Radjanje ljubavi - zbog cega ste se opredelili za voljeni klub?

Mene naučio deda, mada me nije terao. Svi smo mislili da deda voli Partizan jer je bio oficir (predratni), ali on je insistirao da je to bilo zbog toga što mu se dopadalo kako Partizan igra još od osnivanja. Inače je pričao da voli kad "lopta leti", tj. voli bržu igru, ne voli igru sa mnogo pasova i sl. I sad je ispalo da je deda bio u pravu, nekako je tekovina Partizana pretežno da neguje takvu igru (dobro, pokušava da neguje :mrgreen:), dok je pas-igra "do noge" uglavnom odlika C. Zvezde.

hm, to zavisi od igraca, da li lopta ide po zemlji (kao sto sad radi Zvezda) ili se raspali (kao sto je radila kad je imala Purovica i Zigica)
ali imam utisak da smo mi bili ti koju su vise zeleli inicijativu i igrali ofanzivnije, bilo kratkim ili dugim loptama, a oni su vise taktizirali
 
hm, to zavisi od igraca, da li lopta ide po zemlji (kao sto sad radi Zvezda) ili se raspali (kao sto je radila kad je imala Purovica i Zigica)
ali imam utisak da smo mi bili ti koju su vise zeleli inicijativu i igrali ofanzivnije, bilo kratkim ili dugim loptama, a oni su vise taktizirali

Pa zavisi, da. Pamtim ja vremena i kada je Partizanov zaštitni znak bila pas-igra (to se tada zvalo "tehnički doterano"). Ali generalno, Partizanova odlika češće je bila igra dužim loptama, i napadi u talasima. To jest, dok je to još bio Partizan, a ne ova imitacija.
 
Taj lokal patriotizam je postao in, otkad su klubovi iz unutrasnjosti ojacali.

Локал патриотизам је ојачао не јачином клубова (пример мој нишки Раднички који је 10-ак година у другој и трећој лиги),већ могућношћу,кроз локалне медије и интернет да се прочита и види и нешто друго што се не зове (мени мрским именима)-звезда и партизан.

Jer da se ne lazemo, navijace privlaci uspeh i zato su Partizan i Zvezda najpopularniji jer su najuspesniji.
Isto je i na lokalnom nivou: u Kragujevcu ima bar 10 fudbalskih klubova u svakom delu grada.
I sto onda svi Kragujevcani navijaju za Radnicki?
Zato sto je najuspesniji.
I citava prica se vrti oko toga...

Зар је поента навијати за најбоље клубове? :dontunderstand:

И не можеш да изједначиш то што неко из дела града који је мало даљи од стадиона Чика Дача навија за РФК 1923 (а требао би за неки други локални клуб),и то што ти из КГ навијаш за београдски клуб! Бабе и жабе...
 
Локал патриотизам је ојачао не јачином клубова (пример мој нишки Раднички који је 10-ак година у другој и трећој лиги),већ могућношћу,кроз локалне медије и интернет да се прочита и види и нешто друго што се не зове (мени мрским именима)-звезда и партизан.

И не можеш да изједначиш то што неко из дела града који је мало даљи од стадиона Чика Дача навија за РФК 1923 (а требао би за неки други локални клуб),и то што ти из КГ навијаш за београдски клуб! Бабе и жабе...

Zasto ne mogu?
Recimo, meni bi po tom pravilu trebalo da bude preca Sumadija, a ne Radnicki.
I sad vidis koliko je to banalno.
Ja Radnicki podrzavam uvek kad igra, toliko tekmi sam gledao i u fudbalu i u basketu, rukometu, ali jednostavno Partizan je nesto drugo, nesto sto covek zavoli i to je ljubav za ceo zivot
Drugo, lokal-patriotizam svoje najvece uporiste nalazi u mrznji prema vecitima.
Da se razumemo, vise je tu stvar u tome da se mrze veciti rivali, nego sto je stvar o nekom lokal-patriotizmu.
Ja sam sredinom '90-ih, kao klinac, redovno isao na tekme i nisu mi bili potrebni mediji, qrci-palci, da bih isao da gledam klub iz svog grada.
Onaj ko je hteo da prati Radnicki ili Sumadiju, mogao je to bez problema.
 
