zaključavanje telefona (sim lock)

  • Začetnik teme Začetnik teme zx16
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

zx16

Elita
Banovan
Poruka
18.580
Као што наслов говори, реч је о закључавању телефона од стране оператера. Овај проблем сам поставио на форумима elitesecurity и rapidserbia a на benchmark их је пренео један од учесника теме, magic master.
На жалост, тема је на elitesecurity обрисана по други пут захваљујући притиску теленора чији банери иду на том форуму док је на benchmark-у закључана јер је теленор пријатељ тог форума. Остала је тема на форуму
rapidserbia: ://rapidserbia.com/viewtopic.php?f=31&t=175221
Па да почнем да би појаснио разлог постављања теме. Вероватно су многи од Вас купили телефон по такозваној повлашћеној цени потписивањем уговорне обавезе на 24 месеца и при томе добили закључан телефон а да о томе нису били обавештени нити су о томе размишљали јер проста логика говори да потписивањем уговорне обавезе Ви прихватате и обавезујете се да ће те бити предплатник у периоду од 24 месеца чиме је давалац услуга осигуран. Значи, користили или не њихове услуге морате сваки месец платити износ уговорене месечне предплате.
Стога остаје проблематично питање, зашто оператери и поред тога одлучују да закључају телефон како би корисник био приморан да користи услуге роминга у случају боравка у другим земљама.
Колико је ово изашло из оквира закона, покушаћу да објасним, мада је моје познавање закона аматерско али је закон о заштити потрошача писан једноставним језиком па не видим да ту може бити било шта спорно.
Мој случај. Прошле године у јулу , продужио сам трећи пут уговорну обавезу са компанијом теленор на наредна 24 месеца. Прво што ми је било чудно, на продајном месту у Т.Ц.Ушће, што су ми рекли да морам прећи на нови кориснички пакет?! Било ми је заиста чудно да се поставља услов некоме к је претплатник од августа 1998 године. Да сам први пут дошао и затражио да заснујем претплатнички статус, понуда нових пакета има смисла. Овако, сходно закону о заштити потрошача из 2005, који је био на снази у датом моменту каже:
Члан 16.
Забрањено је:
2) условљавање продаје производа или пружања услуге продајом другог производа или пружањем друге услуге;

У том моменту ми није пало на памет да компанија којој поклањам поверење крши наведени члан закона и да ми на тај начин ускраћује права која ми закон гарантује:
2. Основна права потрошача
Члан 3.
Основна права потрошача у смислу овог закона јесу права на:
3) информисаност - располагање чињеницама од значаја за правилан избор и заштиту од непоштене огласне поруке или ознаке на производима које могу потрошача да доведу у заблуду;
4) избор - могућност избора између више производа и услуга, по прихватљивим ценама и уз гарантовано добар квалитет;
III. ЗАШТИТА ЕКОНОМСКИХ ИНТЕРЕСА ПОТРОШАЧА
1. Основни облици заштите
Члан 11.
Приликом куповине производа, односно коришћења услуга потрошач има право да његови економски интереси буду заштићени.
Члан 15.
Продавац, односно давалац услуге дужан је да потрошачу обезбеди:
3) производ или услугу прописаног или уговореног квалитета, а ако квалитет није прописан или уговорен, производ или услуга морају бити уобичајеног квалитета;

Наивно потписујем уговор којим ми је промењен кориснички пакет „пренеси 325“ у коме је тарифирање било по секунди и у коме сам имао преко 1200 минута плаћених а неискоришћених. Пребацили су ме на пакет „пренеси 400“ где је тарифирање по минуту и где је претплата виша за 200 динара.

]и купујем телефон, подвлачим, купујем јер сам га платио 19990 динара и за то добио фискални рачун:

и добијам лист на коме су општи услови пружања и коришћења услуга у јавној мобилној телекомуникационој мрежи Теленор д.о.о. Београд.
Већ у августу, одласком на море, схватам да су ми продали закључан телефон јер када сам хтео да убацим картицу локалног оператера, видео сам да је телефон SIM lock!!!
Хтео сам да експлодирам од беса јер су ме годину дана раније наивно насанкали пријављивањем на тзв промоциони период роминга са мрежом Промонте у Ц.Гори. Наравно, нису ми нигде назначили да имају период до краја јуна и нови период од почетка јула?! Пријавио сам се за промоцију у мају јер нисам знао у ком ћу периоду бити на мору. Отишаом сам почетком августа и коришћење телефона у оквиру, такође, њихове мреже наплатили су ми роминг који је био скупљи од повратне авионске карте. Више су ме они навозали него авион!!! Образложење за то је да нисам продужио промоциони период!????
Одмах по повратку, шаљем приговор на који добијам одговор:



