moguca hiperventilacija

krokodilka

Početnik
Poruka
12
mislim i sumnjam da imam hiperventilaciju, da li neko moze da mi
objasni kako da znam sa sigurnoscu? isla sam kod doktora i rekao mi
je da rijesim "probleme" da sam mlada i da treba da se borim. inace
imam 27 godina.

Moj problem je da mi vrlo cesto ponestaje vazduha, da
se nekad nocu budim u strahu da cu da se ugusim, imam pritisak u
grudima, nekad i mucninu i vrtoglavicu. mada, nikad jos nisam izgubila
svijest.
Imala sam (do sada 2 puta) nekakve "napade" vristanja i lupanja i udaranja.....nisam lupala stvari vec sebe.
Vjerujem da se o ovome pisalo ali ja ne znam gdje da trazim, kucala sam pod "hiperventilacija" ali bez uspjeha.
Ako mi ugasite temu ili je premjestite, molim vas, javite
unaprijed hvala
 
Hiperventilacija nije bolest, to bi prosto bio naziv za ubrzano disanje, kao sto je i tahipnea...ako sam dobro shvatila Vi niste ispitivali nijedan organski moguci uzrok toga sto Vam se desava...ili mozda jeste?
Po onome sto ste napisali Vas problem vise deluje kao psihicki, psihosomatski problem(odredjeni psihicki problemi se ispoljavaju tegobama koje lice na pravi organski problem, gusenje, glavobolje,lupanje srce, znojenje dlanova,bolovi u stomaku...)no mozda nisam u pravu.

Ovo Vam spominjem iz razloga sto se nekad desava da covek ne priznje sebi da ima unutrasnje konflikte, probleme psihicke prirode vec bezi u bolest, pri cemu telo zaista imitira pravu organsku bolest.
Za lekara je to vrlo nezgodno jer pacijenta salje na raznorazne preglede, citava ispitivanja traju nekada i godinama a uzrok problema se ne moze naci.
A pacijent i dalje se lose oseca...kada se iscrpe sve mogucnosti za postavljanje dijagnoze daje se uput za psihijatra.
S obzirom da ste vrlo mladi realna mogucnost da ste stvarno bolesni je vrlo mala, sa druge strane simptomi koje opisujete nisu stalni sto opet govori u prilog toga da bi mozda resenje svog problema trebali potraziti u razgovoru sa psihologom ili psihijatrom.
No naravno jedan klasican pregled kod lekara opste prakse sa uradjenom laboratorijom, eventualno hormonima stitaste zlezde bi vrlo lako potvrdio da li se stvarno desava nesto sa organizmom ili je sve posledica stresa, straha, zivotnih problema...
sto se tice postojecih tema, potrazite panicni napad, antidepresivi...
 
Kakvi bi mogli biti eventualni "organski uzroci" takvih smetnji?
Ja imam takve probleme po par dana..nekad me par dana drzi da ne mogu da uzmem vazduh, uzimam ga, disem, al' ga nekako nemam. Kao da mi nedostaje kisika. I onda imam pritisak u grudima. Ja sam skoro sigurna da je to psiholoske prirode ali ne znam kako s' tim da se nosim. Nisam ja neka koja uvjek za sve kuka, ali ovo me brine. Kako da to obuzdam, kontrolisem?
Ima li neko slicna iskustva?
pozdrav
 
Poštovana WithdrawnWater, da li mi možete reći o prevazilaženju paničnih napada upravo izazivanjem hiperventilacije. Čuo sam da je ta metoda dosta dobra ali nisam uspeo da nađem ni jedan relevantan izvor. Inače posetio sam psihijatra ali se kod nas sve zavrašava sa antidepresivom i bromazepamom (i šačica razgovora).
 
Poštovana WithdrawnWater, da li mi možete reći o prevazilaženju paničnih napada upravo izazivanjem hiperventilacije. Čuo sam da je ta metoda dosta dobra ali nisam uspeo da nađem ni jedan relevantan izvor. Inače posetio sam psihijatra ali se kod nas sve zavrašava sa antidepresivom i bromazepamom (i šačica razgovora).
I ponizavanjem kroz razgovor cast izuzecima.
 
Poštovana WithdrawnWater, da li mi možete reći o prevazilaženju paničnih napada upravo izazivanjem hiperventilacije. Čuo sam da je ta metoda dosta dobra ali nisam uspeo da nađem ni jedan relevantan izvor. Inače posetio sam psihijatra ali se kod nas sve zavrašava sa antidepresivom i bromazepamom (i šačica razgovora).

Ako mogu ja nesto da ti predlozim , u knjizi Bez straha o strahu, panici i fobiji - Dr. Vladan Starcevic
imas jedan deo o hiperventilacijsta je izaziva i kako se izboriti sa njom.
Inace, sama knjiga je odlicna za sve one koji pate od pan. napada i/ili agorafobije.
 

Back
Top