilo pre 10 godina.
Skoro sam raspremao podrum i nadjem jedan Svet kompjutera iz 95.
HIT racunar, cena oko 3.000DM, a OVOLIKIM slovima pise sa "CD-ROM"-om.

Pa najosnovnije podesavanje racunara vrsilo se fizickim putem, a sad je sve to svedeno na klik misa ili eventualno cackanjem BIOSa.

Pa ono nekadasnje mucenje sa osnovnim komadama OS, sa potrebom poznavanja svega "u crevca" i nije bilo lose iskustvo.
Ako mi verujes, i dan danas, kad programiram nesto za neki "nizi" level, mnoog mi dobro dodje poznavanje i shvatanje kompletne earhitekture OS i logike koja je tu sadrzana.
Seti se samo interapta. garantujem da mnogi danasnji momci programer (i to dobri, dakle bez uvrede za njihov rad naravno) ne znaju tacno sta i kako se interapt koristi ili moze koristiti. Pogotovo u "sirovom" masincu. Ja sam prestao da radim u masincu kad se pojavili maltene "vizuelni" masinci, ali se secam kad smo pisali spageti masince, bez labela samo sa "gadjanjem" adresa. Pa smo korstili interapte za skokove na neke memorijske lokacije itd itd..
Danas toga nema, sve na "klik misa" udaljeno :)
Ko zna zasto je to dobro. cesto sam se pitao "a sto bi pa to trebalo znati?" A onda shvatim da ipak poneki puta treba.
Pre dve godine sam za neku stranu firmu zavrsio programiranje u cistom C neke masine koja preko serijskog porta komuncira sa racunarom, tamo prebacuje neki niz bajtova, koje PC interpretira i ubacuje u bazu podataka, a zatim vraca neki novi niz bajtova masini koja ih kroz C interpretira itd...
Kako mi je samo dobro doslo sve prethodno znanje!!.. :)

Al' dobro, vremena se menjaju. Jedino sto nikada ne treba smetnuti sa uma; da bi se napravio OS koji trazi samo "kliktanje" misem, treba ga uraditi ipak na onom najnizem nivou, dakle... :)

A sto se tice CD-ROM uredjaja, ma bre kad sam dobio novi Spectrum 48K nakon onog ZX 16K, dva dana nisam jeo, spavao ni pisao, sve radeci na njemu i isprobavajuci ga :)
 
codemaker:
mslav:
:)
Sta bi sa tom skracenicom?
jel' znaci mozda "(B)ice (T)eska (T)rampa" ? :)
Back To Topic ...
Pa bas zbog tog znanja ti si sad na mnogo boljem polozaju od vecine danasnjih "mladjih" programera, nemoj ovo da shvatis kao ulizivanje .....
A takvih stvari nema sad na "otvoreno", ali uvek ce biti potrebne...
(sta li sam sad rekao... :lol: )
 
mslav:
codemaker:
mslav:
:)
Sta bi sa tom skracenicom?
jel' znaci mozda "(B)ice (T)eska (T)rampa" ? :)
Back To Topic ...
Pa bas zbog tog znanja ti si sad na mnogo boljem polozaju od vecine danasnjih "mladjih" programera, nemoj ovo da shvatis kao ulizivanje .....
A takvih stvari nema sad na "otvoreno", ali uvek ce biti potrebne...
(sta li sam sad rekao... :lol: )

Ma nema tu ulizivanja, ja sam jednostavno imao tu "srecu" :? da radim na racunarima u to vreme... :)
 

Back
Top