DA LI SU HRISCANI ZAISTA HRISCANI?

hogarius

Elita
Poruka
15.124
DA LI SU HRISCANI ZAISTA HrišćaNI?
Ovo je na prvi pogled nelogicno pitanje. Međutim, ono sadrzi odgovor na sustinska pitanja hrišćanstva. Da li je i koliko hriscanin licimeran, pa jedno govori, propoveda, zaklinje se, a drugo čini? Koliko hrišćanin postuje svoju hrišćansku dogmu, pa se ponasa u skladu sa svojim rečima i verovanjima?

Ja bih mogao da navedem bezbroj primera da hrišćanin nije hrišćanin. Malo je primera da je hrišćanin zaista hrišćanin, tj. da se u svemu pridrzava svoje dogme.

Jedno od neizbeznih pitanja je da li hrišćanin laže? I koliko laže? I šta želi da postigne lazima?

Provokacija? Nije! Ovo se odnosi i na druge religije, naročito na islam i judaizam. :bye:
 
Poslednja izmena:
Moje mišljenje je da je čovek hrišćanin u onoj meri u kojoj su njegova dela u skladu sa hrišćanskim načelima(ne ubij, ne ukradi, ne laži, ne čini preljubu, ne bludniči, ne huli). Takođe verujem da je podela ljudi na hrišćane, islamiste, budiste itd. isforsirana. Ljudi se jednostavno dele na dobre i rđave. O tome da li je neko dobar ili rđav svedoče dela svakog čoveka ponaosob. Može se čovek deklarisati kao hrišćanin i kao islamista i kao budista i može se moliti Bogu svome po ceo dan, ali ako su dela čoveka loša, niko ne može za tog čoveka reći da je dobar, već se može za tog čoveka reći samo da je rđav, pa bio on budista, islamista ili hrišćanin.
 
Moje mišljenje je da je čovek hrišćanin u onoj meri u kojoj su njegova dela u skladu sa hrišćanskim načelima(ne ubij, ne ukradi, ne laži, ne čini preljubu, ne bludniči, ne huli). Takođe verujem da je podela ljudi na hrišćane, islamiste, budiste itd. isforsirana. Ljudi se jednostavno dele na dobre i rđave. O tome da li je neko dobar ili rđav svedoče dela svakog čoveka ponaosob. Može se čovek deklarisati kao hrišćanin i kao islamista i kao budista i može se moliti Bogu svome po ceo dan, ali ako su dela čoveka loša, niko ne može za tog čoveka reći da je dobar, već se može za tog čoveka reći samo da je rđav, pa bio on budista, islamista ili hrišćanin.

Mislio na sve monoteističke vjere kad si postavljao pitanje, ali dodajem ti onu poznatu: "Bog ne gleda je li netko vjernik ili nije, nego koliko dobra čini,"
 
DA LI SU HRISCANI ZAISTA HrišćaNI?
Ovo je na prvi pogled nelogicno pitanje. Međutim, ono sadrzi odgovor na sustinska pitanja hrišćanstva. Fs li jr i koliko hricanin licimeran, pa jedno govori, propoveda, zaklinje se, a drugo čini? Koliko hrišćanin postuje svoju hrišćansku dogmu, pa se ponasa u skladu sa svojim rečima i verovanjima?

Ja bih mogao da navedem bezbroj primera da hrišćanin nije hrišćanin. Malo je primera da je hrišćanin zaista hrišćanin, tj. da se u svemu pridrzava svoje dogme.

Jedno od neizbeznih pitanja je da li hrišćanin laže? I koliko laže? I šta želi da postigne lazima?

Provokacija? Nije! Ovo se odnosi i na druge religije, naročito na islam i judaizam. :bye:

Licemerje.
Elaboriraću kasnije, kad krenu da vređaju i ujedaju zbog ove jedne reči. :)
 
Mislio na sve monoteističke vjere kad si postavljao pitanje, ali dodajem ti onu poznatu: "Bog ne gleda je li netko vjernik ili nije, nego koliko dobra čini,"

Slažem se sa gornjim citatom ;) Čovek je vernik u onoj meri u kojoj tu svoju veru potkrepljuje svojim delima. I još da dodam da nisam naišao niti na jednu veru koja kaže da treba činiti rđava dela. Sve ono što propagira zlo, kratkog je veka. Laž se brzo razobliči i propadljiva je. Istina je pak večna i neuništiva.
 
