Sajam 2005

Za one koji nisu imali dodira sa venkel motorima, evo kako rade:
http://static.howstuffworks.com/flash/rotary-engine-animation.swf
detaljniju pricu mozete naci na istom sajtu, adresa
http://auto.howstuffworks.com/rotary-engine.htm
inace za primer u tekstu koriste upravo RX-8.

Ovakvi motori imaju problema sa manjom kompresijom zbog svoje konstrukcije, kao i sa zaptivanjem. Koliko se secam, i prilicni su potrosaci. Retko se koriste u automobilima, ali imaju svoju primenu u avijaciji.
Prednosti su im manje tezine, manji broj pokretnih delova, smanjene vibracije.
 
Na poredim sa Yugom i Golfom pobogu, nisam blesav :roll: Nego kazem ako neki majstori josh uvek ne umeju da oprave Yugica ili Golfa posle toliko godina prisustva na trzistu i tolikog posla, gde ce onda da nauce da rade sa Wankelom? Iz udzbenika? Vazi... ali praxa i je ipak keva na kraju.
Kolko ja znam Mazda je negde krajem '70 i pocetkom '80 pokusavala da progura i nametne Wankelov motor kao resenje za novo doba, ali im je i posle mnogo truda "projekat" propao. Tek su na svjim sportskim modelima i posle godina usavrsavanja uspeli da vrate Wankelov motor na trziste.
 
Ali su uspeli. Mercedes je odustao. Kažu da su materijali pri izradi pravili problem.
A projekat nije propao, samo se razvijao... Ostali nisu smeli da se upuštaju... Svašta rade ti Japanci. Da su samo bliže malo... :(
Čitao sam da su napravili motor u Yamahi (za motocikle) sa jednim cilindrom i 8 (osam) ventila, još pre par godina. Ne znam zašto je stalo, ali performanse su bile fenomenalne... Mala neka kubikaža je bila u pitanju.
 
Kad_LupimLupim:
Na poredim sa Yugom i Golfom pobogu, nisam blesav :roll: Nego kazem ako neki majstori josh uvek ne umeju da oprave Yugica ili Golfa posle toliko godina prisustva na trzistu i tolikog posla, gde ce onda da nauce da rade sa Wankelom? Iz udzbenika? Vazi... ali praxa i je ipak keva na kraju.
Kolko ja znam Mazda je negde krajem '70 i pocetkom '80 pokusavala da progura i nametne Wankelov motor kao resenje za novo doba, ali im je i posle mnogo truda "projekat" propao. Tek su na svjim sportskim modelima i posle godina usavrsavanja uspeli da vrate Wankelov motor na trziste.

Ako neko ima para da kupi Wankelov motor onda mora i da ima para da plati servisera za isti koji mora da postoji. Srbija je mala zemlja i nista nije daleko. Pa ja sam svog pasata od 2000eur odvezao iz Panceva u Arandjelovac na popravku pored gomile majstora u Pancevu, Beogradu... zasto onda neko ne bi auto od 40000eur odvezao pa cak i u Madjarsku na popravku???
 
Dovla:
Kad_LupimLupim:
Na poredim sa Yugom i Golfom pobogu, nisam blesav :roll: Nego kazem ako neki majstori josh uvek ne umeju da oprave Yugica ili Golfa posle toliko godina prisustva na trzistu i tolikog posla, gde ce onda da nauce da rade sa Wankelom? Iz udzbenika? Vazi... ali praxa i je ipak keva na kraju.
Kolko ja znam Mazda je negde krajem '70 i pocetkom '80 pokusavala da progura i nametne Wankelov motor kao resenje za novo doba, ali im je i posle mnogo truda "projekat" propao. Tek su na svjim sportskim modelima i posle godina usavrsavanja uspeli da vrate Wankelov motor na trziste.

Ako neko ima para da kupi Wankelov motor onda mora i da ima para da plati servisera za isti koji mora da postoji. Srbija je mala zemlja i nista nije daleko. Pa ja sam svog pasata od 2000eur odvezao iz Panceva u Arandjelovac na popravku pored gomile majstora u Pancevu, Beogradu... zasto onda neko ne bi auto od 40000eur odvezao pa cak i u Madjarsku na popravku???

Zato što bi, na primer, mogao da imaš problema da uđeš u istu, jer sumnjam da bi te pustili po sistemu: "Dobar dan, došao sam da servisiram auto, mogu li da uđem?" Sem toga, ako auto nije u voznom stanju, to je tek lepota. Ako misliš da je to jednostavno, probaj da dogovriš sa ljudima iz AMSS-a da ti recimo dovezu auto koji nije u voznom stanju iz pomenute Mađarske ovde.

Mislim da je za početak više nego dovoljno.
 
