Mimika lica i arhitip

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Mozda ste primetili da crnkinje , a i crnci imaju stav napucenih usana....manje ili cak i vise.
To je kao kad vi hocete da napravite prostor izmedju zuba i usana za polovinu jabuke...
Ali ne stavite jabuku vec samo misicima lica to zelite da ucinite...
I onda udaljite sredine usana sto vise mozete od zuba...

To nije fizioloska gradja, kao npr drugaciji razvoj misica lica , ako su vam kvarni zubi.
Ovo je stvar mozda imitacije subkulture, kao npr drzanje vrata malo napred ili malo nazad.

Da crnacka napucenost nije stvar deformiteta vilice ,iako ima slucajeva gde jeste izbacena i vilica, vec postoje neka istrazivanja i rengenski snimci vilica...
Ima podtipova crnaca (imate americke, brown, mrke, crne,i jos neke grupe, oni se medju sobom znaju) koje se razlikuju po gradji...
Ovde mislim na americke...dok npr mrki crnci (kongo) imaju sasvim drugu napucenost usta....

Deo izgleda je i u genetici i u epigenetici....(razumsko iz zivota roditelja) ali ima li uticaja i okolina na vase drzanje, jer sigurno ste konformni....?
Je li bezveze danas u srbiji biti blentavo nasmesen....?
Dok je to nekad bilo sasvim neprimetno....i prihvatljivo...
 
Molim moderatora da izbrise ovu temu....Prvo sto je rasizam drugo sto crnci nisu krivi sto imaju takvu konstrukciju tela......

Ovo je smesno objasnjavati psihologijom zasto crnci imaju crnu kozu!!!!!!!!!

To psihologija ne proucava nego biologija i genetika,anatomija i fiziologija...

Prema tome premestaj
 
Em si mlad , em si glup, em hoces da budes i faca i pametan...

Ovde nema rasizma.
Crnci su posmatrani subkulturno i to iskljucivo USA crnci.Geto crnci...kako oni vole da se zovu.
A tvoje neke argumente i ne razumem npr "Ovo je smesno objasnjavati psihologijom zasto crnci imaju crnu kozu!!!!!!!!!"

Nigde nisam postavio psiholosko pitanje "zasto crnci imaju crnu kozu?"
 
.. prvo .. pitanje je odakle nekome kompetencija da proceni je li neko drugi glup ..
.. drugo .. pitanje je koliko taj koji to proceni treba da iskaže svoju procenu .. jer bi po toj logici i ja trebalo da iskažem svoju procenu vezano za uvodni post .. koji je ekstremno glup ..

.. konstrukcija .. "psihološko pitanje" .. je glupa konstrukcija ..
.. ne postoje .. psihološka pitanja .. već pitanja iz oblasti psihologije ..
.. ovo tvoje .. vezano za napućenost usta koja je vezana za rasu .. a koja je .. opet .. vezana za genetiku .. nije pitanje iz oblasti psihoogije ..

.. treće .. mislti da je arhetip .. (.. sa e .. ne sa i ..) .. isto što i genetsko nasleđe .. je takođe ekstremno glupo .. pokazuje da osoba koja je glupost izvalila em ne zna šta je genetika em ne zna šta je arhetip ..

.. četvrto .. uvodni post je master pis bezglavog besmisla .. nigde glave nigde repa ..

.. ali sam naslov nije toliko loš .. i dalo bi se nešto izvesti ..
.. setila sam se jednog članka koji sam pročitala ranije na nekom blogu .. (.. ne znam smem li staviti link .. stavljam .. pa neka modovi brišu link ako ne sme ..)
.. evo šta kaže ..