DA LI SU HRISCANI ZAISTA HrišćaNI?
Ovo je na prvi pogled nelogicno pitanje. Međutim, ono sadrzi odgovor na sustinska pitanja hrišćanstva. Fs li jr i koliko hricanin licimeran, pa jedno govori, propoveda, zaklinje se, a drugo čini? Koliko hrišćanin postuje svoju hrišćansku dogmu, pa se ponasa u skladu sa svojim rečima i verovanjima?

Ja bih mogao da navedem bezbroj primera da hrišćanin nije hrišćanin. Malo je primera da je hrišćanin zaista hrišćanin, tj. da se u svemu pridrzava svoje dogme.

Jedno od neizbeznih pitanja je da li hrišćanin laže? I koliko laže? I šta želi da postigne lazima?

Provokacija? Nije! Ovo se odnosi i na druge religije, naročito na islam i judaizam. :bye:
Можда је боље да опишеш својства хришћана на које се односи ово питање?
Одавно је елаборирано да постоје "хришћани" и хришћани, једни имају користи од тога што су хришћани, други не.
Ако је у питању генерализација...онда грешиш.
 
Y:
Licemerje.
Elaboriraću kasnije, kad krenu da vređaju i ujedaju zbog ove jedne reči. :)

1. Je li? I ikone, i svece, i molitve, i imaginarnog prijatelja?

Tebi bas dosadno?:think:
Ono kao bacis kosku, udicu (sta vec) i maltene, jedva cekas da ti neko od "vernika" odgovori... A pozeljno bi bilo da to bude vernik koji se savrseno uklapa u tvoj profil vernika zasnovan na tvojim predrasudama... pa bi ti onda kao imala zicer da dokazujes kako su vernici ovakvi i onakvi, gotovo umobolni i psihicki poremeceni ("imaginarni prijatelj") i kao takvi vec poluspremni za odredjeni medicinski tretman...

neke stvari stvarno ne razumem... ti, hogarius i jos neki mislis da ce hriscani da se uvrede time sto ih prozivate za njihove mane? uvredili bi se samo "hriscani", sto rece Ziskar, "hriscani" koji "имају користи од тога што су хришћани"... mi, ostali smo manje-vise svesni koliko smo nistavni i losi i pokusavamo da to uvek imamo u vidu (koliko se moze).... nista nam novo niste rekli time... hriscani se ne oblace u bele haljine i ne paradiraju svojom moralnoscu i cistunstvom, da bi ih neko hvalio zbog toga.. hriscani znaju da je samo Jedan kome se ne moze prigovoriti i prebaciti ni jedna mana...
 
Poslednja izmena:
Tebi bas dosadno?:think:
Ono kao bacis kosku, udicu (sta vec) i maltene, jedva cekas da ti neko od "vernika" odgovori... A pozeljno bi bilo da to bude vernik koji se savrseno uklapa u tvoj profil vernika zasnovan na tvojim predrasudama... pa bi ti onda kao imala zicer da dokazujes kako su vernici ovakvi i onakvi, gotovo umobolni i psihicki poremeceni ("imaginarni prijatelj") i kao takvi vec poluspremni za odredjeni medicinski tretman...

neke stvari stvarno ne razumem... ti, hogarius i jos neki mislis da ce hriscani da se uvrede time sto ih prozivate za njihove mane? uvredili bi se samo "hriscani", sto rece Ziskar, "hriscani" koji "имају користи од тога што су хришћани"... mi, ostali smo manje-vise koliko smo nistavni i losi.... nista nam novo niste rekli time... hriscani se ne oblace u bele haljine i ne paradiraju svojom moralnoscu i cistunstvom.. hriscani znaju da je samo Jedan kome se ne moze prigovoriti i prebaciti ni jedna mana...

Bold... tebe lično ne smatram za vernika koji bi se upecao na tu udicu. Jel i to predrasuda?
Ne karikiraj, nijednog trenutka nisam generalizovala. Stavljaš mi u usta reči koje nisu moje.