Za sve one koji misle da je Wankel japanska izmišljotina nekoliko informacija. Motor je patent nemačkog inženjera Feliksa Wankela iz pedesetih godina prošlog veka. otkupio ga je NSU i prvi put ugradio u mali spider, a zatim u veći i prestižni RO 80. Zahvaljujući ovom modelu koji je uz lep izgled i dobre karakteristike imao i more mana, fabrika je otišla u bankrot i kupio je VW. Patent su otkupile mnoge firme: Mercedes, FIAT, Citroen, GM, Mazda...Svi osim Mazde su odustali od daljeg razvoja smatrajući motor neperspektivnim. Uz sve prednosti (kompaktne dimenzije, mala masa, manji broj pokretnih delova, velika snaga iz male zapremine, veliki broj obrtaja...) zadržao je do današnjih dana velike mane od kojih su najveće problem zaptivanja rotacionih klipova i nesrazmerno velika potrošnja goriva u odnosu na konvencionalne motore. Zato sam i dao primedbu o trajnosti motora i problemima servisiranja, Ne dao Bog nikom u ovoj zemlji (čak i u većini evropskih zemalja da mu Wankel "ispusti" dušu. Biće to dug i komplikovan put oporavka...
 
Naravoucenije:nemojte kupovati auto od 10 GODINA ako ima malo bolje performanse a oznaku W ispred broja cilindara.
Medjutim, slobodno uzmite Mazdu RX-8 8) jer je pa da vidimo,hmmmmm nova?
+, dok vam garancija istekne stanje ce se valjda popraviti...
 
Espanol:
Za sve one koji misle da je Wankel japanska izmišljotina nekoliko informacija. Motor je patent nemačkog inženjera Feliksa Wankela iz pedesetih godina prošlog veka. otkupio ga je NSU i prvi put ugradio u mali spider, a zatim u veći i prestižni RO 80. Zahvaljujući ovom modelu koji je uz lep izgled i dobre karakteristike imao i more mana, fabrika je otišla u bankrot i kupio je VW. Patent su otkupile mnoge firme: Mercedes, FIAT, Citroen, GM, Mazda...Svi osim Mazde su odustali od daljeg razvoja smatrajući motor neperspektivnim. Uz sve prednosti (kompaktne dimenzije, mala masa, manji broj pokretnih delova, velika snaga iz male zapremine, veliki broj obrtaja...) zadržao je do današnjih dana velike mane od kojih su najveće problem zaptivanja rotacionih klipova i nesrazmerno velika potrošnja goriva u odnosu na konvencionalne motore. Zato sam i dao primedbu o trajnosti motora i problemima servisiranja, Ne dao Bog nikom u ovoj zemlji (čak i u većini evropskih zemalja da mu Wankel "ispusti" dušu. Biće to dug i komplikovan put oporavka...

Tacno, bez obzira u kojoj dosadnoj, bogatoj evropskoj demokratiji se nalazili, Wankel je i dalje frka. Licno sa imao prilike da vidim par mazdica RX 7 ( 86 godiste i 95 godiste kabrio ) koje su likovi pokupovali neznajuci uopste o cemu se radi!!! Kasnije sam video jednu koja je veoma cudno i nezdravo zujala :lol:

Inace, Wankel je na papiru genijalan koncept dok u praxi pokazuje razne probleme. Konkretno, linearno kretanje u mehanici je davno napusten koncept a upravo je to princip na kome se zasniva konstrukcija klasicnog motora. Klip se krece po pravoj liniji, enormno ubrzava i usporava,troseci pri tome mnogo energije. Wankel, sa druge strane je, idejno mnogo napredniji, jer se zasniva na kruznom kretanju koje je idealno (beskonacno) i zahteva manje energije i sile. Nazalost, problemi ga drze na zacelju "kolone" i izgleda da ce pre hibridni pogon uci u siroku upotrebu nego Wankel. Ipak, Mazda je vrlo uverena u nove materijale i elektroniku, a mozda je to i kljuc. U svakom slucaju, RX 8 je na trzistu nesto vise od godinu dana...polako videcemo kako ce se pokazati... :lol:
 
HEMI 426:
Espanol:
Za sve one koji misle da je Wankel japanska izmišljotina nekoliko informacija. Motor je patent nemačkog inženjera Feliksa Wankela iz pedesetih godina prošlog veka. otkupio ga je NSU i prvi put ugradio u mali spider, a zatim u veći i prestižni RO 80. Zahvaljujući ovom modelu koji je uz lep izgled i dobre karakteristike imao i more mana, fabrika je otišla u bankrot i kupio je VW. Patent su otkupile mnoge firme: Mercedes, FIAT, Citroen, GM, Mazda...Svi osim Mazde su odustali od daljeg razvoja smatrajući motor neperspektivnim. Uz sve prednosti (kompaktne dimenzije, mala masa, manji broj pokretnih delova, velika snaga iz male zapremine, veliki broj obrtaja...) zadržao je do današnjih dana velike mane od kojih su najveće problem zaptivanja rotacionih klipova i nesrazmerno velika potrošnja goriva u odnosu na konvencionalne motore. Zato sam i dao primedbu o trajnosti motora i problemima servisiranja, Ne dao Bog nikom u ovoj zemlji (čak i u većini evropskih zemalja da mu Wankel "ispusti" dušu. Biće to dug i komplikovan put oporavka...

