A KO JE ALEKSANDAR VASILJEVIC-general pukovnik..??

Само наивни људи могу да верују у добронамерност Запада, на власт у федерацији су делегирани до тада непознати трећеразредни политичари из Словеније, Хрватске како би се ослабила федерација, не треба заборавити ни самовољно повлачење СУП Словеније и СУП Хрватске из Здружених снага ССУП-а 1987. тада Слободан Милошевић није био на власти, као и ранију спрегу између појединих комунистичких руководиоца из Приштине са Љубљаном и Загребом. Непосредно после насилних демонстрација у режији албанске иреденте у Приштини 1981. године. У Љубљани су у више наврата регистрована службена возила косовских комунистичких руководиоца, фотографије су изашле и у штампи до тада такви контакти нису у Југославији били практиковани. Да ли је случајност да се у Југославији 1971. деси "Хрватско пролеће" које је пресликано "Прашко пролеће" из 1968. год. у Чехословачкој, да се 1981. десе насилне демонстрације албанске иреденте са елементима оружане побуне и да се деси 1991. године хапшење југословенских царинских органа и припадника милиције ССУП-а Југославије од стране словеначких паравојника, без судске одлуке, значи дође се са пушкама и похапсе се људи на радном месту без икакве писане одлуке надлежног органа, људи се разоружавају, везују лисицама или жицом и то је испровоцирало излазак контигента од 1990 војника ЈНА (сваки покрет преко 2 000 војника у Европи морао се претходно најваити КЕБС-у сада ОЕБС) ради обезбеђивања несметаног протока на граничним прелазима Југославије. Тада отпочиње систематски и кординиран напад на ЈНА који није био само из правца Словеније већ је долазило и из Аустрије, Мађарске и Италије како би се југословенске карауле нашле у потпуном окружењу и биле приморане на предају, а што је немогуће без аминовања земаља са чије је територије дејствовано по караулама.
Ако се још раније осврнемо у назад ту је директива председника Роналда Регана из 1984. о увођењу либералног капитализма у Југославију по цену њеног разбијања, као и разне студије са почетка '70-их година које су рађене за потребе Стејт департнента у којима се каже да је комунизам (социјализам) у Југославији могуће уништити само преко национализма и националистичких покрета, немогуће је не приметити истинске намере САД и Европске уније као и Ватикана чија је банка финансирала паравојске Словеније и Хрватске.

Значи радило се о деценијском, систематском и планском припремању терена за разбијање државе Југославије, постоје и извештаји најбољих југословенских обавештајних оперативаца из раних '80-их година прошлог века који у својим извештајима указују на планове Запада о разбијању Југославије по фазама од лакше ка тежој, о томе је говорио и Митја Рибичич који добија извештаје као тадашњи председник председништва ЦК СКЈ.

zaista postujem tvoje stavove jer si retko korektan na ovom pdf.
Samo cu ti ovo reci.Desavanja na terenu demantuju u potpunosti izjave politicara.Onaj ko je bio na terenu u to vreme zna koliko malo ima istine u knjigama,memoarima,novinskim clancima,...
P.S ranije na ovoj temi sam vec rekao da su pripreme pocele decenije ranije,da su svi bili na vezi sa raznim sluzbama,ali to nesmanjuje ulogu Beograda u samom procesu razbijanja.Ako su pripreme za razbijanje pocele smenjivanjem Rankovica i jacanjem prava Republika,to nije znacilo da se islo na razbijanje kroz gradjanski rat.
Ako se Jugoslavija trebala razbiti moglo je i bez rata, a tu snose najvecu krivicu Zagreb i Beograd .
 
Poslednja izmena:
zaista posutjem tvoje stavove jer si retko korektan na ovom pdf.
Samo cu ti ovo reci.Desavanja na terenu demantuju u potpunosti izjave politicara.Onaj ko je bio na terenu u to vreme zna koliko malo ima istine u knjigama,memoarima,novinskinm clancima,...

Па питај припаднике ЈНА тј. војнике коју су бранили карауле јер су официри и подофицири Словенци и Хрвати углавном одбили да дођу када су уследили напади на карауле, одакле су били правци дејства, снага и обученост састава који их је нападао. По предаји си могао да видиш два словеначка милиционера са аутоматским пушкама како спроводе четрдесетак војника ЈНА који су се после вишедневних броби предали, ту нема официра, нема подофицира ЈНА нема припадника који су нападали караулу, само два милицонара и ТВ камере.
Значи немогуће је да Запад није припремао на дуге стазе дешавања у Југославији, то говори тип наоружања које је нападач користи, тактика и сам метод напада, то се не ради импровизованао већ системтски и доброприпремано јер прво треба врбовати официре и подофицире ЈНА да се не одазову када буду позвани да бране Југославији од које су до тад примали добру плату, затим треба приремити терен, а то је територија која је у непосредној близини југословенских караула и припада државама које се граниче са Југославијом, затим систематска медијска кампања као и снабдевање и обука за тип наоружања која нису била у ставу ЈНА, само тих неколико показатеља са терена говори да се не ради о некој импровизованој акцији већ о плански режираној и добро смишљеној акцији која је не годинама већ деценијама уназада брижно припремана како би се у погодно време извршила.
 
