Umiremo od vrućine, država neće da uvede vanredne mere

sunchaya

Buduća legenda
Poruka
39.559
Molim moderatore, ukoliko na forumu postoji tema ovog tipa, (a ja je nisam uocila) - da je zatvore, ili (ako sam omanula PDF) - prebace, ali vidim da je PDF o ekologiji poprilicno slabo posecen. Pre svega, 90% sam ubedjena da su temperature, od onih koje nam zvanicno iznose na TV-u barem 2-3 srepena vis'e. Kolike ce onda zapravo temperature iznositi kada i u medijima bude saopsteno da su dostigle i taj famozni 40 podeljak, posto ga jos uvek "zvanicno" nismo dosegli.
A u skladu sa boldovanim, svi znamo da su trenutno u toku radovi na mnogim mostovima...
Koliko ce svi ti ti mostovi odneti zivota ljudi koji ih prave,popravljaju,prepravljaju pre nego sto uopste budu zavrseni i pusteni u promet da na njima ginu suludi vozaci i pesaci?
Umiremo od vrućine, država neće da uvede vanredne mere

Vreli talas koji je zahvatio Srbiju uzeo je svoju prvu žrtvu. U utorak, oko 17 časova, jedan Beograđanin je doživeo moždani udar zbog pregrevanja, kako kažu u Hitnoj pomoći. Do smrti je došlo na obali Savskog jezera, a nesrećni čovek je imao samo 39 godina.
Telefoni Hitne pomoći ni juče nisu prestajali da zvone, kako danju, tako i noću. Ljudi su padali po ulicama, u poštama, u gradskom prevozu, u stanovima i parkovima. Ipak, u Ministarstvu zdravlja kažu da Vladi Srbije neće preporučiti uvođenje vanrednih mera.
Najviše temperature izmerene su juče u Nišu, Kruševcu i Kragujevcu, gde se živa na termometru kretala i do 40 stepeni, dok je u centralnim delovima Beograda izmereno i nekoliko stepeni više. Kolika je toplota izbijala iz asfalta, znaju samo oni koji su se našli na ulicama. Samo u utorak u toku dana i noći, Hitna pomoć u Beogradu je primila preko dve hiljade poziva, a njene ekipe intervenisale su čak 233 puta, od čega je 56 intervencija bilo na javnom mestu. I juče su zdravstveni radnici imali pune ruke posle. Telefon nije prestajao da zvoni, a do 17.30 Hitna pomoć je 121. put izašla na teren.
- Imamo klime i ventilator, ali kad je ovakvo vreme, ništa ne pomaže. Po ceo dan pijem vodu da se ne bih onesvestila. Uveče, kad dođem kući toliko sam iscrpljena da odmah legnem da spavam. Srećom, posla ima manje nego obično - kaže devojka dok u jednom od beogradskih kioska peče pljeskavice.
I dok se u mnogim evropskim državama uvodi vanredno stanje ukoliko temperature dostignu 40 stepeni, mi to nećemo imati priliku da vidimo. Srbija nema noviji zakon tog tipa, ali bi mogao da se primeni Zakon o elementarnim nepogodama iz 1972. godine, po kojem bi se u slučaju zemljotresa, požara i drugih elementarnih nepogoda moglo uvesti vanredno stanje. Međutim, u Ministarstvu zdravlja kažu da se u Srbiji nisu promenili klimatski uslovi, tako da neće biti uvođenja nikakvih vanrednih mera.
- Temperature u Srbiji danas nisu uobičajene, ali se ne radi ni o elementarnoj nepogodi. Mi smatramo da se treba pridržavati naših preporuka kako bi se sprečile neželjene posledice. Ljudi ne treba da se sunčaju i da izlaze bez preke potrebe. Svi domovi zdravlja biće otvoreni za sve kojima pomoć bude bila potrebna, bez obzira na to u kojem delu grada žive - rekla je za „Blic“ dr Nevena Karanović, državni sekretar u Ministarstvu zdravlja i dodaje da isto misle i u Institutu za javno zdravlje „Batut“.
Ipak, u Institutu za medicinu rada, koje takođe u ovakvim situacijama daje svoju mišljenje Ministarstvu zdravlja, smatraju da bi se trebalo držati međunarodnih preporuka iz 2007. godine, koje su donesene na Američkoj konferenciji industrijskih higijeničara.
- Ove preporuke govore da bi na temperaturama od 40 stepeni pa naviše trebalo zaštiti radnike koji rade na otvorenom i na rizičnim radnim mestima. Nema razloga da se ne radi u kancelarijama koje imaju klima-uređaje jer tu postoje adekvatni uslovi za rad - kaže profesor Milan Pavlović, direktor Instituta za medicinu rada.......

tabela.jpg
http://www.blic.rs/Vesti/Tema-Dana/8644/Umiremo-od--vrucine-drzava-nece-da-uvede--vanredne-mere
 
Imate li vi termometre na vasim prozorima?

Nema razloga da vas neko laze.

Juce je u mom prozoru u 17 casova bilo +39 C

Pa valjda postoje neki meteroloski standardi za merenje temperature- u hladu, valjda na visini oko 2m, tako nesto, nemam pojma. A imaju i nesto sto se zove subjektivni dozivljaj temperature, ili nesto slicno.

A nama po ulicama je naravno temperatura mnogo visa, a ta temperatura mi je i bitnija, bas me briga kolika je temperatura njima u hladu.:sad2:
 
Pa valjda postoje neki meteroloski standardi za merenje temperature- u hladu, valjda na visini oko 2m, tako nesto, nemam pojma. A imaju i nesto sto se zove subjektivni dozivljaj temperature, ili nesto slicno.