Пошто је одговор више него безобразлук, исти дан, дакле 16 септембра, упућујем пријаву републичкој тржишној инспекцији под бројем 2264 и на основу које је инспектор Рада Гајић, поступајући по пријави извршила инспекцију продајног места и констатовала:



Пошто је констатовано да није било видно истакнуто обавештење да су телефони закључани а ни у општим условима нема ни речи јер једини члан општих услова у коме се спомиње куповина телефона каже:



па поново упућујем допис Теленору са овим чињеницама а они ми одговарају да је:



после наведеног, излазим у јавност путем набројаних форума. Дигла се велика прашина, Теленор је после тога изменио опште услове и сада је видно истакнуто да су телефони закључани што и даље сматрам спорним али није предмет овог писања. Предмет овог писања је кршење закона у периоду када су радили противзаконито!
Тада се отворила, у расправи на форумима, нова тема а то је ко држи кључеве телефона како за нове тако и за телефоне за које је истекла уговорна обавеза. Дошли смо до сумње да се ради о SIM (un)lock мафији.
Зашто овао тешке сумње? Куповином мобилног телефона уз постпејд пакет мобилног оператера, по бенефицираној цени и са уговорном обавезом од 12 или 24 месеца, добија се апарат који је закључан (SIM Lock) на мрежу оператера. Путујете и желите да купите локалну СИМ картицу ради уштеде? Неће радити у овом телефону. Желите да поклоните телефон некоме ко је на другој мрежи — немогућа мисија. У Србији није могуће легално декодирати телефон. Ни у ком случају.
Морам навести да сам ја успео да откључам телефон тако што сам притиснуо увозника који је и носилац гаранције. Пошто у гаранцији није назначено да сам купио телефон предвиђен за рад искључиво у мрежи Теленора већ телефон на коме пише ГСМ, што значи да треба да ради у свим мрежама тог стандарда, рекао сам да ћу против њих поднети и пријаву и тужбу за превару. На моје велико, пријатно, изнанеђење послали су ми unlock code у року пар сати:



пошто сам то објавио, настао је притисак како на теленор тако и на сервисе јер се телефон на основу гаранције може сматрати неисправним а што делимично потврђује одговор на то питање које сам такође проследио Републичкој трежишној инспекцији под бројем 2672 и на основу које добијам одговор:



После овога следи још већи притисак и Теленор креће у рат против својих, преварених, корисника. Излазе појединима у сусрет, откључава телефоне а потом на притисак увозницима зауставља сваку могућност, ангажује бројне писце тролова на поменутим форумима и на крају бришу и закључавају тему. Можда су добили једну битку али рат нису. У међувремену смо се обратили, окупила се већ лепа екипа незадовољних корисника који су решили да иду до краја, и писали смо РАТЕЛ-у и медијима. То је још у процесу. РАТЕЛ је одговорио на један допис али тако што је проследио одговор Теленора који је био у духу пословне политике. У међувремену смо РАТЕЛ-у проследили сва прикупљена сазнања до којихб смо дошли и чекамо нови одговор.
Сад излазимо на Крстарицу са свим релевантним сазнањима и доказима. Предпостављам да ће Теленор послати тролове и на овај форум па вас на самом почетку молим да не дозволите провокације и било какве тврдње које немају утемељење засновано на доказима. Ја Вам износим за почетак само мањи део доказа а остатак ће изнети остали учесници који су, такође, преварени као и учесници са обрисаног и закључаног форума.
Ако Вам је тема интересантна, следе нови докази а волео бих да се прикључи неко од правника јер смо аматерски дошли до сазнања да су прекршени чланови закона о заштити потрошача :
Члан 3. тачка 6
члан 15. тачка 3
Члан 20. став 3
Члан 33. став 1 и 2
Члан 44. став 5
члан 45. став 1
члан 55. став 1
члан 59. тачка 1 и 3

као и закон о облигационим односима oд члана 488 до 491.
 
