Stitna zlezda

Mozete na predhodnoj strani pronaci nalaz mog UZ a hormoni su :

TSH 35,88
FT3 4,6
FT4 6,7
TPO 7607

Dg.Thyroiditis chr Hypothyrosis prim E 03

Terapija Euthytox tabl 100 mcg ... sada 1/4 pa ce biti 1/2 pa 3/4 do kontrole .... za 4 meseca

Da li neko moze da mi malo pojasni, shvatila sam da antitela ne mogu da se smanje a TSH bi trebalo terapijom dovesti makar do gornje granice ili bolje receno drzti ih malo povisena ( kako sam razumela, nece ni moci doci u normalu ) i tako ce i T4 doci u normalu ... to sam zakljucila citajuci postove....Ono o cemu bas nisam pronasla neka iskustva a mene interesuje, kakva se ishrana preporucuje u mom slucaju, doktor mi je rekao da orahovacu ni slucajno ne smem koristiti a citala sam da i kupus treba zaboraviti ... koji, slatki...kiseli....neka mi neko malo o tome nesto kaze,
unapred hvala !
 
Код тебе је у питању смањено лучење хормона, како смо и претпоставили уведена ти је терапија како би се надомештала снижена вредност.
Да, терапија ће ти полако враћати вредност TSH у нормалу надомештањем Т4 који је снижен.
Терапију мораш да узимаш уредно, без прескока.

Што се тиче ораховаче, знам да је кора ораха богата јодом па се зато код особа са болесном штитњачом у смислу појачаног рада треба заобилазити. Зашто је теби др брани, није ми јасно. Купус, кељ, карфиол то су биљке које на неки начин утичу на смањен рад жлезде. А како је код тебе већ смањен, треба да их заобилазиш. Нормално, то не значи да треба те биљке апсолутно да кастрираш из исхране, само да их што више заобилазиш.
 
da li neko moze da mi pomogne ,moja mama je radila hormone zbog stitne zlezde TSH,FT3,FT4 su dobri ali TGAT je 1;3500 ,a TPO je 8640 da li neko moze da mi objasni sta to znaci i sta su ovi povecani hormoni

Ниси нам написала вредности хормона, ово што си написала су вредности анти-тела.
Анти-тела јесу повишена али без вредности самих хормона не можемо да судимо о чему се ради конкретније. ;)
 
Код тебе је у питању смањено лучење хормона, како смо и претпоставили уведена ти је терапија како би се надомештала снижена вредност.
Да, терапија ће ти полако враћати вредност TSH у нормалу надомештањем Т4 који је снижен.
Терапију мораш да узимаш уредно, без прескока.

Што се тиче ораховаче, знам да је кора ораха богата јодом па се зато код особа са болесном штитњачом у смислу појачаног рада треба заобилазити. Зашто је теби др брани, није ми јасно. Купус, кељ, карфиол то су биљке које на неки начин утичу на смањен рад жлезде. А како је код тебе већ смањен, треба да их заобилазиш. Нормално, то не значи да треба те биљке апсолутно да кастрираш из исхране, само да их што више заобилазиш.

Ovo za kupus i ostalo nabrojano povrce prvi put cujem, meni doktorka nije pominjala nista od toga, a rekla mi je da ni slucajno ne pijem nista sto bi nadomestilo jod, ili za sta se smatra da ima
joda u sebi pa cak ni mineralnu vodu (doduse ja ih ni ne volim)...za orahovacu takodje nisam cula da se ne sme piti, mada mi je jasan razlog ako vec ne sme....
..e sad i kod mene je usporenn rad sitne zlezde ali je doktorka naglasila da to ne znaci da imam nizak nivo joda i da bi pijenjem bilo cega sa jodom moglo samo da ga povisi, a da to opet
nije dobro...
...sta je onda sa morskim vazduhom u kome takodje ima vise joda nego inace ???
 
Што се ораховаче тиче, ја сам заиста сад први пут прочитала од ове кориснице да се неком са хипотиреозом брани. Наравно, управо вођена том логиком око удисања јода уз море, ујутру.
За купус, кељ, карфиол - пише чак и у студентским књигама и скриптама. ;) На жалост, поклонила сам ту литературу...уствари, нисам је поклонила него позајмила једном колеги који ми је никад није вратио. Морон. :evil:
 
...upravo zbog toga sto i ja ima hipotireozu + Hasimoto....mi je cudno, jer je i meni doktorka zabranila sve sto ima joda, onda znaci da bi mi i setnja pored mora trebala da skodi,
da meni prija....
...cudno...to za povrce niko nikad spomenuo nije, mada ga ne jedem u ne znam kojim kolicinama da bi bilo negativnih reakcija, bar mislim tako....
 
