Uncorrectable CRC or ECC Error on read

BLANKED

Elita
Poruka
20.574
Jedan od hard diskova SATA Western Digital 320 GB na kome mi je instaliran sistem mi vec 2-3 meseca pravi probleme sa losim sektorima, cesto sam pokretao bad sector utility PRE BOOT-a sistema i popravka sektora je bila uspesna sve do pre neki dan, kada je sistem poceo da "gubi" (osteceni necitljivi fajlovi) sistemske fajlove.

U toku skeniranja sektora, dolazi do greske u citanju i izlazi informacija Uncorrectable CRC or ECC Error on read ti sektori s u procitani ali nisu korektovani READ/WRITE/VERIFY 1/0/0

Moje pitanje je DA LI POSTOJI NEKI NACIN DA SE OVI SEKTORI KOREKTUJU , ZATVORE ili sta vec , ili je nemoguce resiti problem sa cyclic redundancy check tako da mi ostaje opcija da se jednostavno moram prebaciti na alternativni hard disk?

PS.

AKO IKO IMA NEKI PREDLOG SLOBODNO NEKA KAZE SAD MI JE I SVAKA SLAMCICA NADE BITNA.

pps.

Za skeniranje sektora sam koristio softver sa HIRENS butabilnog diska , ne mogu da se setim trenutno imena , posto u ovom trenutku ne smem da otvaram cd/dvd ili da startujem neke aplikacije zbog rizika da ne iniciram neke pozadinske servise koji bi mogli da mi sruse i ovako vec nestabilan sistem. Dodatne detalje o softveru i o tacnom modelu hdd-a mogu dostaviti kasnije nije problem.
 
OK Hvala na odgovorima, vidim i ja da nema nista od njega, uradio sam delimicni back up, posto mi je drugi HDD takodje pun.

Kada back-upujem sve podatke, uradicu WIPE format za kraj, mozda dobijem neki rezultat mada slaba vajda.


Kada bi postojao neki nacin da se izoluju bilo bi super, sve u svemu javim patoloski nalaz za par dana. :confused: :sad2:
 
ajde ovako,forest green je imao slicnih problema pa je sredio bad sektore,ja tesko dizem ruke od necega

1.skini hdd sentinel i zalepi ovde karticu health i overview
2.zatim sa hdd tune skeniraj hard na errore ali ne stikliraj quick scan,posto je WD u pitanju obezbedi mu dobro hladjenje jer ce potrajati scan,mozda sat ili jace,sliku postavi takodje
3.kad budem video slike recicu ti dal ima nade za hd regenerator al on ti je najbolje resenje,poskidas sto se moze skinuti od podataka,prekrstis se, pokrenes njega ,ako sredi furas dalje ako ne kupujes novi hard i onako je ovaj jednom nogom u grobu
 
Poslednja izmena:
@fox87 'ajd probacu i to, prebacio sam sistem na drugi hdd, za koji dan kupim drugi hdd (to jest treci :) ) pa sam mislio da prebacim sve podatke sa ovog na njega pa uradim wipe, mada, i ja ne bih da ga bacim ipak je to 320 GB, nije za bacanje :)

To sto kazes da mu obezbedim hladjenje, on je potpuno ok, nema nikakvo hladjenje, sem kulera sa kucista kao i do sad, on ne zakucava , radi potpuno normalno, vec ne moze da snima niti da koriguje podatke na delovima u kojima su sektori osteceni, a sto je najgore taj deo je bas onaj gde se nalaze sistemski fajlovi to jest particija C:\ , znam da scan traje vrlo dugo, i to sam pokretao READ VERIFY scan od standardnog CHECK VERIFY skeniranja, koje traje 1-2 sata duze od ove druge metode provere, ali nije u pitanju vise kompletan scan, posto on vec na 20-om MEGABAJTU skeniranja pronadje "nepopravljivu gresku, ali nebitno, poslusacu i tvoj savet , nije na odmet.

