Koje gume da kupim - Tigar vintera ili Sava eskimo?

Savu nisam probao, a čuo sam i dobra i loša mišljenja... isto kao i Winteru.... mada sam ovu drugu vozio par sezona, čak i jedno celo leto, i dajem visoke preporuke, odlična je guma za tu cenu. Jedina mana koju sam primetio je da je malo bila bučnija, i mekša postrance, znači divljanje u krivini nije preporučljivo. Po snegu ide kao zmaj.

Sad sam prešao na holandske Vredestein, koje su izvanredne i leti i zimi, a nisu skupe i znatno su tiše od Wintere.

te all-season gume su kurc.ina za voznju zimi po snegu ma ko da je proizvodjac.

Prosle godine dosao mi u goste na Kop, stric iz Beograda sa tim gumama michelin all season i vozio brat i zaglavio se u snegu na parkingu jedva smo ga bagerom iscupali i pored toga sto je imao lance na prednjoj osovini. Jeste tu malo ulogu imalo i njegovo neiskustvo jer tu gde je on usao ja ne bi nikad , a ako i bi samo rikvercom.

A ja sto sam pola zime na planini, nikad lanac u zivotu nisam stavio niti se zaglavio . Samo jednom nisam mogao da izadjem do vrha, kad je palo u Martu 30 cm snega za noc/jutro jugovog mekog, pa ovi nisu stigli da ga ociste sa puta. Al stigao sam do vikend naselja ;) . Al tad sam vozio tigar wintera a sada michelin .

Zimska guma je za sneg najbolja stvar i mnogo bolja nego lanac na letnje gume. Narocito kod kocenja .

Zimus se jedan kadet popeo uz jelku bukvalno preko puta autobuske stanice na kopaoniku, sa letnjim gumama i lancima, verovatno mu naislo vozilo i on zakocio zaneo ga zadnji kraj i on poleteo uz brdo i auto bukvalno stoji naslonjen na jelku :) :) :) da crknes od smeha 10 ljudi vuklo auto da ga spusti posle.

Generalno ovo je dobro sto je uvedeno da svi mora da imaju zimske gume od 1 novembra ako ima snega i poledice po putu.

Ti bez zimskih guma i sa lancima su opasnost i za sebe i za druge.
 
oko 20-25.000 km godisnje predjem.

о томе и причам...најгори возачи у таксију намакну 50 000км...значи да гума нормално може да служи 3 године и да пређе 70-75 000км...што и јесте нормално...
Е ,а ови драјвери што не могу да намакну 3500 км ,посао им је у перионици али уз стручни надзор
 
sava eskimo ,jedne od kvalitetniih jesu strane firmaali su dobre glavu cuvaju.

Tigar mnogo duze traju. Ko vozi po Beogradu i vecim gradovima Sava mu se potrosi za jednu dve sezone.

Zato sam i napisao ako vozis po Kopaoniku i drugim visokim planinama nesto je bolja Sava, a ako vozis po Bgu novom sadu i drugim gradovima bolji je tigar jer su tamo temperature mnogo vise.

generalno zimska guma je predvidjena za temeprature ispod 7 stepeni. Cim je iznad 7 , ona je mnogo meka i mnogo se brze trosi

E sad kad je prelaz sezone ti ne mozes da skines gume pre 1 marta najmanje ja skidam tek posle 1 aprila zbog planine .

I tu ti se guma trosi kad ode temperatura opreko 7.

I tada tigar se mnogo manje trosi od save i zato mnogo duze traje.
 
Poslednja izmena:
Ja vozim BMW 318i 1993g. Verujte mi da su Savine zimske gume najgore koje sam probao. Tigar Wintera je odlicna guma, pogotovo velicine 15 i preko. Good year je fantasticna guma.

ti BMW-ovi svi generalno su mnogo losi za voznju zimi zbog veoma loseg rasporedjenja pogona , izgleda da suvise ide na zadnju osovinu, pa su zato teski za kontrolu pod zimskim uslovima.

zamisli da BMW X6 ne moze da izadje zimi uz Kopaonik , kada na putu ima snega, tj kad je mek sneg, i ako ima zimske gume i pogon na sva 4 tocka.
 
Pa gume se valjda kupuju nove...ne stare. Zimske gume novije generacije su sve meke i ostaju takve i kod jako niskih temperatura.
Kupuju se i polovne ali ne radi se o tome.

Kazes da se menjaju kad se potrose do 4mm i da gube karakteristike zbog sare.
Ja ti kazem da se neke sporo trose, izgledaju kao nove, imaju saru vecu od 4mm ali izgube svojstva i klizaju se kao letnje.
Jel se razumemo sad?
 
е ,да пошто се разумеш у гуме ко марија у крив к... то што ти не мрда шара није одлика квалитета,него пластичних особина гуме...
Нормални век трајања Винтере без мењања тј.ставим је крајем Јесени и служи док се не истроши је 50 до 60 хиљада км.код највећих такси идиота...могу да те замислим само какав си када ти гума служи 3500 км...дао бих ти да ми переш кола
izvini macane fali jedna nula, 35 000, gore sam lepo napisao ovde je greska, desava se
mrda sara vise nego na zadnjim, ali taj prvi sloj se najsporije jede ako je trap dobar normalno, nije plasticna jer ja bas vozim sumanuto, znam kako se ponasa kada ima plastike.
E i gume zimske vec na 6mm gube sposobnost pogotovo ako su siroke, a 4 mm nema sta da traze zimi, treba ih dokrajciti u prolecnom i jesenjem periodu, i paziti na kise, tada je na kocenju najopasnija, ili prodati..
 
ti BMW-ovi svi generalno su mnogo losi za voznju zimi zbog veoma loseg rasporedjenja pogona , izgleda da suvise ide na zadnju osovinu, pa su zato teski za kontrolu pod zimskim uslovima.

zamisli da BMW X6 ne moze da izadje zimi uz Kopaonik , kada na putu ima snega, tj kad je mek sneg, i ako ima zimske gume i pogon na sva 4 tocka.
obicno kod takvih dzipova ljudi stave siroke gume, nije auto kriv, nego siroke gume, stavi malo uze zimske pa da vidis kako bi isao. Ako recimo ima zadnja vuca sper, uz odredjeni balans u gepeku ima da izadje bolje nego prednja vuca, bmw se uci ponasanju bas po snegu, jeste pravljen za jurcanje po suvom
 
Kupuju se i polovne ali ne radi se o tome.

Kazes da se menjaju kad se potrose do 4mm i da gube karakteristike zbog sare.
Ja ti kazem da se neke sporo trose, izgledaju kao nove, imaju saru vecu od 4mm ali izgube svojstva i klizaju se kao letnje.
Jel se razumemo sad?


Razumemo se;) gume su uz kocnice najvazniji faktor sigurnosti na putevima.
 
Zar nije obaveza uzeti gume -vličinu koja stoji u tehničkom kartonu ili to može po želji.

ne verujem. postoje i uze felne. pricamo o obicnim normalnim automobilima. cini mi se da je jedan covek doterao svoj auto iz nemacke, a imao je uze zimske gume na uzim felnama

svi znamo da uza guma ide bolje po snegu, tj zimi uopste. zato je lada njiva neprikosnovena na planinskom putevima. gledao sam na ustanickoj kako ovi jaki sa sirokim gumama proklizavaju na uzbrdici na 5 cm snega, a pored njih prolazi kadet suza sa obicnim gumama
 

Back
Top