Ljubomora

Dijenek

Elita
Poruka
22.033
Pričam pre nekoliko dana s drugaricom i u jednom momentu povede se priča o dvojici njenih bivših.
Ja je upitam zašto je jednog od njih tako loše tretirala kad je bio dobar prema njoj i bolji čovek od ovog drugog (I prema njoj je bio bolji.). I još joj kažem da je meni izgledalo da se s njim uvek bolje slagala s tim prvim nego ovim drugim.

Znam da je čovek pokušao da joj ostane prijatelj ali da je ona uvek bila neprijatna prema njemu.

Sad se to malo promenilo i zapitah je šta je uzrok tome.

Rekla mi je da ju je ovaj drugi maltretirao zbog ovog prvog tvrdeći da ona njega još uvek voli i da hoće da bude s njim.
Kaže da mu je džaba govorila da je želela da bude s njim da bi i ostala...
I reče da je bila glupa klinka što je dozvolila nekom da je toliko gazi da ne sme slobodno da priča s ljudima.

Jeste li imali nekad takve situacije u životu?
Kako odreagovati kad ih vidite?
 
Nažalost,imala sam često takve ljude oko sebe..bivši partneri,najbolje drugarice,kolegice iz škole,sa studija,sa posla..pa sam i sama u nekim davnim vremenima imala istu bolest koja se zove ljubomora..dovoljno dugo sam je "živjela"(nekih 5 mjeseci) da sam shvatila da je ona otrov koji razara sve što vrijedi u čovjeku.(Mada,sa ove vremenske distance,lako mogu da budem "pametna i mudra".)
Ljubomora je bolest,ona je stanje u kom prvo pljunemo na sebe,na svoj mir i unutrašnju sigurnost,na svoje ja i dostojanstvo,pa tek onda pljujemo po svima okolo i to se nesmanjenom težinom poput bumeranga vraća..
Već dugo nemam oko sebe nikog ko je sklon bilo kakvom ozbiljnijem obliku ljubomore i mislim da ne bih mogla podnijeti u svojoj blizini više nikog ko je ljubomoran,posesivan,ko oduzima pravo,a ne daje ništa sem bola i obezvređenosti.
 
...kad mi neko kaže da se ljubomorom pokazuje da ti je stalo do nekoga ja obično pomislim da taj nije baš normalan...ko nije osetio mač ljubomore taj ne zna šta je muka...a šta tim ljudima sve zna da se mota po glavi to je tek horor film:sad2:

A šta bih uradila da vidim tako nešto? Pa ništa ne bih uradila, kao prvo zato što gledam svoja posla a drugo pametnije mi je da se ne mešam jer po nekom nepisanom pravilu samo ja na kraju mogu da nahebem.:kafa:
 
postoje finese, od blagog maltretiranja do onog nepodnosljivog....zene znaju da istrpe razna maltretiranja i promene se, radi partnera....suptilne su to igrice i tesko je ako imas majstora pored sebe....mene sadasnji zna da smori sa tim nekim glupostima ali ga dovoljno poznajem i znam da sve postavim na svoje mesto...ali, bilo je dana kad mi je doslo da ga zgromim.....
 
Ljubomora moze samo da me odbije, ne smatram to nekim dokazom ljubavi..to je odlika nesigurnosti i neke iskrivljene slike zivota. Niko nikoga nije uspeo da zadrzi uz sebe ljubomorom, samo ljubavlju..nicim vise, a ljubomora izjeda tu ljubav (bar kod mene..tj ugusila je). Zbog ranijih iskustava, bezim od ljubomore kao djavo od krsta, ako primetim i truncicu, kupim prnje i nestajem u vidu magle.
 
