Kako rešiti problem prizemnosti?

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Kako rešiti problem prizemnih i onih što sve posmatraju iracionalno?

Da je to samo njihov lični problem (kao kod homoseksualaca dok su u svojoj kući) onda sam za potpuno razumevanje i poštovanje, ali nije takav slučaj.

Primer: Zbog prizemnog gledanja , mnogi nisu željni da nauče i shvate ono što je štetno ili ono što je naprednije.
Tu ne prestaje problem , jer kasnije neznanjem i nestručnošću stvore problem celoj okolini i svima sa kojima su u dodiru.Često i životno ugroze ostale.
Onda za ublažavanje problema društvo (i napredni pojedinci u njemu) upotrebe snagu, sredstva i vreme i na kraju i razumevanje i često nepravedno pritiskaju druge elemente društva zbog slučaja koji je izronio zbog pojedinaca.

Sebičnost je loša osobina i nije napredna , prizemnost pojedinca nije strašna stvar, ali brojnost prizemnih , još kad je tolerisano i nerestriktivno dovodi do takvog nazadovanja i davljenja i "normalnih" , a kamoli naprednijih.

Postoje u praksi razni metodi u raznim državama, ali me interesuje ima li čega u literaturi filozofije , i koji su vaši stavovi povodom ovoga?
 
ne znam zasto bi uopste resavao problem prizemnih ljudi jer takvih je 80% na ovom belom svetu. Mogu odredjeni ljudi koji su prosvetljeni u odredjenim vremenskim intervalima da uticu na promenu prizemnosti na neke vece spratove, tu se slazem s tobom i ujedno mislim da je ovo jedini nacin "borbe" protiv prizemnosti. Sto se tice iracionalnog u ljudima ono je tek nesavladivo. Uzmi npr. strah od insekata ili pauka koji ti realno ne mogu nista. :wink:
 
Dragi Tuzni Patak,
tema koji si otvorio spada u grupu onih vecnih tema, pogotovo u Srbiji.Ona da je tako nazovem bazicna prizemnost se donekle da ispraviti danasanjom kulturom i postoji u svakoj zemlji, ali postoji i namerno, sistematski projektovana prizemnost.
Kako i zasto?Danas se prizemnost namerno produkuje radi sistematskog zaglupjivanja nacije, a ne otvaranja ociju narodu, jer se hoce inferioran subjekt nesposoban da artikulise svoje opravdane zahteve.
Tu je i ono posve skromno znanje ovdasnjih intelektualaca, koji igraju jednu specificnu, nasu igru, koje onda u ocima tako inferiornog subjekta postaje veliko.U tom vrzinom, skromnom kolu, subjekt koji kao nesto vise zna na kraju, hoce to svoje znanje da unovci kao nekakav ekspert.
Posto sada proucavam jedno delo T.Adorna, on bi rekao otprilike ovako:prizemnost kao dominantan ili podmukao princip vlada u pojedinacnom, pri cemu svako izbegavanje prizemnosti kao individualni napor samog subjekta nista ne resava, jer se ne resava u samom drustvu,kao vladajucem.Sta to znaci- potrebno je sistemsko, zdruzeno, resavanje pri cemu treba narocitu paznju pokloniti implementaciji samog "programa protiv prizemnosti"!
Realno, u Srbiji to nema niko da sprovede iz gore navedenih razloga, a svi ce pre ili kasnije platiti punu cenu takvog neuspelog aranzmana.
 
Bez namere da uplićem nešto nevezano za temu, ja sam tebe, Patak, shvatila kao veoma prizemnu osobu :shock:
Ali, to sad nije bitno, jer očigledno ne razumem šta tačno pitaš.
Da li misliš na prizemnost kao suprotnost "širokim pogledima" :?:
Ili na nešto drugo?
Baš sam nedavno došla do zaključka da se velika većina ljudi koji sebe smatraju "oslobođenim od predrasuda" uglavnom koncentrišu na predrasude prema novinama, ali, pravi široki vidici se moraju protezati i unazad...
Sad, ne znam koliko sam pameti ili gluposti prosula, obzirom da stvarno ne razumem temu :?
 
Lexa:
Bez namere da uplićem nešto nevezano za temu, ja sam tebe, Patak, shvatila kao veoma prizemnu osobu :shock:
Ali, to sad nije bitno, jer očigledno ne razumem šta tačno pitaš.
Da li misliš na prizemnost kao suprotnost "širokim pogledima" :?:
Ili na nešto drugo?
Baš sam nedavno došla do zaključka da se velika većina ljudi koji sebe smatraju "oslobođenim od predrasuda" uglavnom koncentrišu na predrasude prema novinama, ali, pravi široki vidici se moraju protezati i unazad...
Sad, ne znam koliko sam pameti ili gluposti prosula, obzirom da stvarno ne razumem temu :?