A nama po ulicama je naravno temperatura mnogo visa, a ta temperatura mi je i bitnija, bas me briga kolika je temperatura njima u hladu.:sad2:

Bez sale...

Termometar koji posjedujem je jos iz Sovjetskog Saveza. Bazdaren je i veoma tacan.
Slazem se da postoje uslovi u kojima se mjeri "zvanicna" temperatura koju objavljuju i mediji.
Moj termometar je u identicnim uslovima u kojima je i "zvanicni" termometar i tvrdim da odstupanja nema niti u jednom stepenu. Ono sto saopste - tacno je
 
Bez sale...

Termometar koji posjedujem je jos iz Sovjetskog Saveza. Bazdaren je i veoma tacan.
Slazem se da postoje uslovi u kojima se mjeri "zvanicna" temperatura koju objavljuju i mediji.
Moj termometar je u identicnim uslovima u kojima je i "zvanicni" termometar i tvrdim da odstupanja nema niti u jednom stepenu. Ono sto saopste - tacno je

Ma dobro to,naravno da je tako. Ali slozices se da u 13h na vrelom asfaltu, bez hladovine, temperatura jeste nesto veca od one zvanicne, sto je i normalno, jer su razliciti uslovi pri merenju u pitanju? Mada verovatno je objektivno ta razlika nesto manja nego sto se nama cini, zato je i bitan taj subjektivni dozivljaj.
 
Poslednja izmena:
Bez sale...

Termometar koji posjedujem je jos iz Sovjetskog Saveza. Bazdaren je i veoma tacan.
Slazem se da postoje uslovi u kojima se mjeri "zvanicna" temperatura koju objavljuju i mediji.
Moj termometar je u identicnim uslovima u kojima je i "zvanicni" termometar i tvrdim da odstupanja nema niti u jednom stepenu. Ono sto saopste - tacno je

Нема шансе да тренутна температура на прелази 33 степена што је по њима тренутна температура у Београду.
 
Ma dobro to,naravno da je tako. Ali slozices se da u 13h na vrelom asfaltu, bez hladovine, temperatura jeste nesto veca od one zvanicne, sto je i normalno, jer su razliciti uslovi pri merenju u pitanju? Mada verovatno je objektivno ta razlika nesto manja nego sto se nama cini, zato je i bitan taj subjektivni dozivljaj.
Na asvaltu je sigurno temperatura mnooogo visoka.
Subjektivni osjecaj je nesto sto je posebno i svaka jedinka ga ima i osjeca na svoj nacin.
Нема шансе да тренутна температура на прелази 33 степена што је по њима тренутна температура у Београду.

Kod mene je trenutna temperatura +37 C i nevjerovatno... prije par minuta poceli se gomilati oblaci i grmi na stotinjak metara od mene ali sunce i dalje przi.:neutral:
 
А кажу за данас да ће бити 35 ?

To znaci 40C.

A ovde je vlaga velika, pa se jos teze podnosi.

Grmi vec sat vremena ali duva tropski vetar i nista.

Moglo je da bude i 29C kad vade prosek iz Košutnjaka, parka kod Hrama, sa Kališa ....Pionirskog parka, samo ne sa asfalta.. Mi ne živimo u parkovima.

Naravno.:roll:
:ok:
 
Na asvaltu je sigurno temperatura mnooogo visoka.
Subjektivni osjecaj je nesto sto je posebno i svaka jedinka ga ima i osjeca na svoj nacin.


Kod mene je trenutna temperatura +37 C i nevjerovatno... prije par minuta poceli se gomilati oblaci i grmi na stotinjak metara od mene ali sunce i dalje przi.:neutral:

Kada kazem subjektivni osecaj temperature ne mislim na nesto sto je posebno za svakog pojedinca, vec na termin koji ima svoje standarde u meteorologiji, i ta temperatura koja je iskazana u tom tzv. 'subjektivnom osecaju' se racuna po tacno odredjenim pravilima. Mislim da su tek od skora u nasem hidrometeoroloskom zavodu poceli da racunaju i tu temperaturu. Naravno, nemam pojma koji sve parametri ulaze u obzir pri toj temperaturi, mozda na forumu imamo nekog ko se bavi tim stvarima?:mrgreen:
 
Kada kazem subjektivni osecaj temperature ne mislim na nesto sto je posebno za svakog pojedinca, vec na termin koji ima svoje standarde u meteorologiji, i ta temperatura koja je iskazana u tom tzv. 'subjektivnom osecaju' se racuna po tacno odredjenim pravilima. Mislim da su tek od skora u nasem hidrometeoroloskom zavodu poceli da racunaju i tu temperaturu. Naravno, nemam pojma koji sve parametri ulaze u obzir pri toj temperaturi, mozda na forumu imamo nekog ko se bavi tim stvarima?:mrgreen:

Subjektivan osjecaj je - subjektivan i nema te naprave koja ga moze izmjeriti.


Mediji mogu da spekulisu sa pojmom "subjektivni osjecaj" koji opet nista ne znaci.
Neko na +30 C ima osjecaj kao da je +70 C. Sve zavisi od individue od njenog psiho - fizickog stanja i drugih faktora.
Mogu samo zamisliti kakav je subjektivni osjecaj covjeku koji radi na gradjevini po ovom suncu.
 

Back
Top