Fora je u tome sto nakon instaliranja sistema na drugi hdd mogu slobodno vrsljati po particijama problematicnog hard diska sem na "bivsoj": C:\ particiji gde se pri duplom kliku na nju zakuca windows explorer, probao sam sa vise razlicitih skenera da popravim sektore ali svi se "zakucaju" , ali probacu i tvoj predlog, sto da ne.
 
Blanked , da li si probao sa GET DATA BACK da vratiš podatke sa oštećenog diska?
inače taj CRC error sam imao i ja isto kao kod tebe , elektronika mi govori da je sve OK i vidi punu veličinu diska , ali kada treba da uradi nešto nema šanse , ja sam inače jednom pustio hdd repair nekih 12 sati neprekidno ma nije prešao ni 10% diska, lično mislim da je u pitanju krivljenje listića diska između češljeva unutar samoga hdd-a pa su se sami listći fizički oštetili , isti taj CRC error se javlja i kod flopy diskova kao i kod optičkih uređaja , i gde god se on pojavi to su neupotrebljivi mediji od tada pa nadalje
 
@snejks samo mi je jedna particija sada vec neupotrebljiva, vecina podataka je jos na njemu,,s tim sto mogu slobodno da raspolazem njima,mogu da ih vidim i hvala Bogu mogu i da ih premestam sa jednog na drugi HDD, sve instalacije su za sada ok radi sve normalno SEM ponavljam bivse c:\ particije koja je necitljiva, sada ga koristim kao data disk, ima veeelike logike to sto mi govoris, nadam se da se problem nece prosiriti i na ostale segmente diska makar jos par dana. Znaci, podaci su tu i mogu da ih vidim sem na toj jednoj particiji na kojoj je ionako bio sistem pa i nemam srecom neke vazne izgubljene podatke.

@fox87

evo log izvestaja tog programa "hdd sentinel"

Hard Disk Summary
-------------------
Hard Disk Number . . . . . . . . . . . . . . . . : 0
Interface . . . . . . . . . . . . . . . . . . . : S-ATA II
Disk Controller . . . . . . . . . . . . . . . . : Standard Dual Channel PCI IDE Controller (ATA)
Disk Location . . . . . . . . . . . . . . . . . : 1, Device: 1
Hard Disk Model ID . . . . . . . . . . . . . . . : WDC WD3200AAJS-00B4A0
Firmware Revision . . . . . . . . . . . . . . . : 01.03A01
Hard Disk Serial Number . . . . . . . . . . . . : WD-WCAT12480736
Total Size . . . . . . . . . . . . . . . . . . . : 305242 MB
Power State . . . . . . . . . . . . . . . . . . : Active
Logical Drive(s) . . . . . . . . . . . . . . . . : H: [] I: [] J: [] K: [] L: []
Current Temperature . . . . . . . . . . . . . . : 31 °C
Maximum Temperature (Ever Measured) . . . . . . : 31 °C, 8/1/2011 5:47:53 PM
Minimum Temperature (Ever Measured) . . . . . . : 31 °C, 8/1/2011 5:47:53 PM
Maximum Temperature (During Entire Lifespan) . . : 45 °C
Power On Time . . . . . . . . . . . . . . . . . : 429 days, 15 hours
Estimated Remaining Lifetime . . . . . . . . . . : more than 1000 days
Health . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . : ##################-- 90 % (Excellent)
Performance . . . . . . . . . . . . . . . . . . : #################### 100 % (Excellent)

The drive found 4 bad sectors during its self test.
There are 10 weak sectors found on the disk surface. They may be remapped any time in the later use of the disk.
At this point, warranty replacement of the disk is not yet possible, only if the health drops further.
Problems occurred between the communication of the disk and the host 63609 times.
It is recommended to examine the log of the disk regularly. All new problems found will be logged there.
No actions needed.

Uradio mi je analizu ali izgleda samo "zdravih" particija, koliko vidim ostecenu particiju nije ni pipnuo,jer mi ne daje nikakav info o njoj sem velikog znaka pitanja, ne moze ni da mi kaze kolika je njena velicina, mislim da nije isto kada mi radi analizu sa hard diska i kada analizira sa boot-abilnog CD-a.

