Ne mogu da instaliram W 98 !

vukota

Početnik
Banovan
Poruka
19
Kao prvo Srecna svima 2005, a kao drugo izvinjavam se unapred ako je u pitanju prepocetnicko pitanje(ali ja imam problem).
Imam Cd sa w98,ali ne mogu da ga instaliram.
U kompu vec imam w98,ali sada hocu da sve izbrisem i da ponovo instaliram w98,jer mi komp pravi brdo problema(a hocu da ocistim grdno djubre koje gajim vec duze vreme).
Ubacio sam cd,otvorio ga,startovao sam Setup,otvorio mi je prozor i krenula je instalacija. Sve je to teklo ok,ali me je provozao kroz instalaciju i na kraju je zavrsio bez ikakve promene.Kako sam ja shvatio samo je preko starog W98 instalirao ponovo w98 bez traznje da ukucam sifru sa cd, itd. tj. nista se nije promenilo, osim sto sam izgubio vreme.
Ja sam ocekivao da ce mi naglasiti kako ce mi izbrisati sve podatke,onda da ga instalira uz upisivanje sifre sa cd-a,ali nije se to desilo tako da ja ocigledno to ne znam da uradim i kraj.
Zato molim da mi pomognete da izbrisem sve ovo sto imam i ponovo instaliram w98.
Komp je:P3,733Mhz,192mb-ram.
Unapred hvala
 
vukota:
Kao prvo Srecna svima 2005, a kao drugo izvinjavam se unapred ako je u pitanju prepocetnicko pitanje(ali ja imam problem).
Imam Cd sa w98,ali ne mogu da ga instaliram.
U kompu vec imam w98,ali sada hocu da sve izbrisem i da ponovo instaliram w98,jer mi komp pravi brdo problema(a hocu da ocistim grdno djubre koje gajim vec duze vreme).
Ubacio sam cd,otvorio ga,startovao sam Setup,otvorio mi je prozor i krenula je instalacija. Sve je to teklo ok,ali me je provozao kroz instalaciju i na kraju je zavrsio bez ikakve promene.Kako sam ja shvatio samo je preko starog W98 instalirao ponovo w98 bez traznje da ukucam sifru sa cd, itd. tj. nista se nije promenilo, osim sto sam izgubio vreme.
Ja sam ocekivao da ce mi naglasiti kako ce mi izbrisati sve podatke,onda da ga instalira uz upisivanje sifre sa cd-a,ali nije se to desilo tako da ja ocigledno to ne znam da uradim i kraj.
Zato molim da mi pomognete da izbrisem sve ovo sto imam i ponovo instaliram w98.
Komp je:P3,733Mhz,192mb-ram.
Unapred hvala

Hvala na cestitci ali zar u 2005-oj nisi mogao da pogledas jedan red iznad tvoje pisanije :?: :x :x :evil:
 
Jednostavno formatiras disk.
Ako ti Win 98 to ne dozvoljava, sto moze ponekad da se desi (mada ne verujem da je to kod tebe slucaj, jer si uspeo da uradis repair, odnosno da instaliras win bez formatiranja), ti napravi startnu disketu, i kad ti se otvori stari dobro DOS jednostavno kucaj:
1.A: (ovo samo ako ti stoji "C:\")
2.A:\format c:

potvrdi to, i iskuliraj neko vreme, posle samo instaliraj windows kao sto si touradio i prvi put.
 
Podesi da ti se sistem podiže sa flopija ( znači uđeš u BIOS i podesiš pa restart)Ubacis flopi koji nadam se imaš posle toga ti se pojavljujeA:> FORMAT C (velikim slovima) i izaberi opciju za potpuno formatiranje ne brzo i tek tada dolazi SETUP
 
Кулиража:
Jednostavno formatiras disk.
Ako ti Win 98 to ne dozvoljava, sto moze ponekad da se desi (mada ne verujem da je to kod tebe slucaj, jer si uspeo da uradis repair, odnosno da instaliras win bez formatiranja), ti napravi startnu disketu, i kad ti se otvori stari dobro DOS jednostavno kucaj:
1.A: (ovo samo ako ti stoji "C:\")
2.A:\format c:

potvrdi to, i iskuliraj neko vreme, posle samo instaliraj windows kao sto si touradio i prvi put.