Zašto onda tebe vređa ono što ja kažem?
 
ajde bre, pa hrišćani su toliko podeljeni i pocepani na crkve i frakcije da je to više nego smešno.
A ovamo pričate o jedinstvu, moralu..

Ni oko biblije ne možete da se dogovorite, a kamoli nešto dalje

pa hrišćani su jedni drugima oči vadili samo zato što jedni misle da je isus plav, a druga da je crn, da hleb treba okrenuti ka istoku ili ka zapadu, da voli rege muziku ili duhovno pojanje..

Samo u rusiji ima tri pravoslavne crkve, a da ne pričamo dalje.

Vama ni ne trebaju ateisti, kao što vidiš
 
Ma, opet ti kazem: ne vredja mene nista od prethodno recenog, iz razloga koje sam vec naveo..
Nego, ne vidim svrhu lova na "pozeljnog vernika" ;)

Znači, ja sam lovac. :)
A ko je plen? Onaj koji vređa, govori mi da sam satanista, grešna, nemoralna, preti paklom, i sa punim pravom me etiketira kao nekoga ko je sposoban za zločine, ko ih odobrava i podstiče? Jel taj plen? :confused:
 
Y:
Znači, ja sam lovac. :)
A ko je plen? Onaj koji vređa, govori mi da sam satanista, grešna, nemoralna, preti paklom, i sa punim pravom me etiketira kao nekoga ko je sposoban za zločine, ko ih odobrava i podstiče? Jel taj plen? :confused:
ih, ih, lovce... :lol:
ma, nije ni tebi mirovala tastatura.:lol:

salim se, naravno...
jednostavno, glupo je razgovarati na takvom nivou, ko kod da je inicirao takav razgovor... ;)

to sto si ateista ne cini te samo po sebi ni satanistom ni nemoralnom niti zlocincem, odnosno podstrekivacem na zlocin..
a to ko si i kakva si osoba, to najbolje znas ti i Onaj oko cijeg postojanja ne delimo isti stav ...
meni samo moze da bude zao sto s tobom ne delim radost Radosne vesti... :(

odoh da spavam.. pozz;)
 
Poslednja izmena:
Можда је боље да опишеш својства хришћана на које се односи ово питање?
Hriscanstvo kao religija ima svoje bogove (troclanog boga) koji su "odredili" nacin verovanja i ophodjenja. Opisivanje hriscana koji ne slede svoju dogmu, odnosno dogme, ne bi imalo ni opravdanja ni smisla. Oni su u ogromnoj vecini. Gde bi nas to odvelo?
Одавно је елаборирано да постоје "хришћани" и хришћани, једни имају користи од тога што су хришћани, други не.
Nema originalnih tema, sve su one, manje vise, na ovaj ili onaj nacin koriscene i iskoriscene. Ja, kao autor nisam imao ambicije da temu predstavim kao originalnu.
Ако је у питању генерализација...онда грешиш.
Jeste, u pitanju je generalizacija i mislim da ne gresim. :bye:
 
Poslednja izmena:
Broj hriscanskih zajednica i njihov medjusobni odnos na najbolji moguci nacin prikazuju stepen smirenosti i tolerancije prisutan medju njima. Kako onda ocekivati da pokazu smirenost prilikom razgovora sa drugom grupom ljudi koja ne deli njihova uverenja?

 
Poslednja izmena:
Broj hriscanskih zajednica i njihov medjusobni odnos na najbolji moguci nacin pokazuju stepen smirenosti i tolerancije. Kako onda ocekivati da pokazu smirenost prilikom razgovora sa drugom grupom ljudi koja ne deli njihova uverenja?

Broj hriscanskih zajednica pokazuje broj razlicitih tumacenja svetog pisma i njihovi medjusobnin odnosi nisu toliko losi kako ti ovde zelis da prikazes .Dalje , ne dele svi hriscani uverenja jer da dele postojala bi samo jedna crkva .Cesto su navodni sukobi hriscana u stvari medjunacionalni , rasni ili sukobi neke druge vrste koji nemaju direktne veze sa verom ali kad do konflikta dodje onda i vera postaje znajan cinilac tih dogadjaja Smirenje pocinje od razumevanja , pre svega razumevanjem cinjenice da nikada ne treba dirati u nesto sto je drugome jako vazno i to nazivati pogresnim , losim , negativnim ... jer takav pristup obaveznao izaziva burnu rekaciju . Naci pravi nacin za dijalog , ispravan pruistup koji ce pre svega otkloniti mogucnost konflikta je ono na cemu treba raditi ukoliko se zeli pozitivan i produktivan odnos sa bilo kime .
 