Vidis, on kaze da ja imam 4 losa sektora, ja znam da ih ima vise, kada sam pre dan - dva radio scan sa CD-a nasao je 7 nepopravljjivih CRC ili ECC sektora, i jos 3-4 koja je mogao da regulise,gotovo svih ovih 7 je nasao odmah na pocetku, sto mi govori da je bas to ta c:\ particija, to je pronasao u prvih 5 minuta skeniranja, 3 sata kasnije, koliko je trajao ceo scan nije nasao nista vise.

PS.

Evo sada sam uzeo i ovaj HD Tune sto si mi takodje preporucio, bas cu da probam analizu i sa njim, i vidim sta mi govori i drugi softver, ako im se izvestaji podudaraju onda ce mi sve biti jasno ;)
 
INFORMIŠI SE MALO..;)..( imaš ..TU...i neki...ALAT ..za...SRC...:ok:..)

http://www.instant-registry-fixes.org/fixing-crc-error/

Heheh a znam koji su problemi, isti je princip i na drugim medijima, ali na linku koji si mi dao je resavanje problema sa ostecenim fajlovima zbog CRC gresaka, najvaznije podatke sam vec sklonio na sigurno, ali vise me ne brinu fajlovi vec sam problem na drajvu, kao sto rekoh, nadam se bar da sacuvam 80% HDD-a. Imao sam takav problem sa CD-om, ali uzmem lepo krpu pa ga izglancam, ali ne mogu to i sa hard diskom :)

PS.

znam da ima vise mogucih uzroka,ja se nadam da nije ona najgora varijanta kao sto je i snejks rekao ;)
 
Poslednja izmena:
po ovom logu on je testirao ceo hard 305GB,to mu je valjda realan kapacitet zar ne?
sliku sam trazio kako bih video u kom delu se nalaze losi sektori,hdd regenerator bi ovo veoma lako trebao da resi,a posle toga odradis low level format,s vremena na vreme proveris hard ,ako se losi sektori budu vracali mozes probati da ostecen deo izdvojis neaktivnom particijom
 
Aloooooooooooooooo , da li sam ja sada dobro shvatio :ti na tom hardu imaš i particiju koja funkcioniše i dobro?
A crc error ti prikazuje neki drugi program koji pokrećeš sa cd-a.- zahebi ti to.
Pa tu stvar onda rešava Get data back spasavaš podatke na drugi disk i reprticionisanje harda , sam postupak reparticionisanja će izdvojiti loše sektore na disku i izbaciti ih iz upotrebe.
Ja sam mislio da ti ceo hdd ne valja i da ne reaguje kako treba a to izgleda da kod tebe nije slučaj ., tada zaboravi na kupovinu hdd-a i odradi reparticionisanje celog hdd-a i biće sve OK.
 
Heheh a znam koji su problemi, isti je princip i na drugim medijima, ali na linku koji si mi dao je resavanje problema sa ostecenim fajlovima zbog CRC gresaka, najvaznije podatke sam vec sklonio na sigurno, ali vise me ne brinu fajlovi vec sam problem na drajvu, kao sto rekoh, nadam se bar da sacuvam 80% HDD-a. Imao sam takav problem sa CD-om, ali uzmem lepo krpu pa ga izglancam, ali ne mogu to i sa hard diskom :)

PS.

znam da ima vise mogucih uzroka,ja se nadam da nije ona najgora varijanta kao sto je i snejks rekao ;)

OSTAJE JOŠ SAMO...OVO...;)

OTKUCAJ NA GOOGLE-u...:arrow: Free O&O DiskRecovery ...;)

IZABERI ...NEKU OD PONUĐENIH...FREE...VEZIJA...;)

POVRATI & SNIMI...PODATKE...;)

I ..PROMENI TAJ...HDD....;)
---------------------------------------------------
J.E.B.I.G.A....nešto mi nije dalo mira pa sam ...PROVERIO...;)

NIJEDAN ..nije...FREE...:sad2:

SVI SU TRIJAL...sa blokiranom opcijom za poraćaj podataka....:besan2:

ALI ...nije... KRAJ

Moram da prekopam moju ...BAZU PODATAKA....jer negde sigurno imam link za downlod ..tog..O&O DiskRecovery ....ali...5.0...+ KLJUČ...;)
 
Poslednja izmena:
Aloooooooooooooooo , da li sam ja sada dobro shvatio :ti na tom hardu imaš i particiju koja funkcioniše i dobro?
A crc error ti prikazuje neki drugi program koji pokrećeš sa cd-a.- zahebi ti to.

