danska doga

Sto se tice uzgoja ovih pasa, postoji lik u Pancevu koji se time bavi vec nekoliko godina. Doge ili Veliki danac kako ga zovu je vrlo pitom pas, voli drustvo i decu i idealan je za kucu (pod uslovom da imas i dvoriste). Veoma je inteligentan, nije agresivan i dobar je cuvar jer svojom pojavom "resava stvar oko nepoznatih gostiju". Imao sam tzv nemacku dogu 9 godina. Veoma je privrzen i odan gazdi. Sto se cene tice, sve zavisi od legla od 500-900 eura.
Ako imas dovoljno prostora i volis velike pse, preporucujem.
 
dugo godina vec odgajam njemacke doge ( preko 20 god) .
danska doga ne postoji tj njemacku dogu negdje tako nazivaju u stvari to je nesretan prevod ,
imate njemacku dogu odlican pas , vase je samo da izaberete boju ( pet priznatih )
 
U vezi sa dogama zaista nema nicega danskog. Mi smo izgleda prihvatili engleski naziv Great Dane, odnosno veliki Danac, a ni samim Englezima nije jasno otkud to »danska« kod nemacke rase. Francuzi ovu rasu zovu i Dogue Allemand i Danois, Italijani Alano, itd… Psi slicni dogama postojali su u starom Egiptu i Asiriji, ali je prvi pas koji bi zasigurno mogao biti preteca danasnjih nemackih doga zabelezen u jednom duborezu lova u Danskoj iz XVII veka. Mozda je to uzrok nesporazuma oko naziva. Danasnji oblik psa su stvorili uzgajivaci u Nemackoj. Na kraju krajeva naziv i nije toliko bitan. Ovi zaista velicanstveni psi su samo za jako odgovorne vlasnike koji ce se posvetiti njihovom vaspitanju, jer priznacete da pudlica i doga van kontrole nisu ista stvar!
 
Bio je na jednom splavu na Dunavskom keju dogan po imenu Mica, kao on tu nesto cuva taj splav, a u stvari dobrica prava. Moja Josie ga je obozavala, stalno se igrala sa njim. A ta igra je izgledala tako sto se oni malo jure a zatim se kao pobiju, on nju utaba u prasinu, ona cvili ali se i dalje radosno bacaka oko njega dok se on onako shapata... prava komedija. Ne znam sta je sa Micom, vise ga ne vidjamo.
 
To je sjajan pas.Gajila labradore i doge . Osim u velicini i kolicini potrebne hrane , razlika je u tome sto su doge tvrdoglavije , narocito muzjaci , pa je neizostavno potrebno da se zna ko je vodja copora u svakom trenutku. I zenke i muzjaci izuzetno privrzeni...ni u WC ne mozes a da te ne prate. Zenke poslusnije , muzjaci non stop na oprezu ako treba da te brane . Jednom kad imas dogu...svaki sledeci pas doga...Velika obaveza...i veliko ulaganje...ali vredi svog truda. I neko gore rece da doga nije za stan...ne tacno...ako se dovoljno seta , istrcava i umara...u stanu mirna ko buba...jedna velika gomila , kao recimo jos jedan komad namestaja. Ako nikad nisi imao psa...moj savet je da uzmes zenku...
Kaca
 
To je sjajan pas.Gajila labradore i doge . Osim u velicini i kolicini potrebne hrane , razlika je u tome sto su doge tvrdoglavije , narocito muzjaci , pa je neizostavno potrebno da se zna ko je vodja copora u svakom trenutku. I zenke i muzjaci izuzetno privrzeni...ni u WC ne mozes a da te ne prate. Zenke poslusnije , muzjaci non stop na oprezu ako treba da te brane . Jednom kad imas dogu...svaki sledeci pas doga...Velika obaveza...i veliko ulaganje...ali vredi svog truda. I neko gore rece da doga nije za stan...ne tacno...ako se dovoljno seta , istrcava i umara...u stanu mirna ko buba...jedna velika gomila , kao recimo jos jedan komad namestaja. Ako nikad nisi imao psa...moj savet je da uzmes zenku...
Kaca

Jedino imam primedbu na to... Zenke su tvrdoglavije, ostalo ok...
 

Back
Top