Bez intencije da branim T. P. licno, moram da kazem da si mnogo gluposti prosula i uz to pokazala lose vaspitanje time sto neargumentovano vredjas jednog od retkih ljudi na forumu koji se u svakoj napisanoj poruci trude da pokazu ozbiljnost, i time postovanje prema svakom potencijalnom citaocu.

Shiroki pogledi ne verujem da mogu da budu ni u kom slucaju suprotnost prizemnosti, jer i usko gledanje na stvar moze biti dovoljno da se dela ispravno, mada ne i da se ta ispravnost do kraja razume. Sto se tice "oslobodjenja od predrasuda", radi se samo o floskuli bez ozbiljnog znacenja, jer ni filozof (kao najveci medju duhovima) mora da ima milion predrasuda, ako iole zeli o necemu da razmislja. Da nije predrasuda ne bi bilo ni misljenja.
 
Misanthropos:
Bez intencije da branim T. P. licno, moram da kazem da si mnogo gluposti prosula i uz to pokazala lose vaspitanje time sto neargumentovano vredjas jednog od retkih ljudi na forumu koji se u svakoj napisanoj poruci trude da pokazu ozbiljnost, i time postovanje prema svakom potencijalnom citaocu.

Shiroki pogledi ne verujem da mogu da budu ni u kom slucaju suprotnost prizemnosti, jer i usko gledanje na stvar moze biti dovoljno da se dela ispravno, mada ne i da se ta ispravnost do kraja razume. Sto se tice "oslobodjenja od predrasuda", radi se samo o floskuli bez ozbiljnog znacenja, jer ni filozof (kao najveci medju duhovima) mora da ima milion predrasuda, ako iole zeli o necemu da razmislja. Da nije predrasuda ne bi bilo ni misljenja.
De de de, nemo' se jediš, nije sve ni u ozbiljnosti... Patak bolje od tebe, mnogo bolje, razume šta sam ja htela napisati, a ti sad kukaj kako sam ga uvredlia jer sam rekla da mislim da je prizemna osoba :shock: :roll: :roll: :roll:
Kladim se da će nedeljama da plače u krevetu misleći o tome kako sam mu ja rekla da je prizeman :roll:
Zašto UVEK, ali UVEK ima neka baba koja voli da od razgovora pravi svađu?
Okanite me se više, smučili ste mi se, stvarno. Nemam energije za odgovaranje na vaše uvrede.
 
Uvažavanja,ovaj Patak,deluje kao neko ko je pao sa druge planete,odnosno ja njega apsolutno ne razumem,i zato u potpunosti shvatan Lexu,koja je verovatno mnogo duže na ovom forumu,i kojoj su se njegova javljanja puna "smislenosti",obesmislila. Sve njegove,intence,"ideje",prepisane gomile gluposti,nemaju veze sa bilo čim.To je jedna Tužna PatkastA naracija,beskonačno dosadna.Žao mi je što ovim potirem,sve prethodno izrečeno na temu trpeljivosti,ali ipak ne mogu da ne kažem: neka foliranti,koji nemaju svoje JA umuknu.
 
Ja poštujem Lexu, i znam da joj je teško.
I ne ljutim se na nekoga što me ne razume.
Nerazumevanje je posledica moje nesposobnosti da razumno objasnim ili preuranjenosti da to učinim.
-------------------------
Možda je bolja reč za mene priprost , a ne prizeman , bar ne u sujetnom smislu.
-------------------------
Ono što stvarno želim , bez obzira što vam se TRENUTNO ČINI NEMOGUĆE I NEOSTVARIVO U SRBIJI,
želim da čujem svaku ideju , metodu, skup metoda , pravilo , koje bi tendenciju poglupljivanja (i pored toga i unižavanja obrazovanja) u Srbiji radi lakše manipulacije i jevtinije radne snage IGNORISAO.
Znači kao da nemate medijsko , inercijalno dejstvo ovog G efekta.
Molim vas , sve što vam pada na pamet ili ste naleteli u literaturi , a da bi podstaklo rad ljudi na svom obrazovanju i samosvesti (ne u smislu radnog usavršavanja i razvoja poslovne taktike, mada me i to interesuje).
-------------------------------------------
Znam da ovako čitano , ovo izgleda kao utopija , ali nije . Važno je da se polako skupljaju metode i podsticaji duhovnog (ne samo psihološko-sociološkog) razvoja.