Poslednja izmena:
Pazi, sta da ti kazem,ja nikada nisam nasedao na njihove ili bilo cije "promocije" ,"za dinar" ili ostale sarene laze.
Pre svega normalan covek ce da stavi na papir i da vidi da li mu se isplati kupovati telefon pod ugovornom obavezom,koliko sam ja racunao za neke modele,za ugovor od 2god oni ce da naplate min 2-3 takva telefona uzimanjem mesecne pretplate bez prekoracenja,tu ce neko da se nadje da kaze,pa da ali ti koristis tih 2 god telefon,ali si uslovljen paketom koji mozda i ne iskoriscavas do kraja
Sto se tice zakljucavanja ,lepo si to rekao,ispraksali se i koriste te pogodnosti,zato sam ja lepo skidao par telefona sa mreze,usb kabl i kompjuter su dovoljni,ako nece u neki servis na crno,jeste da uzimaju za neke modele po 30-40e al ok,naravno tada mozes da se pozdravis sa garancijom

izostavljene informacije,sitna slova na dnu strane su nacin poslovanja danas,nista nije za dinar i nista nije besplatno,dobro oni proracunaju koliko ce da zarade na kome,kom paketu,odrade predvidjanja,kako,sta, pa sastave paket i ukombinuju sa nekim telefonom

ja koliko uplatim toliko imam,kad imam -imam,kad nemam -nemam,niko me ne prisiljava nista da platim,nikakva obaveza,garancija,i mirno spavam

vece nepravde nisu mogle da se isprave pa cisto sumnjam da ces uraditi nesto na tom pitanju ,osim mozda budjenja svesti ljudima, u svakom slucaju pozdravljam cin
 
Poslednja izmena:
Kad uzmes taj telefon za dinar,on prakticno nije tvoj dok ne prodje ugovor,telefon je u vlasnistvu Telenora.
Окачио сам рачун где јасно пише 19990 динара. Телефон је моје власништво и у томе је цака. Са којим правом се мешају у право над располагањем личном имовином?

Да не би било забунед у томе ко је власник телефона, ево вам мејла од самог Теленора:

Обратите пажњу и на тврдњу да се телефони закључавају у фабрици!
А сад погледајте ово:

И који закључак човек може извући из овога?
 
on je telefon koji nov kosta 35.000 platio 20.000 uz ugovor od 2god i mesecnu pretplatu ,i sad koliko vidim za paket prenesi 400 mesecno daje 1400din
znaci u prevodu za 2god telefon koji te kosta 350e ce te izaci 24x1400din+20.000din=53.600din

lepo je imati hi-tack mobilni ali se treba zapitati da li je svarno potreba godisnje davati samo na 16.800 na telefoniranje,sms,gprs ???

ako su brojke tacne ne vidim razlog za uzbudjivanje,das oko 20-40e na dekodiranje i miran si,garancijom obrises pedu posto ce ti telefon pre ispasti ili ces ga zaliti vodom nego sto ce se on pokvariti,a u oba slucaja garancija ne vazi
jedino sto se sada osecas prevarenim,nasamarenim i boris se protiv vetrenjaca i tracis vreme i zivce
 
Realno je čovek u pravu 200%. Nižom cenom telefona tebe operater privlači na korišćenje njegovih usluga i tu nema šta zameriti. Oćeš telefon za male pare evo mi ti dajemo ali budi naš korisnik 12 ili 24 meseca. Ali ali...
Kada pogledaš činjenicu kad nešto platiš to je tvoje. Da telenor dodje i kaže izvolite telefon za dž ali on je zaključan na našu mrežu nema frke ja mogu da pristanem ili ne. Pošto ti oni naplate onda je telefon tvoj. Zamislite dodje lupam OMV i kaže evo kupite na ugovornu obavezu od nas mercedesa za 500€ ali narednih 20 godina isključivo na našim pumpama sipate gorivo. I ti sedneš u kola i u recimo Francuskoj da sipaš godrivo nema OMV i šta onda. Ostaviš auto pored puta? Pa taj auto onda nije tvoj nego njihov. Bez obzira što si ga platio 500€. Kad nešto daju dž onda mogu da uslovljavaju. Kad nešto plaćaš to je tvoje.
I ja sam pre par godina ulazio u raspravu sa tada mobtelom oko toga a šta posle 6 meseci kad mi istekne obaveza telefon je i dalje njihov realno a ne moj ja ne mogu da raspolažem svojom imovinom kako ja želim.
I da Fox_87 ovo što si napisao u vidu matematičke formule koliko košta telefon je prosto glupost. Ne potpisujem ja ugovor da bih kupio telefon već da bih telefonirao, slao poruke ili išao na net. Telefon je samo pogodnost da ne moram ja da kupim skuplje već jeftinije. Vodjen logikom koju ti predlažeš kroz račun je potpišeš ugovor na dve godine i telefon i karticu staviš u fioku na dve godine, ako si na to mislio onda si potpuno u pravu. Telefon stvarno tada košta koliko si napisao. Ali ako već koristiš usluge onda je cena telefona 20.000 dinara. Jer tebe operater ne obavezuje da kupiš telefon samo ga nudi kao opciju.

