Energetska bilansa Svemira?

fosilvaso

Buduća legenda
Poruka
38.049
Trenutno u 'našem' Svemiru postoji određena količina materije i energije. Razni izvori emitiraju zračenja koja zbog Crvenog Pomaka gube energiju ( niža frekvencija, manja energija). Recimo da svi ti fotoni kasnije negde i budu apsorbirani, ali deo energije se putem 'izgubio'.

Šta to znači? Hoće li se naš Svemir, i ako neće kolapsirati, svejedno se ohladiti i 'umreti'?
 
Dalje:
Crveni pomak zbog gravitacije i brzine kretanja izvora su razumljivi i energetski zaokruženi.
Ali Crveni Pomak radi širenja prostora/vremena je 'sumnjiv', energija fotona se gubi u nepoznato na nepoznat način?
Ili ne vredi više zakon o održanju energije, ili trebamo uvesti i 'relativističku' energiju ili?
 
Preciznija postavka tvoje teorije, em nije foton jedini, em je priroda fotona malo cudna :)
A i radi se o posmatracu i njegovom utisku...
A ako cemo tako nekako...gledajuci sa jedne strane imas odaljavanje, ali sa druge imas priblizavanje :):)
 
Preciznija postavka tvoje teorije, em nije foton jedini, em je priroda fotona malo cudna :)
A i radi se o posmatracu i njegovom utisku...
A ako cemo tako nekako...gledajuci sa jedne strane imas odaljavanje, ali sa druge imas priblizavanje :):)

Sada samo raspravljam o fotonima.

Nije samo utisak: Ako je neki foton krenuo s određenom frekvencijom i energijom, kada ga promatrač 'ulovi', zbog pomaka taj foton ima MANJU energiju! Gde je razlika?

Kakvo približavanje?
 
Ne zaboravi da imas drugara koji gleda taj isti objekat sa druge strane Svemira.
Kada posmtras takve stvari ne mozes da se ogranicis da si ti jedini posmatrac i da je jedino ono sto ti vidis validno.
Mnogo stvari tu igra, od TR do raznih kvantnih stvarcica....zato sam i rekao da tema nije postavljena dovoljno precizno....
 
Ne zaboravi da imas drugara koji gleda taj isti objekat sa druge strane Svemira.
Kada posmtras takve stvari ne mozes da se ogranicis da si ti jedini posmatrac i da je jedino ono sto ti vidis validno.
Mnogo stvari tu igra, od TR do raznih kvantnih stvarcica....zato sam i rekao da tema nije postavljena dovoljno precizno....

Taj drugar sa druge strane niti gleda, niti 'vidi' foton koji je stigao do mene....
 
prvo što se tiče crvenog pomaka, on sam nema veze sa energijom objekta koji se posmatra, jer crveni pomak nastaje menjanjem talasne dužine u odnosu na prijemnik zračenja.
drugo, postoje 3 teorije konačne sudbine vasione; a prema jednoj kosmos će se večno širiti, "ugasiće" se jer će na kraju da ostanu male zvezde, tj. ostaci, koje najduže žive a to su crveni-braon patuljci, pa na kraju crne rupe.
 
Дешава се размена са околином, а та околина је свемир, сем ако наш универзум не размењује енергију са неким системом изван, количина метерије и енергије ће бити иста с тим што ће прелазити једна у другу, енергија у материју и материја у енергију.
 
prvo što se tiče crvenog pomaka, on sam nema veze sa energijom objekta koji se posmatra, jer crveni pomak nastaje menjanjem talasne dužine u odnosu na prijemnik zračenja.
drugo, postoje 3 teorije konačne sudbine vasione; a prema jednoj kosmos će se večno širiti, "ugasiće" se jer će na kraju da ostanu male zvezde, tj. ostaci, koje najduže žive a to su crveni-braon patuljci, pa na kraju crne rupe.

Menjanje talasne dužine znači i promenu energije fotona!

A šta se može desiti sa Crnim Rupama? Mogu se do 'beskonačnosti debljati', ili?
 
A šta se može desiti sa Crnim Rupama? Mogu se do 'beskonačnosti debljati', ili?

ne mogu, ali mogu dugo :) zbog tzv. "hokingovog zračenja" u kome crne rupe nisku skroz crne (npr. crna rupa koja ima masu sunca može da živi 10^66 godina :). dakle po onoj teoriji konačne sudbine vasione, ona će se "ugasiti" ne zbog crvenog pomaka, nego zbog širanja kosmosa i prirode evolucije zvezda; pa će na kraju ostati zanemarljivo mala količina materije i zračenja.
 
Zašto osnovne? Nalazim samo teorije kako postoji crveni pomak zbog širenja prostora, ali niko pri tome ne kaže kuda i kako nestaje energija fotona.

математика, физика ниво који, ОС. средња школа, факултет? Зато те питам за године. То прво решимо па идемо даље. пошто видим да много лупаш на разноразним темама, или убијаш досаду.
 
математика, физика ниво који, ОС. средња школа, факултет? Зато те питам за године. То прво решимо па идемо даље. пошто видим да много лупаш на разноразним темама, или убијаш досаду.

Ing. elektronike, ovo mi je hobi ponekad.....
 

Back
Top