Bilo je to finale FA kupa, Arsenal vs Livepul. Gledao sam ga sa drustvom, u kome su svi navijali za Arsenal. Meni je zbog ovena Liverpul bio drazi, i navijao sam taj mec za crvene, u ovom slucaju zute. Pre toga nisam imao nikakve emocije prema njima, a posle sam poceo da ih pratim intezivnije, i tako sam doso do toga, da danas 95% njihovih utakmica gledam.

Nas fudbal (nekvalitet) me ne interesuje, i nemam omiljeni srpski fudbalski tim. Recimo u basketu navijam za Partizan, al se nikad nisam nazvao grobarom :)
 
Bilo je to finale FA kupa, Arsenal vs Livepul. Gledao sam ga sa drustvom, u kome su svi navijali za Arsenal. Meni je zbog ovena Liverpul bio drazi, i navijao sam taj mec za crvene, u ovom slucaju zute. Pre toga nisam imao nikakve emocije prema njima, a posle sam poceo da ih pratim intezivnije, i tako sam doso do toga, da danas 95% njihovih utakmica gledam.

Nas fudbal (nekvalitet) me ne interesuje, i nemam omiljeni srpski fudbalski tim. Recimo u basketu navijam za Partizan, al se nikad nisam nazvao grobarom :)

A da sutra opadne kvalitet lige u Engleskoj i da se svede na srpski nivo, ti bi onda poceo da navijas za...Barselonu. Tipican "navijac" stranih klubova, to dovoljno govori o tebi kao coveku, uporan sigurno nisi i veoma lako odustajes

Za Partizan u kosarci naravno navijas jer se igra kvalitetna kosarka, onog trenutka kada kvalitet kosarke opadne prestaces da simpatises i Partizan
 
Jedno pitanje,koliko godina si imao kada ti se desi taj slučaj?

To je bilo 1992. kada sam imao 2 godine

Daj molim te, nisi valjda naseo na ovu pricu ? Cale mi preneo ljubav prema Partizanu. Tih prvih godina navijanja za Partizan redovno smo gubili i u Evropi i od Zvezde, ali nikad nisam ustuknuo. Necu da menjam klubove kao carape, kao sto to rade ovi "navijaci" stranih klubova
 
A da sutra opadne kvalitet lige u Engleskoj i da se svede na srpski nivo, ti bi onda poceo da navijas za...Barselonu. Tipican "navijac" stranih klubova, to dovoljno govori o tebi kao coveku, uporan sigurno nisi i veoma lako odustajes

Za Partizan u kosarci naravno navijas jer se igra kvalitetna kosarka, onog trenutka kada kvalitet kosarke opadne prestaces da simpatises i Partizan

sto ti navijas za Partizan, a ne recimo za Sindjelic, Vozdovac, PKB, Zarkovo?
 
A da sutra opadne kvalitet lige u Engleskoj i da se svede na srpski nivo, ti bi onda poceo da navijas za...Barselonu. Tipican "navijac" stranih klubova, to dovoljno govori o tebi kao coveku, uporan sigurno nisi i veoma lako odustajes

Za Partizan u kosarci naravno navijas jer se igra kvalitetna kosarka, onog trenutka kada kvalitet kosarke opadne prestaces da simpatises i Partizan

Šta hoćeš da kažeš, da je gori čovek zbog toga što ima simpatije za klub čija mu se igra dopada?

Pri tome, čovek nije ni rekao da je navijač ni da je "navijač"i šta to znači biti navijač kluba na čijoj utakmici nisi bio nikad verovatno u životu? I šta treba, da se kao poslednja budala loži na klubove iz inostranstva, kao neki "navijač". Infantilno.
 
