Парада без Србије. Треба ли се вређати?

TORQUEMADA

Aktivan član
Poruka
1.819
Наше српске колеге, новинари, припремили су за нас на Дан победе својеврстан поклон.
„Војна парада у Москви за Дан победе без Србије!" - под овим насловом издање „Пресс" наводи категоричку изјаву бившег министра одбране Србије и Црне Горе Зорана Станковића: „То што наша војска није позвана на параду јесте безобразан потез Русије. Поред Јевреја и Пољака, Србија је у односу на број становника поднела највеће жртве у борби против фашизма. Ред је био да Русија пошаље позивницу за војну параду и тако испоштује наше жртве."

Одлучили смо да не гутамо ову кап жучи и замолили експерте да расчисте ствар.

Један од њих је војни новинар Мирослав Лазански који је благовремено изјавио да Србија мора сама да се наметне на учешће у паради ако није позвана на њу. Ево како господин Лазански коментарише ситуацију:

Мислим да је Русија размишљала у категоријама историјским и практичним, јер ако би Русија позвала само војску Србије онда би вероватно морала да позове и војске свих бивших југословенских република јер је антифашистичка борба била присутна у целој бившој Јогославији, истина, негде више негде мање, тако да ако су све бивше југословенске републике, а јесу, правни наследници Југославије, онда су им и армије на неки начин правни наследници.

Не можете звати само једну, а остале не. Мислим да је то историјски разлог због чега Русија није звала јер би се онда и ти неки југословенски спорови могли пренети на руску територију, а то Русији није потребно.

Тако да ја разумем на неки начин зашто Русија то није урадила, иако наравно волео бих као грађанин Србије да су војници Србије присутни на паради у Москви.

А практични разлог јесте што би онда дефиле представника свих шест армија бивших југословенских република био можда и дужи него што је дефиле, рецимо, учесника из Велике Британије, Француске и САД.

Па ипак, чиме се руководила руска страна када је бирала учеснике параде? - питали смо ветерана радио-дифузије, руководиоца пољске редакције Гласа Русије Леонида Сигана, и то, пре свега, зато што ће представници Војске Пољске 9. маја дефилирати Црвеним тргом. Дакле, ко је и зашто позван?

То су савезници из антихитлеровске коалиције: САД, Велика Британија, Француска и - Пољска, као непосредна учесница борби против фашистичких освајача на територији СССР-а.

Пољска армија борила се против Хитлерових освајача на совјетском тлу. Затим је кренула на Запад раме уз раме са Црвеном армијом и узела учешћа у Берлинској операцији.

24. јуна 1945., тј, у првој Паради победе, пољски војници и официри учествовали су под сопственим заставама. Зато је позив представника Војске Пољске на свечаности поводом 65. годишњице Победе лако објашњив.

Зато, нема смисла да се Срби љуте - исто тако могу да се љуте и други учесници Отпора којих је било широм Европе. Ако се придржавамо таквог принципа, требало би позвати и њих. Увреда је у овом случају безразложна.

Узгред да кажемо, чини нам се да ће Србију у празничним акцијама достојно заступити председник Борис Тадић и министар спољних послова Вук Јеремић.

И на крају неколико речи о победницима и побеђенима у овом рату. Нико и никада неће смети да оспори херојски допринос народа Србије нашој општој Победи. Живели хероји и слава погинулој браћи.

http://serbian.ruvr.ru/2010/05/07/7477324.html

Evo sta kazu Rusi o neucestvovanju srpskih vojnika u paradi pobede:rtfm: sta mislite o njihovim argumentima?
 
А шта мисите зашто Руси нису звали и нас?

Зато што ми у тој победи нисмо ни учествовали. Црвена армија је све то сама завршила. Овдашњи антифа покрет није ни постојао у мери битној да га се позива било где.
 
Па ни ја не бих звала Србију какву је представља данашња власт .:roll:

Поистовећивање Партизана и четника , обезвређивање антифашистичке борбе и сијасет пенала и после свега као да нас неко зове на обележавање борбе против антифашизма...ахаМ , како да не :roll:
 
Mi imamo vojsku ?

To mi je nešto novo da čujem.

Ali ako nemamo vojsku imamo ministra.... Šmutanovca.
I sada se taj bajni ministar naljutio šro nije poznav.... pa ko će njega da zove.... na paradama učestvuju smo oni koji imaju vojsku a ne balerine, gejove, mazohiste i slični gologuzičari.

A Šmutanovac ni sam ne zna šta je.
Možda sve zajedno.
Može on to.
 
Mi imamo vojsku ?

To mi je nešto novo da čujem.

Ali ako nemamo vojsku imamo ministra.... Šmutanovca.
I sada se taj bajni ministar naljutio šro nije poznav.... pa ko će njega da zove.... na paradama učestvuju smo oni koji imaju vojsku a ne balerine, gejove, mazohiste i slični gologuzičari.

A Šmutanovac ni sam ne zna šta je.
Možda sve zajedno.
Može on to.

Е браво !:ok:

Ми и тако ни немамо више војску, па ко да нас представља...зет славуја из мрчајеваца , да како да не :roll:
 
Mi imamo vojsku ?