DA LI SU HRISCANI ZAISTA HrišćaNI?
Ovo je na prvi pogled nelogicno pitanje. Međutim, ono sadrzi odgovor na sustinska pitanja hrišćanstva. Da li je i koliko hriscanin licimeran, pa jedno govori, propoveda, zaklinje se, a drugo čini? Koliko hrišćanin postuje svoju hrišćansku dogmu, pa se ponasa u skladu sa svojim rečima i verovanjima?

Ja bih mogao da navedem bezbroj primera da hrišćanin nije hrišćanin. Malo je primera da je hrišćanin zaista hrišćanin, tj. da se u svemu pridrzava svoje dogme.

Jedno od neizbeznih pitanja je da li hrišćanin laže? I koliko laže? I šta želi da postigne lazima?

Provokacija? Nije! Ovo se odnosi i na druge religije, naročito na islam i judaizam. :bye:

Niko ne moze unapred da zna da li je (dobar) hriscanin ili nije. Poenta je u trudu (da se cine dobra dela i da se ponasa hriscanski). A niko, od ljudi, nije savrsen kao Hrist. Zato hriscanstvo i postoji, da nam oprosti te nesavrsenosti i grehe koje samim tim cinimo.
 
Broj hriscanskih zajednica pokazuje broj razlicitih tumacenja svetog pisma i njihovi medjusobnin odnosi nisu toliko losi kako ti ovde zelis da prikazes .Dalje , ne dele svi hriscani uverenja jer da dele postojala bi samo jedna crkva .Cesto su navodni sukobi hriscana u stvari medjunacionalni , rasni ili sukobi neke druge vrste koji nemaju direktne veze sa verom ali kad do konflikta dodje onda i vera postaje znajan cinilac tih dogadjaja.
Veoma naivan i sa pogresnim uverenjem pristup objasnjenju “ne tako losih” razlika izmedju hriscanskih zajednica. Sve one imaju istog boga, sve imaju istog boga sina, sve imaju istog svetog duha, sve imaju istu svetu knjigu, ali ih, eto, razdvaja razlicita tumacenje svetih spisa??? Ta razlicita tumacenja su obicno dokazivana i sa “razumevanjem razresavana drasticnim progonima pagana i rusenjem njihovih bogomolja, surovim progonima jeretnika (drugacijih tumaca svetih spisa), brojnim krstaskim ratovima, stogodisnjim i tridesetogodisnjim verskim ratovima u civilizovanoj Evropi, veoma “plodnim” delovanjem Inkvizicije, besomucnim ubijanjem i progonom bogumila, babuna, bosanskih i dalmatisnkih kristjana, paterena, katara, itd. itd; Eto, sve je to posledica ‘beznacajnih” razlika u tumacenju.

Smirenje pocinje od razumevanja , pre svega razumevanjem cinjenice da nikada ne treba dirati u nesto sto je drugome jako vazno i to nazivati pogresnim , losim , negativnim ... jer takav pristup obaveznao izaziva burnu rekaciju . Naci pravi nacin za dijalog , ispravan pruistup koji ce pre svega otkloniti mogucnost konflikta je ono na cemu treba raditi ukoliko se zeli pozitivan i produktivan odnos sa bilo kime .
Sta ovo treba da znaci? Pledoaje da se ne iznose sva nedela koja su pocinjena samo zbog razlicitog tumacenja Biblije. Inace, hricanstvo je samo i jedino Ljubav. Naravno, kada se izbrisu postojece razlike u tumacenju i posledice. :mafijas:
 
Poslednja izmena:
hriscanin je onaj ko se trudi da zivi u skladu sa Hristom...dakle trudi se...a s obzirom da mi ne znamo ko se od nas koliko trudi ne mozemo ni procenjivati ko je "veci' hriscanin....sta vise,takvim razmisljanjem bismo se direktno suptstavili Hristu koji je lepo opomenuo apostole da ne razmisljaju tako.....
 
