Da li istina postoji?

random_cloud_form:
istina je hrabrost sagledavanja realnosti.
cesto veliki tragaci za istinom zapravo beze od istine tj realnosti, i zive u skladu sa onim poznatim aformizmom -
covek trazi istinu da bi je jos dublje sakrio.......
Bravo, nasumični. Baš volim kad pročitam tvoj post u kome nema biovlasti.
Nego, jesi li gledao Toševskog sinoć na RTS-u ? Nećeš mi verovati, ali ja se setio tebe !
 
Milojko Vasic:
random_cloud_form:
steta, nisam. kojim povodom je bio, o cemu pricao i koja je to emisija
Mislim da je to bila emisija Nataše Miljković na RTS-u. Za povod ne znam. Pričao je - o čemu drugo nego o ženama. Nisam ga slušao, već brže bolje okrenuo kanal. Yebiga, but sorry.

hahaha, kul...
ne podnosim tu glupacu zato i ne gledam tu emisiju.
nego citam u blicu danas, svetislav basara u svom novom romanu koji je u konkurenciji za ninovu nagradu pozvao na nepoverenje prema zenama.
dakle, ukazivanja na potrebu redefinicije muske uloge nisu vise tako retka
 
Betty:
Postoji multiuniverzum sastavljen od sve samih istina.
A istina istinu ne može da porekne.
Tako ima istina koliko hoćeš, a sve su istine, iako mogu biti, i najčešće jesu, u neskladu.
A zašto pitaš?
Potpuno se slažem!!! Istina je poprilično subjektivna stvar, i za svakog može biti različita!! Pođimo od najbanalnijeg npr.:
-"Partizan je najbolji klub u Srbiji/jugi/svetu!!" sa čim se oređeni broj ljudi sigurno neće složiti!! Ili:
-"Toma Nikolić je najkorektniji političar!!"
(primere nikako ne uzimajte zdravo za gotovo!!!)
 
prokletinja:
random_cloud_form:
istina je hrabrost sagledavanja realnosti.
cesto veliki tragaci za istinom zapravo beze od istine tj realnosti, i zive u skladu sa onim poznatim aformizmom -
covek trazi istinu da bi je jos dublje sakrio.......

Ovo si jeko lepo rekao.

Istina je kad "spoznas samoga sebe"...

i, šta se dešava kada shvatiš, npr da si pun(a) protivrečnosti? A i jedno i drugo si ti. I jedna i druga „strana” (ili osobina) su jednako tvoje i jednako ti. (ne govorim u kategorijama dobro-loše, crno-belo, već o oprečnim stvarima uopšte)
A tako je i svet sazdan. Od suprotnosti.
A svetova koliko hoćeš.

eto primera del bojevih istina. Šta je za koga istina, svako sam odlučuje.
 
Cekam kuma:
Istina ima hiljadu lica, a svako od nas vidi samo jedno ili par. Cetiri oka bolje vide nego dva, osam bolje nego cetiri itd....
...sto znaci, da cak i ako ste cudoviste sa 2990293247343547378 pari ociju, 64534523784582900778 trojki usiju i beskonacno mnogo receptora za ostala cula, ipak nikad necete spoznati istinu.
Inace mislim da je istina samo prihvaceni oblik lazi.
 
smesno je sto se mnogi pozivaju i vade na relativnost.
kao sto je dobro za mene za drugoga nije i tako u nedogled.
ne postoji apsolutna realativnost, i kontradiktorno je sto je za neke relativnost sveto pismo i odgovor na sve. to je pokusaj da se ovaj pojam upotrebi kao odbrana od realnosti. i oni uopste ni ne primecuju da su upali u kontradikciju i da apsolutizuju relativnost

sto se tice spoznavanja sebe, da, to je bitno, ali to je tek 5% posla, jer istina nije neka staticna stvar, vec podrazumeva niz reformi i rada na sebi a sa drugima i na svetu, kako bi se neprekidno napredovalo i to je ostalih 95% posla.
dakle, ako vas istina ne obavezuje onda to i nije neka istina...
 
random_cloud_form:
smesno je sto se mnogi pozivaju i vade na relativnost.
kao sto je dobro za mene za drugoga nije i tako u nedogled.
ne postoji apsolutna realativnost, i kontradiktorno je sto je za neke relativnost sveto pismo i odgovor na sve. to je pokusaj da se ovaj pojam upotrebi kao odbrana od realnosti. i oni uopste ni ne primecuju da su upali u kontradikciju i da apsolutizuju relativnost

sto se tice spoznavanja sebe, da, to je bitno, ali to je tek 5% posla, jer istina nije neka staticna stvar, vec podrazumeva niz reformi i rada na sebi a sa drugima i na svetu, kako bi se neprekidno napredovalo i to je ostalih 95% posla.
dakle, ako vas istina ne obavezuje onda to i nije neka istina...


Slazem se 5+95=100% sa ovim sto si napisao.
Htela sam samo da kazem da je, sto se mene tice, jedini put ka istini da se pogleda malo dublje u sebe. Smatrala sam da se nastavak sa radom na sebi podrazumeva, posto je rad na sebi i kad se trudis da, za pocetak, upoznas samog sebe.
 
Nije baš svaka istina relativna kao ovi primeri. Postoje istine druge prirode, fizičke - nešto je dugačko toliko i toliko i tu nema rasprave. sa NAUKOM nema rasprave (uglavnom).
Ili: Tito je bio oženjem Jovankom.
Ni tu nema rasprave.
Problem je sa iskazima putem uvida (primer Partizan FC). Tu može da bude više istina, koje je nemoguće vrednovati sistemom 1:0 (istina-1, laž-0).
Gnoseologija je čudo.
Npr. princip dovoljnog dokaza da jedan sistem ne vredi, je da mu nađeš makar sitnicu koja ne stoji. I sve pada u vodu, a taj argument je tzv. dovoljni dokaz.
Istina je starodrevna pitalica, pre svega filozofima za koje svako rešenje postoji sinhrono, ma kad da je izmišljeno, i os vemu može da se raspravlja, dok sa naučnim istinama ima jedan pravac kretanja gde se istine smenjuju, jedna postaje istina, druga, bivša istina, postaje neistina, npr. Zemlja je ravna ploča - istina koja je važila do Kopernika (Galilej dokazao i da se kreće, itd), danas je neistina (znači, nula).
Uh, al sam se raspisala.
 

Back
Top