FROZEN zeli LINUX

FROZEN

Zainteresovan član
Poruka
355
Vidite ovako LINUX-asi ja sam okoreli Windows korisnik, mada sam u vise navrata pokusavao da predjem u vas tabor, ali ne ide. Imam Knoppix 3.4 Live cd sa installerom tako da ga je moguce kopirati na HDD i imam RedHat 8.0 (5 CD-ova). Naravno citao sam i knjige, ali jednostavno ovaj OS nije bas user friendly nastrojen. Ovako zamolio bih nekoga da mi kaze koju od ove dve distribucije odabrati dok mi ne stigne neki SUSE 9.2.
1)Znam da je RedHat stariji, ali i kompletniji imam gomilu rpm paketa, ali mi se ovaj knoppix cini da malo bolje prepoznaje hardware. Nisam bas potpuni tutuban u svetu LINUX-a, ali kad uporedim to i znanje u Windows-u osecam se neprijatno.
2)Ne secam se u RedHat-u, ali knoppix mi prepozna i muzicku Creative Live! (procesor EMU10K1), i sve radi sem sto ne mogu da ukljucim 5.1 izlazni zvuk vec standardno radi u stereo modu.
3)Da li postoje drajveri za neki od ove dve distribucije za U.S.Robotics 56K interni, i naravno kako podesiti to da radi
 
Definitivno stavi Knoppix. Imacesh noviji softver i apt-get sistem sa kojim cesh sa neta da svucesh shta ti god zatreba.

Shto se tiche Live!-a znamd a ima drajver, ali sad bash da li koristi sve resurse kartice, ne znam... moguce je da ne mozhe da pusti 5.1 zvuk.

Shto se tiche drajvera za modem ako ih ima, ima ih za bilo koji distro :wink: sad ti malo proguglaj... www.linmodems.org ti je u svakom sluchaju prijatelj :wink:

POzz
 
Tako sam i mislio. Trazicu ti pomoc oko modema sigurno :wink:
Sto se tice knoppixa da li je moguce iskoristiti rpm pakete (imam ih u velikom broju) i naravno kako?). Posto bese on koristi .deb kako .rpm prebaciti u doticni?
 
Sto se tice user-friendly okruzenja probaj Mandrake 10.1.On je najjednostavniji za pocetnike.Dobro prepoznaje hardware i ima graficku instalaciju, dosta grafickih okruzenja,a i podrsku za srpski jezik(cirilica).Jedina mana je modem,kao i kod svakog Linuxa:Intel,Connexant,Rockwell i drugi winmodemi moraju da se posebno instaliraju,ali o tome vise na:
http://www.linuxbalkan.com/modems/.

Toliko od mene za pocetak,ako te nesto vise bude interesovalo,mogu ja i nadugacko i nasiroko.
 
i ja se slazem sa atomskim mravom :)
mandrake sve sam uradi, i ono sto je najbitnije je da posle instalacije dobijes sistem koji ceo radi, pa mozes da ga cackas do mile volje...posle, eksperimentises sa raznim distribucijama, pa sta ti odgovara :) ja bas sutra idem po Ubuntu Linux pa da vidimo i to cudo...ako nekoga zanima imam par diskova, pa ko oce a iz bg-a je nek se javi da mu dam to :)
 
ejjjj, nemoj mandrake iz 100 dobrih razloga. Uzmi SuSE ako hocesh user friendly linux.
Onda, Ubuntu je dobra stvar, ako mozesh da nabavish diskove SID a novijeg datume, isplatice ti se da nalepish to na hard. Mnogi se hvale da je to jedan od boljih projekata koji su videli.... Jbm li ga... mozhda je sad pravi trenutak za Sarge ako hocesh Debian :wink:
 
E i ja furam Suse... Od skoro.... Komentar... Suse jeste user friendly... Ali ovo što sam ja dobio od ortaka (9.2 pro - 5 CDova...) nema sve ono što je meni potrebno... Volim da skidam source sa neta, a ne rpm... Pogotovo što ponekad nije dostupna verzija za Suse... Sad... Imao sam prilike da instaliram i par RPMa koji nisu bili za Suse... Ali sigurno je sigurno... Ne treba se zezati sa paklom zavisnosti RPMa...

