sujeta

jeli moguće da ljudi ne umeju da prevaziđu suejtu i animalne instinkte

Cenim da sujeta jeste animalni instikt, u stvari, relikt nekog najstarijeg urodjenog instinkta za nastavak vrste, jer si onomad jednostavno morao da budes najbolji od najboljih da bi preziveo.

Ali posto je urodjena, svi je imamo donekle.
 
Ne bih rekla da je sujeta primerena ma kome osim čoveku.

Najbolja zverka u savani je prosto - najbolja zverka u savani. Bila je najjače štene u leglu, naravno. Bolje se hranila, bolje se gurala za svoj udeo u čoporskom plenu, nije se povlačila kad bi braća pošla da je ćuškaju po ušima. Glavni frajer u savani je šamar u lice teoriji o genetskoj predispoziciji. U leglu lava svi su lavovi, zar ne?
Ali neko je uvek bolji lav.

Međutim, teško da bih Kralja Lavova nazvala sujetnim zato što Kralj Lavova jeste. I još slabije da verujem da bi on tako nazvao sebe, sve i da je u posedu moći govora. I takvog rasuđivanja.

Ako uzmeš da najboljeg zoveš sujetnim samo zato što je najbolji; onda si ti onaj koji ima problem.

Sa zavišću.
 
Ili je onda po toj logici i zavist urodjena?
A postoji i mogucnost da nas dve drugacije koncepiramo sujetu? Sto znaci da jedna od nas gresi jer je sujeta konstantan pojam odnosno ima svoju definiciju. A mozda i obe gresimo?
Ijaoj.
:)
 
Sad sam pošla da pišem kako mi se čini da nisi navela dobar primer za sujetu u svom uvodnom postu. Misleći na ono, parafraziram: idu naokolo i spuštaju kom stignu.

Onda sam razmislila još jednom. :)

Zapravo, primeri su ti dobri. Sujetni ljudi, čak i ako ne izražavaju naglas svoju svest o tome da su najbolji; u svakom slučaju to misle. :mrgreen:

Izvinjavam se na svojoj sujeti koja na prvu loptu nije htela da prizna da ide okolo i radi takve gadosti. Ili ih misli. :mrgreen:

Ali, ne mislim da je sujeta urođena, isto kao ni zavist. I jedno i drugo se stiče vremenom. I prilikom.

Ja volim da kažem za sebe da, naprosto, prepoznajem svoje kvalitete. Opet, mnogi ljudi to doživljavaju drugačije.

Izgleda da ne bih trebala da pišem na ovoj temi. :lol:
 
Ali, ne mislim da je sujeta urođena, isto kao ni zavist. I jedno i drugo se stiče vremenom. I prilikom.

Mislim da je urodjena, a vremenom i prilikom se razvije ili ne razvije. Kao talenat - ako ga vezbas usavrsices se, ako ne, ostace tu kao potencijalni bum, ali nije upotrebljiv.
 
Sujeta...suprotno od toga bi bio nedostatak samopoštovanja...zar ne? Da li je sujeta nedostatak mudrosti ili i posledica neke nesigurnosti u svoje kvalitete ( pa se kao suprotnost stvara kompleks, jer sujeta je kompleks, zar ne? )?
 

Back
Top