To mi je nešto novo da čujem.

Ali ako nemamo vojsku imamo ministra.... Šmutanovca.
I sada se taj bajni ministar naljutio šro nije poznav.... pa ko će njega da zove.... na paradama učestvuju smo oni koji imaju vojsku a ne balerine, gejove, mazohiste i slični gologuzičari.

A Šmutanovac ni sam ne zna šta je.
Možda sve zajedno.
Može on to.

On ceka 6. jun u Normandiji i pocetak operacije njegovih saveznika...:cool:
 
Хаха, је л министар послао један оштар демарш "Ви сте безобразни зато што нас нисте позвали"..
Лузери..И, коначно, наставак партизанских "победника" је хрв. војска, зато су они уважени.


Kako oni kad su otišli na kolektivan godišnji odmor !?
 
TOME SMO SAMI KRIVI!

Umesto da slavimo ISTNSKE BORCE PROTIV FASIZMA, PARTIZANE I NOB (koji nisu bili svi komunisti!), one iste koji su, rame uz rame, oslobadjali Jugoslaviju zajedno sa Slavnom Crvenom Armijom i ginuli zajedno sa njima, POCELI SMO DA SLAVIMO KOJEKAKVE LUZERE TIPA DRAZE MIHAJLOVICA KOJI JE CELO VREME RATA BAULJO I KRIO SE PO BOSANSKIM GUDURAMA I ISKLJUCIVO SE BORIO PROTIV SRBA - IDEOLOSKIH PROTIVNIKA, A NE PROTIV NEPRIJATELJA!

Takve TIPOVE Rusi nikada nisu gotivili: ni kada su bili sovjeti ni dan danas!:evil:

SAMI SEBI ZELIMO DA NAMETNEMO IMIDZ KOLABORATORA SA FASIZMOM I OVO STO NISMO POZVANI SU PLODOVI TOGA!

Bice toga jos, u jos goroj verziji, ostanemo li pri svojim LUDOSTIMA i IZMISLJANJIMA!

OVO JE SAMO UOPZORENJE!
 
TOME SMO SAMI KRIVI!

Umesto da slavimo ISTNSKE BORCE PROTIV FASIZMA, PARTIZANE I NOB (koji nisu bili svi komunisti!), one iste koji su, rame uz rame, oslobadjali Jugoslaviju zajedno sa Slavnom Crvenom Armijom i ginuli zajedno sa njima, POCELI SMO DA SLAVIMO KOJEKAKVE LUZERE TIPA DRAZE MIHAJLOVICA KOJI JE CELO VREME RATA BAULJO I KRIO SE PO BOSANSKIM GUDURAMA I ISKLJUCIVO SE BORIO PROTIV SRBA - IDEOLOSKIH PROTIVNIKA, A NE PROTIV NEPRIJATELJA!

Takve TIPOVE Rusi nikada nisu gotivili: ni kada su bili sovjeti ni dan danas!:evil:

SAMI SEBI ZELIMO DA NAMETNEMO IMIDZ KOLABORATORA SA FASIZMOM I OVO STO NISMO POZVANI SU PLODOVI TOGA!

Bice toga jos, u jos goroj verziji, ostanemo li pri svojim LUDOSTIMA i IZMISLJANJIMA!

OVO JE SAMO UOPZORENJE!

Шта се дереш? Ово је директна консеквенца одустајања од Дана Победе у корист Дана Европе, и нема никакве везе са Четницима и Партизанима него са мондијализмом.
 
Ne treba. Tsat Putin je odlučio da je brat Mesić dao veći doprinos antifašizmu od Srbije. Ne bi ga odlikovao inače. A tsar Putin je uvek u pravu, jel?

Hrvati uzimaju mrvice koje ispadaju iz srpskih dzepova, i mese pogacu pobednika u ww2:mrgreen: a Srbi ako nastave sa negiranjem antifasizma, zavrsice kao genocidan narod, mozaik se sklapa, revizija istorije, pa priznanje genocida u srebrenici, neucestvovanje na paradi pobede....
 
Srbija vrsi reviziju istorije proteklih godina, ljoticevci i nedicevci iskacu iz vodokotlica, da li to znaci osporavanje uloge Srbije kao antifasisticke?

Srbija kada zavrsi reviziju svoje istorije u zadnjih 60 godina, otvoreno ce se staviti na stranu kolaboratora sa fasizmom, jer ce poceti da slavi neke licnosti za koje svi istoricari sveta znaju sta su radili i ko su bili.

A to radi srpski neprijatelj koji se ubacio medju srpske istopricare, PA SE POD MASKOM BORBE PROTIV KOMUNIZMA zeli osloboditi stvarnih boraca za slobodu i NAMETNUTI Srbima da slave POTPUNO POGRESNE I MARGINALNE LICNOSTI!

To je neprijatelj ISTO uvek radio Srbima: nametao im je da slave kojekave BELOSVETSKE PROTUVE I BITANGE, tipa Arkana, Dragana i Legije....

One likove kojih se CEO SVET GROZI samo ih Srbi slave.

Pa ko nas onda moze postovati?
 

Back
Top