Da li se gradjanski rat mogao izbeci ????

Licitira se brojem žrtava. Svejedno je koliko je ljudi stradalo. Činjenica je da je to bio zločin bez presedana. Mislim da su se moji kolege forumaši u više navrata odredili prema NDH ,ustašama i Jasenovcu. Ja sam bio tri puta u Jasenovcu i odao počast nevinim žrtvama,ali ti zločini nemaju nikakve veze sa mnom,niti mojim precima jer nitko nikada nije bio u ustašama.Ekstremista će uvijek biti,ali ti su manjina. U Hrvatskom Saboru ih ima 4. To je minorna manjina . Sigurno nikada nebi bili primljeni u EU,da su oni na vlasti.
Nitko ne predbacuje Njemačkoj holokaust niti Angeli Merkel. Njemačka je čak i saveznik Izraela. Moji kolege isto podržavaju Izrael u njegovoj opravdanoj borbi za svoju državu,a protiv arapskih terorista.

Lepo je sto si ti licno postena i svesna osoba koja odaje pocast nevinim zrtvama. Trebalo bi tako svi da se ponasamo. Medjutim, talas srbofobije koji je duboko usadjen u neke aspekte savremene hrvatske misli je neporeciv. Nebrojeno puta sam prisustvovao umanjenju i relativiziranju zrtava Jasenovca, a kao opravdavanje su korisceni zlocini Srba u poslednjem ratu. Zlocini nad Srbima iz 90ih se osporavaju konstantno.

Zlocini Srba iz 90ih su svakako protiv Srba okrenuli onaj neutralni deo Hrvatskog naroda. Medjutim, jednom velikom delu Hrvatskog naroda su samo dali opravdanje, kanalisanje za veliku mrznju koja je oduvek postojala, a koja je i dovela do Jasenovca. A taj deo Hrvata je bucan, ali i medijski potkovan.

Za narod koji tvrdi da zeli da zaboravi proslost 40ih i okrene se buducnosti, Hrvati previse zive u jednoj drugoj vrsti proslosti-90im. Na primer, gledam vas Dnevnik, skoro da ne prodje vece da se ne javi o nekom policajcu koji je poginuo '93. Spikeru tada zadrhti glas, onda se snimaju njegovi uplakani roditelji, govori se o veliko-srbo-jugo-komuno-jna-cetnickom agresoru, i onda se i mlade generacije indoktriniraju, a neutralni deo naroda stalno podseca na taj aspekt proslosti, dok se ona proslost iz 40ih gura pod tepih, i tako polako dolazimo do cinjenice da Jasenovac postaje fusnota, a granatiranje Dubrovnika i pljacka Konavla se tretira kao bolna stvarnost, iako to nije slucaj.
 
Lepo je sto si ti licno postena i svesna osoba koja odaje pocast nevinim zrtvama. Trebalo bi tako svi da se ponasamo. Medjutim, talas srbofobije koji je duboko usadjen u neke aspekte savremene hrvatske misli je neporeciv. Nebrojeno puta sam prisustvovao umanjenju i relativiziranju zrtava Jasenovca, a kao opravdavanje su korisceni zlocini Srba u poslednjem ratu. Zlocini nad Srbima iz 90ih se osporavaju konstantno.

Zlocini Srba iz 90ih su svakako protiv Srba okrenuli onaj neutralni deo Hrvatskog naroda. Medjutim, jednom velikom delu Hrvatskog naroda su samo dali opravdanje, kanalisanje za veliku mrznju koja je oduvek postojala, a koja je i dovela do Jasenovca. A taj deo Hrvata je bucan, ali i medijski potkovan.

