Moare

Ankalagon

Početnik
Poruka
24
Pozdrav, imam monitor LG 915 FT plus koje sa vremena na vreme dobija moare, uglavnom su uocljive na rezoluciji 1280x1024 sa 85 hertz-a, ali nekad ih uopste nema, nekad kada restartujem komp one jednostavno nestaku!!! Sta moze da ih uzrokuje i kako ih mogu otkloniti???
 
Ajde da bacim jos jednom ovaj topic na vrh liste pa da idem u servis :), ajmo saveti, pomoc je potrebna, ako ne znate sta je moare to su one linijice koje se pojavljuju po monitoru i vecina maonitora ima opciju za sredjivanje toga (kao i moj) sam sto i nisam bas zadovoljan kako to ispadne kad ih sklonim, cela slika bude za 10% mutnija, takoreci UPOMOCCCC!!!!
 
Proveri da ti slucajno zvucnici nisu preblizu monitora. Ili neki slican uredjaj. Naravno, to vazi samo ako nemas na monitoru vec ugradjene zvucnike kao sastavni deo kutije monitora.
 
Ankalagon:
Mislis da je do avucnika, moze li biti jer mi je stojao ceo produzni iza monitora??? Sa proslim monitorom nisam imao takvih problema!!!
Ne mogu da tvrdim, ali znam kad sam greskom postavio zvucnike sa obe strane monitora, uz sam monitor zapravo, slika je dobila sa obe strane ekrana krivulje , mislim da se to zove nesto kao "gausove" ili slicno. Nije ni bitno kako se zovu, ali mi je to nestalo nakon sto sam zvucnike odmakao za 30-tak santimetara..
 
codemaker:
Ankalagon:
Mislis da je do avucnika, moze li biti jer mi je stojao ceo produzni iza monitora??? Sa proslim monitorom nisam imao takvih problema!!!
Ne mogu da tvrdim, ali znam kad sam greskom postavio zvucnike sa obe strane monitora, uz sam monitor zapravo, slika je dobila sa obe strane ekrana krivulje , mislim da se to zove nesto kao "gausove" ili slicno. Nije ni bitno kako se zovu, ali mi je to nestalo nakon sto sam zvucnike odmakao za 30-tak santimetara..
To sto mislis je degauss, time bi trebao da razmagnetise monitor (ne mislim bukvlano ceo monitor).
@Ankalagon
Reci mi jel' to sto te muci "moare" ili "moire"?
Ako je ovo drugo, sve resavas opcijom "clear moire" (ili kako se vec zove kod tvog racunara).
I refresh rate povecaj na max koji ti podrzava monitor (ovo nema nikakve veze sa tim, ali cisto da ne ugrozis svoj vid :wink: )
 
- Moire :
A repetitive interference pattern caused by overlapping symmetrical grids of dots or lines having differing pitch or angle.
Babylon rulez!
 
Količina moire-a je proporcionalna kvalitetu same katodne cevi i elektronike upotrebljene u izradi monitora.Znači,ako ti je monitor od jeftinije sorte ne očekuj sliku sa savršenom geometrijom,bojama i bez moire-efekta.Doduše skoro svaki,pa čak i jeftiniji monitori imaju ugradjenu opciju "clear moire" ali koliko će ona biti efikasna opet zavisi o kvaliteta samog monitora.Bitan faktor je i sreća da naletiš na što bolji primerak prilikom kupovine.
 
Za tu katodnu cev i u toj rezoluciji moire efekat je normalan.On se javlja u samom ekranu i neizbezan je za tu klasu monitora!Jedini nacin da ga uklonis je u stvari da ga zamaskiras nekom sarenom pozadinom.Drugi nacin je promena radne rezolucije na 1600x1200(ako moze na 85hz) ako ne onda na 1024x768na85hz.
Nazalost ovo se javlja na 90% 19"monitora i to uvek u rez.1280x1024na 85hz.
Nezaboravi da vratis na nulu hor. i ver.moire u meniju monitora!
 
ZNAM,ZNAM ne moras nista da mi govoris :(
Ali znas sta je najtuznije? Ja sam nedelju dana ranije otisao u NEOBEE NET (tamo mi burazer radi dizajn) da vidim kakvu sliku on ima na poslu (ISTO LITE ON).
KAda sam video......ODUSEVIO SAM SE. Ali to je bio stariji model kada je Lite On brand znacio nesto.
To sam naucio na najgori moguci nacin...ipak...koliko para toliko muzike.....Platio sam ga 130 e kada su svi ostali 19" kostali preko 200e.......sada vidim zasto :(
 

Back
Top