Opet jedan članak o čitanju lica. Ovaj put o razlici lijeve i desne strane. Vidjećemo da su one većinom vrlo različite, kao da se radi o različitim osobama. Za demonstraciju sam se poslužio slikom Julie Roberts i svojom. Izabrao sam vrlo točne anfas slike s pogledom naprijed. Zatim sam ih raspolovio po simetrali. Svaku sam polovicu zrcalno preslikao i sastavio s originalom. Tako sam dobio dva potpuno simetrična lica; jedno koje bi bilo kad bi lijeva polovica bila jednaka desnoj, a drugo kad bi desna bila kao lijeva. Jedno nazivam „desno lice“, a drugo „lijevo lice“.
35039033_desna.JPG
d0bdbe40_julia.jpg
361a4b3a_lijeva.JPG
Pogledajte tri Julijina lica. S njene je desne strane "desno lice", u sredini stvarno, a s njene je lijeve strane "lijevo lice". Možete pokriti rukom srednju sliku i prelaziti očima s jedne na drugu sliku. Što vam prvo pada u oči? Da li različitost konstrukcije lica? Ili različiti izrazi i dojmovi koje ostavljaju? Onda možete analizirati razlike. „Lijevo lice“ ima izraženije jagodične kosti, ima tužnije oči i nesigurnija usta od "desnog". Vi ćete možda primijetiti neke druge stvari.



Sad možete otkriti srednju sliku. Vidite da je to lice poveznica između lijevog i desnog, njihova sinteza. Možete zamisliti da je netko raspolovio dvije različite osobe i spojio im nasuprotne polovice. Rezultat je stvarna, manifestirana osobnost. Kad bismo te polovice sastavili "ukriž" dobili bismo svoju zrcalnu sliku, kakvu gledamo svaki dan u ogledalu. Ta slika nije realna. Kad se pogledamo pomoću dva ogledala, vidimo svoju realnu sliku. Ona nam je malo čudna jer smo se navikli gledati onu zrcalnu. Zato su nam čudne i naše fotografije i video-zapisi. Kad bismo ih zrcalno okrenuli, bili bismo si na njima „normalniji“.
...

Ja sam prvo primijetio da se ljudi vrlo rijetko smiju objema stranama, jedna obično ostane kisela ili smrznuta. Kad se osjećate lijepo, usklađene su vam te polovice....osjećate kako nešto struji cijelim licim....i s jedne strane na drugu. To one komuniciraju na svoj energetski način. Većina koja ovo proučava smatra da su simetrična lica ljepša. Ali im i nešto fali, nemaju "karakter". Antički su kipovi bili sasvim simetrični, pa su djelovali neprirodno. Zato smatram da nije baš štos u simetriji nego u skladu dviju različitih polovica.
.. zanimljivo je .. dakle .. da većina nas na licu ima .. dva različita karaktera ..
.. taj na čijem sam blogu našla tekst .. razmatra dalje radi li se o podeli na muški i ženski princip ..
.. meni je to nebitno ..
.. možda jedan od te dvojice .. na našem licu .. predstavlja naše arhetipsko ..
.. onda bi druga polovina bila .. šta ..?
.. onda bi sklad te dve polovine bio .. šta ..?

(.. ovoje naravno sve na nivou veoma opuštenih pretpostavki .. ono kao .. šbbkbb ..)
 
Poslednja izmena:
Svidja mi se tvoja postavka gluposti, tj varijeteta, na tri dela, procenu, ocenu i konotaciju...
Procena je na osnovu neceg ili nekog zakljucka, ali jasno da je to procena...
Ocena moze biti i odmah, a moze se sacekati sakupljanje procena da se da ocena.
A konotacija je ono kazes nesto i to nema nikakve logike ili je logika primitivna ili smesna, pa samim tim to izjavljeno i misao a i osoba postaju glupe ,u proceni , a moguce odmah i u oceni...

