HALKIDIKI

Sandy_BG:
Prelepe slike :)
Bas su me podsetile na proslu godinu i Neos Marmaras. Sto se tice Halkidikija, moj favorit je definitvno Sitonija, jer ima mnogo lepsu prirodu, manje je urbanizovana, mnogo plaza i nigde nije guzva, osim na gradskoj plazi. Mi smo iznajmili auto na 7 dana i prokrstarili smo skoro celim Halkidikijem. Od svih gradova najlepsi mi je Hanioti, onako bas lep gradic, ali cela ta atmosfera prvog prsta mi se ne svidja, jer imas utisak kao da nisi u inostranstvu. Neverovatna je razlika u atmosferi i sastavu ljudi na prvom i drugom prstu. Na drugom su uglavnom grci, ponarocito po plazama oko grada N.Marmarasa pa i tamo kada se krene ka Sartiju, plaze Kalamitsi, Kriaritzi, zatim prelepa plaza za mlade, mozda i najlepsa Africana(mozda to i nije pravo ime, ali mi smo je tako zvali), sve mladi, kafici, muzika. Tu je i veliki kamp, a gleda tacno na treci prsti i Svetu goru.

More je divno, toplo, cisto, uglavnom su peskovite plaze, ma prelepo. Sto se tice gradova, po meni su totalno bez veze, i arhitektura i nocni zivot. Ne znam za prvi prst, jer nismo tamo izlazili ali N.Marmaras u jeku sezone, pocetak avgusta, sve je nekako bilo poluprazno. Tek poslednje vece smo nabasali na neki kao grcki klub, Risko ili tako nekako, tu smo se dobro proveli, ali smo kasno otkrili.

Veliko iznenadjenje su mi mladi grci. Momci su prelepi. Nas je bilo 3 devojke i 1 decko iz Beograda i bukvalno na svakih pet minuta smo se okretali uz ono "jaoj, pazi ovo"...cak je i decko rekao, da super izgledaju. Mnogo svi vode racuna o izgledu, super su obuceni, vidi se po kostimima, naocarima. ALi kazem, treba otici na plaze kao sto su Agios Joanis ili Africana, i vidi se totalno drugi svet. Ali uopste nisu druzeljubivi, nekako su u svom svetu, kontam da oni na nas gledaju sa visine. Uopste mi se ne svidjaju, nadrndani, neljubazni. Problem je sto je Halkidiki treca klasa grckog turizma, i oni koji tu dolaze, su ili nasi ili rumuni, bugari, albanci, makedonci, a grci su se malo oparili, pa smo mi za njih ono niza klasa. To se bas oseca. Ne mogu da kazem da su svi bili neljubazni, ali smo imali par epizoda, da nismo mogli da verujemo. Otprilike da nam se zakljucao apartman, jer je imao automatsku bravu a kljuc ostao unutra, i u pola 3 ujutru, vlasnik apartmana nije hteo da nam pomogne da okrene agenciju ili nekoga ko ima kljuc, vec nam je zalupio vrata pred nosom i rekao da cekamo do jutra i mi jadni presedeli celu noc na terasi. Jesu nasi ljudi svakavi ali nema sanse da ti neko nas ne bi pomogao u takvoj situaciji.

Uglavnom, lepo je otici i videti. Kome je do kupanja, lepih plaza, suncanja, ovo je prava destinacija, kazem ponarocito drugi prst. Jedan grk nam je rekao da Halkidiki nije nista po gradovima i uopste kao destinacija, ali da ima najlepse more u Grckoj i da je po tome poznat.
Veoma slično iskustvo sa halkidikija. U pravu si, mi smo za njih bubašvabe.
 
