Kabala

Dita

Zainteresovan član
Poruka
158
Sad ce izvesni "gost" da kabaliste nazove satanistima,zato sto su svi,koji nisu hriscani,mogu biti :muslimani,budisti i satanisti! :D
Pametno,pametno..nista osim hriscanstva ne valja!

Sad,posto gost kaze da cemo svi mi goreti u paklu i umrite satanistim,da li neko ima neki dobar forum za knjige,forume..bilo sta gde se pominje kabala? :D
p.s. u kakvoj je vezi kabala sa Zlatnom Zorom?Kako je kabala uticala na razvoj Zlatne Zore,i obrnuto?
Da li je Alister Krouli izucavao kabalu,izemevju ostalog?
 
Kabala je u originalu misticno interpretiranje petoknjizja. Teoretsko i prakticno. Hriscani su mislili sa sa se dolaskom Hrista Mesija ovaplotio i da je potrebno samo voleti ga i predati mu se. Recimo
slicno odnosu koji Hindusi imaju prema Avataru. Zato hriscani nisu imali imali kabalu jer su mislili da je to u neku ruku svetogrdje, a Apokalipsa koja je u osnovi kabalisticka je pridodata iz cisto politickih razloga. U krugu oko Ficina i Mirandole se pojavila osnova za kasniju hriscansku kabalu koja je u svojoj mnogo razvijenijoj formi svoje mesto nasla i u Zlatnoj zori za koju pitas. Zlatna zora je iznad 5=6 po svojoj prirodi bila hriscanski misticizam, ali nije imala Zakon. Crowley je primanjem Liber Al postavio osnov za novu kabalu koja bi bila interpretacija Liber Al-a. Da li te jos nesto interesuje?

Dita:
Sad ce izvesni "gost" da kabaliste nazove satanistima,zato sto su svi,koji nisu hriscani,mogu biti :muslimani,budisti i satanisti! :D
Pametno,pametno..nista osim hriscanstva ne valja!

Sad,posto gost kaze da cemo svi mi goreti u paklu i umrite satanistim,da li neko ima neki dobar forum za knjige,forume..bilo sta gde se pominje kabala? :D
p.s. u kakvoj je vezi kabala sa Zlatnom Zorom?Kako je kabala uticala na razvoj Zlatne Zore,i obrnuto?
Da li je Alister Krouli izucavao kabalu,izemevju ostalog?
 
Sta je Liber Al?
Sta su korespondencije?Kako koriste pentagram?Sta predstavlja ritual 72 Bozija imena?U kog Boga veruju?U kakvim su odnosima sa drugim religijama?
 
Korespondencije su "podudarnosti". na primer, jedno bozanstvo iz nekog panteona je delimicno podudarno slicnom bozanstvu iz nekog drugog panteona.
72 bozija imena su permutacije jednog neizrecivog bozijeg imena imena. Prakticna primena moze razlicito izgledati. Kabalisti prakticno preispituju odnos sa Jahveom, koji je kako znas starozavetni Bog. Tradicionalni kabalisti su ezotericni Jevreji i nisu u odnosu sa drugim religijama, tacnije drze se svog Judaizma :)

Dita:
Sta je Liber Al?
Sta su korespondencije?Kako koriste pentagram?Sta predstavlja ritual 72 Bozija imena?U kog Boga veruju?U kakvim su odnosima sa drugim religijama?
 
Na tvoje proslo pitanje sta je Liber Al savetujem ti da malo googles pa da nadjes odgovor. Postoji nekoliko verzija kabale, generalno postoji tradicionalna i hermeticka. Prva je kabala starih jevreja, druga je kabala okltista. Pomenuti je pre bio gnosttik i nije osnovao pomenutu grupaciju, samo je u jednom momentu dobio d aga internacionalno vodi.

Dita:
koliko vrsta kabale postoji?Zar nije Crowly bio satanista i osnovac OTO-a?
 
Ja sam cula za pravu kabalu,zatim neku kojom su se bavili carobnjaci iz srednjeg veka i za jevrejsku.
Koje su karakteristike hermeticne?
Negde sam pronasla da jevrejska kabala potice iz egipatske.
Liber Al je zakonik koji je napisao Crowly.Nasla sad deo na sajtu OTO-a,imaju jos neke njegove knjige. :P
 
Ja sam cula za pravu kabalu,zatim neku kojom su se bavili carobnjaci iz srednjeg veka i za jevrejsku.
Koje su karakteristike hermeticne?
Negde sam pronasla da jevrejska kabala potice iz egipatske.
Liber Al je zakonik koji je napisao Crowly.Nasla sad deo na sajtu OTO-a,imaju jos neke njegove knjige. :P
 
Prava i jevrejska bi mogli da uzmemo kao sinonim. "Hermeticka" se uslovno zasniva na kabali srednjeg veka "carobnjaka" koje pominjes.

Dita:
Ja sam cula za pravu kabalu,zatim neku kojom su se bavili carobnjaci iz srednjeg veka i za jevrejsku.
Koje su karakteristike hermeticne?
Negde sam pronasla da jevrejska kabala potice iz egipatske.
Liber Al je zakonik koji je napisao Crowly.Nasla sad deo na sajtu OTO-a,imaju jos neke njegove knjige. :P
 

Back
Top