Stitna zlezda

Znaci, mi sa usporenim radom stitne zlezde, moramo da se pomirimo sa sudbinom da cemo celog zivota biti debele, strasno. Postoji li neki nacin ili lek da se metabolizam "ubrza"?
U svakom slucaju, hvala za odgovor.
 
Da, od terapije uzimam Eiutirox 100. Sem toga, imam 13000 antitela (Hashimoto), pre dva meseca sam imala operaciju na otvorenom srcu, zamena aortne valvule, pre 20 godina sam izvadila bubreg zbog TBC i nista od toga me ne pogadja, zivim najnormalnije, vrlo dinamicno. Smeta mi samo moja debljina. Pokusavala sam razne dijete ali bez uspeha. Najgora mi je noc, nezajazljivi apetit dobijem tacno u ponoc i tada pocinje borba, nekad uspesna, nekad ne.
 
Hvala na savetu. Vidim da se po Beogradu koristi dijeta na osnovu testa intolerancije. Vadi se krv iz prsta i dobije se lista, na osnovu koje se vidi sta sme da se jede, a sta ne sme. Ja sam strasno skepticna za tu vrstu analize. Nema mi logike da se na osnovu kapi krvi vidi na sta je organizam alergican, sta ne prihvata, a sta ne. Pitala sam i hematologa, kod koga kontrolisem INR, zbog razblazivanja krvi u vezi mog vestackog zalistka i on deli moje misljenje, odgovorio mi je da je to samo farmaceutski trik, da se ne moze na osnovu analize kapi krvi videti sta prija vasem organizmu, a sta ne.
Otici cu kod nutricioniste, to su strucni ljudi na polju ishrane.
 
Ako bi neko želeo da mi objasni tok operacije štitne žlezde... pre i posle... i kako i šta da radimo... mi bližnji... kad su dozvoljene posete... neke savete...

Bila bih zahvalna...
Pozzz...:bye:

Indikaciju za operaciju štitne žlezde postavlja endokrinolog koji je vodio lečenje do tada, a potvrđuje hirurg ili konzilijum, zavisno od toga gde se operiše (U Institutu za endokrinologiju ili Institutu za onkologiju i radiologiju KCS). Ne znam za postupak u drugim ustanovama.
Za operaciju je potrebno prikupiti nalaze, tražene od strane hirurga-operatora (nalaz pulmologa, RTG vrata, UZ štitne žlezde, određene analize krvi...) i to poneti sa sobom.
Pred operaciju se prolazi pregled interniste i anesteziologa.
Dužina trajanja operacije je individualna ali, koliko je meni poznato, prosečno traje oko 2 sata (ukoliko je totalna tiroidektomija). Može biti i duže. U Institutu za onk. i rad. se, nakon operacije, provodi 1 dan na intenzivnoj nezi, bez ustajanja i pomeranja uopšte. Tek nakon 24 sata se ustaje iz kreveta, pa ukoliko je sve u redu, pacijent se vraća u sobu na odeljenju.
Na odeljenju se ostaje još 3-4 dana, ide se na previjanje i prati koliko rana curi, a nakon toga se vadi konac i otpušta kući.
Odmah nakon operacije, još na intenzivnoj nezi, uvodi se hormonska terapija, kao i preparati kajcijuma i αD3-perle. Kalcijum i αD3-perle se ukidaju posle nekog vremena.
Poseta pacijentu nije dozvoljena dok je na intenzivnoj nezi, a već nakon toga jeste.
Postoperativni postupak je, takođe, individualan.
Kontrolu zakazuje sam hirurg i tada se dobija i konačni HP-nalaz.
U predelu vrata se oseća bol, naravno, ali je podnošljiv. Može se desiti i da deo vrata trne, ali je i to prolaznog karaktera.
Što se tiče navikavanja organizma na supstituciju, to je postupak koji može da potraje duže (više meseci), a da se za to vreme osećaju različite propratne tegobe.
Kada se nađe doza hormona koja adekvatno zamenjuje funkciju štitne žlezde, i te propratne tegobe nestaju i sve se vraća u normalu.
Predeo vrata se mora štititi od sunčevih zraka 6 meseci nakon operacije.
Što se tiče bližnjih, tj. okruženja, dovoljna je njihova podrška u svemu ovome, i strpljenje za postoperativni postupak i tegobe koje ima operisani.
Ovo je moje iskustvo, što ne znači da nema i drugačijih.
Nadam se da sam ti bar malo pomogla i razjasnila nepoznanice oko svega ovoga.
Pozdrav.
 
