Crveno slovo

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Mislim da je ovo sto puta objasnjeno!
Kada je pisan, u ovom slucaju Novi Zavet, nisu postojali znaci interpunkcije, tako da je onaj koji je to uvidio, uvodio prema svom nahodjenju, i trenutnim verovanjima.
А Исус му рече: „Заиста, кажем ти данас, бићеш са мном у рају.”
Sa druge strane, mi imamo jasne stihove koji se lepo kaze da se Isus jos uvek nije vratio u Raj, svom Ocu.: ''Исус јој рече: „Немој ме више држати, јер још нисам узашао к Оцу, него иди мојој браћи и реци им: ‘Узлазим к свом Оцу и вашем Оцу, свом Богу и вашем Богу’.” (ЈОВАН 20;17)
Dakle, Isus svakako nije mogao biti istog dana sa ''razbojnikom'' u Raju.

Koliko dana posle tog dogadjaja Hristos kaze ovo?
Sta to znaci?
A sa druge strane Hristos kaze u tvoje ruke predajem duh svoj.
 
Sale kada je Isus Hrist vaskrsao ???

Da predajem duh svoj, znaci da je umro kao covek ...

A Vaskrsao je nakon 3 dana....

verovatno ni to ne znas :confused:

Luka 9 : 22 I rekao je: “Sin čovječji mora mnogo pretrpjeti i biti odbačen od starješina, glavara svećeničkih i pismoznanaca te biti ubijen i treći dan uskrsnuti.”

Znaci nije mogao istog dana, danas, biti zajedno sa zlocincem u raju...
Takodje zlocinac ce vaskrsnuti u raju na zemlji...
jer je raj na zemlji....
 
Poslednja izmena:
Šta ja to želim?:)
Znači Hristos kada se ovaplotio nije bio sveznajuć?
Molim te odgovori jasno na pitanje,da znamo na čemu smo.
Ako je dosao u ljudskom obliku, a mi smo u mnogome ograniceni, naravno da nije bio sveznajuc. On nam je svojim zivotom pokazao da se moze ziveti bez greha, On se odrekao svih Bozanskih atributa, i pokazao da je to moguce, dakle, nije imao neku povoljnost koju mi ne mozemo imati, Njegov vid kao i nas je bio ogranicen pa ni On nije mogao da vidi andjele...
 
Koliko dana posle tog dogadjaja Hristos kaze ovo?
Sta to znaci?
A sa druge strane Hristos kaze u tvoje ruke predajem duh svoj.
Hristos se obraca Mariji, u pitanju je dan kada je vaskrsao, nedelja.
To znaci da se Bog Sin(Isus) jos nije vratio Bogu Ocu. Tako da nije mogao biti sa ''razbojnikom''.
Trebalo bi da se upoznas sta se podrazumeva pod terminom 'duh'. Mozda ti ovo pomogne u boljem razumevanju:
Reč “ruah” (duh) spominje se u jevrejskom Starom zavetu 380 puta. U srpskom ili hrvatskom prevodu reč “ruah” prevodi se rečima “duh”, “dah” i “vetar”.
Ova reč u Bibliji ima više značenja: životni princip u čoveku i drugim stvorenjima, čovekov um, prirodu, moralni karakter. Reč “ruah” primenju je se i na Boga Oca, Svetoga Duha, kao i na dobre i zle anđele.
Budući da ovde govorimo o čoveku i njegovoj prirodi, izostavićemo reč “ruah” uvek kada se svojim značenjem odnosi na Boga i anđele. Ova reč zanimljiva je jedino kada se odnosi na “dah” kao princip života.
Već smo spomenuli i ovde želimo da ponovimo da se u jevrejskoj biblijskoj poeziji pojavljuje paralelizam kao figura, tj. misao izražena u prvom stihu, ponavlja se i u drugom stihu, ali uobličena nešto drukčijim izrazom (vidi: Jov 33,4; 27,3;
34,14.15). Evo jednog takvog teksta: “Duh Božji stvorio me je, i dah svemogućega dao mi je život.” (Jov 33,4) Vidimo da izrazi “duh” i “dah” imaju u ovom tekstu isto značenje - označavaju životno načelo. Reč “ruah” (dah) ne označava neko odvojeno svesno postojanje. Duh ili dah dat je čoveku u trenutku kad postaje živo biće, a napušta ga kad umire. To je dar od Boga koji se vraća Bogu kad čovek umre ili izdahne.
“I vrati se prah u zemlju, kako je bio, a duh se vrati k Bogu, koji ga je dao.” (Propovednik 12,7)U prevodu Biblije u izdanju kuće “Stvarnost”, u Petoknjižju (Grubišićev prevod), nalaze se dva teksta koji nas mogu zbuniti, jer kao da sugerišu da se u čoveku nalazi duh kao neko posebno svesno biće.
“Neka Jahve, Bog duhova u svakom tijelu, postavi čovjeka nad ovom zajednicom.” (Brojevi 27,16)
“Bože, Gospodaru životnog duha u svakom tijelu!” (Brojevi 16,22)
U prvom tekstu smisao sintagme “Bog duhova u svakom tijelu” nije jasan, ali u drugom tekstu smisao rečenice “Bože, gospodaru životnog duha u svakom tijelu!” je jasan. Ovde se ističe “duh” ili “dah” kao princip života. To isto značenje ima i gornji stih (Brojevi 27,16).
 
