albanska plemena srpskog porekla ?

gost 226460

Iskusan
Poruka
5.049
Клименти (алб. Кељменди) је област у Албанији (алб. Mali i Kelmenit) и назив истоименог племена чији припадници живе у Албанији, Црној Гори и Косову.

Клименти су, према њиховој традицији, забележеној још 1685 год. (August Theiner, Vetera monumenta Slavonum Meridionalium historiam illustrantia) српскога порекла. Почетак њихова живота везује се за једног претка, који се тамо доселио са горњег тока реке Мораче, оженио се из племена Куча и имао сина Климента, чији су потомци засновали два села са српским именима и од кога и племе носи име Клименте.

Тај њихов предак, који се доселио из Мораче, био је православне вере. Његови потомци, будући под утицајем скадарског бискупа и врло активних католичких мисионера, приступили су католичкој вери. Под утицајем ових својих мисионера, који су их учили да у Турцима гледају непријатеља, али да ни у православнима не гледају пријатеља, Клименте су тако и радили: били су хришћани, претпостављали су православне Турцима, али ни према првима нису били пријатељи, ако то није ишло у рачун њиховим духовним учитељима. Одбијајући се тако све више од православних, али не идући ни с Турцима, држали су с осталим католичким племенима у Брдима, која су већ била поарбанашена, па су од њих примили обичаје и језик, не заборављајући при том ни ранији. Тада су они почели замењивати своја српска лична имена арбанашкима — као што су урадили и многи Кучи, који су се дуго борили између православља и католичанства — па су и имена својих села окренули на арбанашки, али не утрвши им потпуно траг српски.

Слабом обрадом земље и гајењем стоке подмириване су најпрече потребе; али кад би биле неродне године или би настала болест у стоци, и те највеће потребе подмириване су пљачком. У том погледу Клименте су били врло чувени. Још кад су се утврдили у својим брдима, где традиција вели да им се населио први предак, отац Климентов, отпочели су пљачку у правцу Плава и Гусиња, који су тада били насељени православним, Србима.

Неколико су пута нападали на дворове пећских паша Махмудбеговића, пљачкали их и палили, и ударали намет на народ и на српског патријарха, који им је плаћао годишње седамдесет дуката. После Пећи дошли су на ред крајеви по Санџаку и Косово Поље, и на једној страни Скадар с околином а на другој крајеви према Скопљу. Они су у више махова нападали на сам трг у Скадру и пљачкали по њему, а бивало је прилика да су њихове чете на коњима допирале чак до Пловдива, нападајући на села, паланке и на трговачке караване. У старим српским записима сачуван је спомен о том њихову раду. Стога су се у одбрани против Климената удруживали мухамеданци и православни.

Повучени у једва приступачна брда, где је било тешко напасти их, и зато што су од пљачке начинили своје главно занимање, Клименте нису признавали ничију власт и били су против сваке власти која је била против њихова безвлашћа.
Год. 1651 били су у војсци Али-паше Ченгића, која је нападала на Котор; та је војска нарочито чинила велике зулуме манастирима. Године 1685 помогли су скадарском санџак-бегу Сулејману Бушатлији да разбије Црногорце на Вртијељци, где је погинуо Бајо Пивљанин. А 1692 год. помогли су том истом Сулејману Бушатлији да отме Цетиње од удружених Црногораца и Млечића.

Мухамеданизирање Климената католика на Пештеру извршено је, по систему који је дотле примењиван на друге хришћане и по коме су, мухамеданизирани Срби православни и католици са првога појаса, граничнога са правом Арбанијом. Као посредни доказ за ово служи то што су ти исти Клименте на тај исти начин мухамеданизирали српско становништво на Пештеру. Прва фаза процеса њихова мухамеданизирања била је завршена до турско-аустријског рата 1737-1739 год. Кад је ћесарски пуковник Лентулус 1737 год. продро до Новог Пазара и до Пештера, он тамо није нашао католичког насеља, нити су Клименте с Пештера пристали уза њ. Уза њ су пристали Срби православне вероисповести и Клименте католици из Брда, и кад се он повукао у Србију, с њим су се повукли и ови Клименте католици и населили су се неки испод планина Рудника и Авале, а други су прешли чак у Срем и настанили су се у селима Хртковцима и Никинцима код Митровице.

