Sta unosi gresku u C14 metodu

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
C14 metoda je metoda za utvrdjivanje starosti materjala...organskog porekla ali i neorganskog porekla...

Medjutim postoje situacije forsiranja opadanja koncentracije c14 atoma u nekoj suspstanci i samim tim i greske , ali se jos ne zna kako...
Za sada su hipoteze da se gresi oko 10% , tj nekako je moguce smanjiti koncentraciju c14 da pogresimo oko 10% , do 20%...max..

Neki istrazivaci bi totalno da iskljuce tacnost ove metode, zbog raznih slucajeva, obicno u vezi sa religijom...Sveci, posebne religijske ikone (ne ikone, vec stvari, top znacenje) su razlog njihove teznje da se c14 relativizuje i izbaci kao pouzdana metoda...

Mozda to ima veze sa temom, ako religijski efekti mogu da promene vrednost c14...

Trenutno drzim sve opcije otvorene...
 
C14 metoda je metoda za utvrdjivanje starosti materjala...organskog porekla ali i neorganskog porekla...

Zaista? C14 metoda se koristi i za datiranje neorganskog materijala?
Nisam to znao. Imaš li neki link kao referencu ili je reč o tvojim ličnim istraživanjima? :ceka:


Medjutim postoje situacije forsiranja opadanja koncentracije c14 atoma u nekoj suspstanci i samim tim i greske , ali se jos ne zna kako...
Za sada su hipoteze da se gresi oko 10% , tj nekako je moguce smanjiti koncentraciju c14 da pogresimo oko 10% , do 20%...max..

Neki istrazivaci bi totalno da iskljuce tacnost ove metode, zbog raznih slucajeva, obicno u vezi sa religijom...Sveci, posebne religijske ikone (ne ikone, vec stvari, top znacenje) su razlog njihove teznje da se c14 relativizuje i izbaci kao pouzdana metoda...

Mozda to ima veze sa temom, ako religijski efekti mogu da promene vrednost c14...

Trenutno drzim sve opcije otvorene...

Znaš šta je mali, malecni, majušni problem sa hipotezom koju navodiš?
To što ljudska delatnost može da utiče na metodu C14, što je i logično, imajući u vidu nusproizvode ljudskih delatnosti, ali ne i na desetine drugih metoda datiranja pomoću poluraspada, koje pokazuju slaganje sa rezultatima metode C14.
Vidiš, niko normalan, kome je stalo do kredibiliteta neće artefakt od interesa datirati samo jednom metodom, nego sa više njih i tek kada dođe do slaganja u rezultatu se može govoriti o starosti artefakta.
 
Moji poznanici sa hemije pričali su mi da se tačnost i pouzdanost ove metode utvrđivanja starosti organskih materija dovodi u pitanje zbog toga što je jedna konstanta koja je neophodni element proračuna nije izračunata na osnovu pouzdanih kriterijuma, već je proizvoljno određena, te da je samim tim tačnost metoda pod velikim znakom pitanja
 
Moji poznanici sa hemije pričali su mi da se tačnost i pouzdanost ove metode utvrđivanja starosti organskih materija dovodi u pitanje zbog toga što je jedna konstanta koja je neophodni element proračuna nije izračunata na osnovu pouzdanih kriterijuma, već je proizvoljno određena, te da je samim tim tačnost metoda pod velikim znakom pitanja

U formuli za određivanje starosti metodom C14 se pojavljuju dve konstante, vreme poluraspada izotopa C14 (5730 godina) i stopa poluraspada (–0.693).

Na koju od ovih konstanti si mislio i zbog čega misliš da nije izračunata na osnovu pouzdanih kriterijuma? :think:

Ukoliko se dovodi u pitanje pouzdanost ove metode, kako to da daje slaganja sa drugim metodama datiranja? :think:

Link, objasnjenje, referenca, primer?

Ma da nećeš možda i adresu da ti da, pa da ga zatvore zbog širenja istine. Ti si samo agent SveCke Tajne Službe, koja čipuje ljude. :mrgreen:
 
U formuli za određivanje starosti metodom C14 se pojavljuju dve konstante, vreme poluraspada izotopa C14 (5730 godina) i stopa poluraspada (–0.693).

Na koju od ovih konstanti si mislio i zbog čega misliš da nije izračunata na osnovu pouzdanih kriterijuma? :think:

Ukoliko se dovodi u pitanje pouzdanost ove metode, kako to da daje slaganja sa drugim metodama datiranja? :think:



Ma da nećeš možda i adresu da ti da, pa da ga zatvore zbog širenja istine. Ti si samo agent SveCke Tajne Službe, koja čipuje ljude. :mrgreen:

Ne mogu da ti odgovorim na ovo, pošto zaista ne znam. Tako su mi objasnili :rumenko:
 
Ne mogu da ti odgovorim na ovo, pošto zaista ne znam. Tako su mi objasnili :rumenko:

Možda su te samo zavitlavali, s obzirom da se i jedna i druga konstanta mere sa veoma velikom preciznošću... pardon, sa veoma malom mernom nesigurnošću (da budemo u skladu sa novom terminologijom metrologije). :confused:
Ili znaš šta još može biti? Kada je napravljena C14 metoda datiranja, naučnik koji ju je napravio je procenio vreme poluraspada C14 na 5568±30 godina, pa je kasnijee utvrđeno da je potrebno korekcija tog vremena na 5730±30 (da li je 30 ili 40, morao bih da proverim) godina.
Da nije to možda ono na šta su mislili? :think:
Mada... opet... rezultati datiranja se zbog toga daju u opsegu vrednosti, a ne kao jedna određena vrednost.
Pitaj ih opet. :lol:
 
:lol: ...nije...zasto pitas?...je l' mnogo los?..:eek:

Baš lepo što nije. :ok:
Jeste, veoma je loš. Deluje kao da je neko seo i naprečac pokupio po par pasusa i sličica sa nekoliko sajtova na internetu, preveo ih i neuspešno pokušao da ih uklopi u celinu, iznoseći pri tome i neke netačne (a i potpuno budalaste) tvrdnje, u glavi 7.


Raskrinkaćemo mi sve vas belosveCke plaćenike koji radite za tajnu vladu u senci, za koju znamo samo mi na ovom forumu.
 

Back
Top