Moje vrednosti su sledece:

TSH 0,613 (0,4 - 4,0)
ATG 14,19 (0 - 25,3)
AMC 14,80 (0 - 10,0)

Ovo poslednje antitelo je iznad noramale. Zna li iko to da objasni?
Inace, ja se odlicno osecam, nemam nikakve simptome, osim sto je ultrazvuk otkrivo dva cvorica.

Hvala unapred
 
...nalaz od pre godinu dana...UZ stitne..levi lobus 27x22 sa nodusom 7x4mm hom. i pravilan..
...desni lobus 26x18 sa nodusom 8x6mm....

....novi radjen pre mesec dana...levi lobus 34x21 sa nodusmo 10x7 nehomogen i nepravilan ali uvecan...
....desni lobus 32x19 cisticno izmenjena formacija vel 10x8 nehomogen i nepravilan...
....stitna zlezda u celosti uvecana....

....nalaz krvi T4127 (58-161), sTSH 1,090 (0,400-4,000), Anti TPO 883 (<34)...

....za sve ovo moja doktorka kaze da nije strasno i da se ne treba previse opterecivati, pijem uredno eutirox 50 mikrograma i ne osecam
se lose.....

....opet Sofija volela bih da cujem tvoj komentar...:)
 
Moje vrednosti su sledece:

TSH 0,613 (0,4 - 4,0)
ATG 14,19 (0 - 25,3)
AMC 14,80 (0 - 10,0)

Ovo poslednje antitelo je iznad noramale. Zna li iko to da objasni?
Inace, ja se odlicno osecam, nemam nikakve simptome, osim sto je ultrazvuk otkrivo dva cvorica.

Hvala unapred

За сад, ништа специфично.
Чим су ти вредности хормона ок, значи да чворићи нису активни.
Мораћеш да пратиш хормоне, да их радиш контролно бар на 6 месеци.
Не би било лоше да те те чвориће погледа и неко ко се баш бави штитном жлездом.
 
...nalaz od pre godinu dana...UZ stitne..levi lobus 27x22 sa nodusom 7x4mm hom. i pravilan..
...desni lobus 26x18 sa nodusom 8x6mm....

....novi radjen pre mesec dana...levi lobus 34x21 sa nodusmo 10x7 nehomogen i nepravilan ali uvecan...
....desni lobus 32x19 cisticno izmenjena formacija vel 10x8 nehomogen i nepravilan...
....stitna zlezda u celosti uvecana....

....nalaz krvi T4127 (58-161), sTSH 1,090 (0,400-4,000), Anti TPO 883 (<34)...

....za sve ovo moja doktorka kaze da nije strasno i da se ne treba previse opterecivati, pijem uredno eutirox 50 mikrograma i ne osecam
se lose.....

....opet Sofija volela bih da cujem tvoj komentar...:)

Па и није страшно. ;)
Повећање твоје жлезде се развија компензаторно, јер си неко ко има дијагнозу хипотиреозе приде имаш и Хашимото тиреоидитис- а то значи да је твоја жлезда константно под упалом. Упала јесте хронична и неизражајна али је ипак присутна. :)
 
За сад, ништа специфично.
Чим су ти вредности хормона ок, значи да чворићи нису активни.
Мораћеш да пратиш хормоне, да их радиш контролно бар на 6 месеци.
Не би било лоше да те те чвориће погледа и неко ко се баш бави штитном жлездом.

Hvala Sofija puno
Icicu da neko pogleda te cvorice,
hvala puno
 
Па и није страшно. ;)
Повећање твоје жлезде се развија компензаторно, јер си неко ко има дијагнозу хипотиреозе приде имаш и Хашимото тиреоидитис- а то значи да је твоја жлезда константно под упалом. Упала јесте хронична и неизражајна али је ипак присутна. :)

...e pa da, to oko hronicne upale mi je rekao i specijalista na Onkoloskom kad sam radila sintigrafiju...boli kad se jace pritisne ovako ne...
...danas sam u apoteci pitala za neke dodatke Cink, Selen, Hrom, Oligogal..jer sam cula da zene to piju, ali mi je apotekarka rekla da ne bi
trebalo da pijem nista od toga, jer to koliko god moze da koristi, moze biti i stetno, cak vise stetno nego korisno...i da pijem samo terapiju koju mi je
prepisao lekar...da je to sasvim dovoljno....ne znam da li je u pravu, ali mi se dopalo sto nije htela da mi uzme pare za to sve, jer je poprilicno skupo,
vec mi je objasnila sve sto sam je pitala.....onda sam kao htela da uzmem vitamin E kao neki antiosidans, na sta je ona izjavila da mi po njenoj
proceni mog izgleda to ne treba i da retko ko ima avitaminozu kad je taj vitamin u pitanju.....lepo od nje rekla bih, sacuvala mi je novcanik:)

.imas li ti neki stav o tome Sofija??
 