Устанак Срба под Карађорђем затекао је Клименте на Пештеру као потпуно помухамедано арнаутско насеље. У то доба они, као и други помухамедањени Арнаути, представљају најбоље заточнике султанове против побуњених Срба. Они су са другим Арнаутима давали најјачег отпора српској војсци. Једном је српска војска заузела Пештер, кад и Сјеницу и Нови Пазар, али се тамо није могла задржати.

Аустријски поданик Гуркович 1881. год. пише да су Клементи расно изразито измијешани, пресељавају се и услијед крвне освјете, желећи избјећи одмазду. Слично је с племеном Хоти или Кастрати који селе према Пећи и на Косово поље. Средство придобивања нових подручја јесу пљачка и сукоби око пашњака. Такви ратови коначно доводе до Клементи насеља у Ругови, између Гусиња и Плава. Управо припадници племена Клементи (Kellmendi) селе се далеко и нашироко. Западни Клементи јесу католици, док су они код Лима и Плава те Гусиња мухамеданци. О подручју Клементи Гурковић вели да готово сва имена насеља на албанским високим планинама гласе несумњиво славенски, мада у многим овим мјестима и насељима нема више ниједног Славена. Сјеверно од Клементи племена живе погранична српска племена Кучи и Дрекаловићи, док око Гусиња живе само гркокатолички Срби, њих 2.800.
 
А зар је битно, они су данас сви редом Албанци... А Краснићи потиче од словенске речи, красан, леп...

slazem se ,mada su prilicno svi oni svesni porekla ,izgleda da oni malo drugacije gledaju na naciju nego mi ...licno bolje bi bilo da i nisu srpskog porekla ,ovako je tragikomicno ...:neutral:
 
slazem se ,mada su prilicno svi oni svesni porekla ,izgleda da oni malo drugacije gledaju na naciju nego mi ...licno bolje bi bilo da i nisu srpskog porekla ,ovako je tragikomicno ...

Ми смо сви најпре људи, тога би требало бити свестан, нација, припадност нацији није нешто Богом дано, то је променљиво, као и религија... Албанци нпр. уопште нису религиозни фанатици, Ибрахим Ругова је у свом кабинету држао слику папе, једноставно су схватили да ће бити успешнији ако искористе религије за своје политичке и националне потребе, а не да дозвоел обрнуто, да их религије цепају и манипулишу народом..
 
Poslednja izmena:
Ми смо сви најпре људи, тога би требало бити свестан, нација, припадност нацији није нешто Богом дано, то је променљиво, као и религија... Албанци нпр. уопште нису религиозни фанатици, Ибрахим Ругова је у свом кабинету држао слику папе, једноставно су схватили да ће бити успешнији ако искористе религије за своје политичке и националне потребе, а не да дозвоел обрнуто, да их религије цепају и манипулишу народом..

cudno ,svi su oni veci nacionalisti od nas...nacija se ne menja ,bar kod normalnih ljudi ...
 
cudno ,svi su oni veci nacionalisti od nas...nacija se ne menja ,bar kod normalnih ljudi ...
A шта мислиш како је настала америчка нација на пример?
Уопште није тешко бити већи националиста од нас, јер смо ми нација која није дефинисала ни своја национална стремљења, нити однос према ближој и даљој прошлости, нити однос према истакнутим личностима у нашој прошлости, да не говоримо о другим стварима које чине суштину нације, као што су језик и писмо...
 