Samo malo da pojasnim o ponasanju grka prema nama.Ima debila koji mrze sami sebe a kamoli druge i pored toga sto si mu gost-musterija.Ali sto se tice nasih zena postoji teorija o tome kod grka.Naime nase zene smatraju "teskim" u smislu da im treba sedam dana da je "osvoje" pa se to u sezoni smatra gubljenjem vremena jer druge strankinje se nude,zato su i dosle u grcku-neogranicen alkohol i sex.Medjutim u toku sezone up[oznajem mnogo ljudi koji su studirali u srbiji i ne mali broj puta sam cuo komentar da ce otici u srbiju kod prijatelja sa fakulteta da ozene srpkinju,dok je u nemackoj i drugim zemljama zap. e\vrope najcesci medjuetnicki brak grk-srp[kinja.I jos jedan primer:sa atinjanima koji su mi musterije godinama komentarisemo najvise o srbiji i srbima.Pa posto je u atini najnormalnija stvar posetiti javnu kucu(neko vise,neko manje) svake godine me neko pita: zasto ne mogu da nadju srpkinju da radi u javnoj kuci. E pa bas zato sto su srpkinje.Sve ovo nasim zenama ide na cast,samo sto njima stalno nesto smeta.....
 
Mi nikada nismo doziveli neprijatnosti i neljubaznosti od Grka.U glavnom,moram priznati to je obican,reklo bi se ravnodusan stav,profesionalni osmesi u prodavnicama itd.I to mi bas odgovara-niko me ne gleda popreko,ali i ne vuce za rukav,tj.nicime ne ugrozava moj licni prostor...neznam zasto nasim ljudima treba taj osecaj da neko pada u nesvest od srece sto smo mi dosli na 10 dana....
 
Vidim da niko ne spominje Sarti na Halkidikiju. Ja sam bila prosle godine sa porodicom, i mogu Vam reci da je odlicno. Bas nam je ovih dana stiglo i pismo od Astra Travela da su poceli prodaju po proslogodisnjim cenama, tako da toplo preporucujem svima koji nisu bili .
 
Vesna Ks:
:D A ovo je pogled sa nase terase
img0177af2.jpg


E-necu vise...inace cete pozaliti sto ste me naucili da saljem slike :D

Po slici bih rekla da smo letovale i u istoj sobi!

Ove godine ćemo na Krf, najverovatnije...
 
Pored ovih extra slika moram samo da dodam jos jedan komentar vezan za Halkidiki. Preporucujem svima koji imaju mogucnost da idu kolima u Grcku. Posebno kada je rece o Halkidikiju sobzirom da su vam na dohvat ruke etno restorani, manastiri, Sveta Gora, Aristotelovo rodno mesto - Stagira, Solun.... Ne bih da davim vise ali pokusao sam u spisku da navedem za svakog ponesto i nemoj te mi zameriti na redosledu, posto je random :)
Tako da opet ove godine idem na Halkidiki, samo se selim sa prsta na prst. Ove godine izbor je pao na Pefkohori, i to veoma povoljno.
Juce sam uplatio za cetvorokrevetni apartman 14 nocenja u vili sa bazenom za 350e.
www.travelland.co.yu
 
Posetite sajt www.ivantravel.co.yu Ja sam prosle godine isao s njima u Neos Marmaras i sve sto su obecali to su i ispunili pa i vise od toga. Jedino me je autobus smarao koji je po kvalitetu stvarno vrhunski ali su me vozili 90 km-h tako da sam putovao 12 sati ukljucujuci i pauze. Ja bih za to vreme stigao u Atinu da sam isao kolima. Gledao sam cene za ovu godinu i iste su proslogodisnje a i apartmani su isti. Koga zanima najbolji je Vaso bich i najblizi i plazi i centru mada su i ostali ok. Pozdrav !
 
Ove godine naš izbor je Pefkohori, od 06.-16.07. Zanima me da li tamo ima neka rentacar agencija, ili možda u Haniotiju, i da li neko zna koje su cene iznajmljivanja auta na, recimo, neka tri dana?
 
