PRAKTICNA FILOZOFIJA

Pokusacu da budem jako kratak i precizan.

1. Okretanjem obraza potvrdjuje se uzviseno osecanje nezlobivosti i prastanja svojstveno samo najuzvisenijjim duhovnicima. Hrist kada je svoju dusu ispustao na krstu dao nam je primer svojim delom moleci Boga da oprosti njegovim ubicama jer neznaju sta rade. Naravno ne treba okretati glavu kada je napadnut nas prijatelj, dete, ili bilo sta sto je sveto, cisto itd. "Ko vidi zlo i ne ucini nista cini zlo". Ali sta god bilo Bog od nas trazi da volimo svoje neprijatelje. Malo je apsurdno ovo sto cu sada reci ali verujte mi provereno je i istina je. Ako ubijemo onoga koji pokusa unistiti bilo sta sto je nama sveto i to ucinimo sa ljubavlju prema njemu nije greh, a ako ga ubijemo sa mrznjom onda svi njegovi gresi prelaze na nasu dusu a njega cistimo od svakog greha.

2. Nema niceg loseg u tome da se pogleda na zenu strasno. Ali samo ako je to prozeto i ljubavlju prema toj osobi. Smatram da nije potrebno da naglasavam ali cu to uraditi. Pod ljubavlju prema toj osobi podrazumeva se postovanje, iskrenost, otvorenost, ne zlobivost i ne licimerje. Drugim recima ne zelimo tu osobu zbog njenih privlacnoh oblina vec zbog kvaliteta njnog duha. Ako li budemo seksualno privuceni nekom telesnom pojavom i samo na tome se zadrzimo i vezemo se za tu osobu ne prodiruci dublje u njenu psihu, to radimo samo zbog ostrascenosti naseg srca i plodovi koje ce mo uskoro (mesec, godina ,dve)ubrati bice uglavnom jako gorki.
:)
 
dragonfromdarkness:
A ovaj deo komantara vincent-a je nesto sto svako moze da uradi, naravno ako zeli i hoce.

vincent:
... Prestanimo biti kukavice koje se zadovoljavaju sadanjom losom situacijom samo iz straha da bi moglo biti gore. Budimo ljudi. Ispunimo zivot. Cinimo dobra dela zato sto tako treba. Dajmo svoj doprinos boljem svetu.

To je zmaj- i kaze, i pita , i odgovori :lol:
Evo mog skromnog doprinosa:
Budimo ljudi, budimo zadovoljni, budimo srecni. Sreca je zarazna bolest koja se siri na nase bliznje - nasu decu, prijatelje, ljubavnike.Zivot je tezak. I svi bi da nas samaraju. Ali zivot je cudo. I svaki dan , svaki tren , nosi u sebi caroliju koju jedino treba prepoznati. Naravno da smo nervozni, nadr.ani, da nas svi nerviraju, da nikom ne verujemo, svi su zli, svi nam misle lose.Ili nije tako.Nista nije ni crno ni belo, sve je sivo , ili plavo, ili crveno...Kad pobedimo strah, u nama se radja velika snaga koja nam ne da da se samaramo sa prostacima, neka im Bog oprosti, jer ne znaju sta rade...
 
Smatram da si ti, moj druze dragonfromdarkness u velikim problemima, stalno odajes osecaj nesigurnosti. Da, iz tvojih postova se to jasno vidi, pod izgovorom realnosti ti zelis dobiti podrsku drugih. Ti imas veliki problem koji ne znas kako resiti.
 
severac:
Smatram da si ti, moj druze dragonfromdarkness u velikim problemima, stalno odajes osecaj nesigurnosti. Da, iz tvojih postova se to jasno vidi, pod izgovorom realnosti ti zelis dobiti podrsku drugih. Ti imas veliki problem koji ne znas kako resiti.
Da li si ti,dragi moj severac, resio sve svoje probleme ? Da li si ti zaista toliko siguran u sebe ? Ako je odgovor : da ,onda ako si filantrop(=covekoljubac) pomozi nama,koji to zelimo,da resimo svoje probleme.I molim te ,nemoj ovo shvatiti nista licno,jednostavno bilo bi mi drago da upoznam osobu "koja je resila sve svoje probleme" i "koja moze da pomogne i drugima da uspeju".
 