Za narod koji tvrdi da zeli da zaboravi proslost 40ih i okrene se buducnosti, Hrvati previse zive u jednoj drugoj vrsti proslosti-90im. Na primer, gledam vas Dnevnik, skoro da ne prodje vece da se ne javi o nekom policajcu koji je poginuo '93. Spikeru tada zadrhti glas, onda se snimaju njegovi uplakani roditelji, govori se o veliko-srbo-jugo-komuno-jna-cetnickom agresoru, i onda se i mlade generacije indoktriniraju, a neutralni deo naroda stalno podseca na taj aspekt proslosti, dok se ona proslost iz 40ih gura pod tepih, i tako polako dolazimo do cinjenice da Jasenovac postaje fusnota, a granatiranje Dubrovnika i pljacka Konavla se tretira kao bolna stvarnost, iako to nije slucaj.

Gledaj. Vi stalno spominjete Jasenovac i NDH,a mi Vukovar ,Dubrovnik,1991. U Srbiji nisam primijetio,a pogotovo na ovom forumu neku katarzu i osudu zločina koji su pojedini srbi,paravojne formacije i JNA počinile. S druge strane hrvatski forumaši su se jasno odredili prema zločinima u NDH.
 
Gledaj. Vi stalno spominjete Jasenovac i NDH,a mi Vukovar ,Dubrovnik,1991. U Srbiji nisam primijetio,a pogotovo na ovom forumu neku katarzu i osudu zločina koji su pojedini srbi,paravojne formacije i JNA počinile. S druge strane hrvatski forumaši su se jasno odredili prema zločinima u NDH.

postoji hronologija zlocina

jansa, slovenija, neosudjeni zlocini

tudjman, hrvatska, neosudjeni zlocini

alija, bih, neosudjeni zlocini

taci, kosmet, neosudjeni zlocini

da je sudjeno hronoloski i sustinski, mi bi sami davno osudili sve nase pocinioce.

ali bi se promenilo janvno mnenje, zapad bi morao da proguta dovno

ne ocekujem razumevanje u zasticenim hrvatskim ocima
 
Gledaj. Vi stalno spominjete Jasenovac i NDH,a mi Vukovar ,Dubrovnik,1991. U Srbiji nisam primijetio,a pogotovo na ovom forumu neku katarzu i osudu zločina koji su pojedini srbi,paravojne formacije i JNA počinile. S druge strane hrvatski forumaši su se jasno odredili prema zločinima u NDH.

Tacno, svaki narod velica svoje zrtve a svoje zlocine gura pod tepih. Zato i jesmo divlja plemena. Ja prvi osudjujem i iskreno zalim svaki zlocin nad Hrvatskim narodom iz 90ih(a bilo ih je i te kako), te stvari nisu cinjene u moje ime i da sam mogao, dao bih sve da ih sprecim. Ali se takodje borim da se osudi svaki zlocin nad Srpskim narodom, kako iz 40ih( sto svako osudjuje), tako i iz 90ih( sto vecina forumasa tvojih sunarodnika negira, minimalizuje ili cak i opravdava).
 
Tacno, svaki narod velica svoje zrtve a svoje zlocine gura pod tepih. Zato i jesmo divlja plemena. Ja prvi osudjujem i iskreno zalim svaki zlocin nad Hrvatskim narodom iz 90ih(a bilo ih je i te kako), te stvari nisu cinjene u moje ime i da sam mogao, dao bih sve da ih sprecim. Ali se takodje borim da se osudi svaki zlocin nad Srpskim narodom, kako iz 40ih( sto svako osudjuje), tako i iz 90ih( sto vecina forumasa tvojih sunarodnika negira, minimalizuje ili cak i opravdava).

Nisi čitao postove. Zločine su činile paravojne skupine koje su išle iza regularne vojske ,palile i pljačkale. Svaki zločinac treba odgovarati bez obzira dali je on srbin ili hrvat.
 
postoji hronologija zlocina

jansa, slovenija, neosudjeni zlocini

tudjman, hrvatska, neosudjeni zlocini

alija, bih, neosudjeni zlocini

taci, kosmet, neosudjeni zlocini

da je sudjeno hronoloski i sustinski, mi bi sami davno osudili sve nase pocinioce.