Usao sam u MS-DOS Command.Ukucao sam A:\format c: i izbacio mi je:
WARNING,ALL DATA ON NON-REMOVABLE DISK DRIVE C: WILL BE LOST! Proceed with Format (Y/N)?
Tu sam kucnuo Y!
Onda mi je izbacio:
Drive C: is currently in use by another process.Aborting Format.
Sta sada da radim i kako da pokrenem to komplikovano (za mene) formatiranje i da instaliram W98.
Hvala svima i sory zbog davljenja.
 
Ne treba nikakav DOS.
Dali imas startnu disketu ,FLOPI.
Ako ne, nabavi ili je sam kreiraj kada ubacis CD pitace te dali da se napravi tada ubaci flopi i to je to.
Restart sistema,pritiskas del podesis da ti sesistem dize sa flopija ,ubacis flopi(ni nevadis ga )i sistem ti se dize sa nje.
Pojavl;juje se crna tabla ,komp nesto proverava A:> ukucas FOFMAT C pita dali da obrise ceo disk DA jesi siguran DA ubacis CD i ukucasA:>SETUP.
Ako ovo ne radi ja cu pojesti ovu tastaturu.
 
Bravo genije, a to sto se pojavi kad ubaci disketu je li DOS ili nesto trece?
@vukota
To sto si uradio, ne mozes da uradis kada si u windowsu.
98 ima opciju (Start - Shut down) "Restart the computer in MS-DOS mode".
Kad kreiras disketu idi na tu opciju i onda uradi isto to sto si i prethodno radio.
 
zokky:
Ne treba nikakav DOS.
Kako to mislis.?
zokky:
Pojavl;juje se crna tabla ,komp nesto proverava A:> ukucas FOFMAT C pita dali da obrise ceo disk DA jesi siguran DA ubacis CD i ukucasA:>SETUP.
Ako ovo ne radi ja cu pojesti ovu tastaturu.
Pa ta "crna tabla" kako je zoves je DOS environment, zasto savetujes coveka ako ne znas tacno o cemu se radi?
I Kakav ti je to CD na A:? Mozda si mislio na to da covek ima set disketa za instalaciju Win98.
Uostalom postoji vise nacina da se to odradi, ali u svakom slucaju "A:" nije CD i "crna tabla" je DOS prozor (ili ono to Windows koristi kao dos).

@vukota:
Samo prati sta ti Kuliraza rece i sve ce biti ok
 
Sve gore navedeno je tacno,lose sam se izrazio,tj netreba da se posebno ulazi u dos nema nikakve posebne komande vec se sve obavlja automatski ako se sistem podize sa flopija a kada se sistem podigne trazice instalacioni CD.Jednostavnije nisam mogao da napisem.Ako pak taj doticni zna baratati sa vezanim za OS znaci da zna i da instalira taj w98....
 
