Bengalska katastrofa

Pjer_Nis

Ističe se
Poruka
2.888
Cudi me da jos niko nije pokrenuo temu u vezi zemljotresa, odnosno cunamija koji je pogodio jugoistocnu Aziju.

Imam par pitanja, pa bih voleo da ljudi od struke ili poznavaoci amateri daju svoje komentare.

Da li ce ovaj dogadjaj da utice da se skala po Rihteru modifikuje? Izgleda da maksimalna moguca energija oslobodjena prilikom zemljotresa nije ogranicena.

Kako je moguce da skoro da nema mrtvih zivotinja?
http://www.cnn.com/2004/TECH/science/12/30/quake.animals.reut/index.html
Ako su one uspele da nesto osete, sta bi to moglo da bude? Ultrazvuk? Vibracija? EM talas? Nesto cetvrto? Kako su znale na koju stranu da beze? Da li je moguce u buducnosti razviti uredjaj koji bi sluzio za rano upozoravanje na slicne dogadjaje?

Ima jos zanimljivih pitanja, verujem da jos neko ovde prati ta desavanja.
 
Anonymous:
A mene interesuje zasto ljudi nemaju bilo kakav mehanizam da osete takve katastrofe ili ga mozda imaju, ali iz nekog razloga on ostaje neaktivan.

Verovatno su ga nasi daleki preci imali, ali je jedna od tekovina civilizacije i to sto ga nemamo, kao sto po defaultu mi ne znamo da plivamo, a bebe i zivotinje znaju.
 
mi, ljudi, smo tako jadni...e životinje se spasile a mi kao važimo za najsavršenije biće na planeti...lagali su nas jel???
eh...ovo je nauk za nas.
...sile prirode su još uvek jače.Neka.
Long live ravnoteža!
 
Ма ово је само још једно упозорење природе. Много смо се опустили, мислимо да смо најјачи. То уопште није тачно. Наши механизми за преживљавање постају све сложенији, а што је систем сложенији већа је шанса да нешто пође наопако и сви одосмо у ... Стварно је време да ови мултимилјардери почну да се брину за планету. Они те паре зарађују за своју децу, али не схватају да својој деци неће оставити планету. Природа нас дефинитивно упозорава. Да ли сте чули за онај "комад" леда који се одвојио од пола (не знам ког). Он је довољан да се његовим топљењем Нил напаја 60 година (ово сам прочитао у недељном Дневнику, тако да тамо можете пронаћи детаље). Да ли знате да је талас уништио и обалу Сомалије?
 
Ljudi cunami talasi se stvaraju uvek kada se desava submarinski zemljotres (odnosno onaj ciji je epicentar na okenaskom dnu), ali samo kada postoji ogramona kolicina vode koja bi napravila taj talas. Pri stvaranju cunamija, voda se povuce iz obalskog dela i do nekoliko kilometara, a zatim snazno, brzinom koja moze da dostigne i 200 m/s, krene ka obali. Najveci cunami moze da dostigne i visinu od cak 30 metara, sto je cak 3 puta vise od ovog sto se sad dogodio. U Japanu se, 1923. godine dogodio zemljtores koji je stvorio cunami od 12 metara, a bilo je 140 000 poginulih. Ja licno mislim da je sada bilo moguce izbeci da srada toliko mnogo ljudi. Svaki geofizicar je morao znati da ce se cunami formirati posle og zemljotresa. Ako su morali poginuti oni koji su bili blizu epicentra, nisu morali oni koji su bili hiljadama kilometara udaljeni, i njih je trebalo obavestiti da se sklone. Cula sam na tv-u da su zemljotres registrovali u Londonu, i oni su mogli da obaveste te ljude. Pitanje je sada zasto to niko nije ucinio!
 

Back
Top