Колима до Бургаса???

Пут је углавном одличан, идеш наравно аутопутем до Ниша, па онда кроз преко Пирота и оних чувених 13 тунела до границе, пре пар година је тај део рађен так да је одличан, као и део с оне стране гране до Софије. На граници, ако дођеш ноћу, чека се око пола сата, ја сам увек куповао 2 недељне вињете, да се не бих цимао да тражим у повратку, јер на пумпама слабо има недељних.
Кад дођеш до Софије имаш могућност да идеш обилазницом, или кроз град, пошто је обично било око 2 сата после поноћи кад сам ја стизао у Софију (они су сат унапред у одн. на нас, па треба на граници одмах померити сат), ја сам увек ишао кроз град, није се тешко снаћи. На великом кружном току званом сточна гара (баш те тако зове, не знам зашто) на који те доводи пут ако кренеш право у град , скренеш према Пловдиву, ако ти треба више детаља реци.
Уствари, на сточној гари можеш да бираш да ли ћеш ићи аутопутем кроз Тракију, то ти је правац за Пловдив, или преко Карлова на северу, аутопут је мало дужи, али за добра кола временски краћи, ја возим у просеку 100 на сат па ми је долазило временски исто.
Та два пута се свакако спајају код Сливена, одакле једно време није аутопут, већ магистрала која је приолично оптерећена (нешто као наша ибарска) па треба бити опрезан, поготово што се човек већ умори ако је кренуо из Београда.
И то ти је отрилике то, кад пређеш тај део који је магистрала, опет те пут води на аутопут, мада има и опција да идеш старим путем, ја сам увек бирао аутопут туда.
Не можеш се изгубити, све је јако добро обележено, свако место и сваки правац, на бугарском и ћирилицом, и пресловљено латиницом испод.
Од Београда до Бургаса имаш тачно 800 км, питај ако те шта занима...
 
Poslednja izmena:
Пут је углавном одличан, идеш наравно аутопутем до Ниша, па онда кроз преко Пирота и оних чувених 13 тунела до границе, пре пар година је тај део рађен так да је одличан, као и део с оне стране гране до Софије. На граници, ако дођеш ноћу, чека се око пола сата, ја сам увек куповао 2 недељне вињете, да се не бих цимао да тражим у повратку, јер на пумпама слабо има недељних.
Кад дођеш до Софије имаш могућност да идеш обилазницом, или кроз град, пошто је обично било око 2 сата после поноћи кад сам ја стизао у Софију (они су сат унапред у одн. на нас, па треба на граници одмах померити сат), ја сам увек ишао кроз град, није се тешко снаћи. На великом кружном току званом сточна гара (баш те тако зове, не знам зашто) на који те доводи пут ако кренеш право у град , скренеш према Пловдиву, ако ти треба више детаља реци.
Уствари, на сточној гари можеш да бираш да ли ћеш ићи аутопутем кроз Тракију, то ти је правац за Пловдив, или преко Карлова на северу, аутопут је мало дужи, али за добра кола временски краћи, ја возим у просеку 100 на сат па ми је долазило временски исто.
Та два пута се свакако спајају код Сливена, одакле једно време није аутопут, већ магистрала која је приолично оптерећена (нешто као наша ибарска) па треба бити опрезан, поготово што се човек већ умори ако је кренуо из Београда.
И то ти је отрилике то, кад пређеш тај део који је магистрала, опет те пут води на аутопут, мада има и опција да идеш старим путем, ја сам увек бирао аутопут туда.
Не можеш се изгубити, све је јако добро обележено, свако место и сваки правац, на бугарском и ћирилицом, и пресловљено латиницом испод.
Од Београда до Бургаса имаш тачно 800 км, питај ако те шта занима...

Хвала!!!

П.С.
Колико кошта недељна вињета у еврима
 
Колико кошта недељна вињета у еврима
За седмична винетка ще се плаща 10 лева. Месечната винетка пак ще струва 25 лв., а годишната - 67 лв.

http://bulgarski.pogled.info/news/7966/TSenite-na-vinetkite-ostavat-nepromeneni-i-prez-2010

5 евра (1 евро =1.95 лева), с тим што на грани плаћање иде преко банке па ти банка узме још 0.5 евра за провизију и још мало за конверзију евро-лев, колико се ја сећам две недељене вињете сам платио око 12 евра.
И још нешто, паметније је, тј. повољније је евре заменити у Софији него на мору, јер је на мору курс много неповољнији, има пар мењачница које раде целу ноћ.
 
Ja sam u februaru isla do Banskog...deo puta do Sofije,kao i obilaznica oko nje je bio katastrofalan...same bozje rupe
ne znam da li su u medjuvremenu krpili ili popravljali taj deo ,ali treba povesti racuna...videla sam bar desetak automobila koji su stajali sa strane i menjali gume
Не знам које је то године било, али пре 2 године је је пут од границе до Софије комплетно поправљен, тако да је сада као нов, бар је тако било прошле године. Обилазница заиста није нешто, зато и саветујем да се иде кроз град, једини проблем је погодити искључење према Пловдиву на сточној гари...
 