P.S. Nekad je čoveku potrebna podrška , a nekad baš bez podrške mora da nastavi i nadje snage (i vere).
 
Pokušajte svi da se udaljite jedan korak unazad, i shvatićete da je prizemnost ekstremno subjektivna kategorija.

Da bi osoba A rekla za osobu B da je "prizemna", ona svakako mora iskreno verovati da je po određenom kriterijumu iznad nje. U ovom slučaju, obično se misli na intelektualni razvoj.

Uopšte ne verujem u takav koncept. Da li vi stvarno mislite da je prosečan Aboridžin koji živi tradicionalnim načinom života (dakle jede crve i nema pojma o grčkoj klasičnoj literaturi) zaista prizeman čovek?

Ja nekako nemam osećaj da je tako, ako je dotični Aboridžin srećan u svom svetu i ne daje ni groša za "blagodeti" zapadne civilizacije. A možda ne mislim na isto značenje reči "prizemnost"?

Da li neko može ovo malo da mi pojasni?
 
sizife mislim da ovo otvara temu da li smemo apsolutizovati relativnost....
ne verujem da je aboridzin prizeman gledano iz kulturoloskog referentnog okvira, gde svako drustvo ima neke svoje standarde, ali jeste iz civilizacijskog...

npr sto rece neko kanibalizam moze biti deo kulture nekog naroda, ali ne i civilizacijska odlika jer ona ne dopusta tolike varijacije...
tako da civilizacijski gledano, da, postoje prizemni ljudi, to je u bliskoj vezi sa evolutivnim razvojem, npr oni koji slusaju turbo folk i u stanju su ne samo da ga dobro podnesu vec i da ih ta muzika ponese, imaju prizemni nervni sistem, i ti prizemni ljudi koegzistiraju paralelno sa nama koji smo evolutivno otisli dalje (ili mozda samo u nekom drugom pravcu), ne vidim sta bi drugo moglo da objasni kako ti primitivci mogu da se prime na turbo folk, do evolutivna razlika u nervnom sistemu...
 
Dragi T. Patak,
ajde, ajde, imas nasu podrsku.
Dalje, ne znam, zasto je ovde u Srbiji tesko da se imenuju neke stvari.Prizemnost je i nas dovela dovde u Srbiji, a ne nazemnost.
Imenujmo prizemnost, to je onaj nikad dozivljeni pogled u ogledalo, nas i drugih u nasoj okolini.Ne znam zasto se uzima uvek neki gori primer od Srbije, valjda da se ne bi osecali inferiorni, kad ozbilnji inelektualci zude za boljim primerima.Jel to ono sadasnje sve je u redu!?!Mislim da je to jedan neiskren odgovor, ali shvatam da sve nije na nama, jer mi neodlucujemo za celo drustvo, a i kako bi, kad u sebi nevidimo svu snagu prizemnosti naseg drustva, koja nam se tako jasno pokazuje na svakom koraku.
 
oprosti prijatelju, ali ovaj isti Patak je postavljao nazadne i uvredljive teme na racun zena, prava zena i slicnog....
stavise, jednu temu je posvetio da bi rekao zenama da su kokoske....tema "Gde je kukuruz" na Savremenom muskarcu...
u opusu njegovih tema se nalazi i "Koliko ste otvorene" pokusavajuci da sazna dimenzije polnih organa zena odavde....


i posle svega, tema "Kako se boriti protiv prizemnosti?"

slatko cu se nasmejati....
 
anakin:
oprosti prijatelju, ali ovaj isti Patak je postavljao nazadne i uvredljive teme na racun zena, prava zena i slicnog....
stavise, jednu temu je posvetio da bi rekao zenama da su kokoske....tema "Gde je kukuruz" na Savremenom muskarcu...
u opusu njegovih tema se nalazi i "Koliko ste otvorene" pokusavajuci da sazna dimenzije polnih organa zena odavde....




i posle svega, tema "Kako se boriti protiv prizemnosti?"

slatko cu se nasmejati....

:?: Hvala ti prijatelju,na ovoj informaciji,ovo je za mene nešto novo;Ceo dan se pitam,zbog čega me ova minorna pojava na teritoriji Srbije,toliko iritira,kad evo odgovora,iz prethodnog se da naslutiti da je imenovana individua sklona patološkim načinima razmišljanja,a verovatno i postupcima.
 
ah pa to nije nista....skokni do Zenskog kutka....Patkova omiljena teritorija za upiranje prstom, vredjanje, objasnjavanje kako smo mi svi samozivi, egoisti, glupi, nesposobni da shvatimo velicinu jednog patka (da kazem patke?)....

a sve to upakovano u postove u kojima kvazi-intelektualno pristupa problemu...puno interesantnih reci...minikritet recimo (zna li neko?)...i tvrdnje u prvom postu....nema mesta diskusiji....patak tvrdi, on nema nameru da diskutuje....

i cik probaj da ga pitas sta je mislio ili probaj da se ne slazes sa stavom....
 