------------------------------------------
Usput svidja mi se i iskazano misljenje o proceni mog uvodnog posta....Meni reci da sam glup nije uvreda mene...vec opis i reakcija na neki moj stav...Reci mi da sam glup , a ne budala, generalno ,nevezano za stav, e to je vec mozda uvredljivo, ali ni to me ne tangira...ali bi trebalo , to mislim da bi trebalo...
-----------------------------------------------
Pa da krenem sa svojim paketom gluposti...
Ja razumeo da je arhetip ili arhitip, kako ga ja zovem skup predoblikovanih i usvojenih oblika ponasanja , drzanja, razmisljanja...
U tom smislu sam upotrebio arhitip...
Epigenetika je nauka koja ima tezu da se znanja do spermogeneze utkaju u dnk kao genske podsvesne instrukcije ponasanja, polunagoni ili polunaklonosti ka zdravlju , bolesti itd...
Genetika je nauka koja ima tezu da se sve potrebno za funkcionisanje i izgradnju organizma nalazi u dnk, ali da je psiholoski nacin funkcionisanja slican tabula rasa, tj funkcionalno odredjuje razvoj psiholoskog....tj da nema ubacenih trigera i uslovljenosti u genima koji bi prenosili npr podatak da se sin seksualno aktivira u 25 , a ne u 18.Ili neki drugi psiholoski triger, ili talenat...znanja.

Dakle eto prevoda sa patkovskog na narodni , a vi dalje prevedite na naucni, to cak i ocekujem od vas, ili se bar nadam...

Primer dualnosti lica je samo mala vrata za temu....znaci presedan koji otvara mogucnost ubijanja dogmatskog pristupa da je tema glupost...
Inace mozda je greska sto nisam rekao neki crnci....
Jer i neki belci....
Mi smo skloni da to pripisemo nervima tj nervnoj inervaciji misica lica ili usana...
Ali imate milion takvih narodnih bajalica, tipa, male usne zlobna devojka, ova je vesela, dobra dusa, ova nije...
A to su cesto posledice treninga i teretane lica, tj osmejavanje razvija drugacije misice od neosmejavanja...
Povecane jagodice (meso, ne kosti), okvir [ ( -- ) ] , sve je to posledica funkcionisanja...
Cak i neka prehlada moze dovesti do promene drzanja lica, zub, vadjen zub, .....
Sve to nije genetika , a nije ni arhitip,tj nije ovo sto mene interesuje u temi...
Pa opet imate u africi crnkinje koje razvlace donju usnu tako da na kraju moze stogodisnji hrast da se protne kroz rupu....E to je forsirani arhitip, ne psiholoski vec fizioloski...

Podizanje misica kapaka, je nesto stomoze biti cest arhitipski psiholoski moment...
Bila je jedna voditeljka na Avali koja je imala poluspustene kapke, nije pricala bas previse brzo a nije ni bas kilavila, ali je uz takav izraz lica izgledalo mozda kao da joj se prilicno spava....
I onda posle par nedelja ili meseci, ne znam, odjednom je pocela da drzi nasilu podignute kapke...
To jos uvek nije bilo 100% , ali nije vise bilo ni ono na pola koplja...

Ona je to promenila zbog necega, konformnog pritiska ili poslovnog uslovljavanja....
Nije operisala, a mozda i jeste, ali mislim da nije....
Mi nesvesno menjamo nase lice kao odgovor na odgovor okoline na njega...

To jos nema veze sa kozmetikom i cupanjem obrva...ali tu imate isto odgovor na odgovor okoline, koji je nekad tako apsurdan, pa se izvesne osobe sminkaju i oblace droljasto , ne zato sto tako daju signal da su u tom trendu, vec zato sto tako izazivaju paznju sagovornika ili okoline, a one zele paznju...
Tako i babe usamljene izgledaju kao klovnovi, sa rumenilom ruzom na obrazima, cak i vise nego na usnama, to se crveni ko zeljeznicki signal...

E sad drugo je pitanje da li je reverzibilno ili nije...

To da li su usne , gornja, donja , obe, napucene fizioloski ili uslovljeno navikom mozete testirati...
Mozete sami hodati ceo dan, sa blako napucenim usnama...
Zene to namerno cine, neke , a i druge nekad...
One sto namerno cine, to predje naravno u fiziolosko stanje, fakticko...
To ne znaci da ne bi mogle da vracaju nazad, samo znaci da ne moraju vise da sebe namerno stavljaju u tu poziciju, sve je prihvaceno kao normalna poza...
Ispravi se , ne hodaj grbav, to se cesto cuje, kod dece, i to je takodje forsiranje stava, ali ovog puta i zbog zdravlja, ali se ne forsira dizanje ramena, uvlacenje stomaka, a to je takodje bitno radi zdravog disanja...sto mi kazuje da je i tu arhitip umesao prste...
 