Poslednja izmena:
Prvi put se javljam i nadam se da ce te imati odgovor na moje pitnje.
Naime pre cetiri godfine mi je ustanovljena hipertireoza. Pila sam tiastat godinu i po dana, a nakon toga sam pila radioaktivni jod. Posle nepunih sest meseci mi je na kontroli ustanovljena hipotreoza te mi je prepisan lek eutirox od 50 mg. Kako su vrednosti TSH bile povecane doza leka mi je povecana na 75 mg i tada pocinju moji problemi (to je bilo u julu mesecu 2008. godine. Nakon dve nedelje od povecanja doze, pocele su da mi se desavaju promene na ocima. Na desnom oku mi se javio egzoftalmus a levi kapak je poceo da mi pada. Pored toga oci su mi stalno kao pod upalom, mutne i crvene. Uradila sam silne preglede, MR glave i ociju, mamografiju i ultrazvuk dojki, snimila sam pluca i svi ti nalazi su u redu. Sve to sam radila po preporuci lekara da bi se iskljucio neki tumor. Bila sam kod tri ocna lekara, ali i pored svih tih pregleda niko ne moze da mi kaze sta se desava sa mojim ocima. Nigde nisam uspela da nadjem ni slicnu pricu da se kod hipotireoze javljaju ovi simptomi na ocima. Mislim da je i ovo bitno: Ujutro kada ustanem oba oka su mi potpuno normalna a tek nakon uzimanja leka u toku dana dolazi do sve vecih devijacija da bi se sve polako smirivalo uvece.
Molim Vas da mi pomognete ako je moguce, kome da se javim i ko bi mogao barem da dodje do nekog resenja sta mi se desava, posto niko od do sada posecenih lekara nema odgovor.
Unapred hvala.
 
Prvi put se javljam i nadam se da ce te imati odgovor na moje pitnje.
Naime pre cetiri godfine mi je ustanovljena hipertireoza. Pila sam tiastat godinu i po dana, a nakon toga sam pila radioaktivni jod. Posle nepunih sest meseci mi je na kontroli ustanovljena hipotreoza te mi je prepisan lek eutirox od 50 mg. Kako su vrednosti TSH bile povecane doza leka mi je povecana na 75 mg i tada pocinju moji problemi (to je bilo u julu mesecu 2008. godine. Nakon dve nedelje od povecanja doze, pocele su da mi se desavaju promene na ocima. Na desnom oku mi se javio egzoftalmus a levi kapak je poceo da mi pada. Pored toga oci su mi stalno kao pod upalom, mutne i crvene. Uradila sam silne preglede, MR glave i ociju, mamografiju i ultrazvuk dojki, snimila sam pluca i svi ti nalazi su u redu. Sve to sam radila po preporuci lekara da bi se iskljucio neki tumor. Bila sam kod tri ocna lekara, ali i pored svih tih pregleda niko ne moze da mi kaze sta se desava sa mojim ocima. Nigde nisam uspela da nadjem ni slicnu pricu da se kod hipotireoze javljaju ovi simptomi na ocima. Mislim da je i ovo bitno: Ujutro kada ustanem oba oka su mi potpuno normalna a tek nakon uzimanja leka u toku dana dolazi do sve vecih devijacija da bi se sve polako smirivalo uvece.Molim Vas da mi pomognete ako je moguce, kome da se javim i ko bi mogao barem da dodje do nekog resenja sta mi se desava, posto niko od do sada posecenih lekara nema odgovor.
Unapred hvala.

Ko ovo primeti osim tebe?
 
