Ko je to umetnik i sta je to umetnost?

Rečima Minor Vajta (Minor White), dva je načina biti kreativan: "...prvi je ostvaren snimanjem subjekta samog tako da je otkriven njegov karakter; drugi je ostvaren odabiranjem subjekta koji će ilustrovati ideju koja je dotad postojala samo u glavi fotografa".
Kao što slikari imaju potrebu da izraze lična zapažanja i duboka shvatanja koristeći sredstva kubizma, modernizma, futurizma i sl., tako i fotografi mogu koristiti prizore van fokusa (defokus), filtere, solarizaciju i sl. kao sredstva za izražavanje stvari iza poznate stvarnosti.

:idea: Zaključak: umetnik čini svet lepšim tako što nam otvara oči, tera nas da okolinu posmatramo na drugi način...
 
Umetnika ne interesuje kako ce da shvati svet njegovo delo. Cak neki put ni on sam ne razume put do dela a i samo ono. Znaci da bi stvorio nesto kritika te ne interesuje, zatim postoji i pitanje a zasto bi ti stvarao nesto?
Zbog sebe, zbog drugih ili oba?
Treba napomenuti inspiraciju kao bitan faktor, ali cak sam i sam napisao pesmu koja se zove "bez inspiracije"
Nema pravila u umetnosti, jednostavno mislim da je umetnost izrazavanja sebe.
Jer malo je reci i znacenja za razna osecanja.
Neko cak ( pa i ja) ima osecaj kao da je rodjen sa
nekim darom ali nema potreban "alat" da bi se izrazio. Visak energije ili vec...
Opet moze sve ovo liciti na neko filozofiranje ali svako pitanje je i vise od odgovora tj. ti nisi sebe stvarno pitao "to" cim se obracas nama...

Bez predrasude
 
Aleksa28:
NEGDE SAM PROCITAO DA JE UMETNIK SLOBODNI STVARALAC KOJI POKUSAVA DA UCINI SVET LEPSIM.

Epa vidis, ti možes, već sada, nazivati sam sebe umetničkim fotografom, međutim ukoliko želiš da te i drugi priznaju, moras se malo dokazati pred konkurencijom. Lepo se malo prošetaš internetom ili kupiš časopise koji se bave fotografijom,pa potražiš rublike "konkursi". Obavezno pogledaš temu i trudeći se da je ne promašiš, pošalješ svoje fotografije. U zavisnosti od toga kog je ranga konkurs, dobija se određeni broj poena za nagrađene kao i pohvaljene fotografije. A kada sakupiš, mislim oko 1000 poena postaješ majstor fotografije. Ne drži me za reč, ali takođe mislim da se za pohvalu na konkursu dobija 4-5 poena, pa ti vidi, koliko ti je potrebno da prikupiš 1000! Sorry ali teško je doći do titule, ali ne treba gubiti volju!
 

Back
Top