Jeste User friendly... To se slažem... Ali fali mu par biblioteka za razvoj... Tako da je instaliranje iz sursa đavolski posao koji podrazumeva downloadovanje libova sa neta po mojoj, ekstra sporoj vezi...

Recimo... Hteo sam da instaliram dosbox 0.63, a za Suse ima dostupan jedino 0.61... 0.63 je mnogo bolja verzija... Šta sam uradio... Skinuo source... I otkrio da moj Suse nema potrebni lib... Pretražio sam pakete u modulu za instaliranje u Yatzu i nigde nije bilo potrebnog paketa... Srećom našao sam download na jednom sajtu... Kompajlirao i sad furam 0.63...

A sada imam bizarniji problem... Moj Suse nema potrebne GTK biblioteke za kompajliranje GUI frontenda za mplayer... No, dobro fura i komandna verzija... Ima i neku primitivnu podršku za wma audio... Ali neće verziju 9... Probao sam... No neće... Sa WMV se super snašao. :)

Sve u svemu Suse je ok.. Ali ako nabaviš celu verziju, ne ove skraćene.... :D I da... Ako imate TV karticu... Bolje rešenje od KDETV, zapped ili sl. programa je tvtime... Jedino što je malo (?) bagovit... Mislim da ne postoji paket za Suse... No kompajlira se bez problema. ;) Bez dodatnih fajlova...

Inače, evo upravo pičim Firefox, Kopete i u pozadini KDETV (ne blokira se kao tvtime, iako tvtime ima bolju sliku itd...) E, da... Tu je i audacity u slučaju da hoću nešto da nabacim u mp3. :D

Well... Jeste imam Dual boot.. Ali Suse je primarni... Pičio sam do skoro Red Hat 8... Matorac vredan pomena... Matora verzija, ali uopšte nije loš. ;) Jeste da treba malo da se šminka da bi ispao totalno user-friendly, ali ja sam ga tako sredio da je bio sređen po mom ukusu... (sve sa my computer forom kao kod Suse). Jedino sam se mučio sa nebrojenim kompajliranjima kernela (RH8 nema default uključenu podršku za ntfs, nema driver za moj intel winmodem, itd...) No i to sam uspeo da sredim.

No, ortak nabavio Suse, pa me nagovorio da ga isprobam... :) Ne kajem se... Jedino što mu fale to što mu fali...

A za problem sa WMA, mislim da ću ih u winu (već rekoh da imam dual boot) konvertovati u MP3...
 
SuSE kao i RH kao i josh mnoge distribucije su pravljene da se instalira iz rpm-a a ne iz sourcea! Bukvalno je to ideja tvoraca..... Zar ne govori dovoljno da po 'defultu' komanda make u SuSE nije ukljuchena :shock: Zato i kazhem da su to distroi dobri za pocetnike ili za bake i strine koje ne zhele da uche o kompovima nego im treba user friendly sistem da bi mogli da pozavrshavaju svoje poslove na njima na najlakshi moguci nachin :wink:

Ako hocesh dobar izbor biblioteka samo pogledaj Slackware: nema programa koji nece da se kompajlira na slacku!

Shta e tachno problem sa WMA-om. Najverovatnije ti fali samo plug-in.
 