Uvek se nasmejem kad vidim da sektasi pocinju objasnjenje sa necim tima "jasno je" , " svi znaju", "ocigledno je" ,"poznato je" .Jel pali to kod nekoga uopste ?

A meni je zalosno kada vidim da sektasi odstupaju od Boga :neutral:
Zalosno je kada vidim kako zaloste Boga radeci sve ono sto Bog mrzi... idolopoklonstvo, rituale spiritizam....
 
A budući da je NZ pisan na grčkom značenje te reči u jevrejskom je potpuno nebitno.
Kakve to ima veze sa smislom reci 'duh'? Ili su u NZ ponovo stvoreni Adam i Eva, i u njih je Bog udahnu novi 'duh' ali na grckom jeziku. :lol:
Evo jos nesto o 'duhu' ili 'dahu':
“Duh” ili “dah” je princip života; on je uzrok života. Život je njegova posledica. Zato “duh” ili “dah” ne treba poistovećivati sa životom.
“Duh Božji svorio me je, i dah svemogućega dao mi je život.” (O Jovu 33,4)
Navedeni tekst jasno ističe uzrok “dah”, i posledicu “život”. Kad Bog oduzme čoveku dah života, život se gasi:
“Kad bi on dah svoj u sebe povukao, kad bi čitav duh k sebi vratio, sva bića bi odjednom izdahnula.” (Jov 34,14.15 - Stvarnost)
Smrću se čovekov život gasi, nestaje, ali “duh” ili “dah života” ne nestaju. On se vraća Bogu koji ga je dao:
“Vrati se prah u zemlju, kako je bio, a duh se vrati k Bogu, koji ga je dao.” (Propovednik 12,7)
Smrt je prema tome odvajanje “daha života” od tela. Čovekov sadašnji fizički život, kao i život svakog bića, zavisi od daha. Kad dah nestane, čovek i svako živo stvorenje umire. U tom pogledu čovek nema prednosti (Propovednik 3,19). Kad ih
napusti dah života svi jednako umiru. U čemu je ipak prednost čoveka nad životinjom? U Božjim očima postoji velika razlika između prirode karaktera i vrednosti čoveka i životinje. Čovek je stvoren po Božjoj moralnoj slici. Svako niže biće se hrani, kreće, ima nagon za samoodržanjem, oseća bol kad je bolesno ili ranjeno; kod nekih životinja govorimo i o inteligenciji; čovek ima sve ovo, ali još i svest o svome postojanju, dar razuma koji obuhvata i moć slobodnog izbora, moralno osećanje ili savest, pamćenje, maštu, osećanja, moć govora i sposobnost
za službu Bogu i obožavanje Boga. Čovek ima sposobnost da stalno duhovno napreduje i jača svoju zajednicu s Bogom. Svega toga nema u životu neme životinje. Pored toga postoji i osnovna razlika između čoveka i životinje kada su u pitanju Bogom utvrđeni odnosi između čoveka i životinje, kao i između sudbine čoveka i životinje. Bog je stvorio čoveka da vlada nižim stvorenjima, da bude “gospodar od riba morskih, i od ptica nebeskih, i od stoke i od cele zemlje i od svih životinja što se miču po zemlji”. (1. Mojsijeva 1,26)
 
Ako je dosao u ljudskom obliku, a mi smo u mnogome ograniceni, naravno da nije bio sveznajuc. On nam je svojim zivotom pokazao da se moze ziveti bez greha, On se odrekao svih Bozanskih atributa, i pokazao da je to moguce, dakle, nije imao neku povoljnost koju mi ne mozemo imati, Njegov vid kao i nas je bio ogranicen pa ni On nije mogao da vidi andjele...

Znači nije bio sveznajuć?

И рече му: Господе, ти све знаш, ти знаш да те волим. Рече му Исус: Напасај овце моје. (Јн. 21,17).

Takođe Hristos zna sve ljudske misli i osećanja(Mk.2,6-8). kao i koja riba u Genisaretskom jezeru ima statir u ustima(Mt. 17,24-27).

Dalje,tvrdiš da Hristos nije bio svemoguć,pa ipak apostol Pavle te demantuje:

Све могу у Христу који ми даје моћ. (Фил. 4,13).

Ako Hristos nije svemoguć kako bi Pavlu mogao dati takvu moć?

Još jedno pitanje:da li je Hristos pre ovaploćenja bio svemoguć,sveznajuć isl?
 