Ehm uh kolko volim ovu temu i njene nebulozne odgovore... Zasto navijam za Jagodinu? Jer sam iz Jagodine! :D Evo vam i lista mojih omiljenih klubova

1. Jagodina
2. Borac Banjaluka
3. Radnicki Kragujevac
.
.
.
105745. i 105746. Partizan i Crvena zvezda Beograd

Eto :) i da, pozdrav svim navijacima koji navijaju za klub iz svog grada/kraja, a ne za tamo neke klubove samo zato sto su najjaci i vode konce u JSL :)
 
Zasto ne mogu?
Recimo, meni bi po tom pravilu trebalo da bude preca Sumadija, a ne Radnicki.
I sad vidis koliko je to banalno.

Или ја нисам био довољно јасан или ме ти ниси пажљиво читао...

Drugo, lokal-patriotizam svoje najvece uporiste nalazi u mrznji prema vecitima.
Da se razumemo, vise je tu stvar u tome da se mrze veciti rivali, nego sto je stvar o nekom lokal-patriotizmu.

Прво,локал патриотизам је сасвим нормална ствар свуда,само не у Србији!
Мржња према топџидерским близанцима је само из једног разлога,а то је да су они гробари српског спорта.Креирају лигу преко савеза каква им одговара,савез и судије стоје уз њих,држава финансира преко најјачих државних фирми,водећи политичари у њиховим управним одборима,не дозвољавају приватизацију спортских клубова (јер може неки луди Рус да купи нпр.РФК 1923 и да покуша да освоји лигу) итд,и ти се сад питаш зашто ми навијачи 'осталих' клубова њих мрзимо...
Из само једног разлога ми је драго што је мој клуб Раднички Ниш био последњих година у другој и трећој лиги,а то је што тамо нису били близанци.А ако евентуално уђемо сл.године у ЈСЛ,лично ћу се,а верујем и многе нишлије,више обрадовати утакмицама против Воше,РФК 1923,ОФК,Спартака...а гадити се када нам дођу близанци,па се стадион напуни ликовима који једном годишње дођу да гледају фудбал...
 
Ehm uh kolko volim ovu temu i njene nebulozne odgovore... Zasto navijam za Jagodinu? Jer sam iz Jagodine! :D Evo vam i lista mojih omiljenih klubova

1. Jagodina
2. Borac Banjaluka
3. Radnicki Kragujevac
.
.
.
105745. i 105746. Partizan i Crvena zvezda Beograd

Eto :) i da, pozdrav svim navijacima koji navijaju za klub iz svog grada/kraja, a ne za tamo neke klubove samo zato sto su najjaci i vode konce u JSL :)

Код мене су још ниже на листи,ту негде око милионитог места :D,више ни у Европи не навијам за њих...
 
Ehm uh kolko volim ovu temu i njene nebulozne odgovore... Zasto navijam za Jagodinu? Jer sam iz Jagodine! :D Evo vam i lista mojih omiljenih klubova

1. Jagodina
2. Borac Banjaluka
3. Radnicki Kragujevac
.
.
.
105745. i 105746. Partizan i Crvena zvezda Beograd

Eto :) i da, pozdrav svim navijacima koji navijaju za klub iz svog grada/kraja, a ne za tamo neke klubove samo zato sto su najjaci i vode konce u JSL :)

Ti si pravo osvježenje na ovim temama, ljudina i po, a s obzirom da navijaš za Jagodinu i to jasno i glasno kažeš kad im ne ide baš najbolje, veliki respekt.

Ako nekad budeš navraćao u BL s takvim ljudima bih volio popiti piće. Obožavam ljude koji nisu povodljivi i ne idu za masom i imaju svoj stav
 
Poslednja izmena:
Прво,локал патриотизам је сасвим нормална ствар свуда,само не у Србији!
Мржња према топџидерским близанцима је само из једног разлога,а то је да су они гробари српског спорта.Креирају лигу преко савеза каква им одговара,савез и судије стоје уз њих,држава финансира преко најјачих државних фирми,водећи политичари у њиховим управним одборима,не дозвољавају приватизацију спортских клубова (јер може неки луди Рус да купи нпр.РФК 1923 и да покуша да освоји лигу) итд,и ти се сад питаш зашто ми навијачи 'осталих' клубова њих мрзимо...
Из само једног разлога ми је драго што је мој клуб Раднички Ниш био последњих година у другој и трећој лиги,а то је што тамо нису били близанци.А ако евентуално уђемо сл.године у ЈСЛ,лично ћу се,а верујем и многе нишлије,више обрадовати утакмицама против Воше,РФК 1923,ОФК,Спартака...а гадити се када нам дођу близанци,па се стадион напуни ликовима који једном годишње дођу да гледају фудбал...