Poslednja izmena:
Ako se Jugoslavija trebala razbiti moglo je i bez rata, a tu snose najvecu krivicu Zagreb i Beograd .

Главни креатори и извођаћи "Специјалног рата" тако нису мисли, јер мирним раздвајањем и процесима који би после уследили а то је неоколонијализам би оставили простора за могућност неке нове државе Јужних Словена у будућности, међутим ако се у Југославији изазове грађански рат и посвађају се јужнословенски народи до те мере онда о некој будућој јужнословенској држави нема ни говора. Зато је Запада увек на кризу у Југославији додавако кофу бензина говорећи да је то вода.
 
  • Podržavam
Reactions: 27E
Главни креатори и извођаћи "Специјалног рата" тако нису мисли, јер мирним раздвајањем и процесима који би после уследили а то је неоколонијализам би оставили простора за могућност неке нове државе Јужних Словена у будућности, међутим ако се у Југославији изазове грађански рат и посвађају се јужнословенски народи до те мере онда о некој будућој јужнословенској држави нема ни говора. Зато је Запада увек на кризу у Југославији додавако кофу бензина говорећи да је то вода.

slazem se. 1.000%

i dalje mislim da je bolje velika drzava nego mala. ali posle devedesetih...ne vise sa nasim dusmanima
 
Па питај припаднике ЈНА тј. војнике коју су бранили карауле јер су официри и подофицири Словенци и Хрвати углавном одбили да дођу када су уследили напади на карауле, одакле су били правци дејства, снага и обученост састава који их је нападао. По предаји си могао да видиш два словеначка милиционера са аутоматским пушкама како спроводе четрдесетак војника ЈНА који су се после вишедневних броби предали, ту нема официра, нема подофицира ЈНА нема припадника који су нападали караулу, само два милицонара и ТВ камере.
Значи немогуће је да Запад није припремао на дуге стазе дешавања у Југославији, то говори тип наоружања које је нападач користи, тактика и сам метод напада, то се не ради ипровизованао већ системтски и доброприпремано јер прво треба врбовати официре и подофицире ЈНА да се не одазову када буду позвани да бране Југославији од које су до тад примали добру плату, затим треба приремити терен, а то је територија која је у непосредној близини југословенских караула и припада државама које се граниче са Југославијом, затим систематска медијска кампања као и снабдевање и обука за тип наоружања која нису била у ставу ЈНА, само тих неколико показатеља са терена говори да се не ради о некој импровизованој акцији већ о плански режираној и добро смишљеној акцији која је не годинама већ деценијама уназада брижно припремана како би се у погодно време извршила.

Decembarska i martovska partija iz jedinice je bila poslata u SLO na zauzimanje karaula.Kasnije sam pristupio pa znam iz prve ruke sta se desavalo.Kako je tekao helikopterski desant,oprema,kolicina naoruzanja,..bila je totalno mulitetnicka sto se tice staresinskog kadra.Do kraja 1992god komandant jedinice je bio Makedonac,k-dir profesionalcima musliman.
Kolicinu borbenih sredstava i broj angazovanih vojnika u Sloveniji nije odredjivao Zapad.JRV je dejstvovala ali ograniceno.
k-dir grupe mi je tada bio na poslovima obezbedjenja u Ljubljani,tako da sam prilicno dobro upoznat.Pored toga sto je citava akcija radjena u rukavicama,granicni prelazi su zauzeti i slovenacko rukovodstvo je bilo u panici.Nije to bio poraz JNA u Sloveniji,politicari su ga prikazali kao poraz da bi nastavili zapoceto
 
Главни креатори и извођаћи "Специјалног рата" тако нису мисли, јер мирним раздвајањем и процесима који би после уследили а то је неоколонијализам би оставили простора за могућност неке нове државе Јужних Словена у будућности, међутим ако се у Југославији изазове грађански рат и посвађају се јужнословенски народи до те мере онда о некој будућој јужнословенској држави нема ни говора. Зато је Запада увек на кризу у Југославији додавако кофу бензина говорећи да је то вода.