ali bi se promenilo janvno mnenje, zapad bi morao da proguta dovno

ne ocekujem razumevanje u zasticenim hrvatskim ocima

Aha, svi su drugi zločinci osim jadnih srba
 
Tacno, svaki narod velica svoje zrtve a svoje zlocine gura pod tepih. Zato i jesmo divlja plemena. Ja prvi osudjujem i iskreno zalim svaki zlocin nad Hrvatskim narodom iz 90ih(a bilo ih je i te kako), te stvari nisu cinjene u moje ime i da sam mogao, dao bih sve da ih sprecim. Ali se takodje borim da se osudi svaki zlocin nad Srpskim narodom, kako iz 40ih( sto svako osudjuje), tako i iz 90ih ( sto vecina forumasa tvojih sunarodnika negira, minimalizuje ili cak i opravdava).

Nitko ništa ne opravdava. Zločini i zločinci se ne mogu opravdati.

Malo je glupo poistovjetiti današnje Hrvate sa ustaškim zločincima iz WW2..
 
Nitko ništa ne opravdava. Zločini i zločinci se ne mogu opravdati.

Drago mi je sto tako razmisljas, slazem se sa ovim.

Malo je glupo poistovjetiti današnje Hrvate sa ustaškim zločincima iz WW2..

Glupo je i netacno porediti Hrvate sa ustasama, kako one iz 40ih tako i one 90ih. Ali oni koji su cinili zlocine 90ih se ni po cemu ne razlikuju od ustasa. Na kraju krajeva, ustase su morale imati decu i unuke, to je samo 50 godina kasnije, ne 500. Mnogo ustasa je bilo zivo 90ih, ocito.
 
Ovdje ti je jedan forumaš inače bivši pripadnim VRSK sam priznao da su na početku rata imali samo neke stare minobacače TO.

Odakle to golorukom narodu ako ne od prosrpske JNA???

Zar je moralo biti legalno? Ja ne znam kako je to oruzje dobijano na pocetku ali po sjecanju, moglo je biti maznuto iz skladista TO (kao i vi sto ste radili), mogli su to neki lokalni ljudi srediti itd. Inace bilo je jedno vrijeme tenzija izmedju milicije i TO Krajine i JNA. Pricalo se o oduzimanju oruzja itd. kao i na drugoj strani ... ali onda ste vi poceli pucati po JNA, pa oni vise nisu imali opravdanja za takvo nesto.

Sve sam ti objasnio...

Preporučam knjigu general-pukovnika Ilije T. Radakovića "BESMISLENA YU-RATOVANJA 1991-1995"..

Autor knjige je Srbin i Hrvatske. Od 1970. do 1973. je načelnik planske uprave Generalštaba. Od 1973. do 1978. je načelnik operativne uprave i zamjenik načelnika Generalštaba u činu general-pukovnika.Od 1978. do 1984. je pomoćnik saveznog sekretara za narodnu obranu, a od 1984. do odlaska u penziju 1985. je zamjenik saveznog sekretara za narodnu obranu.

On vrlo dobro opisuje kršenja Ustava i zakona i nesnalaženje vrha JNA u novonastalim okolnostima nakon prvih višestranačkih izbora.

Ilija Radakovic je jedno obicno jugoslovensko i komunistiscko gowno. Nema tu ni S od Srbina. Gowno bio i ostao. Sramota me je sto je to gowno iz Like.

On je sklonio svoju guzzicu u Beograd i onda je iz Beograda dosao na pocetku misleci da ce igrati neku vaznu ulogu, a takvih je gowana vec bilo i viska, pa kad je vidio da se ne moze uvaliti da bude neko mudo, okrenuo je pricu o tkz. krsenje ustava i sl. sranja.
 
Drago mi je sto tako razmisljas, slazem se sa ovim.



Glupo je i netacno porediti Hrvate sa ustasama, kako one iz 40ih tako i one 90ih. Ali oni koji su cinili zlocine 90ih se ni po cemu ne razlikuju od ustasa. Na kraju krajeva, ustase su morale imati decu i unuke, to je samo 50 godina kasnije, ne 500. Mnogo ustasa je bilo zivo 90ih, ocito.