v.
 
Да додам мало уља на ватру. Теленор упорно тврди да нема кључеве. Човеку истекао уговор и он им тражио кључеве а они га откачили под изговором да немају. Он поднео тужбу и они напрасно установише да га имају у некој фијоци?! Ако кључеви нису намењени власницима телефона, коме су онда. Да погађамо коме ако напишу да то урадимо у неком сервису. Можда су, кажем, можда у спрези са сервисом?! Ако је то тачно, онда је то класичан рекет!
 
Ista je stvar i ovde,samo sto ovde mozes bilo kad da zovnes i da pitas za kodove i oni te proslede njihovom servisu koji ti da kodove za tvoj telefon,ja sam pre par meseci dobio kodove za jednu nokiju kojoj ugovor istice tek sad u aprilu,a ako ugovor istekne a ti nisi trazio kodove imas opciju da odes na sajt svog operatera i tamo ima na jednom mestu da ukucas IMEI broj telefona i automatski izadju kodovi.
 
Aјде, молим те, ако ти није тешко пошто си у Норвешкој да видиш како је тај исти Теленор то решио у матичној земљи. Било би добро да се види и упореди пословна политика у матичној земљи и пословна политика ван земље. Ако су потебни још неки детаљи, сакупио сам их у већем броју, радо ћу их окачити. И ово што сам окачио говори више него довољно о "прљавој" пословној политици коју спроводе у Србији.
Ево једног, очигледног, примера прљаве политике. У мејлу који су мени послали кажу:


а у члану 33. општих услова лепо се ограђују од тог роминга на који ме упућују?!


Ајде сад сами реците како да се ово схвати, посебно, имајући у виду закон кога сам цитирао у отварању теме:
Члан 16.
Забрањено је:
2) условљавање продаје производа или пружања услуге продајом другог производа или пружањем друге услуге;
Они не да не поштују закон, они га исмевају како њега тако и нас?!
Ако ово није врхунски безобразлук, шта то још треба навести као пример да би неко од релевантних чиниоца у овој земљи стао на пут таквом понашању?
 
Poslednja izmena:
Dakle u oktobru prošle godine je "provaljeno" da Telenorovi ugovori nisu potpuni, i da je zaključavanje koje vrše nije legalno po zakonu o zaštiti potrošača.
I rekoh, hajde da zatražimo svoja prava, i da roba koja je plaćena i postala moje vlasništvo bude funkcionlna 100 posto. Stižu mi odgovori od Telenora:

telenorn.png


telenor1n.png


telenor2n.png


telenor3n.png


Pošto je pokretač teme na ESu dobio kodove od uvoznika, rekoh, možda i ne lažu, možda stvarno nemaju, da probam kod uvoznika. Od zastupnika CTa dobijam odgovore:

comtrade1n.png


pa malo moralne pridike, na moju opasku da me je telenor nasamario

comtrade2n.png


i posle nekog vremena kada sam pokazao mejl od Nokie (doći ćemo i do njega) gde oni kažu da Nokia nema veze sa zaključavanjem

comtrade3n.png


Idemo dalje ... ... ...
 
Dakle, Telenor tvrdi da nema unlock kodove, i daje svoje razloge zaključavanja, a jedan od njih je i PRAKSA u drugim zemljama, a ne spominje da je praksa da u drugim zemljama kodovi mogu i da se dobiju nakon isteka obaveze ....