hriscanin je onaj ko se trudi da zivi u skladu sa Hristom...dakle trudi se...a s obzirom da mi ne znamo ko se od nas koliko trudi ne mozemo ni procenjivati ko je "veci' hriscanin....sta vise,takvim razmisljanjem bismo se direktno suptstavili Hristu koji je lepo opomenuo apostole da ne razmisljaju tako.....
Mislim da si pogresno shvatila poentu. Nije u pitanju ko je veci, a ko manji hriscanin, niti da li se trudi ili ne trudi, vec da li zivi u skladu sa kanonskim pravilima koje mu je postavila crkva, odnosno sveta knjiga zvana Biblija. Da li jedno govori, a drugo cini, da li se pricestio, a posle oticao i cinio manje ili vece prekrsaaje, veca ili manja nedela? Jednom recju, da li je ili nije hriscanin? :kpozdrav:
 
Mislim da si pogresno shvatila poentu. Nije u pitanju ko je veci, a ko manji hriscanin, niti da li se trudi ili ne trudi, vec da li zivi u skladu sa kanonskim pravilima koje mu je postavila crkva, odnosno sveta knjiga zvana Biblija. Da li jedno govori, a drugo cini, da li se pricestio, a posle oticao i cinio manje ili vece prekrsaaje, veca ili manja nedela? Jednom recju, da li je ili nije hriscanin? :kpozdrav:

mislim da ti nisi shvatio poentu moje poruke--ja kazem da nas Hrist uci da ne sabiramo tudja dela i ne racunamo ko je ucinio vise dobra a ko vise zla--odnosno ko vise zivi po kanonima u ovom slucaju, jer mi ne mozemo znati sta je coveku u srcu...a Bog to zna i po tome sudi o covekovoj ispravnosti....
znaci hriscanin se trudi a na osnovu njegovih grehova ili prekrsaja mi i dalje ne znamo da li se on u sebi kaje,bori...etc...
zato ,'ne sudimo da nam ne bi bilo sudjeno'....
moja poenta je da ne mozemo znati ko jeste a ko nije hriscanin
 
mislim da ti nisi shvatio poentu moje poruke--ja kazem da nas Hrist uci da ne sabiramo tudja dela i ne racunamo ko je ucinio vise dobra a ko vise zla--odnosno ko vise zivi po kanonima u ovom slucaju, jer mi ne mozemo znati sta je coveku u srcu...a Bog to zna i po tome sudi o covekovoj ispravnosti....
znaci hriscanin se trudi a na osnovu njegovih grehova ili prekrsaja mi i dalje ne znamo da li se on u sebi kaje,bori...etc...
zato ,'ne sudimo da nam ne bi bilo sudjeno'....
moja poenta je da ne mozemo znati ko jeste a ko nije hriscanin
Jos uvek insistiras na gradaciji hrisana. Poenta teme nije u gradaciji, vec da li je hriscanin licemer koji jedno propoveda, i u jedno veruje, a dela sasvim u surptonosti sa kanonskim pravilima, u suprotnosti sa onim sto propoveda i u sta veruje.. Dakle, ne pita se ko ce kome da sudi, vec da li si ti sposobna da se ophodis u skladu sa Biblijom. Za tvoje duhovnike znam zasigurno da nisu spremni da se ponasaju u sklaldu sa onim sto propovedaju, i samim tim su licemeri. Kajanje nema svrhe niti je to dokaz da je neko hriscanin. Danas cinis zlo, sutra se kajes, a onda Jovo nanovo. Kada narod kaze da je neko iskajao svoje grehe, to znaci da je odlelzao u zatvor dugo godina, da mu je oduzeta imovina, da mu je neko kome je naneo zlo uzvratio istom merom ili vise, itd. itd. Reci mi, da li si ti ikada zgresila, odnosno delala u suprotnosti sa hriscanskim moralnim normama, da li si ikada slagala, da li si prosla danas pored desetak prosjaka i svima udelila po pedeset ili sto dinara, videla coveka kako pada u nesvest, a ti mu pritrcala da mu pomognes da ustane, da ga odvedes u bolnicu, itd. itd.???? Sve ostalo je mlacenje prazne slame... .

Draga koleginice, ostavi se praznog fraziranja i uzvikivanja hriscanskih parola. :cmok:
 

Back
Top