Nije točno to što pišeš. Greška je partizana što nisu sudili zarobljenim ustašama premda je izvjesno kakva bi bila konačna presuda.

Ovako su vršene masovne odmazde bez reda i zakona u kojima su stradali između zločinaca i nevini ljudi.

Ono što nije ubijeno nakon rata UDBA je to sistematski odrađivala do početka 90-ih..Svi važniji ustaški prvaci ubijeni su u atentatima.

Kada se pogleda hrvatska vlast sa početka 90-ih oni su u ogromnoj većini komunistički kadar sa partizanskom prošlošću.

Svi oni koji su se deklarirali 90-ih kao ustaše ubijeni su u sumnjivim okolnostima ( Blaž Kraljević, Ante Paradžik, Miro Barišić ).

HOS kao oružana formacija je ukinuta a njegovi pripadnici su postali vojnici HVO-a ili HV-a.

U samom vrhu vlasti učesnici NOB-a su bili F.Tuđman, J.Manolić, J.Bobetko, I. Rukavina, M. Špegelj, Š. Đodan, J. Boljkovac..i drugi..

Mesić je iz partizanske obitelji, sadašnjem predsjedniku Sabora Luki Bebiću otac je poginuo na Sutjesci...

Čak ni Gojko Šušak nije autentični ustaški emigrant, rođeni brat vodio vojni odsjek u Širokom Brijegu ( Lištici )..


Vojni vrh HV-a je većinom sastavljen od prebjega iz JNA..

Mogu jedino reći da su neki koketirali sa ustaštvom kao oni su hard nacionalisti...međutim sve je to bilo kratkog vijeka..
 
Nije točno to što pišeš. Greška je partizana što nisu sudili zarobljenim ustašama premda je izvjesno kakva bi bila konačna presuda.

Ovako su vršene masovne odmazde bez reda i zakona u kojima su stradali između zločinaca i nevini ljudi.

Ono što nije ubijeno nakon rata UDBA je to sistematski odrađivala do početka 90-ih..Svi važniji ustaški prvaci ubijeni su u atentatima.

Kada se pogleda hrvatska vlast sa početka 90-ih oni su u ogromnoj većini komunistički kadar sa partizanskom prošlošću.

Svi oni koji su se deklarirali 90-ih kao ustaše ubijeni su u sumnjivim okolnostima ( Blaž Kraljević, Ante Paradžik, Miro Barišić ).

HOS kao oružana formacija je ukinuta a njegovi pripadnici su postali vojnici HVO-a ili HV-a.

U samom vrhu vlasti učesnici NOB-a su bili F.Tuđman, J.Manolić, J.Bobetko, I. Rukavina, M. Špegelj, Š. Đodan, J. Boljkovac..i drugi..

Mesić je iz partizanske obitelji, sadašnjem predsjedniku Sabora Luki Bebiću otac je poginuo na Sutjesci...

Čak ni Gojko Šušak nije autentični ustaški emigrant, rođeni brat vodio vojni odsjek u Širokom Brijegu ( Lištici )..


Vojni vrh HV-a je većinom sastavljen od prebjega iz JNA..

Mogu jedino reći da su neki koketirali sa ustaštvom kao oni su hard nacionalisti...međutim sve je to bilo kratkog vijeka..

Sve je to tacno, ali nisam to ni osporavao. Naravno da nije dozvoljen direktan link sa ustastvom, zato su i oni koji su ga ostvarivali, kako i sam kazes, stradali pod sumnjivim okolnostima. Hteo sam da kazem da je ideja, pokretac nekoga ko je izjavio da Srbi moraju nestati ista i '41 i '95.
 
Zar je moralo biti legalno? Ja ne znam kako je to oruzje dobijano na pocetku ali po sjecanju, moglo je biti maznuto iz skladista TO (kao i vi sto ste radili), mogli su to neki lokalni ljudi srediti itd. Inace bilo je jedno vrijeme tenzija izmedju milicije i TO Krajine i JNA. Pricalo se o oduzimanju oruzja itd. kao i na drugoj strani ... ali onda ste vi poceli pucati po JNA, pa oni vise nisu imali opravdanja za takvo nesto.