Tacno, bez obzira u kojoj dosadnoj, bogatoj evropskoj demokratiji se nalazili, Wankel je i dalje frka. Licno sa imao prilike da vidim par mazdica RX 7 ( 86 godiste i 95 godiste kabrio ) koje su likovi pokupovali neznajuci uopste o cemu se radi!!! Kasnije sam video jednu koja je veoma cudno i nezdravo zujala :lol:

Inace, Wankel je na papiru genijalan koncept dok u praxi pokazuje razne probleme. Konkretno, linearno kretanje u mehanici je davno napusten koncept a upravo je to princip na kome se zasniva konstrukcija klasicnog motora. Klip se krece po pravoj liniji, enormno ubrzava i usporava,troseci pri tome mnogo energije. Wankel, sa druge strane je, idejno mnogo napredniji, jer se zasniva na kruznom kretanju koje je idealno (beskonacno) i zahteva manje energije i sile. Nazalost, problemi ga drze na zacelju "kolone" i izgleda da ce pre hibridni pogon uci u siroku upotrebu nego Wankel. Ipak, Mazda je vrlo uverena u nove materijale i elektroniku, a mozda je to i kljuc. U svakom slucaju, RX 8 je na trzistu nesto vise od godinu dana...polako videcemo kako ce se pokazati... :lol:
Raikonen911 je lepo ''objasnio'' da je reč o novom automobilu koji smo svi videli na upravo završenom sajmu. Drugo, da je to sve oko Wankel motora tako kritično, zar stvarno, ali stvarno, mislite da bi fabrika poput Mazde držala isti u SERIJSKOJ proizvodnji gooodinama? Da je bilo i pre makar sličnih problema, dosad bi verovatno ta negativna reklama obavila posao, zar ne? Ovako, Mazda i dalje proizvodi modele sa Wankelom... A problema ima i sa klasičnim motorima, zar ne Hemi? Ja sam, kao i ti verovatno, isto tako čuo ''par'' da kažem normalnih automobila koji čudno zuje i štucaju. Video sam novi Fokus kako stoji na raskrsnici, nedavno, štuca, trese se, a iz auspuha dim kao Takuma Sato prethodne godine. Video sam nove Mercedese i Audije kako dime kao gradsko saobraćajno. A problem servisiranja kod nas je velik za iole novije tehnologije u autoindustriji - elektronika npr., a i recimo VW i Audi perjanica W motori. Za redovno održavanje možda ne (kao kod RX-8), ali za delove svakako. Kod nas, ponavljam! Espanol, što se tiče potrošnje, dotična Mazda SIGURNO, ALI SIGURNO ne troši više nego odgovarajući recimo nemački ili italjijanski auto iste snage i performansi. Nema veze kubikaža, ne treba RX-8 porediti sa Fiatom od 1300ccm, već sa Fiatom od 230 ks koji ide kao ona. Isti su potrošači. Ne bi išao nijedan auto u proizvodnju, da mu konkurenti troše, kako kažeš ''nesrazmerno'' manje goriva, zar ne?
I još nešto, odakle ti ideja da postoje, bar među nama ovde, ''oni koji misle da je Wankel japanska izmišljotina''? Nisam to video ni u nagoveštaju prethodnih postova. Ili grešim...
 
U pravu si, japanci se sigurno ne bi drzali necega tako dugo da ne veruju u to i da nemaju dokaza da je to nesto sto vredi. Sa druge strane,ima i par detalja koji se ne cuju cesto. Prvo, Mazda je povukla RX 7 sa evropskog trzista jos 1993 godine, zbog lose prodaje, uslovljene losom reputacijom automobila, opet,uslovljene losim kvalitetom motora. Jedina trzista na kojima se prodavao taj model su Amerika i Japan. Model RX 8 se pojavio jos 2003 godine i poceo je da se prodaje, opet, samo u Americi i Japanu.Dve godine kasnije, RX 8 dolazi u evropu ali pracen veoma slabim marketingom. Pomalo cudno, ako se zna da je taj model kao stvoren za reklamiranje i utvrdjivanje novog i dinamicnog ( zoom-zoom ) imidza Mazde.