No, idemo dalje... pokušavamo sa servisom, ovlašćenim, jer je telefon neispravan, ne ispunjava sve iz proizvodjačke deklaracije .... od servisa dobijam odgovor ...

servismobisn.png


servismobis2n.png


servismobis3n.png


Jedino oni kažu da operater zaključava telefone .

Pošto i uvoznik i operater tvrde da telefoni dolaze zaključani, i da oni nemaju ništa sa tim, obratih se i
Nokiji, da vidimo šta će oni da kažu. Prvih par puta su me upućivali na operaatera, ali kada sam rekao da sam
se već obraćaooperateru, i kako operater i uvoznik tvrde da Nokia zaključava telefone, i kako oni nemaju unlock kodove, dobio sam sledećih pae mejlova.

Ovde upućuju na operatera

nokia1an.png


a zatim

nokia1n.png


nokia2n.png


Dakle, NOKIA proizvode nazaključane telefone po narudžbini, a operater je posle taj koji zaključava i ubacuje brendiran softver i šta već ....

Posle ovih mejlova uvoznik kaže da mi ne može pomoći, telenor mi više ne odgovara na mejlove, a njihov ugovor se značajno promenio od 01.01.2011. gde je sada sve napisano u ugovoru. A dušebrižnici ih brane da je taj ugovor u skladu sa novim zakonom o zaštiti potrošača, a ja tvrdim da su morali da ga izmene, jer je stari bio previše "šupalj", i da je zakon o zaštiti potrošača postojao i pre.
Neki mehanizmi su pokrenuti, čekaju se neki odgovori, Telenor je platio kaznu jer nije bilo na prodajnim mestima pre istaknuto da su telefoni zaključani. čeka se RATEL sa odgovorom na još neka pitanja ....
 
Poslednja izmena:
Operater ne zakljucava telefone nego se oni u fabrici zakljucavaju,e sad kome fabrika daje te kodove je veliko pitanje,dal direktno telenoru ili uvozniku,ili pak firmi sa kojom je Telenor sklopio ugovor za servisiranje telefona.
Ovde u Norveskoj je za to zaduzena firma koja vrsi servis telefona kupljenih od telenora.A po isteku ugovora kao sto sam to pre rekao odes na telenorov sajt ukucas IMEI broj telefona i dobijes kodove.
Ali nije Telenor jedini koji ovo radi,svi operateri zakljucavaju telefone za svoju mrezu kad su u pitanju telefoni na ugovor.
 
Није поента у томе где се закључавају него зашто? Не видим логику закључавања ако се оператер осигурао потписаним уговором'? Користио или не телефон или, уопште, њихове услуге не ослобађа ме обавезе плаћања месечног рачуна у висини уговореног пакета. Ако већ плаћам тај пакет, користићу и услугу коју сам платио па не видим чиме је оператер угрожен.
Шта брига банку код које имам кредит да ли сам ауто продао или поклонио ако плаћам рачун.
Значи, уговор је везан за услугу а не телефон јер у овом случају они би и паре и јаре. Могу да закључавају телефоне и да их тако продају али без уговорне обавезе јер зашто бих потписивао уговор за који нам кажу да тиме стичемо право на повлашћену куповину ако је телефон закључан? То би имало смисла када би рекли, нудимо вам телефоне по повлашћеној цени јер се могу користити само у нашој мрежи. Значи, ово би било логично за припејд кориснике.
Вређа здрав разум. Претплатник сам 13 година, никада опоменут за неизмирење обавеза а они се овако понашају, као да сам лопов!?
 
Када сам покренуо акцију заједно са неколицином колега, полазне тачке су нам биле:

Начин оглашавања и продаје не одређује продавац него ЗАКОН!!