Ма наравно да нема потребе да пијеш било шта од тога. Људи свашта чују и примењују на себи. Сама болест штитне жлезде се до сад није доводила у везу са недостатком неког од тих елемената, бар ја не знам.
А витамин Е, да знаш, то је једини витамин којим човек не може да се отрује. Не постоји токсична доза. :lol:

Све у свему, добра ти је та апотекарка. ;)
 
Ма наравно да нема потребе да пијеш било шта од тога. Људи свашта чују и примењују на себи. Сама болест штитне жлезде се до сад није доводила у везу са недостатком неког од тих елемената, бар ја не знам.
А витамин Е, да знаш, то је једини витамин којим човек не може да се отрује. Не постоји токсична доза. :lol:

Све у свему, добра ти је та апотекарка. ;)

...sve to je i ona rekla....mada ne pomenu da se ne moze otrovati E vitaminom:)...da jeste rekla bih i retko postena...
....ovo kazem jer mi se dogadjalo da mi u apotekama nude svasta kao da su piljari a ne farmaceuti.....

..hvala Sofija :D
 
Cao ljudi,imam 1 pitanjce !!!
Moja baka je jutros bila na ultra zvuku stitaste zlezde i i izvestaju se pominju neki limfni cvorovi koji su uvecani . Evo kompletnog izvestaja:

STITASTA ZLEZDA:Normalnog polozaja i velicine.
Dimenzije desnog reznja:uzduzni dijametar-38mm,a-p 14mm,transverzalni 18mm.
Isthmus normalne debljine-3,2mm
-Dimenzije desnog reznja;uzduzni dijametar 37mm,a-p 11mm,transverzalni 18mm.
Zlezda je u osnovi homogene eho teksture. U levom reznju,medio-kaudalno ,nazire se hipoehogen nodus od 4,1mm x 2,7mm.
Color doplerom rgistrujem urednu vaskularizaciju parnhima zlezde.

Nema znakova dislokacije traheje ni retrosternalne propagacije.
U lozama parastitastih zlezda,nema znakova hiperplazija ni tu promena.

U dubokom jugulo-karotidnom lancu varata sa leve strane,vidjeno nekoliko reaktivno uvecanih limfnih cvorova do 6,3mm.
U supraklavikularnim jamama nema patoloski izmenjenih limfnih cvorova.

Parotidne i submandibularne pljuvacne zlezde su normalne velicine homogene,bez lokalnih promena.
Na podu usne duplje nema patoloskih promena .
Magistralni krvni sudovi vrata slobodni i prohodni.

KLASIFIKACIJA: Right lob. TIRADS 1
Left lob. TIRADS 2
Proveriti i fT4 ,ultrasenzitivni TSH(zA OVO PRVO NE ZNAM STA JE ,A OVO TSH JE VALJDA TIREOSTIMULIRAJUCI HORMON?!



Moje pitanje je ,da li je ovo nesto opasno ili zabrinjavajuce ?
inece baka ce u ponedeljak da radi nalizu hormona stitnjace ! ;D Hvala unapred !
 
Drage devojke,

Resila sam da se javim posle dugog iscitavanja vise foruma i saveta.
Imam Hashimoto koji mi je utvrdjen u maju ove god.
TSGH mi je bio 8 dali su mi euthyrox 50 ali su meni nesnosa preskakanja srca pocela posle odredjenog vremena upotrebe leka..
Bila sam kod endokrinologa ona mi je rekla da smanjim dozu (iako mi je sa 5o hormonski status bio ok).... i tako sam uradila, ali se nastavilo.
Sada su mi u saradnji sa kardiologom ukljucili 2x1/4 propranolola.
To mi je bilo ok, ali mi je u 2 navrata i pored toga preskakalo po sat vremena na 5 min.
Jako neprijatno iskustvo, i tesko se nosim sa tim.
Inace imam 31 god. bila sam sportista, srce je zdravo sve odradjeno.
Nije iskljucen stres ali se to u stresu desava ponekad a ne toliko intenzivno.
Imam dosta iskustva sa hipotireozom, ali je Hashimoto specificniji ima sarenu simptomatologiju....nespecifican je.
Znam da lek euthyrox podrazuje lucenje adrenalina i to treba kod ljudi sa hipo jer im je bradikardija..... ali ja imam subklinicku hipotireozu (bez simptoma) normalan puls ili po prirodi blago povisen, ovo me dodatno nadrazuje i u miru mi je puls 110. Radila sam ekg dr kaze siba me sympaticus......
Da li neko ima ovakvo iskustvo sa lekom ?
 