juznoslovenska drzava nikome nije pretnja,to su iluzije.Recimo da se uprkos svemu oformi neka zajednica sa BIH Srbijom,C.Gorom i MakedonijomTo je toliko nebitna drzava da je smesno posmtrati je kao pretnju necijim interesima.Caki i u granicama SFRJ je drzava sa 20 mil.stanovnika koja nije ni veliko trziste ni vojna sila.Najjednostavniji vid pokoravanja bi bio da je SFRJ postala clanica NATO-a i EZ.Usledila bi tranzicija i pljacka drzave.Prelazak preko noci sa socijalizma na divlji kapitalizam,zaduzivanje kod Zapada i eto robova i bez rata
Mi tripujemo da smo neka pretnja necijim interesima pa su nas zavadili i razbili.Imamo kompleks vise vrednosti
Meni je logicnije da su nacionalkomunisti razbili Jugoslaviju i to krvavo tako da svako ostane da vlada u svom malom dvoristu.Da je SFRJ ostala cela i da su sprovedene reforme, komunisti u SFRJ bi prosli kao i oni u Poljskoj.Obrati paznju da su upravo direktni potomci politickih rukovodioca nekadasnje SFRJ, danas glavni akteri"demoktartiskh"snaga
 
juznoslovenska drzava nikome nije pretnja,to su iluzije.Recimo da se uprkos svemu oformi neka zajednica sa BIH Srbijom,C.Gorom i MakedonijomTo je toliko nebitna drzava da je smesno posmtrati je kao pretnju necijim interesima.Caki i u granicama SFRJ je drzava sa 20 mil.stanovnika koja nije ni veliko trziste ni vojna sila.Najjednostavniji vid pokoravanja bi bio da je SFRJ postala clanica NATO-a i EZ.Usledila bi tranzicija i pljacka drzave.Prelazak preko noci sa socijalizma na divlji kapitalizam,zaduzivanje kod Zapada i eto robova i bez rata
Mi tripujemo da smo neka pretnja necijim interesima pa su nas zavadili i razbili.Imamo kompleks vise vrednosti
Meni je logicnije da su nacionalkomunisti razbili Jugoslaviju i to krvavo tako da svako ostane da vlada u svom malom dvoristu.Da je SFRJ ostala cela i da su sprovedene reforme, komunisti u SFRJ bi prosli kao i oni u Poljskoj.Obrati paznju da su upravo direktni potomci politickih rukovodioca nekadasnje SFRJ, danas glavni akteri"demoktartiskh"snaga

bravo....zato su i igrali na kartu nacionalizma i dozvolili porampirivanje mracnih sila iz 2.,s.r jer je jedini,ali stopostotno siguran recept za razbijanje juge bio,nacionalizam medju narodima iste
 
juznoslovenska drzava nikome nije pretnja,to su iluzije.Recimo da se uprkos svemu oformi neka zajednica sa BIH Srbijom,C.Gorom i MakedonijomTo je toliko nebitna drzava da je smesno posmtrati je kao pretnju necijim interesima.Caki i u granicama SFRJ je drzava sa 20 mil.stanovnika koja nije ni veliko trziste ni vojna sila.Najjednostavniji vid pokoravanja bi bio da je SFRJ postala clanica NATO-a i EZ.Usledila bi tranzicija i pljacka drzave.Prelazak preko noci sa socijalizma na divlji kapitalizam,zaduzivanje kod Zapada i eto robova i bez rata
Mi tripujemo da smo neka pretnja necijim interesima pa su nas zavadili i razbili.Imamo kompleks vise vrednosti
Meni je logicnije da su nacionalkomunisti razbili Jugoslaviju i to krvavo tako da svako ostane da vlada u svom malom dvoristu.Da je SFRJ ostala cela i da su sprovedene reforme, komunisti u SFRJ bi prosli kao i oni u Poljskoj.Obrati paznju da su upravo direktni potomci politickih rukovodioca nekadasnje SFRJ, danas glavni akteri"demoktartiskh"snaga

a meni je logicnije da su obicni nacionalisti, a oni su po definiciji desnicari, na nasem primeru ustase, cetnici i ostali, + eu demokrate raznih boja, razbili jugoslaviju. ne bih vam se mesao koga ste doveli na vlast pa sad kao zalite, sto niste gledali. sve to je bedan pokusaj izbegavanja odgovornosti za posledice zadnjih dvadeset godina

drustvo je krenulo korak unazad u svim oblastima, u odnosu na period pre devedesetih, pa i poloticki i socioloski
 