За седмична винетка ще се плаща 10 лева. Месечната винетка пак ще струва 25 лв., а годишната - 67 лв.

http://bulgarski.pogled.info/news/7966/TSenite-na-vinetkite-ostavat-nepromeneni-i-prez-2010

5 евра (1 евро =1.95 лева), с тим што на грани плаћање иде преко банке па ти банка узме још 0.5 евра за провизију и још мало за конверзију евро-лев, колико се ја сећам две недељене вињете сам платио око 12 евра.
И још нешто, паметније је, тј. повољније је евре заменити у Софији него на мору, јер је на мору курс много неповољнији, има пар мењачница које раде целу ноћ.



Jeste..vinjeta za nedelju dana na granici kosta 6 eur :)

Sto se menjanja evra na moru tice..JAKO voditi racuna o tome sta pise na tabli u menjacnicama..i dobro proveravati da li je to onaj isti kurs po kom menja vecina menjaca...u nekim menjacnicama su uvek spremni da prevare tj.da kurs obracunavaju mnogo nize :(
 
Не знам које је то године било, али пре 2 године је је пут од границе до Софије комплетно поправљен, тако да је сада као нов, бар је тако било прошле године. Обилазница заиста није нешто, зато и саветујем да се иде кроз град, једини проблем је погодити искључење према Пловдиву на сточној гари...


Ma ovo je bilo sad u februaru...:roll:
Ista je prica i za obilaznicu i za grad...da ne prepoznas put,ali bukvalno...
Sad,moguce je da su ostecenja nastala tokom zime..a da su oni odlucili da ih popravljaju tek kad zima prodje..ko ce ih znati...
 
Sto se menjanja evra na moru tice..JAKO voditi racuna o tome sta pise na tabli u menjacnicama..i dobro proveravati da li je to onaj isti kurs po kom menja vecina menjaca...u nekim menjacnicama su uvek spremni da prevare tj.da kurs obracunavaju mnogo nize

Да, ја задњих година све евре заменим у Софији, па сам на то заборавио, деси се да по мењачницама пише продајем нпр. 1.96, купујем 1.69, при чему то последње пише ситно, негде иза твојих леђа и ако не обратиш пажњу зачас те зезну, враћања нема, зато увек питаш колико лева добијеш за толико и толико евра, да не буде забуне.
 
Ma ovo je bilo sad u februaru...
Ista je prica i za obilaznicu i za grad...da ne prepoznas put,ali bukvalno...
Sad,moguce je da su ostecenja nastala tokom zime..a da su oni odlucili da ih popravljaju tek kad zima prodje..ko ce ih znati...

Не знам заиста, град је са широким булеварима са пуно трака, ноћу је празан па врло брзо прођеш, семафори углавном не раде, нисам приметио да су улице џомбаве...
Обилазница јесте лошији пут, али не толико лош, што ти кажеш могуће да је од зиме и соли пропао, а крпи се тек на пролеће...
 
Jeste..vinjeta za nedelju dana na granici kosta 6 eur :)

Sto se menjanja evra na moru tice..JAKO voditi racuna o tome sta pise na tabli u menjacnicama..i dobro proveravati da li je to onaj isti kurs po kom menja vecina menjaca...u nekim menjacnicama su uvek spremni da prevare tj.da kurs obracunavaju mnogo nize :(
Uvek i isključivo pare menjati u bankama a nikako u privatnim menjačnicama. Oni su legalizovali svoju pljačku tako da znaju da uzmu i 40 % provizije a da im nemožeš ništa. Znam pre 6-7 godina kada sam zadnji put bio da su turisti koji ne znaju za ovo plakali ko ranjeni. I još nešto : ako uveče zaglaviš a banke ne rade traži menjačnicu na kojoj ima nalepnica ili reklama "Argus-turs". To je kao neka preporuka da im je ok kurs. Bar tako je bilo. Pozdrav i srećno
 