Drage devojke,

Resila sam da se javim posle dugog iscitavanja vise foruma i saveta.
Imam Hashimoto koji mi je utvrdjen u maju ove god.
TSGH mi je bio 8 dali su mi euthyrox 50 ali su meni nesnosa preskakanja srca pocela posle odredjenog vremena upotrebe leka..
Bila sam kod endokrinologa ona mi je rekla da smanjim dozu (iako mi je sa 5o hormonski status bio ok).... i tako sam uradila, ali se nastavilo.
Sada su mi u saradnji sa kardiologom ukljucili 2x1/4 propranolola.
To mi je bilo ok, ali mi je u 2 navrata i pored toga preskakalo po sat vremena na 5 min.
Jako neprijatno iskustvo, i tesko se nosim sa tim.
Inace imam 31 god. bila sam sportista, srce je zdravo sve odradjeno.
Nije iskljucen stres ali se to u stresu desava ponekad a ne toliko intenzivno.
Hashimoto je specificniji ima sarenu simptomatologiju.....
Znam da lek euthyrox podrazuje lucenje adrenalina i to treba kod ljudi sa hipo jer im je bradikardija..... ali ja imam subklinicku hipotireozu (bez simptoma) normalan puls ili po prirodi blago povisen, ovo me dodatno nadrazuje i u miru mi je puls 110. Radila sam ekg dr kaze siba me sympaticus......
Da li neko ima ovakvo iskustvo sa lekom ?
 
Cao ljudi,imam 1 pitanjce !!!
Moja baka je jutros bila na ultra zvuku stitaste zlezde i i izvestaju se pominju neki limfni cvorovi koji su uvecani . Evo kompletnog izvestaja:

STITASTA ZLEZDA:Normalnog polozaja i velicine.
Dimenzije desnog reznja:uzduzni dijametar-38mm,a-p 14mm,transverzalni 18mm.
Isthmus normalne debljine-3,2mm
-Dimenzije desnog reznja;uzduzni dijametar 37mm,a-p 11mm,transverzalni 18mm.
Zlezda je u osnovi homogene eho teksture. U levom reznju,medio-kaudalno ,nazire se hipoehogen nodus od 4,1mm x 2,7mm.
Color doplerom rgistrujem urednu vaskularizaciju parnhima zlezde.

Nema znakova dislokacije traheje ni retrosternalne propagacije.
U lozama parastitastih zlezda,nema znakova hiperplazija ni tu promena.

U dubokom jugulo-karotidnom lancu varata sa leve strane,vidjeno nekoliko reaktivno uvecanih limfnih cvorova do 6,3mm.
U supraklavikularnim jamama nema patoloski izmenjenih limfnih cvorova.

Parotidne i submandibularne pljuvacne zlezde su normalne velicine homogene,bez lokalnih promena.
Na podu usne duplje nema patoloskih promena .
Magistralni krvni sudovi vrata slobodni i prohodni.

KLASIFIKACIJA: Right lob. TIRADS 1
Left lob. TIRADS 2
Proveriti i fT4 ,ultrasenzitivni TSH(zA OVO PRVO NE ZNAM STA JE ,A OVO TSH JE VALJDA TIREOSTIMULIRAJUCI HORMON?!



Moje pitanje je ,da li je ovo nesto opasno ili zabrinjavajuce ?
inece baka ce u ponedeljak da radi nalizu hormona stitnjace ! ;D Hvala unapred !

Петре, бака мора да провери тиреостимулишући хормон и слободни тироксин и тад ће ствар бити јаснија.
 
...e, da napisem i ovo, u zadnje vreme sam primetila da kad se iznerviram, ono baaaasss....stitna zlezda samo pocne da kucka i imam osecaj
kao da me neko davi, all ne stisne skroz..nego onako na pola tek da me uplasi....i treba bas dobro da se saberem i smirim da bi to proslo....
...a kazu da se od stresa i poremeti rad zlezde.......:(
 
moj tsh je 0,56 a ft4 16,3...imam simptome veoma cestog lupanja srca,cudan osecaj na dnu vrata koji se siri na dole..ceste stolice a onda potom ne idem u toalet po 5,6 dana...stalno su mi hladne noge bilo da je leto ili zima,ceste promene raspolozenja,menstruaciju dobijem na svaka 2-3 meseca..
radila sam t3 i t4 pre 8 meseci i bili su u normali..
Molim vas recite mi da li je moguce da je ipak nesto u vezi stitne zlezde ili ne?
 
Може бити.
Урадити ултра звук штитне жлезде.
Стање које описујете личи на хипертиреозу, а како вредности хормона нису повишене, вероватно је нека субклиничка форма.
То мора да погледа ендокринолог.
 

Back
Top