OBICAJI

nesons

Iskusan
Poruka
5.426
Koliko pratite i postujete obicaje, i koji su vam najdrazi a koji ne ? Da li bi nesto menjali ? Jedan od obicja je da se ide u crkvu , pa me zanima koliko posvecujete paznje crkvi i sebi samima kroz veru ?
 
Jest idem u crkvu, kad je neka svadba i za bozic u 12 cisto da se ugrejem malo i aj kao reda radi.

Sidjem i na slavu kad me viknu. :lol:

Al dobro treba te obicaje postovati, ako nista drugo bude dobro krkanje tih nekih dana. :lol:
 
Drzim do obicaja i na tome sam jako zahvalna svojoj porodici. Najdrazi su mi oduvek Bozic i Krsna slava, a u crkvu ne idem kada bi trebalo, vec kao sto Anja kaze, kada osetim potrebu. To "kada bi trebalo" svodi se na petarde, guranje i psovanje, sto je van pameti.
 
prosto me sramota,al' nesto nisam u "obicajnom" fazonu...u crkvi nisam bila,ne pamtim,ono bas "za svoju dusu"...bila pre par godina s drugaricom koja je imala maniju da pali svece mrtvima i zivima,al' to bese za njenu dusu.svadbe i krstenja takodje ne racunam.ne znam,imam fobiju malo od popova.uvek se setim onih sugavih sankcija ,tamo '94-5.,ljudi nemaju 'leba da jedu,a ispred patrijarsije u karlovcima popovski vozni park:dzipovi,mercedesi...dobro,bio je i jedan stojadin.e,sad ce mi ovi religiozni reci:ma,gde ce ti dusa i popovi su ljudi! jeste,sve to stoji,al' nekako mislim da medju svestenim licima svih vera i okorelim vernicima ima najvise licemera i onih sa zestokom grizom savesti...al' ovo su vec teme za podforum religija. :?
prema obicajnim praznicima sam indiferentna.al' recimo,slave ne volim.najsmesniji mi je krkanluk za svetog nikolu i sl.,ono,za vreme posta.al' takvi smo mi srbi! :wink:
krstena jesam,na sopstvenu inicijativu i to vec kao uveliko punoletna...al' vise zbog kumstva i obecanja nego iz uverenja. :roll:
i tek kad odem negde u inostranstvo probudi mi se nacionalna svest,pravoslavlje i to...i ondak se time malko foliram kao da sam verski fanatik 8)
 
Meni je crkva pomogla prilikom resavanja nekih mojih licnih problema. Da, odlazim u crkvu, kada osetim potrebu. Nisam fanatik ali postujem obicaje. Posao mi je takav da ne mogu postiti citave postove, ali zato postim sredom i petkom.
Crkva meni donosi smirenje i malkice mi izbistri misli. Ponekad odem da upalim svece i taj ritual mi jako prija. Ponekad popricam sa svestenikom i to mi prija. Nista preterano, ne mogu se nazvati fanatikom, sve radim koliko imam potrebu ...
 
Zbog greske ( kako su rekli ), obrisano je nekoliko stranica ove teme , pa iz tog razloga je pokrecem ponovo - nebi li bila osvezena novim odgovorima ! Ako ih bude bilo ?
 
nsbee:
Drzim do obicaja i na tome sam jako zahvalna svojoj porodici. Najdrazi su mi oduvek Bozic i Krsna slava, a u crkvu ne idem kada bi trebalo, vec kao sto Anja kaze, kada osetim potrebu. To "kada bi trebalo" svodi se na petarde, guranje i psovanje, sto je van pameti.

izvini, ali to "kada bi trebalo" je svake nedelje, a ne samo za Badnji dan, posto su, barem kod nas, samo tada, "petarde, guranje i psovanje"....

PS. sto se tice obicaja, iako se u mojoj porodici zaista veoma postuju, ne volim kada neko ko ne drzi do njih, bude automatski proglasen za nevernika ili tako nesto.... ima mnogo vaznijih i lepsih stvari kojima mozete ispuniti neke duhovne potrebe......
 

Back
Top