A zar nije?
Ne sve, nesto je i pomodnost trenutka, ali nesto je i arhitip...ili arhetip, posto videh da sam na guglu 4 zbog reci arhitip, nigde sene javlja ta rec, znaci pogresis i odmah si 4 rezultat na googlu...

Ja malo drugacije to tumacim od junga, jer danas imamo epigenetiku, sto muljaviti sve u arhetip, tako da je epigeneitka ostala sa pojedinacno nasledjeno, a arhetip za kolektivno nasledjeno...
 
Biti jedan od nas.

To nije samo socioloska potreba, iako bi meni bilo normalno da samo to jeste.
Cudno je to kako je isti slabasan covek ponosan na zajednicku sudbinu "nas".
Naglasavam slabasan.

Bukvalno ispada da je nacionalna pripadnost deo rodjenja.Naravno, rekli bi.Lupas gluposti.

Medjutim, iako kukaju na nacionalnu pripradnost koja je penalizovana u nekim slucajevima, npr srbi, npr crnci itd ljudi hrle u tu nacionalnu pripadnost zbog nekih cudnih motiva, drugacijih od zajednickog stanista.
Opet lupam gluposti.Zar je normalno da se osecas povezanim sa nekim samo zbog istog stanista.
A eto meni je to primarni argument za povezanost, genotip je drugi motiv.
Medjutim potkulture su nastale iz zelje velicanja ili ovog prvog ili ovog drugog mog motiva.
I kad nastupa to velicanje imate ponos.
Ponos zbog pripadnosti nekoj potkulturi, osecaj pripadnosti, cak i osecaj ugrozenosti i mrznje prema drugim potkulturama (razvoj povezanosti sa genotipom i stanistem je narastao do mrznje i ljubavi).
I neodvojiv je....
Tj ja mislim da je odvojim ali je za mnoge neodvojiv...
Tako da imate crnca u USA koji je ponosan sto je crnac, ostace crnac, ljutice se sto ga nazivaju crncem, kazace ne razdvajaj me kad sam u skoli sa latinosima i belcima, a opet ako se postavis prema njemu kao prema belcu, ili latinosu ili kao Nisliji , bice uvredjen...jer ne postujes njegov identitet subkulture.

To postovanje potkulture ili pripadnost potkulturi koja je narasla do idealizovanja , a ne samo socioloskog fenomena, cini da je nekad "dobro" imati plemenske oznake....bile one bubuljice, izbacene usne, kovrdzava kosa, ili crn ten (Majkl Dzekson)....

Sta je mimika u svemu tome, sitnica...
Zbog pripadnosti potkulturi se ubija, zvezdasi, partizanovci, novosadjani (rekao bih vojvodjani , ali politicke prilike su u zemlji takve da nista slobodno i pametno i ne moze covek da kaze a da mu ne prisiju), romanticari....sve su to blaze subkulture...pa opet dovoljne za batine ili za sahranu Batona...

I reakcija zemlje i zitelja srbije je bila smesna povodom tog pitanja....
Pokazuje tacno da nam vlast nema pojma o socioloskom , psiholoskom i nacionalnom pitanju i da je i ne interesuje to....(iako je onaj Boris Tadis psiholog ili psihijatar njegova znanja je sveo na makijaveli skolu ubrzani kurs).

A zasto , zato sto odgovara postojanje zabitog i primitivnog u srbiji , pa se neguju takve subkulture...i uopste subkulture...
Tezi se sto vecem subkulturisanju jer onda imate male i autisticne grupice kojima je lako vladati i musti ih...

Nasa srpska mimika je trenutno na mentalnom polju , ali moze se ekvivalent povuci...


Zbog cega se buse usi, stavljaju mindjuse na nos, jezik, obraz, klitic, bradavicu, pupak.....
Pripadnost subkulturi....
Mislite da je mimika ili stav izbacivanja donje usne manje ili vece angazovanje u tom smislu...
 
Poslednja izmena:

Back
Top