Štampanje dos-ovog programa

Da li ti DOS uopšte 'vidi' štampač?
Pretpostavljam da je su u pitanju štampači koji se povezuju preko USB porta i DOS ih verovatno ne vidi ...
Ako je u tome problem onda treba da podeliš (Share) taj štampač i da ga u DOS-u podesiš kao mrežni (iako je on vezan za taj kompjuter)
u DOS promptu ukucaj sledeću komandu:

net use lpt1 \\imekompjutera\mrežnoimeštampača /persistent: yes

gde je imekompjutera - ime kompjutera ili IP adresa, a
mrežnoimeštampača - ime pod kojim je podeljen štampač (i koje ne bi trebalo da bude duže od 8 znakova zbog mogućih problema sa DOS-om)
 
Ovako, jedan štampač je Kyocera FS-1200 i comp je sa njime povezan preko LPT kabla (preko preklopnika)i tu se odštampaju samo prva dva reda (ostatak se ne odštampa)a na drugom štampaču je mrežni štampač (preko sviča)Lexmark T630, i tu dos uopšte ne vidi štampač, ali kada mu zadam komandu koju si predložio javlja grešku varijable za persistent!?? :(
Šta da radim?
 
Prekidač /persistent: yes bi trebalo da postavi tu konekciju kao stalnu, može i bez njega samo se može desiti da kompjuter 'zaboravi' da ima taj mrežni štampač. Njega sam video iz helpa za komandu net use ( ukucaš u komadnom promptu net use /help), ja ga ne koristim. Ako samo ti koristiš štampu na ovaj način nemoj ni da ga koristiš, ako izgubiš konekciju znaćeš ponovo da je uspostaviš, ali ako koristi neko ko se ne snalazi sa dos komandama onda je bolja varijanta da koristiš .bat fajl za pokretanje tog programa koji pre poziva programa treba da ima red za povezivanje štampača.

taj fajl izgleda otprilike ovako:

REM -------------------------------------
@echo off
net use lpt1 \\imekompjutera\mrežnoimeštampača /y
program
REM -------------------------------------

gde je program ime programa koji treba da se pokrene,
/y je prekidač da korisnik ne morao da pritisne y ako veza sa štampačem nije prekinuta
a ovaj fajl smestiš u folder u kome je program

Samo sad nisam siguran da mi je jasno šta ti treba, jer ako definišeš mrežni štampač na lpt1 portu ti svu štampu iz dos-a preusmeravaš na njega iako postoji štampač koji je fizički povezan sa kompjuterom preko LPT porta.

ne znam šta bi moglo da bude problem sa štampačem Kyocera FS-1200 (jer ne znam ni kako on izgleda, a ako pod preklopnikom podrazumevaš ono što mislim da podrazumevaš možda je problem u njemu), ali možeš da pokušaš i njega da definišeš kao mrežni štampač.
 
Najpre hvala, drugi savet mi je pomogao. (Štampači su u različitim prostorijama, i program je na 2 računara). Uspela sam da ukucam komandu u .bat fajl i sada dos vidi i mrežni štampač, ali sada ostaje isti problem na oba štampača, odštampa samo prva dva reda a ostalo ne. Šta dalje, neko mi je spomenuo da to ima veze sa brojem redova i kolona, gde se to podešava? :?
Ovako je izgledao .bat fajl:
path...
...
rem autodl 1 hlvn3012 -p
rem type yuhp.dat>lpt1
fogdd
vkey
program
 
Ne verujem da podešavanje redova i kolona ima veze sa tim (to se najčešće podešava iz konkretnog programa).
Da li je problem samo u štampi iz konkretnog programa ili uopšte u štampi iz DOS-a?
Probaj da iz dos-prompta ili iz dos-ovog editora odštampaš neki txt fajl.
(iz dos prompta direktno možeš sa copy fajl.txt lpt1)
Možda je problem u autoexec.nt ili config.nt fajlu - u folderu \windows\system32\ ili \winnt\system32\

Oni obavezno treba da sadrže sledeće redove

Autoexec.nt

lh %SystemRoot%\system32\mscdexnt.exe
lh %SystemRoot%\system32\redir
lh %SystemRoot%\system32\dosx

Config.nt

DOSONLY
dos=high, umb
device=%SystemRoot%\system32\himem.sys
files=150
 
Ovako, sada štampa iz dos-a, ali :
1.Leva margina je previše pomerena udesno pa se ne vidi deo teksta sa desne strane. To sam rešila tako što prvo štampam u fajl pa onda iz fajla na štampač, ali to nije trajno rešenje. Pitaje: Kako ga naterati da pomeri marginu ulevo i odštampa ceo tekst?
2. Samo iz dos-a štampa na zadnji izlaz štampača pa papir ispada ispod stola, a iz fajla i iz drugih programa štampa normalno na gornji izlaz. Kako ga naterati da štampa na izlaz za papir kao i svi ostali?
3. Ne štampa ČĐŠ...slova već YUSCII (/@˘) znakove iako se u programu vide normalno. Kako ga naterati da to radi? Drugar mi je dao program prnconverter ali ne znam kako podesiti na štampaču neki 852.da bi se konvertovanje vršilo automatski. Zna li to neko?
Unapred hvala :wink:
 
Sve tri stavke bi trebalo da se rešavaju kroz setup štampača (ne podešavanje u windowsu u Printers, nego direktim podešavanjem - ukoliko je ono izvodljivo na štampaču jer laserski štampači baš i nisu predviđeni za štampu iz DOS-a, za to se najčešće koriste matrični štampači) on se najčešće pokreće pritiskom na neki od kontrolnih dugmadi pri uključivanju štampača (tad štampač odštampa na papiru trenutne postavke i koju kombinaciju tastera pritisnuti da se promene trenutna podešavanja). Ovo bi trebalo da je opisano u priručniku koji dolazi uz štampač, ako nema pogledaj na sajtovima proizvođača.
Što se tiče slova možda će ti biti potreban poseban drajver koji podržava kodnu stranu (Code page) 852.
 

Back
Top