Novi Zavet

Zasto su neka jevandjelja izbacena iz Starog Zaveta?Zasto je bilo neophodno da se stvori/napise Novi Zavet?

Nisu izbacena jer nisu nikada ni bili u Svetim spisima....a u pitanju su jevanjelje po Judi,Mariji Magdaleni i neznam jos koje ne mogu da se sjetim....sa namerom da se iskrivi poruka Svetog pisma....dakle ne iklapa se sa ostalim knjigama Biblije....

Ono sto je fundament Biblije, osnova, temelj, jeste Tanah (Stari zavet), a posebno prvih 5 knjiga koji se zovu zajednickim imenom Tora, gde su dati zakoni, propisi i uredbe kako bi covek, porodica i drzava trebali da funkcionisu. U ostalim knjigama Tanaha imamo opis kako je Bog delovao u proslosti i kako ce delovati u buducnosti. Ceo Tanah je pisan najpre za Jevreje, koji su bili izabrani Bozji narod, i koji su to trebali da primene u zivotu i da druge narode sveta nauce kako treba da zive.

U Novom zavetu imamo najpre opis ispunjenja prorocanstava o dolasku Mesije (Spasitelja) koji su opisani u Jevandjeljima, a zatim i poslanice u kojima je opisano kako su apostoli ucili neznabosce religiji. Bez poznavanja Tanaha nije moguce razumeti Novi zavet.
 
Zasto su neka jevandjelja izbacena iz Starog Zaveta?Zasto je bilo neophodno da se stvori/napise Novi Zavet?
Postoje cetiri kanonizovana jevandjelja u Novom zavetu. U Starom zavetu, koliko je meni poznato, nikada nije bilo jevandljenja. Inace, postoje oko tridesetak, a negde ces procitati cak i preko pedeset nekanonskih, iliti apokrifnih jevandjelja i "svetih" spisa koje je hriscanska crkva odbacila. Apokrifna jevandjelja su uglavnom gnosisticka i dualisticka te su u suprotnosti sa hriscanskim kanonima.

Novi zavet je bio neophodan radi daljeg sirenja hriscanstva. Stari zavet je opisao Jahveha kao zlog i nemilosrdnog ubicu, pa je sa njegovim sinom hriscanstvo trebalo da se prikaze kao milosrdno i humano.

I jos jedna stvar je veoma interesantna. Judeja, tj. Palestina je bila pokorena rimska provincija. Rimska vlast je bila izuzetno okrutna i nadasve eksploatatorska. Medjutim, u ni jednom spisu iz Biblije, tj. Novog zaveta neces naci ni jednu jedinu osudu Rimljana. Izuzetno, kada je opisivana "golgota" Isusova, pojavljuje se rimski vrhovni predstavnik Pontije Pilat i to kao veoma humana licnost. Krivica za raspece Jeshue svaljena je na Jevreje, pre svega na Fariseje.:bye:
 
Nisu izbacena jer nisu nikada ni bili u Svetim spisima....a u pitanju su jevanjelje po Judi,Mariji Magdaleni i neznam jos koje ne mogu da se sjetim....sa namerom da se iskrivi poruka Svetog pisma....dakle ne iklapa se sa ostalim knjigama Biblije....

Ono sto je fundament Biblije, osnova, temelj, jeste Tanah (Stari zavet), a posebno prvih 5 knjiga koji se zovu zajednickim imenom Tora, gde su dati zakoni, propisi i uredbe kako bi covek, porodica i drzava trebali da funkcionisu. U ostalim knjigama Tanaha imamo opis kako je Bog delovao u proslosti i kako ce delovati u buducnosti. Ceo Tanah je pisan najpre za Jevreje, koji su bili izabrani Bozji narod, i koji su to trebali da primene u zivotu i da druge narode sveta nauce kako treba da zive.

