Cvet od zada

BLAJBI

Zaslužan član
Poruka
103.720
Moj skoro ceo zivot je bio na neki nacin povezan sa cvecem...

Imao sam priliku da posetim Holandske proizvodjace cveca u Holandiji, da prisustvujem nemackim izlozbama cveca, madjarskim staklenicima, italijanskim cvecarama, najcuvenijim odgajivacima orhideja i bromelija na svetu...

Sam sam se bavio ukrstanjem pojedinih lukovicastih vrsta i stvaranjem hibrida, kako generativnih tako i vegetativnih.


Ali, najvise od svega u botanici me je fascinirao cvet koji se zove Flor de jade ili Cvet od zada (Strongylodon macrobotrys)

To je najfantasticniji cvet koji sam ja u zivotu imao prilike da vidim.
Kao da je stigao sa nekog drugog sveta...

Prvi put sam ovaj retki cvet video u basti jednog poznatog (bivseg) venecuelanskog politicara. U polutami dvorista, zasenjenog velikim stablima tropskih biljaka, primetio sam jednu lijanu koja se provlacila preko najnizih grana, jedno 3 m od zemlje...Na lijani je visio cvet, odnosno grozd cvetova, veliki gotovo jedan metar ! Sami cvetovi, kao od cistog porcelana, su bili neobicnog oblika, veliki kao najveci kljun papagaja are, slicnog oblika...

A boja...Boja im je bila sasvim neuobicajena: zeleno-plava! Kolibri su se utrkivali koji ce vise nektara da sakupi iz ovih cvetova...I to nije sve: cvet je fluorescirao u mraku!

Toliko sam bio impresioniran da sam UKRAO tri pelcera od biljke...Jedan se primio u mom dvoristu i izrastao je u divnu biljku koja se motala po mom ogromnom mangu. Na zalost, prodali smo kucu i odselili. Kada sam tamo svratio nakon mesec dana, video sam da su novi domacini odmah posekli tu divnu biljku i zasadili neku glupost..

Nadam se da cu jos nekada u zivotu u mom vrtu zasaditi cvet od zada.

hwx-jade.jpg
 
Divan cvet, nisam znao da takav postoji. Konačno nešto lepo danas na Krsti. Toliko vređanja među forumašima na raznim temama još nisam video. A nije ni pun mesec, nisu ni Hrvati, šta li im je?
 
Divan cvet, nisam znao da takav postoji. Konačno nešto lepo danas na Krsti. Toliko vređanja među forumašima na raznim temama još nisam video. A nije ni pun mesec, nisu ni Hrvati, šta li im je?

Znas li ti sta je DZINDZER?

Dzindzer (Alpinia) je fini tropski cvet koji raste u dzungli.

Odlican je kao rezani cvet za cvetne arazmane.

ginger%20rojo.jpg
 
Poslednja izmena:
Ova prelepa loza je poreklom sa Filipina...
Neverovatno lepe boje...nesvakidašnji plavo-zeleni viseći cvetovi retko ili
skoro nikad vidjeni
na našim prostorima jer teško uspeva, osim u idealnim uslovima..
Kod nas spada u egzotičnu biljku...:)

483857587_48ac726d55.jpg


jadevinehanging407.jpg
 
Znas li ti sta je DZINDZER?

Dzindzer (Alpinia) je fini tropski cvet koji raste u dzungli.

Odlican je kao rezani cvet za cvetne arazmane.

ginger%20rojo.jpg

Eto, opet sam nešto novo saznao. Puno Vam hvala!
Inače, moj forumski nick je donekle sličan Vašem i potiče iz školskih dana(''Fruli mi Džindžera ''),govorili smo tada iritantnim osobama a u sličnom kontekstu upotrebljavali smo tada i reč Blajbinger.
pozz
 
Jesi li je videla nekada u zivo?

Ni jedna slika NI PRIBLIZNO ne moze da docara lepotu cveta!

Prekrasan je, ali nije ni malo fotogenican.

Nisam ga videla uživo..al pretpostavljam da ga ima po botaničkim baštama
pa ću ga prvom prilikom potražiti...:D
Nadjoh negde da je mesec cvetanja ove biljke kraj jula, početak avgusta...
 
Ovu biljku već mjesecima pokušavam pronaći!!
Ako ju je itko uspio uzgojiti u našim uvjetima bila bih mu neopisivo zahvalna na informacijama. Definitivno najljepša biljka koju sam ikada vidjela.
 

Back
Top