Hektor:
severac:
Smatram da si ti, moj druze dragonfromdarkness u velikim problemima, stalno odajes osecaj nesigurnosti. Da, iz tvojih postova se to jasno vidi, pod izgovorom realnosti ti zelis dobiti podrsku drugih. Ti imas veliki problem koji ne znas kako resiti.
Da li si ti,dragi moj severac, resio sve svoje probleme ? Da li si ti zaista toliko siguran u sebe ? Ako je odgovor : da ,onda ako si filantrop(=covekoljubac) pomozi nama,koji to zelimo,da resimo svoje probleme.I molim te ,nemoj ovo shvatiti nista licno,jednostavno bilo bi mi drago da upoznam osobu "koja je resila sve svoje probleme" i "koja moze da pomogne i drugima da uspeju".
Da, ja jesam resio sve svoje probleme, i da, toliko sam siguran u sebe, i da jesam filantrop, i da, naravno da hocu pomoci svakome ko ima problem. Naime, citav svoj zivot sam posvetio ljudima, kako drugima tako i sebi...
 
dragonfromdarkness:
severac:
Smatram da si ti, moj druze dragonfromdarkness u velikim problemima, stalno odajes osecaj nesigurnosti. Da, iz tvojih postova se to jasno vidi, pod izgovorom realnosti ti zelis dobiti podrsku drugih. Ti imas veliki problem koji ne znas kako resiti.

U svakom slucaju sam zahvalan za ovu konstataciju i slazem se da imam veliki problem, samo bih voleo da mi kazes (ovako javno)koji je taj problem koji ja imam. Bas me zanima da li mislimo na isto. Unapred jos jednom zahvalan.
Naavno da necu javno, imamo private ...
 
severac:
Hektor:
severac:
Smatram da si ti, moj druze dragonfromdarkness u velikim problemima, stalno odajes osecaj nesigurnosti. Da, iz tvojih postova se to jasno vidi, pod izgovorom realnosti ti zelis dobiti podrsku drugih. Ti imas veliki problem koji ne znas kako resiti.
Da li si ti,dragi moj severac, resio sve svoje probleme ? Da li si ti zaista toliko siguran u sebe ? Ako je odgovor : da ,onda ako si filantrop(=covekoljubac) pomozi nama,koji to zelimo,da resimo svoje probleme.I molim te ,nemoj ovo shvatiti nista licno,jednostavno bilo bi mi drago da upoznam osobu "koja je resila sve svoje probleme" i "koja moze da pomogne i drugima da uspeju".
Da, ja jesam resio sve svoje probleme, i da, toliko sam siguran u sebe, i da jesam filantrop, i da, naravno da hocu pomoci svakome ko ima problem. Naime, citav svoj zivot sam posvetio ljudima, kako drugima tako i sebi...
Ako je sve tako kao sto kazes,onda ti svaka cast!
 
Da, ja jesam resio sve svoje probleme, i da, toliko sam siguran u sebe, i da jesam filantrop, i da, naravno da hocu pomoci svakome ko ima problem. Naime, citav svoj zivot sam posvetio ljudima, kako drugima tako i sebi...[/quote]

..a ocu i majci?....
 
Da, ja jesam resio sve svoje probleme, i da, toliko sam siguran u sebe, i da jesam filantrop, i da, naravno da hocu pomoci svakome ko ima problem. Naime, citav svoj zivot sam posvetio ljudima, kako drugima tako i sebi...[/quote]

and,by the way,siguran covek napise svoje podatke,i cemu sakrivanje kad svako od nas ima samo dusu koju sme nazvati svojom,a nju nitko ti ne moze oduzeti,ona se poklanja,dobrovolnjo
 