sve je poslo od zablude da se jos za titova vremena radi o jednopartiskom sistemu...deklerativno to jeste bio partiski sistem...ali od 70 tih godina je bilo 8 frakcija u tom jednopartiskom sistemu...usvajanjem ustava iz 74 te frakcije su i ozvanicene...svaka republika i pokrajina je imala svoje interese i u okviru SK je vukla na svoju stranu i pravila svoju infrastrukturu...sve je pocelo da se deli po republickom principu..pa jak i JNA...80-tih je u sloveniji bilo mozda i celih 85% staresinskog kadra slovenaca...kasnije je to krenulo svuda...prednjaci makedonija...od svih republika samo je CG sa kadrom hrlila u BG...80-tih pocinju severozapadne republike vec da podrzavaju kosovo...svi gledaju na kosovo dok se pripreme vrse za 90-te...90-te se docekuju sa jugoslovenima i nacionalistima na celu svih saveznih institucija...a na celu republika su vec nacionalisti i kolebljivi nacionajlugosloveni....obavestajne sluzbe svih velikih sila vrsljaju po drzavi kako koja hoce i zeli...svaka sluzba ima zavrbovane ljude...I TU JA VIDIM ULOGU KOS-A I DB....sve su oni to morali znati i znali su....zar su tajne sluzbe uvek pitale za dozvolu da se nekom nesto desi..?? ako nisu smeli da uklone ekstreme---a sto nisu uklanjali strane spijune koji su davali podrsku ekstremima i cinili spregu izmedju tajne diplomatije stranih zemalja i ekstremista..??
zar je bilo moguce postaviti bilo koga tada na bilo koji polozaj a da se ne konsultuju bezbedonosne i obavestajne strukture..?? kako je moguce da se jedan anton tus ne obradi obavestajno..?? ko je tu kriv..?? a martin spegelj..?? iluzorno je da pominjem ostale...
u JNA su podaci curili samo tako za sve vreme ratova u bivsoj nam zemlji....znalo se i kad i gde krece koja jedinica i pre dobijanja zvanicnog naredjenja--neprijatelj je znao...znalo se koliko aviona i sa kojim zadatkom polece sa kog aerodruma pre naredjenja za poletanje...KO JE TREBAO DA OVO SPRECI..??
borisav jovic,milosevic..?? ko..??
 
juznoslovenska drzava nikome nije pretnja,to su iluzije.Recimo da se uprkos svemu oformi neka zajednica sa BIH Srbijom,C.Gorom i MakedonijomTo je toliko nebitna drzava da je smesno posmtrati je kao pretnju necijim interesima.Caki i u granicama SFRJ je drzava sa 20 mil.stanovnika koja nije ni veliko trziste ni vojna sila.Najjednostavniji vid pokoravanja bi bio da je SFRJ postala clanica NATO-a i EZ.Usledila bi tranzicija i pljacka drzave.Prelazak preko noci sa socijalizma na divlji kapitalizam,zaduzivanje kod Zapada i eto robova i bez rata
Mi tripujemo da smo neka pretnja necijim interesima pa su nas zavadili i razbili.Imamo kompleks vise vrednosti
Meni je logicnije da su nacionalkomunisti razbili Jugoslaviju i to krvavo tako da svako ostane da vlada u svom malom dvoristu.Da je SFRJ ostala cela i da su sprovedene reforme, komunisti u SFRJ bi prosli kao i oni u Poljskoj.Obrati paznju da su upravo direktni potomci politickih rukovodioca nekadasnje SFRJ, danas glavni akteri"demoktartiskh"snaga

i ti mislis da je bilo moguce formirati EEZ pored onakve jugoslavije..??
 
Decembarska i martovska partija iz jedinice je bila poslata u SLO na zauzimanje karaula.Kasnije sam pristupio pa znam iz prve ruke sta se desavalo.Kako je tekao helikopterski desant,oprema,kolicina naoruzanja,..bila je totalno mulitetnicka sto se tice staresinskog kadra.Do kraja 1992god komandant jedinice je bio Makedonac,k-dir profesionalcima musliman.
Kolicinu borbenih sredstava i broj angazovanih vojnika u Sloveniji nije odredjivao Zapad.JRV je dejstvovala ali ograniceno.
k-dir grupe mi je tada bio na poslovima obezbedjenja u Ljubljani,tako da sam prilicno dobro upoznat.Pored toga sto je citava akcija radjena u rukavicama,granicni prelazi su zauzeti i slovenacko rukovodstvo je bilo u panici.Nije to bio poraz JNA u Sloveniji,politicari su ga prikazali kao poraz da bi nastavili zapoceto

Пишем ти о сведочанству војника ЈНА који су били на караулама, не о покрету ЈНА ради устопстављања нормалног граничног и царинског функионисња који је дао додатни пострек да се изврши свеопшти напад на јединице ЈНА.
Значи дошло је до неодазива старешина ЈНА словеначке и хрватске националности. Интересантна је случај карауле Холмец (овде није био случај неодазивања старешине) која је пала у руке словеначке паравојске 28. јуна 1991. год. у том рејону су 1972. усташе извршиле илегали прелаз државне границе ради организовања оружане побуне у Југославији, као и пад у руке словеначкој паравојсци прислушног центра ЈНА на граници са Аустријом. Немогуће су толике подударности јер упада усташа у Југославију 1972. је немогућ без знања западних безбедносних служби.

Марко Врхунец наводи да је до 1. јула 1991. из ЈНА дезертирало 782 официра и војника са простора Словеније.
 
