Sirote male prepelice.....

BLAJBI

Zaslužan član
Poruka
103.720
Krenuo je lov na prepelice...

Ove tako lepe i mile ptice....:(

pic_1.jpg


Verovatno danas u Srbiji ima vise lovaca nego prepelica...

Zato bih ja da neko predlozi da se izglasa Zakon o zabrani lova na prepelice na celoj teritoriji drzave u trajanju od najmanje 5 godina.

Da se malo obnovi lovni fond.

I da se da sansa da malo u prepelicama uzivaju i oni koji hoce da ih slikaju, a ne samo ubijaju...

Jer prepelice ne pripadaju SAMO LOVCIMA, vec SVIM GRADJANIMA podjednako...

Ne moze i ne sme jedna SACICA LOVACA odredjivati sudbinu jedne vrste.


Bolesne strasti:

P8210655-1-1.jpg
 
Pre neki dan naletim u parku na bolesnu pticu svu umazanu nekim fekalijama....neko je tu ostavio da crkne..kavez je bio pored nje takodje prepun neke smrdljive mase....komšija koji drži papagaje reče da je prepelica...
Iako je vidno bolesna pokušao sam da je spasim tako što sam je doneo kući...oprao kavez i kupio lek za ptice...
Komšija koji je veštiji sa pticama pomogao mi je da je putem šprica damo lek...ali nažalost ujutru je već uginula...
Uzeh ašov i sahranih je u jednom grmlju blizu kuće....

Kako sam sahranio pticu prepelicu tako mogu i lovca....sa istim ašovom...
 
Jeste ovo Zaštita prava životinja ali, majku mu, i lovci su neka podvrsta homo sapiensa, prema Lineu životinja, daj, NF, i ostali, nemojte više sa tim ašovima i ostalim sredstvima.

A sad o prepelicama, ozbiljno, prisustvovala sam pre... :think: 8-9 godina razgovoru jednog NVO predsednika i jednog ornitologa-zaštitara, neću da ih imenujem, baš u vreme kad su Italijani za grdne pare poubijali sve što je letelo po našim šumama, uključujući i zakonom zaštićene vrste kao što su slavuji, sigurno se toga sećate, i dokačili su se i prepelica kao legitimnog lovačkog plena, i ovaj ornitolog je pričao o zakonskoj proceduri. Uglavnom, da, pominjao je 5 godina "probe" tokom kojih bi se populacija obnovila ali kaže da bi onda postojala mogućnost da se nadležni sažale i da ih trajno stave pod zaštitu pa da se toliko prenamnože da se dođe u situaciju kao sa kormoranima ranije, kad su bili zakonom zaštićeni kao ugroženni pa ta zabrana nije skinuta na vreme pa su pravili haos po prirodnim vodotokovima i veštački napravljenim ribnjacima... Istina, ne vidim kakvu bi štetu prepelice mogle da naprave, to su ptice koje itekako imaju prirodne neprijatelje a s druge strane su suviše male da bi nanele neku stravičnu štetu usevima. Sve u svemu, ja sam ZA, a koja je procedura? Možda bi neka peticija pomogla?
 
Jeste ovo Zaštita prava životinja ali, majku mu, i lovci su neka podvrsta homo sapiensa, prema Lineu životinja, daj, NF, i ostali, nemojte više sa tim ašovima i ostalim sredstvima.

A sad o prepelicama, ozbiljno, prisustvovala sam pre... :think: 8-9 godina razgovoru jednog NVO predsednika i jednog ornitologa-zaštitara, neću da ih imenujem, baš u vreme kad su Italijani za grdne pare poubijali sve što je letelo po našim šumama, uključujući i zakonom zaštićene vrste kao što su slavuji, sigurno se toga sećate, i dokačili su se i prepelica kao legitimnog lovačkog plena, i ovaj ornitolog je pričao o zakonskoj proceduri. Uglavnom, da, pominjao je 5 godina "probe" tokom kojih bi se populacija obnovila ali kaže da bi onda postojala mogućnost da se nadležni sažale i da ih trajno stave pod zaštitu pa da se toliko prenamnože da se dođe u situaciju kao sa kormoranima ranije, kad su bili zakonom zaštićeni kao ugroženni pa ta zabrana nije skinuta na vreme pa su pravili haos po prirodnim vodotokovima i veštački napravljenim ribnjacima... Istina, ne vidim kakvu bi štetu prepelice mogle da naprave, to su ptice koje itekako imaju prirodne neprijatelje a s druge strane su suviše male da bi nanele neku stravičnu štetu usevima. Sve u svemu, ja sam ZA, a koja je procedura? Možda bi neka peticija pomogla?

Novi Zakon o lovstvu je nevidjena birokratska bljuvotina. Njime zivotinje nisu istinski zasticene. Nazalost donet je a imace teske konsekvence na zivotinje i prirodu. Lovstvo nije ni malo crno belo kao sto izgleda na prvi pogled. Inace slazem se sa vama da prepelicu treba zajedno sa jarebicom trajno zastititi. Inace Italijanima se mogu prodavati i mirisi. Kako? Naime pustiti ih da obucavaju pse bez odstrela kao sto rade u okolini Nisa i Zitoradje. Dvostruko efikasno, i pare i divljac ziva.
 