RiSK:
SuSE kao i RH kao i josh mnoge distribucije su pravljene da se instalira iz rpm-a a ne iz sourcea! Bukvalno je to ideja tvoraca..... Zar ne govori dovoljno da po 'defultu' komanda make u SuSE nije ukljuchena :shock: Zato i kazhem da su to distroi dobri za pocetnike ili za bake i strine koje ne zhele da uche o kompovima nego im treba user friendly sistem da bi mogli da pozavrshavaju svoje poslove na njima na najlakshi moguci nachin :wink:

Ako hocesh dobar izbor biblioteka samo pogledaj Slackware: nema programa koji nece da se kompajlira na slacku!

Pazi, ja sam ipak dugo radio na Winu... :roll: Tako da i u linuxu ocekujem dosta od onog komfora koji sam imao do sada... Ne znam. Nisam probao Slackware, ali ga prati glas hackerske distribucije... Bez mnogih sminkerskih detalja. Naravno, to uvek moze da se doda. Ali...

Ne znam... Mozda jednom prilikom i probam. ;)

A za Suse... Kad sam instalirao Suse, greskom sam ostavio default pakete... Kasnije sam ispravio gresku i dodao dosta toga potrebnog i nepotrebnog... Recimo... Mislim da se u Suseiju po defaultu isntalira samo Mozilla. A meni je cak i u winu vec neko vreme Firefox standard... A da ne pricam o paketima za razvoj... :roll: Njih nije bilo... Skoro uopste...

Tu si u pravu, mozda je to i bio njihov plan... Ali meni treba i jedno i drugo: user friendly distribucija sa velikim mogucnostima prilagodjavanja. ;)

Kad sam presao sa RH na Suse, osetio sam da je Suse jos zatvoreniji... Kod RH se u instalaciji nalaze bar svi potrebni razvojni libovi i headeri... A kod Suze... Pfff... Ne.


RiSK:
Shta e tachno problem sa WMA-om. Najverovatnije ti fali samo plug-in.

Probao sam dve varijante pustanja WMA u linuxu... Prva je preko mplayera... Recimo da se umesto pesme cuje samo kratkotrajno zujanje u duzini od 2-3 sekunde, a zatim prelazi na prvu ne-wma pesmu...

Druga varijanta je bila wma plugin za xmms... No, taj plugin je upravo zasnovan na kodu iz mplayera, tako da je u principu to u stvari jedno te isto. :lol:

Nisam cuo da li postoji neko drugo resenje... Verovatno ima plugin za RealPlayer. Ali ne volim RP. Druzio sam se s njim na pocetku mog bivstvovanja na netu, ali je s vremenom prerastao u nesto sto mi se nimalo ne svidja... Bilo je to kul programce kad je bilo jednostavno. Previse GUIja ponekad zna da zasmeta. ;) (pr.. RP, Quicktime, ICQ) Pogotovo sto postoji trend umetanja onih glupavih reklama u svaki malo bolji besplatni softver (zato i volim open source softver - nema tih dosada)... :roll:

Znas neko resenje za wma? Ako znas, baci link... Hvala unapred. ;)
 
Kod mene taj plug-in za XMMS radi k'o lud. Sve wma pesme pushtam iz njega i nikad nikakav problem nisam imao :wink:

Probaj da nadjesh Beep Media Player (BMP) i njegov plug in za WMA. Oni su gotovo isti samo shto se BMP zasniva na GTK 2.0 i shto se malo intezivnije razvija u zadnje vreme

POzz
 
RiSK:
Kod mene taj plug-in za XMMS radi k'o lud. Sve wma pesme pushtam iz njega i nikad nikakav problem nisam imao :wink:

Probaj da nadjesh Beep Media Player (BMP) i njegov plug in za WMA. Oni su gotovo isti samo shto se BMP zasniva na GTK 2.0 i shto se malo intezivnije razvija u zadnje vreme

POzz

Cuo sam za BMP ranije... ;) Ali ga jos uvek nisam isprobao.

Inace... Pogresio sam malo u proceni... Neke stvari dekodira sasvim ok, neke ne uopste.

Hvala na preporuci za BMP... Potrazicu na netu.
 

Back
Top