HACCP - Sistem analize kriticnih i kontrolnih tacaka - sistem koji neka kompanija uvodi u svoje poslovanje da bi ga uskladila sa pravilnikom, tj. Codex Alimentarius pravilnikom. Prihvatanje Codex pravilnika preduslov je za ulazak u WTO (Svetsku trgovinsku organizaciju)
Primer sertifikata HACCP-Codex >
http://www.gulfpaper.com/HACCP-ISO.JPG
Codex je pravilnik o hrani, koji je propisala istoimena KOmisija, o svim vrstama hrane, zato ima preko 4000 odrednica. U njemu stoje odrednice koje se ticu mleka i mlecnih proizvoda, mesa i mesnih preradjevina, povrca, voca.... Te odrednice (guidelines) dozvoljavaju upotrebu GMO, konzervaciju jonizujucim zracenjem, kao i povisen nivo MDK (maksimalno dozvoljenih koncentracija) pesticida, aditiva, lekova (hormona, antibiotika..).
HACCP sistem ( Sistem analize kriticnih i kontrolnih tacaka) standardizuje tehnoloski postupak proizvodnje hrane da bi bio u skladu sa odrednicama propisanim Codex-om.. Dakle, Codex Vam propisuje nacin proizvodnje hrane, a HACCP sistem kroz sistem kontrolnih tacaka kontrolise da li radite po nacinu propisanim Codex-om. On direktno implementira Codex odrednice u proizvodnju.
Codex dozvoljava upotrebu GMO kao hrane u ljudskoj upotrebi. To ne znaci da je vi morate prodavati ako ste u HACCP, ali imate dozvolu. Ali sto bi Vam neko davao dozvolu za prodaju GMO ako ne namerava da je prodajete? Sve najvece korporacije hrane prodaju hranu proizvedenu po Codex-u, bilo da je je u pitanju genetski modifikovana, hormonski tretirana ili sta vec sve. Oni teraju kompanije da uvedu HACCP kojim prihvataju Codex, i na kraju ce se njihova roba naci na rafovima, a vec jeste u velikoj meri. Obican proizvodjac ne moze da im konkurise, jer genetski modifikovane vrste i tretirane hormonski i antibiotski brze rastu, rentabilnije su, i samim tim jeftinije. Korporacije koje proizvode GMO hranu, bilo da je biljna ili zivotinjska su monopolisti.
Sve ovo ce biti po zakonu jer je HACCP uveden, tj. prihvacen Codex. U Srbiji vazeci zakon o genetski modifikovanim oranizmima kaze da je zabranjena proizvodnja i distribucija GMO proizvoda. Uvodjenje HACCP i implementiranje Codex preko njega predstavlja ulazak u zemlju GMO kompanija na "mala" vrata.
Opasnost HACCP standardizacije i legalizacije Codex-a lezi u cinjenici da je sam HACCP definisan kao standard kvaliteta proizvoda. Uvodjenjem istog, uvodite sebi zakonsku obavezu da poslujete samo sa dobavljacima koji su takodje u HACCP standardu. Da bi Vas proizvod bio odredjenog standarda, moraju i sirovine koje nabavljate, zar ne? Zasto je ovo opasnost? Zato sto postoji monopol. Imate MK SEEDS u Srbiji kao distributera Monsanto GMO semena. Ako u jednom trenutku ta kompanija bude imala monopol nad prodajom semena ovde, svi ce morati da kupe od nje. I poljoprivrednici i uzgajivaci stoke. Ako niste u HACCP, mozete da birate i mozete kupiti seme od "malih" proizvodjaca, poljoprivrednika koji nisu u HACCP. Ako ste pak u HACCP sistemu, morate kupiti od kompanije sa HACCP standardom, a to je hipoteticki, u tom momentu, monopolista Monsanto i njegove kompanije kcerke.
Da li, dakle, firma koja posluje u skladu sa HACCP principima nuzno koristi GM u proizvodnji? I da i ne.
Jedna firma se recimo bavi proizvodnjom maramica (kao u primeru sertifikata sa slike). Ona ce u svom poslovanju HACCP sistemom uvesti samo one odrednice Codex-a koje se ticu nekih smernica oko proizvodnje papira. Tako da ce svaka firma HACCP sistemom standardizovati svoj tehnoloski proces i proizvodnju u skladu sa delovima Codex-a koji se ticu njene delatnosti. Odrednice Codex-a koje se ticu GMO, vaze samo za industriju gde se ta pravila mogu primeniti. Jedna fabrika mineralne vode moze uci u HACCP, ali se nje ne ticu odrednice o GMO, jer genetska modifikacija vode nije izvodljiva. Tako da, nema mesta strahu od prisustva modifkovanih organizama u vodi, medu i slicnim proizvodima koji ne koriste biljke koje su obicno GM, ali ne i nuzno!
Znaci, firma koja posluje u skladu sa Codex Alimentariusom tj njenim odrednicama NE MORA da koristi GM nuzno, ali sme. Mnogo bitnije je znati dozvoljene kolicine GM u hrani. Dakle, citati pazljivo deklaracije, tako cete jedino zastiti sebe, jer je sastav mnogo bitniji od neke etikete! Isto tako, ni NO GMO etiketa ne znaci nuzno da je proizvod totalno bez GM. Primer: Soya Yoya mleko ima natpis NON GMO ali pored toga zvezdicu (*) i kada okrenete kutiju i pogledate deklaraciju, videcete da zvezdica oznacava da je to mleko proizvedeno u skladu sa odrednicama Codexa, sto znaci da MOZE da sadrzi GM soju u manjoj meri (0,9%, sto ipak nije nula!)