Gospodo, oštrog jezika:
E, mislim da ja ovde prvi put vidim direktne posledice pogrešnog izražavanja ili pogrešnog tumačenja izražavanja. Insistiram da svi koji izigravaju drvenog advokata odgovore na ovo pitanje:
Šta je PRIZEMNOST!?!
Da li to neko pokušava da napravi paralelu između prizemnosti i gluposti? Neukosti? E, pa, izvinite, UPOTREBITE DRUGI IZRAZ.
Prizemnim ne smatram onog Aboridžina, kao što je neko ovde napisao, već osobu koja stoji na zemlji. Možda tradicionalistu, REALISTU, čoveka sa, dakle, određenim osobinama - prizemnost - pri zemlji.
Sebe sam oduvek smatrala prizemnom osobom.
Ali, biće da sam sve ove godine bila u zabludi, ako ima, evo - odmah idem po Vujakliju da pročitam, da se "edukujem". Ili ta reč u filozofiji ima neko drugo značenje? Dvadeset puta sam napisala ta mi nije jasna tema, niti upotreba takvog jednog izraza kao, uopšte, nečega negativnog.
Da li tu ima nešto pogrešno? Jer, ako je neko izveo zaključak da sam ja ovde nazivala Patka glupim, taj neko je u debeloj zabludi, evo da ga razuverim - Patak je sve samo ne glup. I on to vrlo dobro zna, da mu ja kažem da je glup, ne bi mi verovao. Stvarno lupeta na temama o ženama, ali to je neka druga priča, koja nema veze sa ovom i moje je lično mišljenje, pošto je ovde najlepše kada svi lepo iznosimo mišljenja, bez posredovanja u tuđim nesporazumima, ili nečemu još gorem.
Zato, pre nego što stvarno započnemo bilo kakvu priču, na ovoj temi, za nas (sigurna sam da ima još zbunjenih) koji pogrešno tumačimo reči, objasnite jednostavnim jezikom - ŠTA BILO KO OD VAS PODRAZUMEVA POD POJMOM PRIZEMNOSTI, sa svim svojim smerovima u značenju.
 
Tuzni_patak:
Kako rešiti problem prizemnih i onih što sve posmatraju iracionalno?
I, kakve veze, na kraju krajeva, ima prizemnost sa iracionalnošću?
Prizemnost? Tako se zove tema, ali jednostavno ne vidim kako da protumačim čoveka koji je "prizeman" ovde, ne znam da li sam ikada upoznala takvog čoveka.
Ne sumnjam da tema ima svoj smisao, samo bi bilo lepo da ga ovi što je razumeju podele njeno tumačenje samnom, nekim prostim, narodnim jezikom.
Mmmmmmmmm, da, taj sam izraz tražila. PROST!
Da nije PROST izraz koji malo bolje karakteriše osobe iz teme?

PROST - PRIZEMAN :?
Ljudi, pa to nije isto :roll:
 
Evo kako sam ja shvatao prizemnost.

Prizemnost shvatam kao nešto što uključuje licemernost, nedoslednost,zlobu , pakost, sebičnost, sujetu, mržnju,lenjost, i još po nešto u paketu, znači skup osobina u prizemlju duhovnog u jednom društvu.
Zato smatram da aboridžanin ni po kom osnovu ne može biti prizeman ili tako ocenjen od strane nas koji ne pripadamo i nerazumemo (ni on naše) tradiciju i društvene vrednosti.

A inače ovo što sam izneo u http://forum.krstarica.com/viewtopic.php?p=1106741#1106741
se ne odričem, i samo posmatrajte kako će se javljati pojedinci i kakvim tonom.
------------------------------------------------
A kakva je veza izmedju prizemnosti i iracionalnog?
Tu sam uz ZT ("iracionalno je ono što čovek želi da (p)ostane iracionalno") da mnogi iz motiva lagodnosti ili samoznačajnosti ili zbog bežanja od nerešenog, neželjenog mnoge stvari "guraju pod tepih" iracionalnog i njima nerazumljivog.
Stalnim proširivanjem iracionalnog , dobijamo idealnog prizemnog čoveka u neobrazovanoj okolini. Ponekad pomislim da iskažem jako krupnu rečenicu , da je naše iracionalno ustvari obrnuto proporcionalno samospoznaji.U nespoznaji samo ga vaspitanje može zaštititi od prizemnosti, ili strah od boga.