Artiljerija na početku rata je u HV je bila misaona imenica..JNA je bila na vašoj strani i to je to..


Ilija Radakovic je jedno obicno jugoslovensko i komunistiscko gowno. Nema tu ni S od Srbina. Gowno bio i ostao. Sramota me je sto je to gowno iz Like.

On je sklonio svoju guzzicu u Beograd i onda je iz Beograda dosao na pocetku misleci da ce igrati neku vaznu ulogu, a takvih je gowana vec bilo i viska, pa kad je vidio da se ne moze uvaliti da bude neko mudo, okrenuo je pricu o tkz. krsenje ustava i sl. sranja.

Ilija Radković je general-pukovnik JNA, Srbin iz Like. Gojko Nikoliš je general-pukovnik također Srbin iz Hrvatske..jel ti i on gowno??

Jel ti Koča Popović gowno???
 
Sve je to tacno, ali nisam to ni osporavao. Naravno da nije dozvoljen direktan link sa ustastvom, zato su i oni koji su ga ostvarivali, kako i sam kazes, stradali pod sumnjivim okolnostima. Hteo sam da kazem da je ideja, pokretac nekoga ko je izjavio da Srbi moraju nestati ista i '41 i '95.

Nema tu nikakve ideje o nestanku Srba. Ideja je bila stvaranje nacionalne države Hrvata.

Iskreno mnogi nisu baš skroz vjerovali da će do toga doći.

Kamo sreće da je bilo više senzibiliteta nakon prvih višestranačkih izbora.

Tuđman je imao stvarno kretensku retoriku. Stav, aroganciju, jeftina odjela i socijalne naočale..

Tuđma je sebe vidio kao povijesnu ličnost, Srbi su mu smetali samo zato što nisu dijelili njegove vizije o samostalnoj i nezavisnoj državi Hrvatskoj.

Na koncu unuci su mu Srbi. Jednom je unuku deda dao malo da se igra bankara, drugi je vozio trkače automobile...
 
Ilija Radković je general-pukovnik JNA, Srbin iz Like. Gojko Nikoliš je general-pukovnik također Srbin iz Hrvatske..jel ti i on gowno??

Jel ti Koča Popović gowno???

On je otisao iz Like odmah poslije rata. Kao takav, on o Lici nije znao nista, jer nije zivio sa tim narodom niti je imao vise ikakve veze. Kad bolje promislim takvi kao on ustvari nisu nika ni bili dio tog naroda.

Znam dobro ko je on i njegova sorta. Dosao je dolje da bude neko mudo u novoj "revoluciji", ali kad su drugi zauzeli mjesta i isprasili ga, onda je postao "legalista" tj. neprijatelj. Znas li da je i Simo Dubajic bio dolje u to vrijeme? Nisu uspjeli uvaliti guzicu na jos jedan polozaj i to je to.
 
Nema tu nikakve ideje o nestanku Srba. Ideja je bila stvaranje nacionalne države Hrvata.

Iskreno mnogi nisu baš skroz vjerovali da će do toga doći.

Kamo sreće da je bilo više senzibiliteta nakon prvih višestranačkih izbora.

Tuđman je imao stvarno kretensku retoriku. Stav, aroganciju, jeftina odjela i socijalne naočale..

Tuđma je sebe vidio kao povijesnu ličnost, Srbi su mu smetali samo zato što nisu dijelili njegove vizije o samostalnoj i nezavisnoj državi Hrvatskoj.

Na koncu unuci su mu Srbi. Jednom je unuku deda dao malo da se igra bankara, drugi je vozio trkače automobile...