O cemu se radi? Mazda zna kakva reputacija prati njen Wankel i ako krene da ga jako reklamira, prvi negativni komentari mogu da ugroze prodaju u Evropi koja je dobra i zasniva se na modelima 2,3,6. Pored toga, Mazda zna da je Evropski kupac "pametniji", tehnicki "najpotkovaniji" i najozbiljniji na planeti i ne zeli da mu "uvaljuje" proizvod koji jeste atraktivan ali je nekonvencionalan i moze da krene "po zlu" i time izubi dobar glas koji je ponovo stekla. Sa druge strane,Amerikancima mozes prodati gotovo sve i tamo se RX 8 ludacki reklamira i prodaj e a osim toga oni imaju i posebno dobru mazdinu servisnu mrezu. Japan je posebna prica, ne bi komentarisao a i domace je trziste. Osim toga, te zemlje imaju i posebne propise o kvalitetu goriva, odnosno o cistoci ( u okviru ekologije ) a krupne cestica u benzinu znaju da budu posebno pogubne Wankel ( za sve motore ali za ovaj posebno )

Zakljucak je sledeci: Mazda je nesumnivo unapredila Wankel i on ima nekakvu buducnost, pitanje je samo koliko i da li se taj motor moze uporediti sa konkurentima po svim osnovama. Prednosti postoje ali negativne strane i dalje velike. Motori se kvare i kvarice se dok god ih ima ali neki vise od drugih. Wankelu je u prirodi da se kvari ( nazalost ) i uvek je bio i bice rizican jako. Velika vecina ljudi ne zeli da rizikuje i ako bas hoce sportistu sa Istoka, mnogo bolja varijanta je Nissan Z 350 ( 280 KS, 3,5 V6 klasican motor )


Meni se RX 8 jako svidja, zao mi je sto mi je izmakla voznja u njoj, kapiram da ide "bezobrazno". Ipak, da imam 50 000 evra, me bi te pare otisle u Japan... :lol:
 
e a ovako izgleda prvi mazdin wankel sportski autic ( inace imali su i pik up ali se prodavao samo u Americi )

Mazda Cosmo Sport 1969
mazda-cosmo-sport-2.jpg
 
****** vas mazda rx8... toliko lepih automobila bilo na tom sajmu a vi se zakacili za taj jedan.. jedino pametno sto ste uradili jeste da ste dali sajt kako radi Wankel motor.. Saab je naprimer samo jedna osoba na citavom forumu pomenula.. e to su vec premijere.. a vi "mazda rx8"... da ne poverujes :x
 
to je stara fora a radi jednostavno. Pritisnes je nogom do kraja i cujes isti zvuk kao da si povukao rucnu. I onda je auto ukocen. A kad hoces da je otpustis, opet pritisnes nogom papucicu i ona se vrati na staro mesto. Kod novijih mercedesa se rucna ( nozna ) aktivira nogom a otpusta polugom sa leve donje strane komandne table koja se samo povuce. U praxi covek se relativno brzo navikne ali je frka kada vozite manuelni menjac a treba da krenete sa uzbrdice! Imao sam taj problem sa C 180 Kompressor-om ali sam se nekako izvukao... :lol:
 
Mozes i to da izbegnes. Jednostavno, povuces rucnu, krenes pod rucnom i onda je odpustis a u momentu odpustanja ne pritiskas jace gas da auto ne bi poskocio. Ja sam morao da manevrisem u jednoj jako uskom i strmom dvoristu u centru i u isto vreme sam morao da skrecem i da startujem sa uspona! Sa druge strane, svaki drugi put kad sam vozio auto sa takvom rucnom, bio je automatik pa nije bila frka
 
Ili jednostavno imaš japanca (može i starijeg) sa Hill Holderom, ili možda nekog od najnovijih evropskih automobila. Ne znam da li to ameri imaju u ponudi opreme.
 
Da,ili takav neki sistem. Sa druge strane, oni sistemi za kontrolu brzine spustanja kod terenaca ( BMW X5 i Toyota LandCruiser ) su teska glupost! Kao rade ali tako cimaju i ostro i cest koce auto da je to sramota!
 
Ja to 'vako radim: kad treba da se podje, popustish kvacilo do momenta hvatanja, ko nema osecaj pusti da malo lamela za'vati, pustish kocnicu prebacish nogu na gas i onda sve ide kao normalno polazenje na ravnom, samo dodash neki' 10-20% agresivnosti da se kompenzuje uzbrdica! Yebesh rucne, yebesh SMART, inteli dza-bu sisteme!
Minimalno drkanje lamele, nema opasnosti da ce da podje unazad :wink:
 

Back
Top