A шта мислиш како је настала америчка нација на пример?
Уопште није тешко бити већи националиста од нас, јер смо ми нација која није дефинисала ни своја национална стремљења, нити однос према ближој и даљој прошлости, нити однос према истакнутим личностима у нашој прошлости, да не говоримо о другим стварима које чине суштину нације, као што су језик и писмо...

pa dobro ameri i nisu etnicki homogeni ,amerika je zemlja vise nacija ,u krajnjem slucaju nesto kao evropska unija ...slazem se ,ali mi ipak imamo jak ponos ,mozda nas to koci ...
 
Лепа тема, па и ја нешто да додам ( Марко Миљанов,Српска слава (крсно име ) у Албанаца) :
овога не би било без помоћи нашег друга Ћипура -Дупље

krsnaslavaalbanci1va5.jpg

krsnaslavaalbanci2tf1.jpg

krsnaslavaalbanci3va6.jpg
 
Poslednja izmena:
Лепа тема, па и ја нешто да додам ( Марко Миљанов,Српска слава (крсно име ) у Албанаца) :
овога не би било без помоћи нашег друга Ћипура -Дупље

krsnaslavaalbanci1va5.jpg

krsnaslavaalbanci2tf1.jpg

krsnaslavaalbanci3va6.jpg

miljanov je iz kuca ,i kod njih ima jedan deo albanaca ,srba koji su presli u albance ...ako se nevaram ...dobar dokument ,govori o slozi albanaca ,sto nije slucaj kod nas srba ,mi se lako podelimo ...pogotovo nas vera razdeli ...
 
Обратите пажњу, ја имам обичај да Арберија од милоште зовем ЉУЉЕЗИМ, ево како се еволуирало до тог албанског имена:



books


ЛАЛЗИЊ ( брат му Андреја) - ЉУЉЕЗИМ

books
 
Обратите пажњу, ја имам обичај да Арберија од милоште зовем ЉУЉЕЗИМ, ево како се еволуирало до тог албанског имена:



books


ЛАЛЗИЊ ( брат му Андреја) - ЉУЉЕЗИМ

books

Не знам каква је ово генеза имена Љуљзим.
Име Љуљзим је албански еквивалент српском имену Цветко, Цветан, реч љуље (lulё) на албанском значи цвеће...
 
Не знам каква је ово генеза имена Љуљзим.
Име Љуљзим је албански еквивалент српском имену Цветко, Цветан, реч љуље (lulё) на албанском значи цвеће...


Vidi i Katerpilar ima u morfologiji deo koji podseća na mačku.
Onaj koji je dat crkvi bio je Vlah, odnosno gradivni element u genezi Albanskog naroda.
Inače, lolium je trava, ljulj, kod nas je označavao korov a kod Šipaca cveće.
 
Vidi i Katerpilar ima u morfologiji deo koji podseća na mačku.
Onaj koji je dat crkvi bio je Vlah, odnosno gradivni element u genezi Albanskog naroda.
Inače, lolium je trava, ljulj, kod nas je označavao korov a kod Šipaca cveće.

Zapisano nije "LJULJ..." vec "LAL....." (ЛАЛЗИЊ ( брат му Андреја) - ЉУЉЕЗИМ).

"LAL..." i "LJULJ..." u samoj su osnovi razlicite reci. Prema tome "LAL...." nema nikake veze niti se mozje povezati sa "LJULJ..." (ljulje).

"lale, lali" = "UJAK" (na arman-makedonskom/makedon-armanskom).
 
Zapisano nije "LJULJ..." vec "LAL....." (ЛАЛЗИЊ ( брат му Андреја) - ЉУЉЕЗИМ).

"LAL..." i "LJULJ..." u samoj su osnovi razlicite reci. Prema tome "LAL...." nema nikake veze niti se mozje povezati sa "LJULJ..." (ljulje).

"lale, lali" = "UJAK" (na arman-makedonskom/makedon-armanskom).

А ако је А додато у српској прецепцији, у ствари безгласни сонант па се изговарало Л`лзињ, као код Арм`н ?
 

Back
Top