Da, ali problem lezi u tome sto bi pri stvaranju Nezavisnih Hrvatskih Drzava uvek isparilo po par stotina hiljada Srba, kao sto se lepo vidi po popisima. Za neke ljude, prisustvo Srba u Hrvatskoj drzavi je nemoguce, i oni moraju nestati One way or another. Kako god da je Tudjman sebe dozivljavao i prezentovao, krajnji cilj njegovog delovanja je jasan po srpsku zajednicu- njeno svodjenje na statisticku gresku. Zasto niko ne zeli iskreno da prizna da se i Hrvatska strana ogresila o Srpsku? Najdalje dokle se otislo je "zao nam je svih nevinih zrtava ALI zli srbo-jna-cetnicko-partizanski agresor nas satire jos od Bleiburga". To je nedovoljno.
 
Poslednja izmena:
Gledaj. Vi stalno spominjete Jasenovac i NDH,a mi Vukovar ,Dubrovnik,1991. U Srbiji nisam primijetio,a pogotovo na ovom forumu neku katarzu i osudu zločina koji su pojedini srbi,paravojne formacije i JNA počinile. S druge strane hrvatski forumaši su se jasno odredili prema zločinima u NDH.

.. ти форумаши, који су се јасно одредили према злочинима у ндх, није ми јасно само зашто то пишеш великим словима, можда, нису искрени, али то на страну, ти што су се одредили су зрно песка у васељени, у односу на оне, друге, који су се јасно и гласно одредили према другој стрни и оних који су њене поступке прећутно одобравали, јер да није тако не би "шачица" оосташа окупљених око кривоустог почела са убијањем Срба '91- е...
 
Poslednja izmena:
Gledaj. Vi stalno spominjete Jasenovac i NDH,a mi Vukovar ,Dubrovnik,1991. U Srbiji nisam primijetio,a pogotovo na ovom forumu neku katarzu i osudu zločina koji su pojedini srbi,paravojne formacije i JNA počinile. S druge strane hrvatski forumaši su se jasno odredili prema zločinima u NDH.

.. каква катарза, какви ружичасти слонови, па када сте ви прошли ту фамозну катарзу, каква осуда злочина, ко је од вас осудио, икада Јасеновац, док то не изјави, званично, неко од водећих политичара изјаве три црвљива форумаша свим Србима на овом форуму звучаће као прдеж на ветру! хиљду пута сам рекао, на овом форуму, како је оригинална поставка у Јасеновцу избачена, мада ни она није дословце приказала сву бруталност, једне болесне нације и постастављена потпуно нова која тотално обезвређује и омаловажава Јасеновачке жртве, јели то можда ваша катарза, па ви сте два пута побједили, а сви остали само једном, па ви сте слика и прилика ваших оосташоидних политичара!!! и онда се питате да ли се рат могао избећи?! па наравно да није, а не може ни следећи, јер ви нисте способни низашта друго осим за мржњу и имате невероватну способност да ту исту преносите на све око себе....
 
Tacno, svaki narod velica svoje zrtve a svoje zlocine gura pod tepih. Zato i jesmo divlja plemena. Ja prvi osudjujem i iskreno zalim svaki zlocin nad Hrvatskim narodom iz 90ih(a bilo ih je i te kako), te stvari nisu cinjene u moje ime i da sam mogao, dao bih sve da ih sprecim. Ali se takodje borim da se osudi svaki zlocin nad Srpskim narodom, kako iz 40ih( sto svako osudjuje), tako i iz 90ih( sto vecina forumasa tvojih sunarodnika negira, minimalizuje ili cak i opravdava).

.. џабе си кречио, па он уопће не схваћа шта је писац хтео да каже, па они ни један злочин, према Србима, нису осудили, за двадесет година, на име сваки процес је пропао услед недостатка доказа или неке процедуралне грешке, шта ти то говори о лијепом њином... ? да нису осуђена она двојица у ден Хаду, нити један црватић не би био осуђен!!!
 
Poslednja izmena:
Nisi čitao postove. Zločine su činile paravojne skupine koje su išle iza regularne vojske ,palile i pljačkale. Svaki zločinac treba odgovarati bez obzira dali je on srbin ili hrvat.

.. хахахахаха, па шта рећи на ово, сварно сте морална беда, без стида и образа! паравојне скупине ишле иза регуларне војске, па више и не можете да се срозате, већ сте пропали на другу страну земаљске кугле...
 

Back
Top