Борба за стратешко место у коме је годишњи буџет 2 милијарде евра

Poruka
24.185
RZZO ostao bez direktora S. Todorović | 14. 05. 2010. - 00:02h |

Republički zavod za zdravstveno osiguranje (RZZO) od juče nema direktora, jer Vlada Srbije na sednici nije raspravljala o imenovanju novog direktora. Dosadašnjoj direktorki Svetlani Vukajlović mandat je istekao pre dva dana.

Od tri kandidata Upravni odbor izabrao VukajlovićevuMeđutim, razlog za neimenovanje direktora RZZO, kako saznajemo je taj što kadrovska komisija Vlade u sredu nije zasedala. Obaveza ove komisije jeste da Vladi da preporuku o novom direktoru. Neki članovi kadrovske komisije nisu bili prisutni, kao ni predsednik komisije, Oliver Dulić, koji je na putu u SAD, zbog čega je zasedanje odloženo.


Ipak, ostaje nejasna neažurnost komisije, jer svako odlaganje može da napravi probleme i pravne vakume kako u Fondu tako i u svim zdravstvenim ustanovama u Srbiji. Pri tome Upravni odbor RZZO na vreme je raspisao konkurs i među tri kandidata, izabrao ponovo Svetlanu Vukajlović za direktorku. Njihova odluka, takođe, je upućena kadrovskoj komisiji na vreme.



Za mesto direktora RZZO na javnom konkursu, objavljenom u aprilu, pored Svetlane Vukajlović, prijavili su se diplomirani farmaceut Miloš Knežević, koga je predložila Demokratska stranka i dr Dragan Arsić, direktor Zdravstvenog centra Kraljevo.


Član Upravnog odbora RZZO Ištvan Huđi kaže za „Blic“ da je Vukajlovićeva jednoglasno izabrana za direktorku na osnovu dosadašnjih rezultata rada.


- Za mene lično najveći pomak je potpuna javnost rada RZZO, za čija rukovodstva su se ranije vezivale različite mahinacije. Za pacijente je, naravno, mnogo značajnije uređivanje oblasti prava i povećanje dostupnosti zdravstvene zaštite. To Vukajlovićevoj ni protivnici ne mogu da ospore – objašnjava Huđi.


RZZO finansira rad više od 260 zdravstvenih ustanova, plate za više od 100.000 zaposlenih u zdravstvu i zdravstvenu zaštitu oko 7,5 miliona osiguranika. Zdravstvo Srbije, sa svega 350 evra po stanovniku godišnje za lečenje, najsiromašnije je u ovom delu sveta, ali je zdravstvena zaštita dostupnija nego što je bila.


Svetlana Vukajlović za vreme svog mandata uspela je da vrati dug zdravstvenih ustanova koji je bio više od 24 milijarde dinara, ali je i duplirala pozitivnu listu lekova koji se izdaju o trošku osiguranja. Proglašena je 2007. godine za menadžera godine. Ona u početku nije želela da se ponovo kandiduje, ali je to uradila poslednjeg dana.


- Rekla sam da se neću kandidovati i tako sam i mislila, jer me je prethodni mandat iscrpeo. Međutim, najviše mi znači što su mi poverenje ukazali osiguranici, pacijenti, što sam dobila mnogo dopisa podrške od strane pacijenata i stručnjaka. Zbog toga je nekorektno da se sada povučem. Zato sam podnela prijavu – kaže Vukajlovićeva za „Blic“.


Drugi kandidat, kojeg je predložila Demokratska stranka je Miloš Knežević, farmaceut koji je do raspada zajednice Srbije i Crne Gore bio u Saveznom sekretarijatu za zdravstvo.


- Motiv da se kandidujem za direktora jeste unapređenje zdravstvenog osiguranja. Ne mislim da je dosadašnja direktorka radila loše, ali mislim da može bolje. Takođe, mislim da treba da se uvede zdrava konkurencija privatnog sektora – izjavio je Knežević kratko za „Blic“.


I treći kandidat, dr Dragan Arsić, pohvalio je rad dosadašnje direktorke, a njegov cilj bi bio, kako kaže, stvaranje održivog sistema. Dr Arsić je dečiji hirurg i već osam godina direktor Zdravstvenog centra Kraljevo.


- Potrebno je stvoriti prostor za realizaciju i uvođenje kapitacije i plaćanja zdravstvenih usluga po dijagnostički srodnim grupama. To je tražio i MMF od nas. Naravno da su potrebne promene postojećih zakona, ali mislim da se u ovom pravcu dobro nije išlo - smatra Arsić.
 
