TROMB

maps

Početnik
Poruka
31
Interesuje me da li neko zna nesto vise o tome da mi kaze u porodici su mi umrla dva clana od tromba.Da li je nasledno? Sta prouzrokuje Tromb? I da li utice nerviranje na to?
 
maps:
Interesuje me da li neko zna nesto vise o tome da mi kaze u porodici su mi umrla dva clana od tromba.Da li je nasledno? Sta prouzrokuje Tromb? I da li utice nerviranje na to?

Evo ja cu pokusati da objasnim. Tromb je krvni ugrusak koji nastaje u krvi kao posledica nekog poremecaja u procesu zgusavanja krvi. Ja to zamisljam kao malu lopticu u krvi. Taj ugrusak moze da zacepi uze krvne sudove, prosto se zaglavi u uskom krvnom sudu tj. kapilaru. E sada, moze se desiti da neko ima tromb godinama i da se taj nigde ne zaglavi. Kada se tromb zaglavi, on sprecava dotok krvi u celije sto dovodi do smrti celije, te je to smrtno i za organizam, pogotovo ako se zaglavi u srcu ili npr. mozgu. Mislim da nije nasledno u smislu ako je neko imao u tvojoj porodici onda automatski znaci da ces imati i ti, ali verovatno postoji neka genetska predispozicija. I mislim da nerviranje ne utice na stvaranje tromba.

Sad sam procitala sta sam ovde napisala, malo je konfuzno, nadam se da ces razumeti.
 
Nasledno nije ali ima mnogo faktora koji uticu na pojavu troma,odnosno tromboza...najvaznije je prevenirati pojavu ateroslekroze, a to se postize prestankom pusenja, resavanjem pitanja gojaznosti, adekvatnom fizickom aktivnoscu.
Tromb je krvni ugrusak koji se otkine sa nekog dela tela, najcesce iz donjih ekstremiteta i nosen krvnom strujom se zaglavi u plucima, srcu, mozgu...i to u onim krvnim sudovima koji su ateromatozno izmenjeni.
 

Back
Top