Daj sine, ti ode daleko.
Ovo vec zvuci kao neki pamflet.
Stoji da veciti imaju povlasceniji polozaj, zbog svoje tradicije, renomea i cinjenice da 90% ljudi navija za ta dva kluba.
Samim tim, takvi klubovi su privlacniji za politicare i za finansijere.
Kao drugo, nije tacno da bilo ko osporava ulazak finansijera iz inostranstva u klubove.
To je neistina i glupost.
Pre jedno 2 sezone, u FK Radnicki su usli neki ruski biznismeni, koji su zeleli da uloze lovu u klub.
Medjutim, kad su videli razne lesinare oko kluba, kojima je najpreci njihov dzep, a ne interes kluba, brze bolje su se povukli i zbrisali.
Gresis ako mislis da se politicari i biznismeni vezuju samo za vecite.
Evo uzmi kosarku na primer: Dinkic se sad ugurao u KK Radnicki, Hemofarm, Zdravlje, pa nekad Iva Zorka Farm, Beobanka, cuvena Borovica, iza sebe su imali jake firme koje su ih gurale.
U fudbalu imas milion biznismena, pa cak i krimosa, koji guraju na silu manje klubove u JSL.
Za to nisu krivi veciti sigurno.
 
sto ti navijas za Partizan, a ne recimo za Sindjelic, Vozdovac, PKB, Zarkovo?

A sto pola Londona navija za Mancester ? Sto cela Italija navija za Juventus ? Kada bi se vodili tvojom logikom svi bi morali da navijamo za ekipu iz zgrade ili ulice koja vikendom odigra fucu na kosarkaskom terenu, gluposti

Nemoj da mesas lokalpatriotizam sa navijanjem za strane klubove, ne zaboravi - PARTIZAN JESTE IZ MOG GRADA ! Zasto onda ja nisam lokalpatriota ?
 
Вас ''локал-патриоте'' сам некада готивио,ценио због тога што је то некако било мање привлачно и ''теже'' него навијати за неког од ''близанаца'' и тај фазон ми био скроз ок.Како сам се све више упуштао у овај свет,био више информисан,био сведок којекаквих примера,дешавања бла бла...Дошло је до тога да о вама имам је*ено лоше мишљење.Вас углавном чини само група комплексаша и отпадака са других трибина,зависних људи итд...ви бирате и ви би да одређујете неком за кога треба(да воли) да навија?! Шта је паметније,за кога навијати(кога волети)?!
ЗАР СЕ БИРА ЗА КОГА ЋЕШ ДА НАВИЈАШ???БИРА СЕ У КОГА ЋЕШ СЕ ЗАЉУБИТИ,КОГА ЋЕШ ДА ВОЛИШ??
Ви сте обичне фазонџије којима је лакше да се не цимају сваки божији викенд за БГ већ ето има ту близу у неком крају да се мангупише па ајд...ту нема шта да се деси,ту смо најјачи,радимо шта нам се хоће...онда је ту менталита ултра' и сви европске модне ку*це којих се држите као пијан плота,небили неки дегенерици д**али на вас,тобоже опасно изгледате у црном(а испод одела се крије врло често бивши циган ил гробар који је живео за свој клуб па му је дошло да ''ВОЛИ'' други,*** такав је тренд у европи,мора да се прати мода а и може да се командује и заради од ''сарадње'' са клубом)).У моди је бити навијач...
Одједном је постао ''локал патриотизам'' да неко из Пријепоља или Шида навија за ОФК Београд,цела Војводина да навија за фк војводину итд...лажи и фазонџије..