Sve sam odradio kako je rekao Kuliraza,svi ste pomogli (Zokky ne mora da jede tastaturu jer je u pravu),ali sada ide haos (za mene).
Sve sam lepo instalirao i onda kada sam krenuo da instaliram drivere krece uzas.Instalirao sam sve redno,ali modem nikako da profunkcionise.Ubacio sam flopy gde mi je modem driver(modem je: Agere Win Modem Version 8.30) instalirao ga,komp je pokazao da je modem instaliran,da su driveri ok,ali kada pokusam da se konektujem nema tona.Nije mi jasno zasto nema tona jer sam uvek instalirao na isti nacin i bilo je ok(pa radio je pre nego sto sam uradio ovu preinstalaciju W98).To je prvi uzas koji me je snasao.
Drugi je zvucna karta.Instalirao sam driver koji sam uvek instalirao (imam ga na Cd-u u ZIP formatu,raspakovao ga, instalirao ga),ali mi stalno trazi neki file i pokazuje mi lokaciju gde mi se nalazi.Kada ga potrazim na toj lokaciji,NJEGA NEMa tj. ta lokacija ne postoji (lokacija je: C:/Windows/Inf/Cata.../viamach.. Usao sam u Windows i tamo uopste i nema foldera INFO i kada sam probao da ubacim folder sa tim imenom komp kaze da folder sa tim imenom vec postoji (ne razumem u cemu je fora).Zvucna karta je:VIA AC`97 Audio Controller (H).
Koliko mogu da vidim,ako bi uspeo da sredim modem onda bih sa neta mogao da skinem drivere za zvucnu,ali kako da dobijem taj famozni ton na modemu.
A sada jos jedno najvaznije pitanje:
Sta treba da uradim tj. koliko da nadgradim komp da mogu da instaliram XP i da se otresem ovog uzasa od W98 ???????????
. Imam: P3,733MHz,192 Ram-memoria.
Hvala svima na pomoci,znam da su pitanja laicka total,ali sta da radim kada imam problem.Evo sada sam morao da sipcim 20km do ortaka da vam ovo ispisem i moram veceras da dodjem ponovo da pregledam sta ste mi napisali i da probam da resim problem.
Pozdrav
 
ebi ga, malo je tesko ovako...da li si isao na 'modem diagnostics', pa mu rekao 'query modem'? da li je prosao test? da li si biranje stavio na tonsko ili pulsno? kakva ti je centrala? kakvu poruku ti izbaci posle duzeg cekanja? daj nam malo vise podataka :wink:


vukota:
...ali mi stalno trazi neki file i pokazuje mi lokaciju gde mi se nalazi.Kada ga potrazim na toj lokaciji,NJEGA NEMa tj. ta lokacija ne postoji (lokacija je: C:/Windows/Inf/Cata.../viamach..

ne pokazuje ti on lokaciju gde se nalazi, vec lokaciju na kojoj ga je on trazio..normalno da ga nema kad ga tamo nije nasao...moras ti da ga potrazis i kad pronadjes taj fajl-uputi win na tu lokaciju gde je...pretpostavljam da se taj fajl nalazi tamo gde si raspakovao zip fajl sa drajverima...ako ne potrazi ga u c:/windows/system ili system32...uostalom potrazi ga po imenu sa "search"..


tvoj racunar, takav kakav je, vec moze da gura XP...samo nemoj da instaliras neki tezi antivirus program (narocito ne norton)...bilo bi dobro da mu ukines nepotrebne procese koji se dizu u startu i neke nepotrebne servise...uostalom, video sam XP koji radi na PI, na 200MHz i 64Mb rama...doduse, malo je muchno-ali radi...najvise bi dobio kad bi dokupio jos ram memorije
da, i pomiri se da ce ti racunar raditi vidno sporije nego kad je na njemu bio win98 koji je prosto "leteo" na ovakvoj mashini :D
 
pazi ovako-prvo napravis sistemsku flopy disketu.ides u kontrol panel-add remove programs,i videces gore desno start up disketa.napravis je,ugasis komp,pa u biosu namestis da ti boot ide sa flopija,krenuce da ucitavai kada se pojavi
A:kucaj-format c:-to ce ti obrisati hard disk ceo,kada zavrsi prebaci na cd
A:kucaj e:
kucaj setup i ide cista instalacija.ako ti zatreba pomoc 0642912540...srecno
 
Odgovor sto se tice XP-a..
Napisacu ti svoje iskustvo..

Ja sam upijevao vise puta, cak svaki put da instalisem XP na slabije masine.. Tvoja masina moze bez problema da prihvati XP.. Istina da ce biti nesto sporiji ali bi trebalo da radi.. Instalacija XP-a je najbolja, naravno kao i u svim drugim slucajevima kada je pod NTFS-om.. Dakle mozes da instaliras XP sa toliko memorije i MHz..