Poslednja izmena:
pajo, neke stvari su nezaustavljive

a neke su i izvan nasih mogucnosti

otvorena agresija je pocela ujedinjenjem nemacke, i njenom novom ulogom u eu. o tome je ove dosta pisano, da ne ponavljam

nemci su zeleli osvetu srbiji i srbima, a ameri unistenje `komunizma` da ne ostane kamen na kamenu od institucija, pa i od ideje

ne moze prase da pregovara o svom statusu dan pre bozica. i zato je tema interesantna - kako su se ponasali ljudi koji su imali znanje, mogucnosti i ovlascenja
 
pajo, neke stvari su nezaustavljive

a neke su i izvan nasih mogucnosti

otvorena agresija je pocela ujedinjenjem nemacke, i njenom novom ulogom u eu. o tome je ove dosta pisano, da ne ponavljam

nemci su zeleli osvetu srbiji i srbima, a ameri unistenje `komunizma` da ne ostane kamen na kamenu od institucija, pa i od ideje

ne moze prase da pregovara o svom statusu dan pre bozica. i zato je tema interesantna - kako su se ponasali ljudi koji su imali znanje, mogucnosti i ovlascenja

u redu...ja govorim o mogucnostima koje je imala drzava SFRJ i njeni organi...nije mi prioritet sad svetski uticaj vec kako smo mi odgovorili na te izazove koji su nastali padom berlinskog zida...opet se zna ko je o tome trebao da ima najbolje saznanje....politicari odlaze i dolaze...ali stalna je samo obavestajna i KOS kao i DB...oni su najveci branioci drzave...
 
JovaneRadojevicu,nesto prevrcem po ovim postovima pa me zagolicala ova tvoja tvrdnja.Ovo ispada da ti pouzdano znas oko zaplene oruzja i tog konvoja kako navodis ,a cutis stoje nekorektno sa tvoje strane.Razjasni onda oko toga ili bolje da kazem pojasni i prosiri tvoja saznanja vezana oko "konvoja".Jos vise mi je indikativna tvoja konstatacija oko rasprave na temi sto nam zameras kada raspravljamo o Jovicu upucujes nas na otvaranje nove teme.Analizirajuci malo tvoje i pajine odgovore gotovo sam siguran da ste radikalno opredeljeni i da iz vas ustvari progovara Seseljeva "doktrina" napada na Vasiljevica.Postavili ste temu i sad nisanite samo po njemu i vojnom vrhu.Tako ispada jer cim neko pomene Jovica odmah se ritate i upirete u Vasiljevica ili Antu Markovica,jel tako pajo1408 z:((

Забрана швреца оружја, заплијена на граници, или пуцање на граници, је регуларна дужност граничара, не подразумијева исту процедуру о употреби армије у мирнодопском станњу или о доношењу одлуке о рату или непосредној ратној опасности која је била у надлежности скупштине СФРЈ односно предсједништва уколико се скупштина не може састати.

По командној линији органа безбедности у ЈНА Васиљевић је био највиши и посљедњи у ланцу доношења одлука за запљену оружја.

Ова одговорност Васиљевића нема везе са Шешељевом "доктрином" - она је била дефинисана Законом о Оружаним Снагама, ПС-ом и правилима о начину извјаштавања у ОС.

Сви припадници одговарајућих јединица и команди бивше ЈНА су били под јединственом командом право до врха, савезног секретара за народну одбрану (И предсједништва СФРЈ). То је била јединствена команда, али безбедносни органи су имали њихову паралелну, професионалну, линију командовања - контроле и команде, што значи да дио дужности и задатака које су имали а који су били чисто контраобавјештајни или њихове професионалне природе, били су ИСКЉУЧИВО и ЕКСКЛУЗИВНО одговорни професионалном команданту.

Савезни секретар за народну одбрану и команданти војних области укључујуђи команданте РВО ПВО и морнарице, у правилу, били су информисани о активностима КОС.а

Толико што се тиче овлаштења.

Када су Васиљевићи изгубили конвој и оружје им нестало из вида, постављено је питање зашто се није реаговало раније, по плану и конвој заплијењен. Онда су Васиљевићи одговорили да су за одобрење (одобрење у току акције????) тражили Конарда Колшека (е па линија командовања не иде тим путем) овај је онда питао Аџића... Аџић Јовића . проста глупост.
 
Пишем ти о сведочанству војника ЈНА који су били на караулама, не о покрету ЈНА ради устопстављања нормалног граничног и царинског функионисња који је дао додатни пострек да се изврши свеопшти напад на јединице ЈНА.
Значи дошло је до неодазива старешина ЈНА словеначке и хрватске националности. Интересантна је случај карауле Холмец (овде није био случај неодазивања старешине) која је пала у руке словеначке паравојске 28. јуна 1991. год. у том рејону су 1972. усташе извршиле илегали прелаз државне границе ради организовања оружане побуне у Југославији, као и пад у руке словеначкој паравојсци прислушног центра ЈНА на граници са Аустријом. Немогуће су толике подударности јер упада усташа у Југославију 1972. је немогућ без знања западних безбедносних служби.

