Zen prica (2)

Truman

Elita
Poruka
22.709
citam knjigu Zen prica i evo jedne koja me je porilicno iznenadila.

AKO VOLIS,VOLI JAVNO

Dvadeset svestenika i jedna svestenica,koju su zvali Eshun,vezbalo je meditaciju sa nekim zen uciteljem.
Eshun je bila veoma lepa iako joj je glava bila obrijana i haljina prosta.Nekoliko svestenika se tajno zaljubilo u nju.Jedan od njih joj je napisao ljubavno pismo,trazeci da se tajno sastanu.
Eshun nije odgovorila.Sledeceg dana ucitelj je odrzao predavanje grupi i,kada je ono bilo zavrseno,Eshun ustade.Obracajuci se onome koji joj je pisao,rece:"Ako me zaista toliko volis,dodji i zagrli me sada."


komentar...
 
Ma ljudi bre ovde nema veze sa ljubavlju, vec sa licemerstvom, necim sto ljudi nisu svesni sebe...

Ona je javno prozvala onog koji nije ozbiljan za poziv svestenika tj, po njima pravog puta i spreman je da prvom prilikom skrene s puta. Njegova meditacija nije iskrena, cista. Svi mi u mislima zgresimo, ali delo na videlo je dokaz, on nije covek koji ce dostici nirvanu, jer mu prizemne stvari skrecu misli (misli o prizemnim, nevaznim stvarima). Ona mu je rekla: ako si izabrao put koji trazi mnogo vise, uradi ovu najmanju stvar pa priznaj javno ono sto krijes od drugih - ako je tvoj put ispravan u meditaciji. koliko si istrajan u ovome...? To je poenta.

Kada nesto odlucis - ne osvrci se vise za sobom!
 
Kazanova:
Ma ljudi bre ovde nema veze sa ljubavlju, vec sa licemerstvom, necim sto ljudi nisu svesni sebe...

Ona je javno prozvala onog koji nije ozbiljan za poziv svestenika tj, po njima pravog puta i spreman je da prvom prilikom skrene s puta. Njegova meditacija nije iskrena, cista. Svi mi u mislima zgresimo, ali delo na videlo je dokaz, on nije covek koji ce dostici nirvanu, jer mu prizemne stvari skrecu misli (misli o prizemnim, nevaznim stvarima). Ona mu je rekla: ako si izabrao put koji trazi mnogo vise, uradi ovu najmanju stvar pa priznaj javno ono sto krijes od drugih - ako je tvoj put ispravan u meditaciji. koliko si istrajan u ovome...? To je poenta.

Kada nesto odlucis - ne osvrci se vise za sobom!

Ubolo me je u oci to sto si rekao da mu prizemne stvari skrecu paznju.Tesko da je ljubav takva.Ali bio ti u pravu ili ne tvoj stav je vrlo zanimljiv.Pokusacu da ti nadjem neku pricicu u kojoj se prikazuje da ono sto se smatra pozeljnim za postizanje svrhe(npr. prosvetljenja) u stvari nije iskrena vrednost osobe koja je istice.Ajd' potrudicu se da nadjem...
 
Moguce je da sam pogresio, ko ce ga znati? Osim samoga pisca. Ali mislim da i nisam. Zasto? Njeno pitanje se jasno odnosilo kao i u stvarnom zivotu, koliko je on siguran u sebe, da je voli (da li on voli?) ili je samo posao za svojom strascu (sexom).

Taoisti ljubav smatraju zenskim principom a pravdu muskim... ali oba su nizi od onoga pravoga Tao-a!
 
Veliki japanski ratnik Nobunaga odluči da napadne neprijatelja iako je imao deset puta manje ljudi od protivnika. On je znao da će pobediti, ali su njegovi vojnici bili sumnjičavi.

Usput se zaustavi kod svetilišta šinto i reče svojim ljudima: “Pošto posetim svetilište, baciću novčić. Ako padne kruna, pobedićemo; ako padne pismo, izgubićemo. Sudbina nas drži u svojoj ruci.”

Nobunaga uđe u svetilište i pomolli se u tišini. Zatim izađe i baci novčić. Padne kruna. Vojnici tako žuđahu za borbom da bitku lako dobiše.

“Niko ne može izmeniti ruku sudbine”, reče mu njegov pratilac posle boja.

“Zaista ne može”, reče Nobunaga, pokazujući novčić koji je bio dvostruk, sa krunama na obe strane.
 
Vraćajući se iz manastira jedne kišne večeri, dva kaluđera naiđu na prelepu mladu ženu koja stoji ispred ogromne bare od kiše i ne može da pređe ulicu. Stariji od dvojice kaluđera priđe mladoj ženi, podigne je i prevede preko bare na drugu stranu ulice i nastavi da hoda prema manastiru. U neko doba uveče, mlađi kaluđer dođe do starijeg i upita ga :

‘ Gospodine, nama je, kao kaluđerima, zabranjeno da dotaknemo ženu?”.

‘Da, brate’, odgovori stariji kaluđer.

‘Ali, gospodine, kako ste onda podigli ženu i preneli je preko bare’?

Stariji kaludjer se nasmeši i reče:’ Ja sam je ostavio na drugoj strani ulice, ali je ti jos uvek nosiš’.
 

Back
Top