U Novom zavetu imamo najpre opis ispunjenja prorocanstava o dolasku Mesije (Spasitelja) koji su opisani u Jevandjeljima, a zatim i poslanice u kojima je opisano kako su apostoli ucili neznabosce religiji. Bez poznavanja Tanaha nije moguce razumeti Novi zavet.

Kako to da se iskrivi poruka Svetog pisma?
 
Postoje cetiri kanonizovana jevandjelja u Novom zavetu. U Starom zavetu, koliko je meni poznato, nikada nije bilo jevandljenja. Inace, postoje oko tridesetak, a negde ces procitati cak i preko pedeset nekanonskih, iliti apokrifnih jevandjelja i "svetih" spisa koje je hriscanska crkva odbacila. Apokrifna jevandjelja su uglavnom gnosisticka i dualisticka te su u suprotnosti sa hriscanskim kanonima.

Novi zavet je bio neophodan radi daljeg sirenja hriscanstva. Stari zavet je opisao Jahveha kao zlog i nemilosrdnog ubicu, pa je sa njegovim sinom hriscanstvo trebalo da se prikaze kao milosrdno i humano.

I jos jedna stvar je veoma interesantna. Judeja, tj. Palestina je bila pokorena rimska provincija. Rimska vlast je bila izuzetno okrutna i nadasve eksploatatorska. Medjutim, u ni jednom spisu iz Biblije, tj. Novog zaveta neces naci ni jednu jedinu osudu Rimljana. Izuzetno, kada je opisivana "golgota" Isusova, pojavljuje se rimski vrhovni predstavnik Pontije Pilat i to kao veoma humana licnost. Krivica za raspece Jeshue svaljena je na Jevreje, pre svega na Fariseje.:bye:

Kako to da je bio neophodan zbog daljeg sirenja hriscanstva?
 
Zasto su neka jevandjelja izbacena iz Starog Zaveta?Zasto je bilo neophodno da se stvori/napise Novi Zavet?
Како знаш да су избачена?
Молим те напиши ко је издавач те Библије коју имаш да знам да је избегавам.
Или те нисам добро разумео.
 
Nisu izbacena jer nisu nikada ni bili u Svetim spisima....a u pitanju su jevanjelje po Judi,Mariji Magdaleni i neznam jos koje ne mogu da se sjetim....sa namerom da se iskrivi poruka Svetog pisma....dakle ne iklapa se sa ostalim knjigama Biblije....
Na primer, jevanđelje po Petru, čoveku koji bi trebalo da je "kamen temeljac" Hristove Crkve....

Ovako imamo jevanđelja po ljudima koji nisu bili očevidci opisanih događaja, već su pisali 40 i više godina kasnije ono što su slušali da se priča. Koliko su tačno opisali, a koliko su ubacili ponešto (na primer hodanje po vodi) to danas više niko ne zna.
 
Kako to da je bio neophodan zbog daljeg sirenja hriscanstva?
Prvo, skrenuo bih ti paznju da na originalnom citiranom tekstu ne vrsih nikakve izmene, ukljuciv boldovanje, podvlacenje, dodavanje znakova upitnika i uzvicnika. Ako to cinis, onda je ispravno da iza boldovanog teksta ili znakova, u zagradi navedes da si ti boldovao, a ne onaj ciji tekst citiras?

Drugo, pitanje je nesuvislo, jer u mom tekstu imas obrazlozenje. Ovo je, reklo bi se, pitanje radi pitanja. :rtfm::rtfm::rtfm:
 
Pa jel imate vere da je to rech bozija? Jel se to meni chini ili vam treba neshto vishe od vere da je to rech bozija... Neshto kao dokaz? :p
Naravno, vi hrishcani nikada necete priznati da je moguce da je djavo(majstor lazi i obmane) napisao bibliju... :D
P.S.
Ne mislim da je biblija delo bilo koga sem ljudi koji su je pisali.