Cak sta vise stavio sam jednom na 466MHz i 120 RAM..

Probaj.. Poz.
 
Hvala svima na pomoci jer sam po preporuci BUNDEVE i GZ-a instalirao XP. XP mi je resio pitanje drivera zvucne karte,ali me je mucio modem.Medjutim kada sam otkacio "Wait for dial tone before dialing" i on je profunkcionisao.Za sada XP radi ok,ali imam jos 2 pitanja:

1.Pri instaliranju XP mi je prijavio da ne moze da ugradi file DRIVER.CAB, pa vas pitam da li to moze da mi napravi neki problem pri radu XP-a i sta je vasa preporuka?

2.Hteo sam takodje da pitam gde da udjem i sta sve mogu da pogasim od nepotrebnih servisa kako mi ne bi trosili previse RAMa i da li imate neku preporuku koji tip programa trosi puno RAM-a (osim norton-antivirusa) da ih zaobidjem i ne instaliram?

Jos jednom, Hvala svima na pomoci
 
1. nije strasno...samo ces za svaki novi uredjaj morati da mu poturas CD sa drajverima ili instalacioni CD Windowsa XP :wink:

2. servise mozes iskljuciti u control panelu-administrative tools/ services setovanjem na disable...ukoliko ti racunar nije umrezen, mozes ovo sve da poiskljucujes:

-Wireless Zero Configuration
-Windows Time Service
-Windows Image Acquisition(ako nemas skener ili kameru)
-WebClient Services
-Volume Shadow Copy Service
-Upload Manager Service
-Universal Plug and Play Device Host Service
-Uninterruptible Power Supply Service(ako nemas UPS)
-Terminal Services Service
-Telnet Service
-TCP/IP NetBIOS Helper Service
-Task Sheduler Services(kako hoces)
-SSDP Discovery Services
-Smart Card Helper Service
-Smart Card Service(ako nemas citac smart kartica)
-Server Service
-Security Center(ukoliko imas anti-virus i firewall)
-Routing and Remote Access Service
-- Remote Registry Service
- Remote Desktop Help Session Manager Service
- QoS RSVP Service
-Print Spooler Service(ako nemas printer)
- Portable Media Serial Number Service
- NT LM Security Support Provider Service
- Network Provisioning Service
- Network DDE DSDM Service
- Network DDE Service
-NetMeeting Remote Desktop Sharing Service
-MS Software Shadow Copy Provider Service
-Messenger Service
-Help and Support Service
-Fast User Switching Compatibility Service
-Error Reporting Service
-Distributed Transaction Coordinator Service
-Computer Browser Service
-ClipBook Service
-Background Intelligent Transfer Service
-Automatic Updates Service
- Alerter Service


a za procese koji se podizu u startu: start, pa run, pa ukucas msconfig i odes na karticu "startup"...tu, u principu, mozes sve 'pogasiti', a programe (koje si iskljucio) pokretati samo po potrebi
 
Ma ta masina moze da gura Xp, bez da se muci.
Xp moze da ide na 233MHz i 128MB RAM-a (64, ali je 128 preporuceno).
A ako osetis da je spor onda mozes iskljucivati programe i ostalo.
Najbolje bi bilo da teme podesis kao kod 98.
1.Desni klik na My Computer
2.Properties
3.Advanced
4.u drugom polju klik na Settings
i tu poiskljucuj sta ti ne treba (a mozes komotno sve , nece te boleti glava sto nemas dzukelu u Searchu i sto ti ne svetli "Start" dugme kad zadrzis misa iznad njega
 
BUNDEVA hvala ti puno.
Sve sam pogasio kako si mi rekao i sada se nadam da ce sve biti ok i da mi manjak RAMA nece mnogo usporavati PC. Od antivirusa sam instalirao AVG,ali ne znam koliko guta Rama.
Hvala ti jos jedanput, kao i drugima (KULIRAZI,GZ-u,...) koji su mi svojim savetima pomogli da resim probleme.
Pozdrav
 

Back
Top