1.Zanimljiva je ta teznja choveka da bude neshto posve drugachije od toga shto jeste. Shta je uzrok toj teznji? Verovatno neka korist, ako ne lichna onda korist drugih. Zar korist uchinjena drugima uzrokuje reakciju? Da li ima svrhe raditi neshto shto nema svrhu i objashnjenje? Zar chovek nije bice koje svemu trazi svrhu i cilj? Otkud onda chinjenje dobrog dela u religijskom kontekstu nema neki razlog koji nije apstraktan? Ili ga ima van religijskog konteksta. Dakle chemu teznja da se ukine ovozemaljska osnovica i da se sve stavi na bozanski plan? Plan na kojem cheka nagrada ili kazna. Odgovor je vecinom isti: zato shto tako sveti spisi nalazu. Uzrok je ujedno i cilj. Moderniji odgovori su: Zato shto je zivot lepshi ako se svi lepo vladamo. Ochigledno se moze povuci paralela izmedju kazni koje su ranije vazile za ista dela i kazni koje sada vaze. Kao shto je odgovor ranije bio autoritativniji tako je i kazna bila strozija( mislim na zapadna drushtva u kojima je za razliku od vecine islamskog sveta doshlo do ublazavanja kazni). Prelazenjem sa apstrakcije na realnost zelelo se iznaci reshenje za raskorak sa vremenom u kojem su materijalne vrednosti dobile vecu vaznost. Vremenu u kojem je kretanje po drushtvenoj lestvici postalo slobodnije. Takav stav bi bacio senku na pravi razlog. Razlog nije u modernizaciji religije chiji je cilj korak sa tehnichkim napretkom vec opozicija( burzoazija) koja ju je pobedila koristeci egzistenciju nasuprot apstrakciji. I mnogo ranije neka druga burzoazija je pokushala da oduzme primat sveshtenstvu i plemstvu. Samo njen poduhvat nije uspeo i vecina njenih dela su unishtena. Rech je o indijskoj materijalistichkoj filozofiji i kasti zanatlija i trgovaca. Ta filozofija pedstavlja prikaz zivota vladajuce klase. Zanimljivo je pitanje zashto je vladajuca klasa unishtavala te spise ako je ona sama zivela takvim zivotom? Zar to ne bi bio pochetak njenog kraja kada bi ona javno propovedala istinu? Da je kasta trgovaca i zanatlija u drevnoj indiji sprovela revoluciju kao njihov pandam u evropi nekoliko vekova kasnije, da li bi i ona morala nadomestiti prazninu koja je nastala, vakuum u starim vrednostima? Njihovi savremenici su upotrebili humanizam i slobodnu trgovinu. Jednakost svih pred zakonom. Pokushali su zelje i verovanja prebaciti na realan plan ili je to samo bila njihova shargarepa na dugom shtapu. Sredstvo da se dodje do cilja, a cilj je uvek isti, nadmocnosti. To je bila josh jedna partija gde su oni koji su najmanje dobili, najgore i proshli. Istini za volju, tok deshavanja nije bio isti u svim drzavama. Hladni i prorachunati su manje stradali, npr. englezi, od "strasnijih" francuza.
Oprosti dragon-e oduzio sam i mozda ce neko reci da sam se udaljio od teme, ali moj kratak odgovor je da sam protivnik metafizike a samim tim i okretanja drugog obraza.
2.Ja nisam video sliku, ukoliko bi neko bio ljubazan bio bih rad da je pogledam.
 
dragonfromdarkness:
Pozdrav svim iskrenim posetiocima foruma filozofije. Posle oko nepunih godinu dana od kako sam clan na forumu, mislim da sam stekao dovoljno uvida u nacine razmisljanja i moralne i ljudske kvalitete poveceg broja clanova i tim uvidom sam vise nego zadovoljan jer se radi prvenstveno o obrazovanim osobama sa izgradjenim stavovima i sposobnoscu za postovanje drugih koji drugacije razmisljaju. Za veliku vecinu ovo mozda dodje kao neka vrsta zabave, sto i jeste, medjutim, kroz tu zabavu ja sam dosta stvari naucio i dosta drugacijeg razmisljanja shvatio sto mi definitivno koristi u zivotu. Ja nisam zavrsio fakultet i drago mi je da postoji neko mesto gde mogu da razgovaram sa dosta obrazovanijim ljudima i da razmenjujem misljenja.

Ono sto nema neke velike veze sa obrazovanjem je to kako svi mi postupamo i koje odluke donosimo u nasim zivotima. To zavisi iskljucivo od nase unutrasnje strukture licnosti i nase sposobnosti da se "nosimo" sa zivotom i svim njegovim "zamkama". Kako po definiciji sama rec fiozofija oznaca ljubav prema mudrosti, a mudar covek donosi i mudre odluke, to bi trebalo da znaci da su svi koji se na bilo koji nacin bave filozofijom mudriji od onih koji to smatraju gluposcu i gubljenjem vremena. Naravno da ja nisam filozof u pravom smislu te reci kao ni velika vecina clanova, ali smo svi mi u neku ruku filozofi u svojim zivotima i sigurno da imamo dosta iskustva i te zivotne mudrosti po mnogim pitanjima.