З А К О Н
О ЗАШТИТИ ПОТРОШАЧА
И. ОСНОВНЕ ОДРЕДБЕ
2. Основна права потрошача
Члан 3.
Основна права потрошача у смислу овог закона јесу права на:
3) информисаност - располагање чињеницама од значаја за правилан избор и заштиту од непоштене огласне поруке или ознаке на производима које могу потрошача да доведу у заблуду;

ЗАКОН О УСЛОВИМА ЗА ОБАВЉАЊЕ ПРОМЕТА РОБЕ, ВРШЕЊЕ УСЛУГА У ПРОМЕТУ РОБЕ И ИНСПЕКЦИЈСКОМ НАДЗОРУ
("Сл. гласник РС", бр. 39/96, 20/97, 46/98, 34/2001 - др. закон и 80/2002 - др. закон)


И УВОДНЕ ОДРЕДБЕ
Члан 1
Овим законом уређују се услови за обављање промета робе, вршење услуга у промету робе (у даљем тексту: услуге) и инспекцијски надзор.
ИВ ЗАШТИТА ПОТРОШАЧА
Члан 35
Предузећа и предузетници који обављају промет робе на мало дужни су да у продајном објекту:
5) обезбеде податке о роби (обавештење о својствима, квалитету и начину употребе);

И што је најбитније, о закону се не расправља, он се примењује.
Зато имамо:



доказ да се закон није поштовао што значи да смо обманути приликом куповине што онда подлеже:
ЗАКОН
О ОБЛИГАЦИОНИМ ОДНОСИМА
ИИ Права купца

Испуњење, снижење цене, раскид уговора, накнада штете

Члан 488

(1) Купац који је благовремено и уредно обавестио продавца о недостатку може:

1) захтевати од продавца да недостатак уклони или да му преда другу ствар без недостатка (испуњење уговора);

2) захтевати снижење цене;

3) изјавити да раскида уговор;

(2) У сваком од ових случајева купац има право и на накнаду штете.

(3) Поред тога, и независно од тога, продавац одговара купцу и за штету коју је овај због недостатка ствари претрпео на другим својим добрима, и то према општим правилима о одговорности за штету.

Неиспуњење уговора у разумном року

Члан 489

Ако купац не добије захтевано испуњење уговора у разумном року, задржава право да раскине уговор или да снизи цену.

Кад купац може раскинути уговор

Члан 490

(1) Купац може раскинути уговор само ако је претходно оставио продавцу накнадни примерени рок за испуњење уговора.

(2) Купац може раскинути уговор и без остављања накнадног рока ако му је продавац после обавештења о недостацима саопштио да неће испунити уговор или ако из околности конкретног случаја очигледно произлази да продавац неће моћи испунити уговор ни у накнадном року.

Неиспуњење уговора у накнадном року

Члан 491

Ако продавац у накнадном року не испуни уговор, он се раскида по самом закону, али га купац може одржати ако без одлагања изјави продавцу да уговор одржава на снази.
 
.......vece nepravde nisu mogle da se isprave pa cisto sumnjam da ces uraditi nesto na tom pitanju ,osim mozda budjenja svesti ljudima, u svakom slucaju pozdravljam cin

Uključujem se u temu na ovom forumu sa ovim citatom jer smatram da na najbolji način odražava smisao teme i cele akcije koju smo do sada vodili.

Akcenat je na buđenju svesti ljudi koji moraju da shvate da im niko ništa neće pokloniti i da za sva svoja prava moraju da se bore iz sve snage i do kraja.

Ne radi se samo o pravima već i o ispravljanju nepravde koju "veliki" nanose "malima". Primer Telenora je kao stvoren za ovo.

Prodaju zaključan telefon na svoju mrežu uz fiskalni račun i uz, recimo, dvogodišnji ugovor. Ako imam dvogodišnji ugovor zašto su mi onda prodali zaključan telefon? Ili, ako su mi prodali zaključan telefon zašto sam morao da potpišem i dvogodišnji ugovor? To je suština prevare. I jare i pare.

Po zakonu o zaštiti potrošača bili su dužni da nas na jasan i nedvosmislen način obaveste o svim karakteristikama telefona bitnim za odluku o kupovini. Da sam u momentu kupovine znao za podatak da je telefon zaključan razmislio bih dobro da li bih se obavezao na dvogodišnje ropstvo Telenoru.

Telenor je procenio da će kršenjem zakona uz eventualnu malu kaznu postići bolju prodaju i veći profit. To im je polazilo za rukom sve dotle dok se nismo setili da pročitamo ugovor i da ga proverimo u zakonu. Rezultat je: Telenor je prekršio šest članova zakona o zaštiti potrošača i uz to imamo još dva člana koja idu u prilog kao podrška potrošačima.