Марко Врхунец наводи да је до 1. јула 1991. из ЈНА дезертирало 782 официра и војника са простора Словеније.
mogao bih ti odgovoriti drugim primerima ali bi se sve svodilo ja u plocu ti u klin.To je tvoj nacin vidjenja i ja ga postujem,uzaludno ja da se ubedjujemo
 
mogao bih ti odgovoriti drugim primerima ali bi se sve svodilo ja u plocu ti u klin.To je tvoj nacin vidjenja i ja ga postujem,uzaludno ja da se ubedjujemo

Ma немам ја намеру неког да убеђујем сами догађаји говоре за себе.
Један од њих је и изјава тадашњег вође усташког покрета Бранка Јелића 1970. за ТВ тадашње Савезне Републике Немачке

Има много аргумената, а каснији и догађаји то поткрепљују да је деценијама рађено на разбијању Југославије, а да је 1991. само завршни чин тог пројекта који је урађен по узору на концепт који је применила нацистичка Немачка према Краљевини Југославији. Наравно пре свега због лоше кадровске политике у Армији и СУП-у Југославије нису се извукле поуке из агресије на Краљевину Југославију 1941. год, зато се грађанима Југославије поновила '41. година 1991. године. Само за разлику од војне доктрине "Блицкриг" примењена је доктрина "Сукоба ниског интезитета" тј. "Специјални рат" како су га именовали обавештајнобезбедносни анлитичари Југославије, он је толико одмакао да је почетком '90-их паралисао сам врх политичког руководства Југославије.
 
Забрана швреца оружја, заплијена на граници, или пуцање на граници, је регуларна дужност граничара, не подразумијева исту процедуру о употреби армије у мирнодопском станњу или о доношењу одлуке о рату или непосредној ратној опасности која је била у надлежности скупштине СФРЈ односно предсједништва уколико се скупштина не може састати.

По командној линији органа безбедности у ЈНА Васиљевић је био највиши и посљедњи у ланцу доношења одлука за запљену оружја.

Ова одговорност Васиљевића нема везе са Шешељевом "доктрином" - она је била дефинисана Законом о Оружаним Снагама, ПС-ом и правилима о начину извјаштавања у ОС.

Сви припадници одговарајућих јединица и команди бивше ЈНА су били под јединственом командом право до врха, савезног секретара за народну одбрану (И предсједништва СФРЈ). То је била јединствена команда, али безбедносни органи су имали њихову паралелну, професионалну, линију командовања - контроле и команде, што значи да дио дужности и задатака које су имали а који су били чисто контраобавјештајни или њихове професионалне природе, били су ИСКЉУЧИВО и ЕКСКЛУЗИВНО одговорни професионалном команданту.

Савезни секретар за народну одбрану и команданти војних области укључујуђи команданте РВО ПВО и морнарице, у правилу, били су информисани о активностима КОС.а

Толико што се тиче овлаштења.

Када су Васиљевићи изгубили конвој и оружје им нестало из вида, постављено је питање зашто се није реаговало раније, по плану и конвој заплијењен. Онда су Васиљевићи одговорили да су за одобрење (одобрење у току акције????) тражили Конарда Колшека (е па линија командовања не иде тим путем) овај је онда питао Аџића... Аџић Јовића . проста глупост.

Pa, @Jovane Radoviću, stvarno je – prosta glupost! Ti ili nisi pročitao šta ti je lepo napisano ili je to za tebe toliko komplikovano da ne možeš (ili nikako nećeš) da razumeš: prvo, nema nikakvih konvoja, u pitanju su samo dva šlepera; drugo, nema Vasiljević nikakvu informaciju da se prevozi oružje niti zna šta je u šleperima; treće, Vasiljević je inicirao Saveznu carinu da izvrši inspekcijski pregled dva šlepera i ustanovi da li se i šta švercuje i četvrto, kao oprezan kontraobaveštajac organizovao je osmatranje i tajno praćenje ta dva šlepera. A, peto i najvažnije, Vasiljevićevim lukavstvom i profesionalnošću, uspeo je tri dana kasnije da sazna šta su šleperi prevozili, gde su otišli, ko stoji iza toga i kome je oružje namenjeno,
A, šta bi ti @Jovane, da lupiš po šleperima iako ništa ne znaš šta je u njima. Da probaš, pa šta bude, neka vojska lupi po miliciji i nikom ništa!
Usput, i da završimo @Jovane, dalji, uvoz oružja u Hrvatsku iz Mađarske je odmah, još u oktobru osujećen, jer je na bazi podataka koje je Vasiljević otkrio, general Kadijević upozorio mađarskog ministra odbrane da znamo šta Mađari rade. Tako je sprečeno da već plaćeno naoružanje i oprema bude isporučeno Hrvatima koji su se počeli dovijati u Rumuniji, Poljskoj, španiji, Italiji, Bugarskoj i Ugandi da dođu do teškog naoružanja. Valjda ti je poznato da ništa od toga nisu dobili , jer je KOS kojim je rukovodio Vasiljević te kanale otkrivao i na razne načine presecao. No, ti teraj i dalje guslaj svoje, nije ti ni za zameriti, možda nekoga i tazveseliš.
 