Nisam nikada bila u takvoj situaciji. Nadam se da nikada ni neću. Ljubomora je gadna stvar. Postoji ona mala dozica kod svakoga ja mislim, ali čisto u smislu, da ti je stalo do nekoga da ga ne izgubiš..Dakle, ima dve vrste.Ona koja je mawecna, i koja ne ugrožava nikoga, ničije dostojanstvo, integritet. Slobodu mišljenja, govorenja i kretanja.A, ona druga..bolesno posesivna i opsesivna uz dozu paranoje, je slucaj opasan.Ako nema poverenja u nekoj vezi, dzaba sve.Odakle njemu pravo da joj brani sa kim će da priča?I što je još gore, odakle njoj pomisao, da ona treba njega da posluša?Ako si ti iskrena,mirne savesti, ne lažeš i ne varaš, onda dotični gospodin ima gadan problem.To su kandze ljubomore i to je samo početak.Kroz pola godine, braniće joj izlazak sa drugaricom.Nisam nikada bila u sl.situaciji, jer kada nekoga volim, taj zna kakva sam ja.Ne dajem povoda za sumnju, jer sam normalna devojka.Ne branim, ne proveravam, ne ljubomorišem.Volim vezu, gde je sve iskreno i gde verujem i gde mi veruju.Nisam policajac i dajem dušu na pamuk.Ali kada se to zloupotrebi, kraj je za sva vremena.
 
Pričam pre nekoliko dana s drugaricom i u jednom momentu povede se priča o dvojici njenih bivših.
Ja je upitam zašto je jednog od njih tako loše tretirala kad je bio dobar prema njoj i bolji čovek od ovog drugog (I prema njoj je bio bolji.). I još joj kažem da je meni izgledalo da se s njim uvek bolje slagala s tim prvim nego ovim drugim.

Znam da je čovek pokušao da joj ostane prijatelj ali da je ona uvek bila neprijatna prema njemu.

Sad se to malo promenilo i zapitah je šta je uzrok tome.

Rekla mi je da ju je ovaj drugi maltretirao zbog ovog prvog tvrdeći da ona njega još uvek voli i da hoće da bude s njim.
Kaže da mu je džaba govorila da je želela da bude s njim da bi i ostala...
I reče da je bila glupa klinka što je dozvolila nekom da je toliko gazi da ne sme slobodno da priča s ljudima.

Jeste li imali nekad takve situacije u životu?
Kako odreagovati kad ih vidite?

Nesto tako.
Pobegla glavom bez obzira, pa sad nesto kao pokusavam da promenim...
Javicu sta sam uradila :)
 
Pričam pre nekoliko dana s drugaricom i u jednom momentu povede se priča o dvojici njenih bivših.
Ja je upitam zašto je jednog od njih tako loše tretirala kad je bio dobar prema njoj i bolji čovek od ovog drugog (I prema njoj je bio bolji.). I još joj kažem da je meni izgledalo da se s njim uvek bolje slagala s tim prvim nego ovim drugim.

Znam da je čovek pokušao da joj ostane prijatelj ali da je ona uvek bila neprijatna prema njemu.

Sad se to malo promenilo i zapitah je šta je uzrok tome.

Rekla mi je da ju je ovaj drugi maltretirao zbog ovog prvog tvrdeći da ona njega još uvek voli i da hoće da bude s njim.
Kaže da mu je džaba govorila da je želela da bude s njim da bi i ostala...
I reče da je bila glupa klinka što je dozvolila nekom da je toliko gazi da ne sme slobodno da priča s ljudima.

Jeste li imali nekad takve situacije u životu?
Kako odreagovati kad ih vidite?

Sa jedne strane, kad mi pre ohohoj godina rekao bivsi da ne mozemo vise da se cujemo posto se zeni, a bili smo u drugarskim odnosima posle veze, bilo mi je strasno i pomislila sam kakva je ta njegova sadasnja posesivna, pa ja ne zelim sa njim nista vise od prijateljstva..
Sa druge strane, kad mi recimo kaze osoba sa kojom sam u vezi da se vidja drugarski sa bivsom devojkom, i pri tom nema nameru da me upozna sa njom - kad mu je vec drugarica, jelte, to mi smeta..ako to znaci da sam uzasno ljubomorna, nek bude..tako da je ovo diskutabilno vrlo, tvoj primer je extrem, ali ja licno ne poznajem ljude kojima ne smeta uopste da im se partner redovno vidja sa bivsom/bivsim..
 
ljubomora ubija ljubav , radost ,vezu i poverenje. ako ne moze da se kontrolise onda bi trebalo da bezimo glavom bez obzira, jer tu srece nema. ljubomora je gadna bolest psihe fakat....
 