sto se tice para ja sam bio u suncevom bregu u hotelu kalina garden i ako budes u nekom hotelu svaki hotel dobar ima menjacnicu pored recepcije a i ako nisi u nekom hotelu udjes lepo pa zamenis a i sef za cuvanje para imas u hotelu. tu su placali 2008 godine 1 evro 1,96 i najsigurnije nemenjas sve pare odjedanput nego ti odredjujes koliko ces danas trositi i zameniti.povedi racuna po kafanama bugarski konobari znaju da te zavucu i da dupliraju racune zato obavezno povedi racuna ako se zapijes sa nekim drustvom u kafani,najsigurnije kako porucis tako platis i ako te jos nesto zanima pitaj.e zaboravih klempa su u suncevom bregu lezajke i suncobrani ako ces da se opustis na plazi sa dve lezaljke i suncombranom moras da das 21 leva dnevno a to ti je 210 leva za deset dana sto je skoro preko 100 evrica.zato kupis suncobran za 10 ili 20 leva i lezis negde izmedju gde nije obelezena plaza.itditd.i jos nesto.ako slucajno odsedas u suncevom bregu i ako neposetis akva park to ti je kao da nisi bio u suncevom bregu,koji kosta ceo dan 15 evra imas lezaljke suncobrane restoran doktora ako se nedaj boze negde oderes kad se spustas ima za klince mali parkic a imas i kamikaze gde ti proradi adrenalin pa se napalis ko klinac i picis svaki cas.znaci mi smo se otkinuli taj da hteli smo i sutradan da idemo ali nam je ****** bila upaljena od prvog dana pa nismo mogli.ako ides u neki hotel u suncevom bregu ili ti ili bilo ko na forumu sto cita ovo javite se da vam kazem gde je jer poznajem dobro hotele koje ove nase agencije nude a znaju da ti kazu jedno a kad odes bude trece i peto a ne ono sto ti pricaju dok neodes.ja ti preporucujem hotel kalinu garden u samom centru je suncevog brega,i sve ti je blizu.
 
Poslednja izmena:
ne lupaj menjacnice daju samo manji kurs od banke, inace odmah na granici promeni nesto para za usput a onda restvo tamo kad stignes na morunajbolje u banku i ne sve odjednom nikako kod ulicnih menjca jer su uglavnom lopovi .

Ovo podvuceno nije bilo neophodno... :)

Dakle..menjacnice zaista umeju da prevare one koji menjaju pare...i ako se menjaju vece svote novca razlika je itekako primetna
Jedne godine je zvanicni kurs u bankama bio 1.958 ,a izvesne menjacnice su stavljale kurs 1.1958...onaj ko ne obrati paznju moze gadno da se prevari...
Naravno,to nije slucaj sa svim menjacnicama...vec samo sa ojedinim ali zato treba biti oprezan
 
Бугари имају фиксни курс евро-лев. Горњи курс евра је око 1.96, што значи да ако купујеш евре, купујеш по тој цени, а наравно нико не иде у Бугарску да би куповао евре, већ да би продао.

Е што се тиче продаје, мењачнице су много повољније од банака, и ако пазиш неће те преварити, с тим што је доњи курс евра на мору обично 1.90 до 1.91, тешко ћеш наћи повољније. Тако је и на граници, курс је неповољан, а Софија на свега 60 км, зашто би мењао евре на грани?

А у Софији сам ономад заменио 500 европејаца по курсу од чак 1.94, тај курс је на мору немогуће наћи, ево сад ћу опет да израчунам, да, уштедео сам дакле најмање 15 евра, мало ли је?
 
21 € дневно... за 2 лежаљке и сунцобран?! Знам да су одувек били лопови, али овооолииикиии... Шта замишљају да су можда Ибица, Хаваји... или не знам шта?

Тек сам сад видео ово, ма каквих 21 евра, колико се ја сећам, лежаљка је 3 евра на дан, сунцобран исто толико.
Цене су, уопштено гледано, врло приступачне...
 
Ovo podvuceno nije bilo neophodno... :)

Dakle..menjacnice zaista umeju da prevare one koji menjaju pare...i ako se menjaju vece svote novca razlika je itekako primetna
Jedne godine je zvanicni kurs u bankama bio 1.958 ,a izvesne menjacnice su stavljale kurs 1.1958...onaj ko ne obrati paznju moze gadno da se prevari...
Naravno,to nije slucaj sa svim menjacnicama...vec samo sa ojedinim ali zato treba biti oprezan

Dakle, oprez pri menjenju para
 
Dakle, oprez pri menjenju para

Да, опрез никад није наодмет...
Прелазим ја границу прошле године, и тражим да купим две седмичне вињетке. Пружим 20 евра, лик ми враћа папирну новчаницу од 5 евра и још три металне од по 1 евро, ноћ је, око један по бугарском времену, ја оно стрпам у џеп, па правац Софија, у мењачницу.
У мењачници мењам 500 евра, и плус човеку дајем оних пет папирних евра, а и она три евра у металу, 'оћу и њих да заменим иако је курс неповољнији за кованице, не желим да их вучем по новчанику. Лик, онако поспан, узима полако све то, и онда ми показује да је од она три евра у металу једна кованица уствари 1 лев, а не 1 евро.
'Ладно ми онај на граници уместо 3 евра вратио 2 евра и 1 лев...
Мислим није се много офајдио од мене, али ето, треба пазити...
Наравно, ја објасним мењачу да нисам хтео да га пређем, већ да су мене прешли на граници, одрадимо трансакцију како треба и ја продужим даље...
 
neke menjacnice u suncevom bregu 2008 su menjali i dinare i vatao se bolji kurs nego za evro tako da nije lose i poneti neku petoiljadarku zato sto nije glomazna i nezauzima mesta u novcaniku mnogo a kako su mi prosle godine pricali neki sto su bili u bugarskoj da je bolji bio kurs dolara za lev nego evra za lev
 

Back
Top