Pa, @Jovane Radoviću, stvarno je – prosta glupost! Ti ili nisi pročitao šta ti je lepo napisano ili je to za tebe toliko komplikovano da ne možeš (ili nikako nećeš) da razumeš: prvo, nema nikakvih konvoja, u pitanju su samo dva šlepera; drugo, nema Vasiljević nikakvu informaciju da se prevozi oružje niti zna šta je u šleperima; treće, Vasiljević je inicirao Saveznu carinu da izvrši inspekcijski pregled dva šlepera i ustanovi da li se i šta švercuje i četvrto, kao oprezan kontraobaveštajac organizovao je osmatranje i tajno praćenje ta dva šlepera. A, peto i najvažnije, Vasiljevićevim lukavstvom i profesionalnošću, uspeo je tri dana kasnije da sazna šta su šleperi prevozili, gde su otišli, ko stoji iza toga i kome je oružje namenjeno,
A, šta bi ti @Jovane, da lupiš po šleperima iako ništa ne znaš šta je u njima. Da probaš, pa šta bude, neka vojska lupi po miliciji i nikom ništa!
Usput, i da završimo @Jovane, dalji, uvoz oružja u Hrvatsku iz Mađarske je odmah, još u oktobru osujećen, jer je na bazi podataka koje je Vasiljević otkrio, general Kadijević upozorio mađarskog ministra odbrane da znamo šta Mađari rade. Tako je sprečeno da već plaćeno naoružanje i oprema bude isporučeno Hrvatima koji su se počeli dovijati u Rumuniji, Poljskoj, španiji, Italiji, Bugarskoj i Ugandi da dođu do teškog naoružanja. Valjda ti je poznato da ništa od toga nisu dobili , jer je KOS kojim je rukovodio Vasiljević te kanale otkrivao i na razne načine presecao. No, ti teraj i dalje guslaj svoje, nije ti ni za zameriti, možda nekoga i tazveseliš.

Већ сам ти једном написао да си свашта дозвољаваш, па ево опет морам.

Након прва два шлепера у Хрватску је ушло још 8 из правца Мађарске.
 
Poslednja izmena:
@Ronac, ja sam pročitao knjigu koju spominješ i u pravu si kada kažeš da ima mnogo toga što Jović u njoj nije spomenuo. Jer, ako bi to uradio, onda bi kompromitovao i sebe i ono što je činio dok je bio Predsednik Predseništva SFRJ. Evo, naprimer, prećutao je da je 23. oktobra 1990. godine gledao sa Kadijevićem onaj poznati snimak gde kapetan Jagar razgovara sa Špegeljom koji priznaje da je ilegalno uvozio oružje iz Mađarske da bi naoružavao HDZ. Gledao je to Jović samo četiri dana nakon što je to Jagar sa Vasiljevićevom ekipom tajno snimio, a čuo je tada Jović i to kako Će biti ubijani oficiri sa svojim porodicama još na kućnom pragu Zato što je sve to znao još u oktobru mesecu, a do januara iduće godine ništa nije preduzimao, morao je to sakriti od očiju javnosti. Pa, prećutao je još Jović i to da mu je Kadijević 12. decembra 1990. dostavio strogo poverljivu Informaciju o tome šta su organi bezbednosti JNA otkrili u akciji“Štit“, uz upozorenje da tu Informaciju može obelodaniti samo na početku rasprave o njoj. Međutim, dok ju je dobio, Jović je Informaciju podelio svim članovima PSFRJ, pa i Mesiću, a onda je raspravu po toj tački dnevnog reda odložio tek za 9. januar iduće godine. Ovo je omogućilo Vrhovništvu da smisli plan kako će oružje kod HDZ prikazati kao oružje MUP-a. Odmah su otštampali fiktivne službene legitimacije MUP-a Hrvatske i podelili ih hadezeovcima koji su već imali oružje. A onda će Tuđman stalno blebetati da nisu naoružavali HDZ nego svoju policiju.

Biće po @Pajinom da je za sve opet kriv neki Vasiljević, pa mi sve to liči na ono što bi Šešelj hteo da čuje?
 