P.S. Jasno mi je što Anakin (zvana sačekuša) nije razumela da sam "otvaranjem" hteo da ukažem o fetišizmu oko polnih organa, malo mi je žao što ZT jako sujetno reaguje (niko ovde na filozofiji ne bi trebalo da bira strane) , i što se na moje malo jače napade (ne toliko opravdane koliko potrebne i kao test) našao uvredjen, iako se ne slažemo potpuno u vezi iracionalnog, osim onog što je navedeno u gornjoj polovini posta.

P.S.S. Ne lupam ja toliko o ženama, već o MŽ odnosima i to zbog toga što koristim "muški" rečnik, ali ga koristim na muškom kutku. Postoji i "ženski" rečnik , i iste stvari i osećaji sasvim drugačije zvuče kad se on koristi, a isto je tačan i iskren (nisam često pisao koristeći "ženski" rečnik),
a ovo je samo još jedan dokaz plus teoriji da je sve većma odredjeno ličnom percepcijom pojedinca i da je rečnik i njegovo simboličko značenje veliki problem produhovljavanju i egzaktnom.
 
fetisizam? pa onda postavi temu Fetisizam a ne "Koliko ste otvorene"...
kao sad....kazes prizeman a onda kazes kako ti shvatas termin prizeman....
da li ti uopste zelis da te neko razume?
mozda ne....sve vise mislim da ti zapravo hoces da pricas sam sa sobom...

ne bih da ometam konverzaciju....

PS. prizemno je reci nekom da je sacekusa....recimo....

PPS. kako se boriti protiv prizemnosti? za pocetak poradi na svojoj prizemnosti pa ce vec biti jedan manje....
 
mislim da je prizemnost sinonim primitivizmu, mada nemam vujakliju a bas me interesuje sta tamo pise.
sama rec pri zemnost ukazuje na neke arhaicne, vise animalne obrasce ponasanja i nije a priori nista lose.
medjutim , ono sto patak navodi je vise podlost a ne prizemnost.
patak zapravo govori o energiji prizemnosti u coveku ali koja je svesnom voljom stavljena u funkciju podlosti, pakosti, agresije prema drugima sto je opet, nesto drugo...

veza iracionalnog i prizemnog -
iracionalno saznanje je zapravo nesvesno, dozivljajno saznanje, jedan drugaciji kvalitet koji dolazi prvi a na sta se nadogradjuje svesni racio. prizemno je opet blisko skopcano sa nesvesnim. sve je to most ka nesvesnom koji ne treba rusiti.
 
random_cloud_form:
patak zapravo govori o energiji prizemnosti u coveku ali koja je svesnom voljom stavljena u funkciju podlosti, pakosti, agresije prema drugima sto je opet, nesto drugo...
a u sta se pretvaraju oni koji nisu prizemni a svoje znanje stavljaju u funkciju podlosti pakosti, agresije. Upoznala sam jednog coveka, profesora univerziteta, koji je celo vreme rata u BiH proveo u Sarajevu. Sad cuva ovce na jednoj planini i izbegava ljude - kaze da obican ili "prizeman" covek ne moze drugom coveku nikad naneti toliko zla kao "nacitani intelektualac"
 
draga prijateljice andrea,
da upravo tako, cobanin ne moze coveku naneti toliko zla koliko moze neki intelektualac, ali ne zato sto cobanin nece. ne verujem u te price kako su prosti ljudi bolji u dusi.
neka baba bi mozda zarko zelela da napravi virus i obori internet u svetu, ali posto ne ume, odnosno nema moc, ona svoj agresivni apetit svodi na to da recimo kune svog telefonskog dvojnika. zamisli da imas veliku moc? svasta bi ti se rojilo po glavi...
e sad, oni koja svoja znanja stavljaju u funkciju zla, su anticivilizacijski nastrojeni, oni ne samo sto ne sublimisu svoje agresivne porive vec ih svesno ispoljavaju ka drugima (igra tanatosa i erosa).
Prizemnost takodje cine ta nesublimisana nagonska ispoljavanja, ali agresija i rusilastvo nisu diferentia specifica prizemnosti, niti je svesna namera njen imperativ, naprotiv, ona je prosto filogenetski nazadni, arhaicni nivo funkcionisanja bez civilizacijske nadogradnje...
 

Back
Top