Интересантно је да је директора "бирао" и "изабрао" Управни одбор РЗЗО коме је пре два месеца истекао мандат.
Поред Томице Милосављевића који претендује на место доживотног министра здравља, доле приказана претендује на доживотног директора РЗЗО...:D

37963_0802-svetlana-vukajlovic-foto-v-mitic_f.jpg
 
Мислим да нико од кандидата не претендује, једноставно им се нареди шта ће следеће да уништавају.
Ја сам уверена да би доживотни министар одавно отишао у пензију сваке врсте само да има чист досије.

Личи на компензацију....само, да бих била сигурна морала бих да знам шта се све одвија од послова у залеђини рззо-а, колики је проток новца, на који начин може да масти брк....

Све у свему, лоше се пише здравству....а и људима у Србији који ће морати да се лече.
 
Мислим да нико од кандидата не претендује, једноставно им се нареди шта ће следеће да уништавају.
Ја сам уверена да би доживотни министар одавно отишао у пензију сваке врсте само да има чист досије.

Личи на компензацију....само, да бих била сигурна морала бих да знам шта се све одвија од послова у залеђини рззо-а, колики је проток новца, на који начин може да масти брк....

Све у свему, лоше се пише здравству....а и људима у Србији који ће морати да се лече.

Sad su napravili neku kompenzaciju, koliko sam cula, da ljudi od srca mpogu da idu da se operisu u Turskoj. Mislim, bezveze, ko ce od tih 3.500 koji cekaju na operaciju da se odluci za Tursku ako nema para?
 
Да је ово нормална земља министар здравља би поднео оставку после операције под притиском јавности или би пала влада, али видимо да није тако.

Какав министар, такво и здравство па самим тим и РЗЗО, то је мој коментар на тему.

А ови хвалоспеви о бившој, садашњој, будућој директорки, мало је превише очигледно.

Паметном доста.
 
Sad su napravili neku kompenzaciju, koliko sam cula, da ljudi od srca mpogu da idu da se operisu u Turskoj. Mislim, bezveze, ko ce od tih 3.500 koji cekaju na operaciju da se odluci za Tursku ako nema para?
Као да у Србији не можемо да обучимо кадрове који би радили те операције.:)
Него, неком се исплати да шаље пацијенте у Турску, вероватно је добра провизија.:D
 
Као да у Србији не можемо да обучимо кадрове који би радили те операције.:)
Него, неком се исплати да шаље пацијенте у Турску, вероватно је добра провизија.:D

Nesto tu "smrdi", svakako. (A kakav li je tek "kadar" u Turskoj:roll:).
 
Nesto tu "smrdi", svakako. (A kakav li je tek "kadar" u Turskoj:roll:).

Пре неколико година, еминентни Interbalkan european medical centre, нудио је веома повољан уговор РЗЗО-у за лечење наших осигураника широм Европе, међутим, њихов предлог није био удостојен никаквог одговора...:)
А онда, дођоше Турци...:mrgreen:
 
Пре неколико година, еминентни Interbalkan european medical centre, нудио је веома повољан уговор РЗЗО-у за лечење наших осигураника широм Европе, међутим, њихов предлог није био удостојен никаквог одговора...:)
А онда, дођоше Турци...:mrgreen:

Dobro, mozda je u Turskoj jeftinije...hajde da uzmemo to kao osnov, ali posle lecenja ministra u Evropi, u najmanju ruku je osiguranicima trebao da ponudi isti tretman....ili da ide i sam u Tursku da se leci, da pokaze svojim primerom da je tamo dobro.:eek::roll:
 
Dobro, mozda je u Turskoj jeftinije...hajde da uzmemo to kao osnov, ali posle lecenja ministra u Evropi, u najmanju ruku je osiguranicima trebao da ponudi isti tretman....ili da ide i sam u Tursku da se leci, da pokaze svojim primerom da je tamo dobro.:eek::roll:

Ипак је , најјевтиније, проширење капацитета у нашим установама и потписивање уговора са приватним клиникама. Може сама операција у Турској да буде јевтинија, али су ту трошкови авио-превоза за пацијента, његовог пратиоца (члана породице), српског кардиолога и накнада за болесничке дане (хоспитализација пацијента), плус хотелски смештај за поменута два пратиоца. На крају, испаде "скупља дара него мера"...:)
 
Ипак је , најјевтиније, проширење капацитета у нашим установама и потписивање уговора са приватним клиникама. Може сама операција у Турској да буде јевтинија, али су ту трошкови авио-превоза за пацијента, његовог пратиоца (члана породице), српског кардиолога и накнада за болесничке дане (хоспитализација пацијента), плус хотелски смештај за поменута два пратиоца. На крају, испаде "скупља дара него мера"...:)

Pa naravno....

S tim sto mislim da ovi nasi kakvi su, u to ne racunaju troskove pratioca i njihovog smestaja, tj. ne bi me cudilo.:cool:
 

Back
Top