Pa o tome sve vreme i govorim, samo sto mi je sistem bio bas u tom delu gde su se javile greske i pomislio sam u tom trenutku da mi je ceo disk otisao dodjavola, ali nakon premestaja sistema na drugi vidim i ja da nije bas toliko strasno.

Znaci rekao sam, od 5 particija samo jedna ne moze da se otvori a sve ostale izgledaju ok, svih 11 neispravnih sektora koji su pronadjeni nalaze se bas u tom delu te particije , mislio sam da zatvorim tu particiju ali ti kazes da ce se izbaciti iz upotrebe reparticionisanjem, to zaista nisam znao. :)

Pa tu stvar onda rešava Get data back spasavaš podatke na drugi disk i reprticionisanje harda , sam postupak reparticionisanja će izdvojiti loše sektore na disku i izbaciti ih iz upotrebe.
Ja sam mislio da ti ceo hdd ne valja i da ne reaguje kako treba a to izgleda da kod tebe nije slučaj ., tada zaboravi na kupovinu hdd-a i odradi reparticionisanje celog hdd-a i biće sve OK.

STo se tice ovog boldovanog zaista nisam imao pooojma hvala opet.




po ovom logu on je testirao ceo hard 305GB,to mu je valjda realan kapacitet zar ne?
sliku sam trazio kako bih video u kom delu se nalaze losi sektori,hdd regenerator bi ovo veoma lako trebao da resi,a posle toga odradis low level format,s vremena na vreme proveris hard ,ako se losi sektori budu vracali mozes probati da ostecen deo izdvojis neaktivnom particijom

Da upravo sam zavrsio scan, program mi je bas slikovito dao predstavu o svemu, znaci, 10 losih blokova mi se nalaze u prvom redu, prvih 6 GB svi ostali sektori su ok.

Za sada sam zatvorio particiju dok ne premestim podatke, onda radim low level, pa particionisanje, hvala opet. Sad samo da uradim premestaj svih podataka i bacam se na posao.


Hvala vam ljudi, pomogli ste mi dosta, kad sam i ja kreten pa odmah digao ruke od svega, mislim da odavde mogu da se koljem sam sa ovim sranjem.

Ako zapne negde, pitam opet, znam da sam dosadan al sta da radim ;)
 
OSTAJE JOŠ SAMO...OVO...;)

OTKUCAJ NA GOOGLE-u...:arrow: Free O&O DiskRecovery ...;)

IZABERI ...NEKU OD PONUĐENIH...FREE...VEZIJA...;)

POVRATI & SNIMI...PODATKE...;)

I ..PROMENI TAJ...HDD....;)
---------------------------------------------------
J.E.B.I.G.A....nešto mi nije dalo mira pa sam ...PROVERIO...;)

NIJEDAN ..nije...FREE...:sad2:

SVI SU TRIJAL...sa blokiranom opcijom za poraćaj podataka....:besan2:

ALI ...nije... KRAJ

Moram da prekopam moju ...BAZU PODATAKA....jer negde sigurno imam link za downlod ..tog..O&O DiskRecovery ....ali...5.0...+ KLJUČ...;)

znaš nisam ni ja ljubitelj poslovne piraterije ali da upotrebim program za sebe za jednokratnu upotrebu radi sebe , ne bih se uopšte razmišljao o tome da li je to ispravno ili ne , ko će nakupovati silne skupe programe da bi ih jednom koristio u životu.
 

Back
Top