U Pefkohoriju sam bio pre nekih recimo 10-12 godina. Bilo je da se iznajmljuje sve od bicikla do dzipa a mi smo koliko se secam iznajmili Suzuki Maruti za neke male pare. To je tad bio najjeftiniji i najmanji auto mada mislim da se sada to nevozi-stariji model. Neznam koliko smo ga placali ali mislim da je bilo povoljno. Pozz
 
Prosle godine smo u povratku Iz Haniotija posetili Sani bech i proveli tamo vrlo prijatan dan.Dve duge pescane plaze izmedju kojih je velika marina sa mnogobrojnim jahtama.Puno taverni u zelinilu i cvecu, nekoliko hotela, sportski tereni, otvoreni bazeni ispred istoimenog hotela gde se moze provesti neko vreme uz obavezno pice(mislim da je Nes kafa bila 3 eura).Animatori organizuju razne igre u bazenu za decu.Sve je veoma sredjeno i svi zaposleni(od portira, konobara, pradavaca) su izuzetno ljubazni i nasmejani.Deluje kao divno mesto za lep odmor onome ko sebi moze da priusti.
 
Cao Vesna,
mozda kasnim sa ovom temom ali me interesuje nesto.
Citajuci tvoje impresije o Philoxeniji odlucila sam se da ovog leta odem tamo sa porodicom i prijateljima.
Cerka ce imati 2,5 godine pa me jako zanima ima li hlada na plazi ispred hotela (da li je pogodno za malu decu) ili da trazim neku drugu?

Ako dobijes ovu poruku (sad sam se tek registrovala pa ne znam kako ovo funkcionise) bilo bi mi drago da mi odgovoris.
Ako imas i neke slike sa plaze bilo bi super. :lol:
Unapred hvala
 
Planiram ovog leta da letujem sa porodicom tamo, pa sam hteo par saveta od vas koji ste bili tamo, a imate volje da napisete koji pasus.
Dakle...imam dve male cerkice...jedna od 3 i druga od godinu i po, tako da mi nije stalo do ludog provoda, divljanja po diskotekama i sl. već naprotiv...hteo bih bas mir...znaci neko mesto na kome prvenstveno mogu da se odmorim...mada naravno...da uvece ima gde da se proseta, pojede nešto. veoma mi je jako važno more...znaci, kvalitet i kvantitet plaza :)...čistoća mora.
Bili smo prošle godine na Tasosu i tamo je stvarno bozanstveno...more je extra čisto, plaza ima puno tako da guzve nikad nema, osim na par najpopularnijih plaza...more je kažem jako jako bistro i mirno, sto je najvaznije, jer ja i nisam neki ljubitelj talasa...Ove godine nećemo opet tamo, samo iz prostog razloga sto nam se ne mlati trajektom opet..idemo našim kolima inače...tako da smo se odlucili za Halkidiki. Od onoga sto sam do sad cuo, najvise mi se dopada mesto Toroni, trebalo bi da je ono sto mene zanima...Da li je neko od vas bio tamo i kako je?
Inače, ići ćemo u punoj sezoni...početak avgusta...pa me zanima takođe da li mesta po hotelima i apartmanima ima, ili moram bas da pravim aranzman preko neke agencije preko nego krenem?
Eto toliko...svim ljudima koji budu imali volje da napisu nešto unapred se zahvaljujem.
Pozdrav.
 
Neki nasi prijatelji su isli u Toroni i bili prilicno zadovoljni, bas to mirno, tiho. I oni su hteli sami bez agencije ali nisu mogli zbog vize - da cuvene grcke vize i vaucera. Mi smo ih obisli iz Sartija i u svakom slucaju lepo mestasce
 
I ja ove godine kolima idem na Halkidiki, tačnije u Pefkohori, pa me zanima koje plaže treba obavezno posetiti. Bila sam i 2005 u Pefkohoriju ali busom pa nisam imala priliku da obiđem i druga mesta. Za sada mogu da vam pokažem slike plaža u Pefkohoriju, Haniotiju i plaže koja se valjda zove Ksenija samo ako mi objasnite kako.
 

Back
Top