@topic
http://www.bidstrup.com/bible.htm
 
Poslednja izmena:
Prvo, skrenuo bih ti paznju da na originalnom citiranom tekstu ne vrsih nikakve izmene, ukljuciv boldovanje, podvlacenje, dodavanje znakova upitnika i uzvicnika. Ako to cinis, onda je ispravno da iza boldovanog teksta ili znakova, u zagradi navedes da si ti boldovao, a ne onaj ciji tekst citiras?

Drugo, pitanje je nesuvislo, jer u mom tekstu imas obrazlozenje. Ovo je, reklo bi se, pitanje radi pitanja. :rtfm::rtfm::rtfm:

Ko jos to radi?:dontunderstand: Elem, boldovao sam text zato sto sam radi tih par reci koje su boldovane hteo da postavim pitanje...Koje mi nije bilo najjasnije, da.Koliko sam ja shvatio, u Starom zavetu je pruzena losa slika o Bogu, te je stoga morao biti napisan Novi zavet koji je pruzao bolju sliku o Bogu?
 
Na primer, jevanđelje po Petru, čoveku koji bi trebalo da je "kamen temeljac" Hristove Crkve....

Ovako imamo jevanđelja po ljudima koji nisu bili očevidci opisanih događaja, već su pisali 40 i više godina kasnije ono što su slušali da se priča. Koliko su tačno opisali, a koliko su ubacili ponešto (na primer hodanje po vodi) to danas više niko ne zna.

I zbog toga je ova moja tema...Jer mi se cini da je ovo obmana...
 
A šta ako je Sotona uspeo pa je ovo što imamo iskrivljena poruka? Ko nam danas može garantovati da je ovo što mislimo da je ispravno zaista ispravno?

Pa zato nam i Bog kaze, da proverimo tacnost Svetog pisma, On nas poziva da istrazujemo i proveravamo...Dakle ako sumnjas u Sveto pismo, ti proveri koliko je ono tacno, a ja cu ti reci da jos uvek nije niko uspeo da ga ospori, ni da nadje nijedno ne ispunjeno prorostvo.
 
Zasto su neka jevandjelja izbacena iz Starog Zaveta?Zasto je bilo neophodno da se stvori/napise Novi Zavet?

Nije nista izibaceno, Biblija je skup nadahnutih spisa... ocigledno da su apokrifne knjige u nekim izdanjima bile dodate.... ali nisu deo nadahnutih spisa...


Novi Zavet se bavi hriscanstvom prvog veka...
cela Biblija je zapisana kao Bozja rec i za pouku nama...
Otkriva sve sta trebamo znati o Bogu i Bozjoj nameri...

A Novi zavet sadrzi zakon koji je Bog dao nama...
 
Pa zato nam i Bog kaze, da proverimo tacnost Svetog pisma, On nas poziva da istrazujemo i proveravamo...Dakle ako sumnjas u Sveto pismo, ti proveri koliko je ono tacno, a ja cu ti reci da jos uvek nije niko uspeo da ga ospori, ni da nadje nijedno ne ispunjeno prorostvo.
Na primer??? Dokazi, sta je sve ispunjeno.Uzgred, jevandjelja su, i pored silnih ispravki, i te kako kontradiktorna jedno drugom. :rtfm:
 
Na primer??? Dokazi, sta je sve ispunjeno.Uzgred, jevandjelja su, i pored silnih ispravki, i te kako kontradiktorna jedno drugom. :rtfm:

Pa mislim da bih morao do ujutro da kucam i da ispisujem sta se sve ispunilo i kakva sve otkrica nalazimo!
Ti reci sta to nije tacno, pa da vidimo jesi li u pravu:kpozdrav:

A sto se tice kontradiktornosti u jevandjeljima.... :thumbdown: gluposti od strane ateista :ljutko:
 
Aj da vidimo dva primera.