Indikaciju za operaciju štitne žlezde postavlja endokrinolog koji je vodio lečenje do tada, a potvrđuje hirurg ili konzilijum, zavisno od toga gde se operiše (U Institutu za endokrinologiju ili Institutu za onkologiju i radiologiju KCS). Ne znam za postupak u drugim ustanovama.
Za operaciju je potrebno prikupiti nalaze, tražene od strane hirurga-operatora (nalaz pulmologa, RTG vrata, UZ štitne žlezde, određene analize krvi...) i to poneti sa sobom.
Pred operaciju se prolazi pregled interniste i anesteziologa.
Dužina trajanja operacije je individualna ali, koliko je meni poznato, prosečno traje oko 2 sata (ukoliko je totalna tiroidektomija). Može biti i duže. U Institutu za onk. i rad. se, nakon operacije, provodi 1 dan na intenzivnoj nezi, bez ustajanja i pomeranja uopšte. Tek nakon 24 sata se ustaje iz kreveta, pa ukoliko je sve u redu, pacijent se vraća u sobu na odeljenju.
Na odeljenju se ostaje još 3-4 dana, ide se na previjanje i prati koliko rana curi, a nakon toga se vadi konac i otpušta kući.
Odmah nakon operacije, još na intenzivnoj nezi, uvodi se hormonska terapija, kao i preparati kajcijuma i αD3-perle. Kalcijum i αD3-perle se ukidaju posle nekog vremena.
Poseta pacijentu nije dozvoljena dok je na intenzivnoj nezi, a već nakon toga jeste.
Postoperativni postupak je, takođe, individualan.
Kontrolu zakazuje sam hirurg i tada se dobija i konačni HP-nalaz.
U predelu vrata se oseća bol, naravno, ali je podnošljiv. Može se desiti i da deo vrata trne, ali je i to prolaznog karaktera.
Što se tiče navikavanja organizma na supstituciju, to je postupak koji može da potraje duže (više meseci), a da se za to vreme osećaju različite propratne tegobe.
Kada se nađe doza hormona koja adekvatno zamenjuje funkciju štitne žlezde, i te propratne tegobe nestaju i sve se vraća u normalu.
Predeo vrata se mora štititi od sunčevih zraka 6 meseci nakon operacije.
Što se tiče bližnjih, tj. okruženja, dovoljna je njihova podrška u svemu ovome, i strpljenje za postoperativni postupak i tegobe koje ima operisani.
Ovo je moje iskustvo, što ne znači da nema i drugačijih.
Nadam se da sam ti bar malo pomogla i razjasnila nepoznanice oko svega ovoga.
Pozdrav.

Hvala puno...:bye:
 
Pored mene primete svi u mojoj blizoj i daljoj okolini, ali nije sustina u tome. Sustina je u tome da imam konstantan osećaj da su mi oči pod upalom, a o izgledu i da ne govorim. Po meni niko ne voli da izgleda kao zombi. Mislila sam da neko na ovoj planeti zna odgovor na zdravstveni problem koji imam...
 
Pitala sam te to ne iz razloga da umanjujem tvoj problem nego da sebi razjasnim da li sam te dobro razumela.
Verujem da je neprijatno. Sta kaze tvoj endokrinolog na sve to?
I najvaznije pitanje, koliko imas godina?
 
Imam 48 godina. Što se tiče mog endokrinologa nije se sreo sa time da se egzoftalmus javlja kod hypotireoze. Dok sam se lečila od hypertireoze nije bilo nikakve promene na očima pa je ovo sada prilično nelogično. Ja nisam osoba koja prima stvari zdravo za gotovo, pa mi je moj problem verovatno i veći nego što bi bio nekom drugom. Sve što je bilo do mene ja sam uradila i jednostavno više ne znam gde da idem da bi dobila odgovor, jer ne mogu da prihvatim da niko ne moze da mi objasni šta mi se dešava. Za sutra (petak) uveče sam zakazala privatno da mi se uradi ultrazvuk štitne žlezde, pošto mi još samo to nije radjeno od radioaktivnog joda. Još da napomenem da mi je kada sam pila radioaktivni jod bilo jako loše dva dana, dve nedelje me je bolela leva strana vrata da sam jedva gutala. Sve sam to rekla svom lekaru koji je na sve to odgovorio da to nije moguće i da na radioaktivni jod nema takvih reakcija.Naravno nije uradio ultrazvuk, a ja sam verovala da to ni ne treba. Sve sam verovala dok mi se nije počelo dešavati ovo sa očima. Negde postoji problem a niko ne zna gde. I na kraju samo još da ti kažem da je ova misao Duška Radovića fenomenalna, ali ne stoji uz moje poruke.
 
