Komande na tastaturi

mslav

Aktivan član
Poruka
1.037
Zna li ko neki program pomocu mogu da promenim funkcije odredjenih dugmica na tastaturi :?:
Trazio sam temu i nisam je nasao ako je bila sorry :oops:
Ako bas morate da znate ocu da cupam pa sadim dugmice 8)
 
Pjer_Nis:
DabaMAN:
A s kojim programom se mogu ispremeštati uppercase slova, tj znakovi (@, #, $, % i sl) i recimo YU slova poput Š, Č, Ć, Đ, Ž... pošto KeyTweak to nemože.

A sta fali Serbian (Latin) tastaturi? Ona prati JUS
Nemam recimo na njoj - @, [, ], <, > i sl. a to si ipak znakovi koje često koristim. Takođe nemam YU tastaturu, pa umesto da šaram po svojoj bezveze, oću da promenim samo neka slova, recimo da ostanu samo srpska slova, a sve ostalo da bude kao na engleskoj.
 
SVUDA JE DESNI ALT!!!
Alt + F = [
Alt + G = ]
Alt + B = {
Alt + N = }
Alt + Q = \

Za znakove <, > je umesto Shift - Alt npr.
Alt + . = >
Alt + , = <

Ostalo...
Alt + E =
Alt + W = |
Alt + V = @

Ako kojim slučajem neko ne zna... ;)
____________________
www.karlo.co.sr


karlocar.jpg
 
Pjer_Nis:
A sta fali Serbian (Latin) tastaturi? Ona prati JUS

Šta joj fali? Pa šta joj ne fali?! Prati JUS? JUS je nešto najgluplje što sam video. Prvo što pola raznih karaktera fali, neke stvari su na totalno nelogičnim mestima i povrh svega, usklađen je sa PISAĆIM MAŠINAMA! Hej! Pisaće mašine u 21. veku!


@DabaMAN
Znam šta ti treba :D
Keyboard Layout Manager 32. Ima ga na netu. Program je domaći i imaš ga na adresi www.klm.freeservers.com. Rešava sve moguće (i nemoguće) probleme sa remapiranjem tastature. Prilično je jeftin i apsolutno vredi. Bravo naši!

Pozdrav
 
StORM48:
Pjer_Nis:
A sta fali Serbian (Latin) tastaturi? Ona prati JUS

Šta joj fali? Pa šta joj ne fali?! Prati JUS? JUS je nešto najgluplje što sam video. Prvo što pola raznih karaktera fali, neke stvari su na totalno nelogičnim mestima i povrh svega, usklađen je sa PISAĆIM MAŠINAMA! Hej! Pisaće mašine u 21. veku!


@DabaMAN
Znam šta ti treba :D
Keyboard Layout Manager 32. Ima ga na netu. Program je domaći i imaš ga na adresi www.klm.freeservers.com. Rešava sve moguće (i nemoguće) probleme sa remapiranjem tastature. Prilično je jeftin i apsolutno vredi. Bravo naši!

Pozdrav

Ne znam zašto ti toliko smetaju pisaće mašine. Šta misliš odakle je QWERTY raspored, koji verovatno koristiš, stigao?
 
Prvo, ne smeta meni QWERTY raspored, već "QWERTZ", karakterističan za naše pisaće mašine. Drugo, stručnjaci su ukapirali da je to idealan raspored, pa su ga upotrebili i na tastaturama. Treće, interpunkcijski i specijalni znakovi su problem na YU rasporedima, a ne slova, jer se svaki mogući karakter nalazi na tačno onom mestu, gde ti nikada neće pasti napamet, osim ako već nisi naučio. Nema načina da nekom logikom utvrdiš gde je koji znak, osim ako nasumično ne lupaš po tastaturi. Da ne pominjem potpuni nedostatak nekih karaktera, kao npr. BACKSLASH. Kako ćeš da otkucaš neku putanju do fajla pomoću YU rasporeda?!?! Ne znaš? Osim ako ne posegneš sa Character Map-om ili direktnim pristupom (ALT+kod), nema načina.

Rezime: slova su još i najmanji problem. Što je najgore, kupovina YU tastature ne da ne rešava problem, nego ga još i usložnjava, dodavanjem još kojekakvih hijeroglifa po tasterima. Tako se dešava da jedan jedini taster sadrži četiri, pa i pet različitih znakova. Takve bizarnosti na pisaćim mašinama ne postoje, pa se ne bi moglo reći da je raspored potpuno preuzet sa istih.

Ustvari, ne znam kome je uopšte palo napamet da preuzme taj raspored, kao naš zvaničan, jer niti je to raspored koji se ovde koristi, niti postoji pisaća mašina sa 101-108 tastera.

E zato postoje programi poput KLM-a, koji stvari (tastere) stavljaju na pravo mesto.

Pozdrav
 

Back
Top