VODENI KLASTERI

Ne znam tacno sta su vodeni klasteri, ali mozda postoji neka analogija sa ovim sto cu napisati :!: :?:
U koordinacionoj hemiji klasteri su kompleksna jedinjenja u kojima pored metal-ligand veze postoji i direktna metal-metal veza. Secam se jednog primera klasternog kompleksa renijuma, gde izmedju metala postoji cetvorostruka veza :wink:
Cuo sam i za ugljenicne klastere, a to su takve strukture ugljenika, koje unutar sebe imaju "zarobljen" prostor. Naucnici planiraju da ovakve strukture upotrebe kao rezervoare za - na primer vodonik .... Na slici lici na kapsulu inace o ovom se moze naci nesto na mestima gde pricaju o nanocevima i nanotehnologiji.
Sto se tice vodenog klastera mozda se radi o nekoj strukturi koju pri odredjenim uslovima mogu izgraditi molekuli vode a da se ponasaju kao gore navedeni primeri. Jednom prilikom veoma priznat profesor sa poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu, pricao je o specificnoj strukturi vode koja kroz biljku lakse prenosi hranljive materije. Nacin formiranja ove strukture je pomalo SF ali mislim da tu ipak ima nesto. :roll: Struktura se izaziva u biljkama izlaganjem istih infrazvuku. Secam se da ta struktura ima piramidalan oblik.
 
Evo da i ja pokusam da odgovorim. Ustvari, sledi citat iz knjige "Principi strukture i aktivnosti proteina".

<Molekuli vode u ledu medjusobno su tetraedarski vezani, tako da svaki molekul ucestvuje u gradjenju cetiri vodonicne veze. Smatra se, da molekuli vode u rastvoru grade vodonicno vezane, prolazne grozdove (klastere), koji se sastoje od nekoliko do vrlo mnogo molekula vode. Geometrija i nacin vodonicnog vezivanja u ovim klasterima mogu znatno da se razlikuju od onog u ledu.>

Ovakva pretpostavka objasnjava postojanje hidrofobnog efekta pri uvijanju proteina u nativnu strukturu. E sad, pitanje je povodom cega ti trebaju ovi vodeni klasteri?
 
Dule!Pa to si ti!? :D
Kao sto vidis pronasla sam tvoje pitanje i ne zelim da se cimam oko pravilne formulacije odgovora jer sam vec cula tvoju verziju... :)
U have mail,little one!
SEE YA! :P
cmole
 

Back
Top