Jasno mi je da su peticije samo pomoćno sredstvo, ali svakako može i od njih da bude koristi, prošle zime su tako zaustavili makar privremeno pokolj foka krznašica u Kanadi. Možda uz međunarodni pritisak, Care2 ipak ima više uticaja, da neko naše društvo ;) to lepo sroči na engleskom i pokrene peticiju međunarodnih razmera...
 
pic_1.jpg


Po blajbingeru i Japanske prepelice postase lovna divljac.......:hahaha:
Copy%20(2)%20of%20prepelica.jpg

Ovo je Prepelica (Coturnix coturnix)....Prepelica je naša najmanja koka. Kao i druge koke, i prepelica je svaštojed. Vrsta je polumraka što znači da se hrani u zoru i u sumrak. Ženka pravi gnezdo na zemlji u kome snese 8-16 jaja iz kojih se nakon 20 dana izlegu pilići. U septembru mesecu prepelice nas napuštaju.Prepelica je naša jedina koka selica. Upućuje se na dalek put preko Sredozemnog mora u severnu Afriku, gde provodi zimu, da bi se u naše krajeve vratila narednog proleća.
 
Poslednja izmena:
Čekaj, ja sad ne mogu da se načudim, lovna sezona se poklapa sa reproduktivnom?! :eek: I po vama, lovcima, to nije monstruozno i pogubno za populaciju?! Mislim, koliko tim mladima treba da počnu samostalno da se hrane? I zar nisu suviše neiskusni do početka lovne sezone? Onda preživljavaju uglavnom starije jedinke koje vremenom gube reproduktivnu moć i tako se drastično smanjuje populacija, zar ne?!
 
Čekaj, ja sad ne mogu da se načudim, lovna sezona se poklapa sa reproduktivnom?! :eek: I po vama, lovcima, to nije monstruozno i pogubno za populaciju?! Mislim, koliko tim mladima treba da počnu samostalno da se hrane? I zar nisu suviše neiskusni do početka lovne sezone? Onda preživljavaju uglavnom starije jedinke koje vremenom gube reproduktivnu moć i tako se drastično smanjuje populacija, zar ne?!

Svašta s tobom! Pa vidiš i sama koliko je to mala ptica. Zamisli sada lovce u stanju pijanstva kako vitlaju puškama i pokušavaju da je pogode. Pa da li je sportski da imaš pticu koja se krije i leti okolo? Nije!
Zato je najbolje imati lovnu sezonu u vreme kada ptići još uvek nisu naučili leteti, a roditelji još uvek ostaju kod gnezda. U idealnom slučaju sede ili štite ptiće.
Pa kada ih razneseš sačmom... e, to je "sport"! :thumbdown:
 
a evo i neznalice caliburna....
"Zato je najbolje imati lovnu sezonu u vreme kada ptići još uvek nisu naučili leteti, a roditelji još uvek ostaju kod gnezda. U idealnom slučaju sede ili štite ptiće."-ovo moze proci samo kod onih koji NIKAD zakoracili u prirodu nisu....:dash:
 
Zemljače, šta nije jasno? Razradila sam pitanje, ne kažem da ih hvatate na jajima ili kad još ne napuštaju ptiće, nego da desetkujete mladu, neiskusnu populaciju koja tek treba da se razmnožava jer su oni najneiskusniji a Caliburn je jednostavno ironičan.
 
Naredbom o lovostaju, koju propisuje ministar poljoprivrede sumarstva i vodoprivrede, je regulisano u kom periodu je zabranjen lov na sisare i ptice.
14. prepelica (Coturnix coturnix L.), u periodu od 1. oktobra do 31. jula;
http://www.lovacki-savez-srbije.com/SAOPSTENJA/16_10_Nacrt_Zakona_o_divljaci_i_lovstvu(1).doc.
Pretpostavljam da ministar zna sta propisuje............Tako da lov na "
mlade, neiskusne populacije koja tek treba da se razmnožava jer su oni najneiskusniji" ne pije vodu...Jer se tu radi o starosno zrelim jedinkama...
Ajd uzgred i ovo da pomenem a to je da se one u relativno malom broju gnezde ovde kod nas-tu im je samo usputna stanica pri seobi na jug ka Egiptu gde ih docekuju tj love mrezama....E TO JE STRASNO...
 
Čekaj, umesto da se vi, ovdašnji lovci, sažalite na njih zbog tih mreža u (ionako nerazvijenoj i necivilizovanoj-ili bar slabije od Evrope) Africi, vi ih još ovde dotučete... Umesto da se ugledate na bolje od sebe i da se potrudite da i sami budete bolji, vi se tešite gorima od sebe-to ne razumem.
 
Čekaj, umesto da se vi, ovdašnji lovci, sažalite na njih zbog tih mreža u (ionako nerazvijenoj i necivilizovanoj-ili bar slabije od Evrope) Africi, vi ih još ovde dotučete... Umesto da se ugledate na bolje od sebe i da se potrudite da i sami budete bolji, vi se tešite gorima od sebe-to ne razumem.

Ima nekih indicija da ce se nesto resiti po tom pitanju bas zbog mreza...
 
Jedan broj poruka je obrisan jer CNR i psi lutalice nemaju neke bitnije veze sa prepelicama.

Edit by smeh:
Jedan deo teme je prebačen na temu "lov" (onaj koji nema veze sa prepelicama iz naslova).
 
Poslednja izmena od moderatora:

Back
Top