Gresis kao i sektasi.
Procitaj ovaj stih pa ces videti da gresis:
Evanđelje po Luki - 23
39 A jedan od obješenijeh zločinaca huljaše na njega govoreći: ako si ti Hristos pomozi sebi i nama. Mat. 27, 43. -Mat. 27, 44. -Mar. 15, 32. -

40 A drugi odgovarajući šutkaše ga i govoraše: zar se ti ne bojiš Boga, kad si i sam osuđen tako? Ef. 5, 11. -

41 I mi smo još pravedno osuđeni; jer primamo po svojijem djelima kao što smo zaslužili; ali on nikakva zla nije učinio.

42 I reče Isusu: opomeni me se, Gospode! kad dođeš u carstvo svoje. Jevr. 1, 3. -

]43 I reče mu Isus: zaista ti kažem: danas ćeš biti sa mnom u raju

Seti se samo i reci da Bog nije Bog mrtvih nego zivih u Bogu su svi zivi.

благо сиромашнима духом не значи благо будалама.
ко схвати, схвати да је благо онима кији схвате да су будале.
 
Znači nije bio sveznajuć?

И рече му: Господе, ти све знаш, ти знаш да те волим. Рече му Исус: Напасај овце моје. (Јн. 21,17).

Takođe Hristos zna sve ljudske misli i osećanja(Mk.2,6-8). kao i koja riba u Genisaretskom jezeru ima statir u ustima(Mt. 17,24-27).

Dalje,tvrdiš da Hristos nije bio svemoguć,pa ipak apostol Pavle te demantuje:

Све могу у Христу који ми даје моћ. (Фил. 4,13).

Ako Hristos nije svemoguć kako bi Pavlu mogao dati takvu moć?

Još jedno pitanje:da li je Hristos pre ovaploćenja bio svemoguć,sveznajuć isl?
Po tebi se Isus bespotrebno molio...ili sta vec.
''Ја не могу ништа да учиним сам од себе - како чујем онако судим.
Мој суд је праведан, јер не вршим своју вољу, него вољу онога који ме је послао.'' (ЈОВАН 5,30)
Jasno je da je Isus bio pod Svetim Duhom, ali i mi mozemo biti pod Svetim Duhom ako zivimo po Bozjem zakonu. Ako zivimo onako kako nam je Isus pokazao.
Sto se tice Pavlove recenice, pa jasno je da bez Tvorca nije nam ciniti nista. Isus je dosao u ljudskom obliku, ali kada je vaskrsao i kada se vazne na nebo, vratio se na svoj polozaj.
Sto se tice zadnjeg pitanja, pa naravno da je bio sveznajuc, pa On nas je i stvorio. On nije stvoren, On nema pocetak.
 
Ima veze,pošto Hristove reči: "Oče u ruke tvoje predajem duh svoj" potiču iz NZ.
Daaaj,...budimo makar malo ozbiljni. Pa zar je novo da 'duh' ide Bogu kada covek umre? Ili je Isus prvi koji ispusta svoj 'duh'?
Taj 'duh' koji je Isus ispustio nije nastao u Novom Zavetu, nego se spominje i u Starom, i to se desava sa svakim covekom koji umre.
 
Znači nije bio sveznajuć?

И рече му: Господе, ти све знаш, ти знаш да те волим. Рече му Исус: Напасај овце моје. (Јн. 21,17).

Takođe Hristos zna sve ljudske misli i osećanja(Mk.2,6-8). kao i koja riba u Genisaretskom jezeru ima statir u ustima(Mt. 17,24-27).

Dalje,tvrdiš da Hristos nije bio svemoguć,pa ipak apostol Pavle te demantuje:

Све могу у Христу који ми даје моћ. (Фил. 4,13).

Ako Hristos nije svemoguć kako bi Pavlu mogao dati takvu moć?

Još jedno pitanje:da li je Hristos pre ovaploćenja bio svemoguć,sveznajuć isl?

To se ne shvaća bukvalno...
 
сви секташи ЗНАЈУ да православни и римокатолици "обожавају" иконе и свеце онако како им је речено у њиховој секти.
а ево са једног хрватског сајта KATEHEZA 3 - KAKO PREPOZNATI SEKTE?

Baš lepo, kada drugima poturaš pod nos ono što je neko napisao, onda prvo to primeni ne samoga sebe i na one koji razmišljaju poput Tebe, a potom primeni to na one, koji ne razmišljaju poput Tebe.
 
Po tebi se Isus bespotrebno molio...ili sta vec.
''Ја не могу ништа да учиним сам од себе - како чујем онако судим.
Мој суд је праведан, јер не вршим своју вољу, него вољу онога који ме је послао.'' (ЈОВАН 5,30)
Jasno je da je Isus bio pod Svetim Duhom, ali i mi mozemo biti pod Svetim Duhom ako zivimo po Bozjem zakonu. Ako zivimo onako kako nam je Isus pokazao.
Sto se tice Pavlove recenice, pa jasno je da bez Tvorca nije nam ciniti nista. Isus je dosao u ljudskom obliku, ali kada je vaskrsao i kada se vazne na nebo, vratio se na svoj polozaj.
Sto se tice zadnjeg pitanja, pa naravno da je bio sveznajuc, pa On nas je i stvorio. On nije stvoren, On nema pocetak.

U tom stihu se samo potvrdjuje da je Hristos jedno sa Ocem i da je jedan od Sv.Trojice.
Ranije si rekao da nije sveznajuća sad menjaš priču.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top