Pajo EZ je vec postojala,nemoj mi reci da se evropska zajednica plasila ekonomskog giganta zvanog SFRJ
Nagradno pitanje za tebe, pronadji razliku izmedju Srpske Garde i ostalih SDG,Beli Orlovi,Zute Ose,...pa ce ti se neke stvari same razjasniti

znaci EZ bi dozvolila da postoji zemlja van njene kontrole u kojoj se ne radi skoro nista...gde gradjani imaju sva povlastice...koja je vecito bila dobra udavaca koja je trazila miraz...pa da to bi bila odlicna stimulacija za narode EZ...oni da rade a juga da zivi ko bubreg u loju....
ne znam na kakvu razliku mislis...za mene licno su sve te paravojne formacije nelegitimne,nepotrebne i sve su osramotile srpsko oruzje....nije im trebalo nikad dozvoliti da deluju samostalno....za to je krivo iskljucivo vojno rukovodstvo...da sam kojim slucajem bio komandant sektora nijedna od paravojnih jedinica ne bi mogla biti na mom sektoru--ili ne bih bio komandant....srpska garda je imala pretenziju da navodno postane jezgro srpske vojske da potisne JNA...medjutim sve je to diskutabilno....ako aludiras na raskole izmedju civilnih bezbedonosnih sluzbi i vojnih....vojne su oduvek bile jace po svemu...a zasto su se povukle i prepustile primat pred civilnim to je delimicno i tema ovde...
 
znaci EZ bi dozvolila da postoji zemlja van njene kontrole u kojoj se ne radi skoro nista...gde gradjani imaju sva povlastice...koja je vecito bila dobra udavaca koja je trazila miraz...pa da to bi bila odlicna stimulacija za narode EZ...oni da rade a juga da zivi ko bubreg u loju....
ne znam na kakvu razliku mislis...za mene licno su sve te paravojne formacije nelegitimne,nepotrebne i sve su osramotile srpsko oruzje....nije im trebalo nikad dozvoliti da deluju samostalno....za to je krivo iskljucivo vojno rukovodstvo...da sam kojim slucajem bio komandant sektora nijedna od paravojnih jedinica ne bi mogla biti na mom sektoru--ili ne bih bio komandant....srpska garda je imala pretenziju da navodno postane jezgro srpske vojske da potisne JNA...medjutim sve je to diskutabilno....ako aludiras na raskole izmedju civilnih bezbedonosnih sluzbi i vojnih....vojne su oduvek bile jace po svemu...a zasto su se povukle i prepustile primat pred civilnim to je delimicno i tema ovde...

SFRJ je zivela od kredita.Morala bi kroz reforme preci na trzisno poslovanje,nikakv problem mi nismo bili za EZ
Ima jedna veoma bitna razlika izmedju SG i ostalih paravojski,ogromna razlika.Tolika da na dosta pitanja na ovoj temi koja se postavio dobijas odgovor
 
SFRJ je zivela od kredita.Morala bi kroz reforme preci na trzisno poslovanje,nikakv problem mi nismo bili za EZ
Ima jedna veoma bitna razlika izmedju SG i ostalih paravojski,ogromna razlika.Tolika da na dosta pitanja na ovoj temi koja se postavio dobijas odgovor

ovakva recenica je dovoljna da diskvalifikuje forumasa kao relevantnog.

jer, srbija npr je bila ekonomski giogant 1990. za ovo danas. mozda se nikada i ne dostigne ondasnji nivo drustvenog dohotka ili kako se vec zove
 
ovakva recenica je dovoljna da diskvalifikuje forumasa kao relevantnog.

jer, srbija npr je bila ekonomski giogant 1990. za ovo danas. mozda se nikada i ne dostigne ondasnji nivo drustvenog dohotka ili kako se vec zove

nemoj molim te ti da me disfalifikujes.SFRJ je dobijala kredite po zelji sve dok nije pukao SSSR,i to pod extra uslovima.Dok je bila blokovska podela sisala je dve sise ,raspadom VU sve se promenilo.
Polovinom osamdesetih omiljena recenica nakon svedeneposlovne godine je bila:"Zavrsili smo poslovnu godinu sa POZITIVNOM nulom".z:D
Secas li se onog cuvenog vica koji je izrekao voditelj dnevnika u 19.30. i zbog cega je smenjen?
Da se Jugoslavija sutra pretvori u saharu prvo bi poskupeo pesak
Osvesti se covece,kakav gigant
 
Poslednja izmena:
pocetkom devedesetih je trebao da usledi brz razvoj juge. to nikome u eu nije odgovaralo. samo nas izvoz je bio u desetinama milijardi dolara, a to je stopirano sankcijama. druge zemlje su usle u te poslove

nego imas pravo. i nisi za diskusiju. pa da skratim. veoma mi je lako uporediti zavisnost i zaduzenost one drzave i ovih nazovi drzava. ali, sto ja da ponavljam te opstepoznate stvari
 

Back
Top