Moja ideja jeste da kad neko postavi temu, bilo koju, svi odgovori na nju budu takvi da se mogu i prakticno primeniti (ili takvi da vode u tom smeru sa jasnim obrazlozenjem zasto je to tako). Dakle, za razliku od filozofije tipa "mlacenje prazne slame i saljivi neozbiljni komentari" (koji su meni svojstveni), ovde bi trebalo biti vise ozbiljnosti i vise komentara koji bi bili i prakticno primenljivi i na taj nacin svima koristili.

Verovatno ce povelika vecina clanova samo da "odmahne rukom" ali verujem da ima i onih koji razumeju sta zelim sa ovim pisanijem. Te koji se slazu iskreno molim da pokusaju da od svega ovoga naprave nesto sto ce posedovati svoju realnu vrednost i prakticnu primenjivost i sto nece nicim navoditi na bilo koji oblik asocijalnog ponasanja.

Da dam jedan obican prost primer te prakticne filozofije:
ako vam neko bez razloga lupi samar na ulici trebalo bi da se zapitate zasto je to uradio? I dok se vi pitate zasto, on vas jos jednom osamari. Ovde bi ta prakticna filozofija bila da vise nista ne razmisljate nego da samar uzvratite i doticnog ako mozete onesposobite (ne da ga bijete) da vas dalje samara pa tek onda da razmisljate zasto je to uradio. Vernik bi po definiciji nase pravoslavne vere okrenuo i drugi obraz, ali smatram da velika vecina clanova i nisu bas toliki vernici. Ili ovde da postavim pitanje direktno Hektoru i da ga zamolim za obrazlozenje odgovora, da bude jasno koji je smisao okretanja i drugog obraza (znaci govorim o pravom, fizickom, samaranju). Zar ne bi svima bilo zanimljivo da cuju odgovor? I zar ne bi mozda on tad imao priliku da nekim ljudima (koji ga neozbiljno shvataju) da argumente za svoje stavove?

Ili primer dva:
Odavde je otisla Apotekarka i kad sam malo razgledao postove da shvatim u cemu je problem procitao sam jedan komentar gde jedan clan komentarise kakvi smo mi neotesani i nekulturni ljudi zato sto se odmah "palimo" na slike sa njenog profila (sa Apotekarkom sam OK bio i nadam se ostao). Po mom razmisljanju to je totalno nakaradan komentar jer je po mom shvatanju NORMALNO da kad muskarac vidi golo zensko dupe pomisli i na sex. To je instikt i to je ona iskra u nama koja nas cini zivima. A sad, kako ce postupiti, to je stvar svakog po na osob. Znaci, ako je neko stavio svoje dupe u profil, to po meni znaci da zeli nesto "drugo" zauzvrat i po tom pitanju svaka "filozofija" bi bila potpuno suvisna. To je princip stapa i sargarepe i nacin da se utice na druge ljude i njihovu volju i moc rasudjivanja. Oni labilniji ce nasesti. I naravno, bilo bi zanimljivo cuti i nekog od njih da daju argumentovan i prakticno primenljiv odgovor zasto su tako postupili?

Nadam se da sam uspeo da pretstavim svoju zamisao i iskreno molim sve clanove da daju bilo kakav odgovor ili komentar po bilo kom pitanju (bilo sta) ali da to bude argumentovano i objasnjeno, znaci shvatljivo svakom coveku a ne samo odredjenim ljudima.
PS
1. Ako okrecete obraz da vas neko samara onda ste budala jer cete dobiti batine bez razloga.
2. Ako pored golog zenskog dupeta "mirno" prolazite onda nesto nije u redu sa vasim nagonom.


ja se u potpunosti slayem sa tobom. Filoyofija onakva kakva je danas nije prakticna. Ona teba da se pribliyi coveku i da mu pomogne uresavanju svakodnevnih problema.
 

Back
Top