Pozdrav.
Molila bih vas da mi razjasnite sta znaci struma tumor leve strane.
Moja snaja ima cvor na zlezdi i isla je na preglede kod nas i u Nemackoj i u nalazu pise struma tumor leve strane i preporucuju joj operaciju.
Kad je pitala da li mora odmah na operaciju oni su joj odgovorili da nije hitno. Sta vi mislite?
 
Pa tesko da mogu nesto pametno da kazem, niti sam videla zenu, niti sam citala njene nalaze...iz ovih par recenica se tesko da nesto zakljuciti.
Ako su joj lekari koji su je pregledali, uradili dijagnostiku, postavili dijagnozu rekli da ide na operaciju ali da ne mora odmah onda verujem da je to tako.
 
Imam 48 godina. Što se tiče mog endokrinologa nije se sreo sa time da se egzoftalmus javlja kod hypotireoze. Dok sam se lečila od hypertireoze nije bilo nikakve promene na očima pa je ovo sada prilično nelogično. Ja nisam osoba koja prima stvari zdravo za gotovo, pa mi je moj problem verovatno i veći nego što bi bio nekom drugom. Sve što je bilo do mene ja sam uradila i jednostavno više ne znam gde da idem da bi dobila odgovor, jer ne mogu da prihvatim da niko ne moze da mi objasni šta mi se dešava. Za sutra (petak) uveče sam zakazala privatno da mi se uradi ultrazvuk štitne žlezde, pošto mi još samo to nije radjeno od radioaktivnog joda. Još da napomenem da mi je kada sam pila radioaktivni jod bilo jako loše dva dana, dve nedelje me je bolela leva strana vrata da sam jedva gutala. Sve sam to rekla svom lekaru koji je na sve to odgovorio da to nije moguće i da na radioaktivni jod nema takvih reakcija.Naravno nije uradio ultrazvuk, a ja sam verovala da to ni ne treba. Sve sam verovala dok mi se nije počelo dešavati ovo sa očima. Negde postoji problem a niko ne zna gde. I na kraju samo još da ti kažem da je ova misao Duška Radovića fenomenalna, ali ne stoji uz moje poruke.

Da, sve je vrlo neuobicajeno.
Gde si se lecila?
 
Javicu se i nadam se da ce moje iskustvo pomoci nekom ko mozda ima slican problem a ne moze da nadje resenje. Kroz svoje lecenje sam dosla do saznanja da ako pratis svoje telo brze dodjes do dijagnoze nego lekari. Ja sam bila bolesna sigurno dve godine pre nego sto mi je postavljena dijagnoza. Niko nije "uciljao" stitnu zlezdu, a slali su me i na CT glave i gomilu drugih pregleda. Mesec dana sam bila na bolovanju i isla od lekara do lekara (pre toga su me odneli sa posla u ambulantu posto mi je uzasno pozlilo). Zakljucak je bio da mi je sve na nervnoj bazi ili ono jos pametnije da sam u klimaksu. Sto se klimaksa tice, mogla bi i sada da rodim. Kada sam pocela da padam u nesvest, da drhtim i izgledam kao skelet, o vrucini i preznojavanju i da ne pricam, jedan lekar me je poslao da ispitam hormone stitne zlezde. Tada pocinje lecenje. I pored svega toga ja i dalje verujem lekarima, samo nikako da ubodem pravog. Pozdrav, javljam se sa nekim konkretnim nalazom, nadam se.
 
Pozdrav svima.
Imam 50 godina.Prije 4 godine odstranjena mi je stitna zlijezda u potpunosti i od tada pijem svakodnevno euthyrox,125 mg,i hormon TSH mi je bio uvecan stalno (10,81) . Medjutim,nedavno sam imala laksu saobracajnu nesrecu i nakon kontrole hormona ,TSH je imao vrijednost 0,08 . Interesuje me da li je uzrok tome pretrpljeni stres,ili pak neko smatra drugacije,da varijacije njegovih vrijednosti zavise od nekih drugih faktora? Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.
 

Back
Top