@tema
ja sam bar imao drugarica za tri zivota ne za jedan..i ono sto sam ja uspeo da zakljucim SVE su imale nesto zajednicko..svima je bivsi bio bolji mmak/covek.licnost..od sadasnjeg/tadasnjeg/trenutnog..
mos se forumasice nadju uvredjene al zenska pamet vazda kratka bila..na zalost:(
 
@tema
ja sam bar imao drugarica za tri zivota ne za jedan..i ono sto sam ja uspeo da zakljucim SVE su imale nesto zajednicko..svima je bivsi bio bolji mmak/covek.licnost..od sadasnjeg/tadasnjeg/trenutnog..
mos se forumasice nadju uvredjene al zenska pamet vazda kratka bila..na zalost:(

obojica su bivši...
i prošlo je više od 7 godina od tih veza...
 
Kad god se pojavi neka tema o ljubomori, vecina uvek ljubomoru okarakterise kao patolosku pojavu koja je uzrok raspada veza. Ja se s tim nimalo ne slazem. Ja mislim da je ljubomora u vecini slucajeva gotovo neporgresiv predosecaj i da oni koji je smatraju uzrokom raspada veze brkaju uzroke i posledice. Ljubomora je samo posledica ili manifestacija problema u vezi, a ne uzrok. Ljubomora je prirodna reakcija na neprihvatljivo ponasanje partnera.

Pre nego sto kazem par stvari iz licnog iskustva, pomenucu jedno interesantno istrazivanje o kojem sam citao pre par godina. U pitanju su bili parovi koji su dosli na terapiju jer je jedan od partnera imao problema sa ljubomorom. Sto je najzalosnije ili najsmesnije od svega, ljubomorni partner je sam odlucio da dodje na terapiju u nadi da ce spasti vezu/brak i tvrdio da ima problem, da zeli da se promeni, ali da jednostavno ne moze da kontrolise te emocije i misli koje mu se javljaju. Zamislite, onaj ko je ljubomoran je mislio da je on taj koji ima problem, a ne partner koji izaziva tu ljubomoru! Psiholozi su zatim njihove partnere izdvojili u posebnu prostoriju i rekli im da sve sto ce ih sada pitati je iskljucivo u svrhe istrazivanja i da niko van prostorije nikad nece znati njihov odgovor, a zatim ih pitali: da li varate svog partnera? Odgovor je u preko 95% slucajeva bio DA.
Ako jos pretpostavimo da i oni preostali, mozda nisu varali, ali su pokazivali neke druge neprihvatljive oblike ponasanja, dolazimo do zakljucka da je ljubomora kao prirodni mehanizam gotovo nepogresiva. Ona stoga postoji s razlogom. Isto kao sto strah i bol postoje s razlogom. Razmislite o tome.
Iz mog licnog iskustva znam da je ljubomoru kod mene uvek izazivalo neko neprihvatljivo ponasanje kod mojih devojaka i na kraju se uvek pokazalo da sam bio u pravu. Isto tako, kad su moji drugovi/drugarice imali slican problem (secam se jedne drugarice ciji je decko drzao u sobi uramljenu sliku sa bivsom) uvek sam bio na strani onog ljubomornog i uvek se ispostavilo da sam bio u pravu.

Ljubomora je sasvim prirodna. To nam nasa intuicija govori da nesto nije u redu i da treba reagovati ako zelimo da se zastitimo na vreme. Svi koji tvrde da kad ljubomoru osetis, da si ti taj koji ima problem te prave budalom. Ako osetis ljubomoru, najverovatnije nije u tebi problem vec u ponasanju tvog partnera.
 
Poslednja izmena:
Kad god se pojavi neka tema o ljubomori, vecina uvek ljubomoru okarakterise kao patolosku pojavu koja je uzrok raspada veza. Ja se s tim nimalo ne slazem. Ja mislim da je ljubomora u vecini slucajeva gotovo neporgresiv predosecaj i da oni koji je smatraju uzrokom raspada veze brkaju uzroke i posledice. Ljubomora je samo posledica ili manifestacija problema u vezi, a ne uzrok. Ljubomora je prirodna reakcija na neprihvatljivo ponasanje partnera.

