Procene antikviteta

Nisam baš najveći stručnjak za kubure, ali dok se ne javi neko stručniji reći ću ti ovo.


Sudeći po rupama na tabanskoj daščici i njihovom rasporedu ( to su ona tri mesta za "šraf" ispred udarača) očigledno je reč o pištolju (kuburi) koji je originalno bio sistema vatre na kremen.

Na pištolju je naknadno vršena intervencija i prepravljen je na moderniji perkusioni sistem. Ove prepravke su se masovno vršile tridesetih i četrdesetih godina XIX veka, pa je to verovatno i slučaj sa tvojim oružjem.

U originalnom stanju (sa sistemom vatre na kremen) tvoja kubura je sigurno starija od tridesetih godina XIX veka, ali ti za tačno datiranje, ipak, treba neko ko bolje poznaje materiju od mene.

Inače, iz kubure se pucalo tako što bi se prvo usula merica baruta kroz usta cevi, zatim stavila kugla, na isti način, i zatim jednom šipkom("arbijom") dobro nabila kugla na barutno punjenje.


Potom se natezao udarač na prvi zub i postavljala perkusiona kapisla na onaj piston ispred njega. Te su kapisle bile slične današnjim kapislama za plašljivce.

Potom se udarač natezao do kraja. Kada strelac povuče obarač, udarač udari u kapislu, ona plane, plamen - kroz otvor pistona pripali barut u cevi i BUM!

Bilo bi od pomoći kada bi znali prečnik cevi, postojanje oznaka, žigova ili natpisa, da li je unutrašnjost cevi žlebljena i sl....


Kubura se puni sa prednje strane barutom i olovnom kuglom (rucno livena, tako da moze da bude raznih precnika i nije uvek okrugla), a na sve to verovatno ide nesto (lako sagorljivo npr. papir), sto sprecava ispadanje (baruta i kugle), kad se kubura okrene nadole, a sa gornje strane gde je petlic stavlja se kremen i na taj nacin puca (kad povuces obarac petlic udari o kremen koji svoju iskru salje kroz cevcicu ka barutu u cevi). Kubura nema kalibar jer ne koristi zrno i cauru, njena cev (unutrasnji deo) je glatka, a tek sa pojavom olucenih cevi (cevi sa odredjenim brojem zljebova) i sjedinjavanjem zrna, baruta i kapisle u cauru (metak) pocinje kalibar oruzija, odnosno precnik zrna metka
 
Nasao sam zanimljiv kljuc bakarni u ne bas najboljem stanju na kome pise "gospodin veliki novgorod" na jednoj strani i "osnovania 859" sa grbom na drugoj pa me zanima nesto o tome , koliko sam nasao na netu novgorod je ruska drzava koja je postojala nekih 3 veka ili tako vec. Zanima me nesto vise o tome, ukoliko neko nesto zna neka napise...postavio sam i neke fotografije kljuca koje nisu bas najbolje vidljive.
 
pogledaj dobro postoje li oznake(zigovi) postavi ih zajedno sa slikom mozda ti pomognem imam sve zigove proizvodjaca po bleck booku of firearms mozda i nadjemo nesto iako i ako ima oznake udarane su od onoga koje pravio a tu je sarenilo pogotovo sa balkana ja sam za moju kuburu pecanku svu od srebra nema ni komad drveta obigravao sve sajtove da bi mi je u austriji proglasili folklornom i davali u markama 300 dem a ja je prodadoh posle za 2500 dem naravno kad sam u zavodu za zastitu spomenika dobio podatke o njoj zato pazi dobro od nazovi antikvara tj nakupaca
ps cinimi se da je budzena ispred nipela jer tu obicno ima mali prsten od srebra,mesinga itd a pozadi iza nipela kljuc
 
Nema nikakvih žigova to je sigurno.
U upotrebljivom je stanju, kokot se zapinje, obarač oslobađa kokot, cevčica za iskru je prohodna.
Nije rađena za nekog viđenijeg Srbina iz tog doba već verujem da je rađena za nekog običnog hajduka ili seljaka iz tog doba a po priči od osobe od koje sam je dobio verovatno potiče iz okoline Kragujevca.
A siguran sam da je pravi Srpski proizvod jer nema ni jednog žiga i rađena je u nekoj kovačnici u nečijem dvorištu.
Kažem Srpski proizvod jer sam dobio informaciju da su u to doba dosta kubura dolazilo iz Francuske i ovde se prepravljalo.
Da li možeš da pretpostaviš koja bi bila cena makar i okvirno.
 
Kolege, pre desetak godina kupio sam ovu znacku od jednog starog znackara koji ni sam nije znao sta ona predstavlja. Od tada nikako nisam mogao da utvrdim njeno poreklo. Ako neko zna nesto neka mi odgovori. Na poledjini nema vidljivih oznaka. Radjena je u tehnici otiska u limu, a igla je, cini mi se naknadno lemljena.
U svkom slucaju hvala. Pozdrav iz Nisa.
 

Prilozi

  • znacka.bmp
    54,8 KB · Pregleda: 77
Imam i ja jedan antikvitet hi hi hi
posedujem sliku dosta staru ali neznam nista o njoj,potpis nema nikakav ili ej izblijedio.

Zanima me ako ko zna sta o njoj da napise!!!

pozdrav
 

Prilozi

  • P2140070.jpg
    P2140070.jpg
    44,8 KB · Pregleda: 37
Koliko bi mogao para dobiti za ovaj papirni novac:
Kraljevina Jugoslavije 10 dinara 22 septembar 1939.god.,20 dinara 6 septembar 1936.god.,100 dinara 1 maj 1941.god.,1000
dinara 1 maj 1941.god.,Srpska Narodna Banka 20 srpskih dinara 1 maj 1941.god.,50 srpskih dinara 1 maj 1942.god.
Mozete mi slati na mail:konrs@yahoo.com

U napred zahvalan.
 
Koliko vrede ove papirne novcanice:
Kraljevina Jugoslavija 10 din, 22 septembar 1939.god.,20 din, 6 septembar 1936.god,
100 din, 1 maj 1941.god.,1000 din 1 maj 1941.god.,20 srpskih dinara 1 maj 1941.god.,
50 srpskih dinara 1 maj 1942.god.
 

Back
Top