:)

:D
Evo npr. jedno prorostvo koje i dan danas traje...u pitanju je, nekada najsilniji i najmocniji grad na zemlji Vavilon, i nalazio se u najplodnijem predelu....a takodje bio je poznat po velikom nemoralu koje se u njemu cinilo....i Bog odluci da ga zatre! i naglasava, da se vise niko nikada nece naseliti na tom mestu ( pazi, u tom vremenu, to je kao da danas neki prorok kaze da ce Bog unistiti New York i da se tu vise niko nikad nece naseliti)...i mi danas imamo da se Vavilon zaobilazi u velikom krugu....(sta se desilo sa Alexandrom ''velikim''?)...niko ne sme tamo da zanoci, a kamoli da se usudi da nesto izgradi!

I drugo.;).neka bude...ovo otkrice Švedskih naucnika koji su otkrili da se prelaz preko Crvenog mora zaista dogoodio!
,,U nekim egipatskim grobnicama pronadjene su egipatske kocije, koje su koristili Egipcani u pohodu na Izrailjce
crveno15.jpg
.
Te kocije su bile izgradjene od drveta i koze. Jedino su tockovi svestenickih kocija bili pozlaceni. Ako bi kocije faraonove vojske bile zatrpane vodom na ovom mestu, drveni delovi ovih kocija bi bili "pojedeni" od strane morskih korala, jer korali rastu samo na cvrstim podlogama. Njih ima jako malo na dnu Crvenog mora posto je ovo dno peskovito i muljevito. Ali, ako bi se na dnu nasli drveni tockovi, korali bi rasli na njima i doslo bi do razmene materije tako da bi korali poprimili oblik tockova. Upravo je takvi tockovi pronadjeni na ovom podvodnom grebenu gde su Izrailjci presli Crveno more
crveno16.jpg
.
Takodje, pronadjen je i pozlaceni tocak, koji je pripadao egipatskim svestenicima, i koji nije bio razgradjen
crveno17.jpg
.
Korali obicno rastu na gomilama, a na ovom prelazu su pronadjene neobicne strukture koje nedvosmisleno ukazuju na delove prevrnutih tockova faraonovih kocija
crveno18.jpg
.
Tu su i druge neobicne strukture koje predstavljaju ostatke kocija
crveno19.jpg
.
Takvih struktura ima jako puno
crveno20.jpg
.
Takodje, na dnu Crvenog mora, na ovom prelazu, pronadjene su fosilne kosti faraonovim vojnika, koje su uporeene sa kostima nedavno preminulih ljudi
crveno21.jpg
.
Proadjene su i fosilizovane lobanje konja
crveno22.jpg
,
kao i drugi fosilizovani delovi skeleta konja, koji su pripadali faraonovoj vojsci
crveno23.jpg
.''
 
Na primer, jevanđelje po Petru, čoveku koji bi trebalo da je "kamen temeljac" Hristove Crkve....

Ovako imamo jevanđelja po ljudima koji nisu bili očevidci opisanih događaja, već su pisali 40 i više godina kasnije ono što su slušali da se priča. Koliko su tačno opisali, a koliko su ubacili ponešto (na primer hodanje po vodi) to danas više niko ne zna.

Матеј, Јован

Петрове посланице
 
A šta ako je Sotona uspeo pa je ovo što imamo iskrivljena poruka? Ko nam danas može garantovati da je ovo što mislimo da je ispravno zaista ispravno?

ако ниси хришћанин или не верујеш у хришћанског (једног јединог) Бога (ИС ХС) који се оваплотио од Духа Светога, тако ти је свједно шта пише у НЗ.

сотона делује на друге начине:evil:
 
Pa zato nam i Bog kaze, da proverimo tacnost Svetog pisma, On nas poziva da istrazujemo i proveravamo...Dakle ako sumnjas u Sveto pismo, ti proveri koliko je ono tacno, a ja cu ti reci da jos uvek nije niko uspeo da ga ospori, ni da nadje nijedno ne ispunjeno prorostvo.
Moram da ponovim pitanje, a koje je to proročanstvo pa ispunjeno?
 

Back
Top