Pre nego sto kazem par stvari iz licnog iskustva, pomenucu jedno interesantno istrazivanje o kojem sam citao pre par godina. U pitanju su bili parovi koji su dosli na terapiju jer je jedan od partnera imao problema sa ljubomorom. Sto je najzalosnije ili najsmesnije od svega, ljubomorni partner je sam odlucio da dodje na terapiju u nadi da ce spasti vezu/brak i tvrdio da ima problem, da zeli da se promeni, ali da jednostavno ne moze da kontrolise te emocije i misli koje mu se javljaju. Zamislite, onaj ko je ljubomoran je mislio da je on taj koji ima problem, a ne partner koji izaziva tu ljubomoru! Psiholozi su zatim njihove partnere izdvojili u posebnu prostoriju i rekli im da sve sto ce ih sada pitati je iskljucivo u svrhe istrazivanja i da niko van prostorije nikad nece znati njihov odgovor, a zatim ih pitali: da li varate svog partnera? Odgovor je u preko 95% slucajeva bio DA.
Ako jos pretpostavimo da i oni preostali, mozda nisu varali, ali su pokazivali neke druge neprihvatljive oblike ponasanja, dolazimo do zakljucka da je ljubomora kao prirodni mehanizam gotovo nepogresiva. Ona stoga postoji s razlogom. Isto kao sto strah i bol postoje s razlogom. Razmislite o tome.
Iz mog licnog iskustva znam da je ljubomoru kod mene uvek izazivalo neko neprihvatljivo ponasanje kod mojih devojaka i na kraju se uvek pokazalo da sam bio u pravu. Isto tako, kad su moji drugovi/drugarice imali slican problem (secam se jedne drugarice ciji je decko drzao u sobi uramljenu sliku sa bivsom) uvek sam bio na strani onog ljubomornog i uvek se ispostavilo da sam bio u pravu.

Ljubomora je sasvim prirodna. To nam nasa intuicija govori da nesto nije u redu i da treba reagovati ako zelimo da se zastitimo na vreme. Svi koji tvrde da kad ljubomoru osetis, da si ti taj koji ima problem te prave budalom. Ako osetis ljubomoru, najverovatnije nije u tebi problem vec u ponasanju tvog partnera.

Svaka cast za ovaj post..stvarno je tako :ok:
 
Ljubormora je boles, ima sve cesce x-primera iz crne hronike koji su tu dospeli bas zbog iste....

Dakle ljubomora je ono zbog cega neopravdano panici, histerise, ..itd. i sve to ako se ne prekine moze da bude veoma opasno a neretko i pogubno.
Momci /devojke, zene/cikice manite se takih i ususkajte se pored onih koji ce da vam umesto straha pruze sigurnost i ljubav
 
Pričam pre nekoliko dana s drugaricom i u jednom momentu povede se priča o dvojici njenih bivših.
Ja je upitam zašto je jednog od njih tako loše tretirala kad je bio dobar prema njoj i bolji čovek od ovog drugog (I prema njoj je bio bolji.). I još joj kažem da je meni izgledalo da se s njim uvek bolje slagala s tim prvim nego ovim drugim.

Znam da je čovek pokušao da joj ostane prijatelj ali da je ona uvek bila neprijatna prema njemu.

Sad se to malo promenilo i zapitah je šta je uzrok tome.

Rekla mi je da ju je ovaj drugi maltretirao zbog ovog prvog tvrdeći da ona njega još uvek voli i da hoće da bude s njim.
Kaže da mu je džaba govorila da je želela da bude s njim da bi i ostala...
I reče da je bila glupa klinka što je dozvolila nekom da je toliko gazi da ne sme slobodno da priča s ljudima.

Jeste li imali nekad takve situacije u životu?
Kako odreagovati kad ih vidite?

Znam jedan sličan primer. Nije se meni desilo.
 
...o ljubomori postoje knjige i knjige, tako da mi ovde nema da otkrijemo toplu vodu...ali nešto ukratko...

ljubomora je normalna do određenih granica...dok ne počne da guši partnera...
...onaj ko nema ljubomoru, ima ravnodušnost...a ako ima ravnodušnosti nema ljubavi...
...ljubomora je odraz mnogo činioca...neobrazovanja, konzervativnog vaspitanja, sredine, trauma sa partnerima...ili svega navedenog istovremeno...

...kako god, vrlo bolesna i štetna pojava za dvoje ljudi...
 
Poslednja izmena:

Back
Top