lipemija

pilić

Obećava
Poruka
51
Molim Vas za pojašnjenje.
Prije par dana suprug je radio nalaze(33 su mu godine i imao je moždani udar). Nalazi su pokazali povišene trigliceride(23,1). Na nalazu je napisano " Lipomija". Za dva dana doktorica ponavlja nalaze. Trigliceridi su 4,09 sa naznakom da je serum lipemičan.
O čemu se radi? Šta uopšte znači lipemičan? Ostali krvni nalazi su uredu. Samo je blago povišen enzim jetre. Dok čekamo odlazak kod interniste molim Vas da mi pojasnite ove pojmove. Hvala!!
 
pilić:
Molim Vas za pojašnjenje.
Prije par dana suprug je radio nalaze(33 su mu godine i imao je moždani udar). Nalazi su pokazali povišene trigliceride(23,1). Na nalazu je napisano " Lipomija". Za dva dana doktorica ponavlja nalaze. Trigliceridi su 4,09 sa naznakom da je serum lipemičan.
O čemu se radi? Šta uopšte znači lipemičan? Ostali krvni nalazi su uredu. Samo je blago povišen enzim jetre. Dok čekamo odlazak kod interniste molim Vas da mi pojasnite ove pojmove. Hvala!!

Povišena količina masnoće u krvi naziva se lipemija. Sinonimi, dakle drugi nazivi su još: hiperlipemija, hiperholesterolemija. Od masnoća u krvi mogu biti povišene: slobodne masne kiseline, trigliceridi, holesterol ili drugi lipoproteini.

Uzrok može biti različit, no lipemija je najčešće vezana za preobilnu ishranu.
Ukratko, nakon uzimanja hrane, hranjivi sastojci iz crieva dospevaju u jetru. Ćelije jetra tvore lipoproteine, koji putem krvi dolaze do drugih delova tijela, gdje se iskorištavaju ili deponuju kao masno tkivo.
U slučaju uzimanja veće količine hrane bogate ugljenim hidratima ili mastima, veće se količine lipoproteina sintetišu u jetri. Tako u krvi registrujemo višak masnoća.

Povišene vriednosti lipida u krvi vezane su za aterosklerotska oboljenja, oboljenja srca, a u znatnoj mjeri povećavaju mogućnost za nastanak povišenoga krvnoga pritiska, moždanoga udara. To se odnosi prvenstveno na povišene vriednosti LDL - lipoproteina niske gustoće.
(Radi lakšega pamćenja L DL pamtite kao "Loši" lipoprotein, za razliku od "dobrog" HDL - lipoproteina visoke gustoće).

Niskokalorična ishrana, neke namirnice, vitamini, minerali te nezasićene masne kiseline (npr. omega-3), smanjuju nivo LDL i poovečavaju nivo HDL u organizmu.

Da bi laboratorijski nalaz bio valjan, neophodno je pridržavati se sljedećega pravila: biti na normalnoj ishrani najmanje 3 sedmice i bez obroka najmanje 14 sata pre uzimanja uzorka krvi za laboratorijsko testiranje. Normalne vriednosti koje se daju za pojedine lipidne komponente su prosečne vriednosti i odnose se na odraslu zdravu populaciju u našim krajevima.
 
Vec godinu dana imam povisene Trigliceride koji su se u zadnje vrijeme poceli povecavati da bih jucer kontrolisao krv detaljno danas sam dobio nalaze i dijagnoza je : Lipemija !!!
Nalazi su sledeci : Ukupni Holesterol 5,3 mmo l/L , HDL 0,97 mmo l/L , LDL 3,6 mmo l/L , Trigliceridi 4,02 mmo l/L . Molim vas reci te mi kome ljekaru da se obratim sta da radi i jeli opasno.
Inace vodim zdrav zivot i bavim se rekreativno sportom, unapred zahvalan.
 
Hvala, bio sam umedjuvremenu kod ljekara moram jos vise promjeniti nacin ishrane sto vise voca i povrca, poslije 18 h vise nista i sto vise vode piti a dobio sam od ljekara lijek Tulip ( atorvastin ) 10 mg jednom piti uvece pa cemo vidjeti , pozdrav !
 

Back
Top