Sirija zabranila nošenje nikaba na univerzitetima

Poruka
17.802
Sirijsko ministarstvo prosvete uvelo je zabranu nošenja nikaba, vela koji prekriva lice, na državnim i privatnim univerzitetima.
Jedan neimenovani zvaničnik iz ovog ministarstva kazao je da ova zabrana ima za cilj da zaštiti sekularni identitet Sirije, javio je AP. Ova zemlja nije uvela zabranu nošenja marame, koju nose mnoge Sirijke.

Sirija je odluku o zabrani nošenja nikaba, što na arapskom znači maska, donela u trenutku kada slične zabrane u Evropi nailaze na oštre kritike zbog diskriminacije muslimana.

Nošenje nikaba u Siriji nije toliko rasprostranjeno, ali je u poslednje vreme postalo češće. Lokalni mediji su izvestili da je prošlog meseca više stotina predavača iz osnovnih škola koji nose nikab premešteno na poslove u administraciji.

http://www.vesti-online.com/Vesti/Svet/68725/Sirija-zabranila-nosenje-nikaba-na-univerzitetima

90 % stanovnistva Sirije je islamske veroispovesti, ostalo su hricani...Znaci ipak nije rec o diskriminaciji kako se propagira npr. po Europi.
 
Nikab odnosno maska za lice nije obavezna u Islamu jer po Kur'anskom propisu smije da se vidi lice saka i stopala.Znaci ovo sve drugo treba se pokriti.To se jednim rijecnikom naziva Hidzabom.Nikab je posljedica tradicije koja je nastala uslijed klimatskih promjena gdje vlada pustinjska klima i gdje su cesti vjetrovi.

Ajde stručnjak objasni šta je
1. nikab
2. zar
3.feredža
4.šamija
5.burka
:think:
 
Nikab odnosno maska za lice nije obavezna u Islamu jer po Kur'anskom propisu smije da se vidi lice saka i stopala.Znaci ovo sve drugo treba se pokriti.To se jednim rijecnikom naziva Hidzabom.Nikab je posljedica tradicije koja je nastala uslijed klimatskih promjena gdje vlada pustinjska klima i gdje su cesti vjetrovi.

Odem ja pre neko vreme kod jednog prijatelja koji stanuje u zgradi, zamalo sam se upiso od straha, ja se penjem uz stepeniste kad odjednom nesto vertikalno hodajuce potpuno crno ( i lice ) mi dolazi u susret iza nje mlad muskarac sa bradom i govore jugoslavenski (?)...
Ovaj dogadjaj se desio u jednoj EU drzavi !
 
Obicno Vehabije upotrijebljavaju Nikabe za svoje zene dok Iranci ne upotrebljavaju Nikabe nego crnu odoru koja otkriva lice.Sta ces to je jedna realnost u EU drzavama da je veliki priliv muslimana u Europi i da oni zive na lojalan nacin u tim drzavama.Oni zele da prosire svjom misijom svoj sistem Islama i tako oni djeluju.
 
Obicno Vehabije upotrijebljavaju Nikabe za svoje zene dok Iranci ne upotrebljavaju Nikabe nego crnu odoru koja otkriva lice.Sta ces to je jedna realnost u EU drzavama da je veliki priliv muslimana u Europi i da oni zive na lojalan nacin u tim drzavama.Oni zele da prosire svjom misijom svoj sistem Islama i tako oni djeluju.

A kako jedna zena kojoj je pokriveno lice ( ili delimicno ), misli da se emancipuje ( skoluje, zaposli itd. ) u jednoj EU drzavi gde se lojalnost smatra ono sto sam naveo u zagradi ?
Znaci ona je lisena i kupovine, jer ako tako udje u neku trgovinu pomislice da je pljacka...
 
Poslednja izmena:

Back
Top