Mi smo u početku razmišljali isto kao i Master Chief i mislili smo da je telefon Telenorov sve dok traje ugovorna obaveza. Momentom kupovine telefona i dobijanjem fiskalnog računa (makar on glasio i na 1 din.) kupac postaje jedini vlasnik telefona dok se Telenor pojavljuje u toj transakciji kao i svaki drugi prodavac na malo. To su iz Telenora i priznali tek posle šestomesečnog pritiska i pitanja: "Ko je vlasnik telefona koji smo kod njih kupili?".

Master Chief :
Ista je stvar i ovde,samo sto ovde mozes bilo kad da zovnes i da pitas za kodove i oni te proslede njihovom servisu koji ti da kodove za tvoj telefon,ja sam pre par meseci dobio kodove za jednu nokiju kojoj ugovor istice tek sad u aprilu,a ako ugovor istekne a ti nisi trazio kodove imas opciju da odes na sajt svog operatera i tamo ima na jednom mestu da ukucas IMEI broj telefona i automatski izadju kodovi.

Ta opcija, siguran sam, postoji u svim normalnim zemljama gde država stoji iza interesa svojih građana. Ovde, međutim, država (tržišna inspekcija kao organ ministarstva) upućuje korisnike tj. prevarene građane na sud sa predlogom da na sudu ostvare svoja prava iako je kristalno jasno o kakvoj je prevari reč. Telenor navodno ne poseduje unlock kodove i pojma nema gde su. Pri tom nas upućuje na servisere koji otključavanje telefona naplaćuju od cca 10-80e. Videli ste odgovore servisera. Oni tvrde da su kodovi u Telenoru. Nokija tvrdi da su kodovi u Telenoru. Telenor tvrdi da su kodovi u Telenoru (videli smo pismo sa uputstvom za otključavanje). I na kraju iz Telenora stiže odgovor da oni o tome nemaju pojma. Svaka ozbiljna država bi na sam nagoveštaj takvog bezobrazluka poslala istražne organe da ispitaju ceo slučaj jer takvo majmunisanje građana nije još nigde viđeno niti je zabeleženo.

I sada se vraćam na "buđenje svesti" sa početka poruke. Bezobrazluk i drskost Telenora se ne može i ne sme tolerisati. Što više "probuđenih" - ozbiljnije će nas shvatiti!

Konačno, cilj koji imamo od početka akcije je: otključavanje telefona svima koji su telefone kupili do 01.01.2011.
 
Protiv telenora ti je tesko da se boris jer su mnogo jaka firma,i ovde su bili mnogo zaebani do pre 7-8 godina,ali ih je konkurencija naterala da drugacije misle,dole takoreci nema konkurencije i mogu da rade sta hoce.A to sto niko nema pojma gde su kodovi bih zakljucio da su ti ljudi sto rade na primanju poziva korisnika skroz nekompententni,verujem da za svaki slucaj imaju vec naknadno napisan manuskript i zato se neki put desi da ponavljaju ko papagaji.
 
I KONAČNO, posle više odlaganja:


RTS, utorak, OKO MAGAZIN 18.25

Kako živi srpska srednja klasa

Može li se stanje klase proceniti na osnovu automobila koje njeni pripadnici kupuju?

Kada pripadnike srednje klase u Srbiji upitate da ocene svoj položaj, najčešće kažu da su osiromašili i da srednja klasa možda više i ne postoji.

Stručnjaci odgovaraju da se srednja klasa ne meri novcem, već društvenim položajem, a Oko magazin je odgovor na pitanje kako živi srednja klasa u Srbiji potražio na Sajmu automobila. Pitali smo kupce i prodavce šta kupuje srednja klasa, šta očekuje od kola i da li se iz toga može nešto zaključiti o njenoj vitalnosti.

U ovoj emisiji govorimo i o 70. godišnjici bombardovanja Beograda 1941. godine, a nastavljamo i naš serijal o održivom razvoju, ovoga puta pričom o klimatskim promenama.

Bavimo se i pravima potrošača, to jest postavljamo pitanje da li mobilni operatori imaju pravo da kodiraju telefone i nakon što vam istekne ugovorna obaveza.


LINAK:

http://www.rts.rs/page/tv/ci/story/17/РТС+1/870052/Како+живи+српска+средња+класа.html
 

Back
Top