част изузецима у неким већим градовима,који заиста од рођења воле свој клуб...
 
Poslednja izmena od moderatora:
Zasto ne mogu?
Recimo, meni bi po tom pravilu trebalo da bude preca Sumadija, a ne Radnicki.
I sad vidis koliko je to banalno.
Ja Radnicki podrzavam uvek kad igra, toliko tekmi sam gledao i u fudbalu i u basketu, rukometu, ali jednostavno Partizan je nesto drugo, nesto sto covek zavoli i to je ljubav za ceo zivot
Drugo, lokal-patriotizam svoje najvece uporiste nalazi u mrznji prema vecitima.
Da se razumemo, vise je tu stvar u tome da se mrze veciti rivali, nego sto je stvar o nekom lokal-patriotizmu.
Ja sam sredinom '90-ih, kao klinac, redovno isao na tekme i nisu mi bili potrebni mediji, qrci-palci, da bih isao da gledam klub iz svog grada.
Onaj ko je hteo da prati Radnicki ili Sumadiju, mogao je to bez problema.

:bljak:
 
A sto pola Londona navija za Mancester ? Sto cela Italija navija za Juventus ? Kada bi se vodili tvojom logikom svi bi morali da navijamo za ekipu iz zgrade ili ulice koja vikendom odigra fucu na kosarkaskom terenu, gluposti

Nemoj da mesas lokalpatriotizam sa navijanjem za strane klubove, ne zaboravi - PARTIZAN JESTE IZ MOG GRADA ! Zasto onda ja nisam lokalpatriota ?

zato sto su Mancester i Juventus najbolji u njihovim ligama, isto kao sto je Partizan najbolji kod nas
ljudi vole da gledaju velike, samo sto neki imaju vise standarde, pa ne prate nasu ligu, jer je krs
i ja najvise volim da gledam KK Partizan jer igraju vrhunski, a besnim kad igra FK jer igraju ko babe
 
Ovako se radi sa djecom, i poslije nema problema sa krizom identiteta. Otprilike u tim godinama sam i ja počeo ići na stadion dobio prvu kapu i zastavu...

bfp-DSC006.jpg


uq8-DSC005.jpg
 
Poslednja izmena:
Ovako se radi sa djecom, i poslije nema problema sa krizom identiteta. Otprilike u tim godinama sam i ja počeo ići na stadion dobio prvu kapu i zastavu...

bfp-DSC006.jpg


uq8-DSC005.jpg

e tako odem ja na utakmicu pre jedno 5 godina na JNA
nas vodio Jesa, imali krsinu od ekipe, Jug bio zatvoren... tuga tragedija
dovodi otac sina (2-3 godine) na utakmicu, klinac sav u crno belom, ko mali pingvin :D
nakon razocarenja igrom i ponasanjem igraca, covek pocinje se dere, "kako da mu objasnim da treba da navija za Partizan kad se vucete ko babe?"
mi svi ostali psujemo, neko uzeo one novine, sto se stavljaju na prljave stolice da ti dupe neozebe, i gadja lozu njima, ovi dole ko prebijeni, jedva se vuku... bas me interesuje za koga klinac sad navija :think:
 
e tako odem ja na utakmicu pre jedno 5 godina na JNA
nas vodio Jesa, imali krsinu od ekipe, Jug bio zatvoren... tuga tragedija
dovodi otac sina (2-3 godine) na utakmicu, klinac sav u crno belom, ko mali pingvin :D
nakon razocarenja igrom i ponasanjem igraca, covek pocinje se dere, "kako da mu objasnim da treba da navija za Partizan kad se vucete ko babe?"
mi svi ostali psujemo, neko uzeo one novine, sto se stavljaju na prljave stolice da ti dupe neozebe, i gadja lozu njima, ovi dole ko prebijeni, jedva se vuku... bas me interesuje za koga klinac sad navija :think:

Ja da sam klinac bilo bi mi do jaja zanimljivo to gađanje lože.
 

Back
Top