Zanimljivosti iz sveta nauke

Godine 1990. na dnu Meksičkog Zaliva na dubini nešto većoj od 1 km pronađeno je tzv "podvodno jezero", dužine oko 20 metara, sa peščanim obalama, "vodom", površinom, čak i linijama plime i oseke... Ustvari, jezero je sačinjeno od slane kaše, koja je kao teža od morske vode pala na dno, a "peščane obale" zapravo su sačinjene od stotina i stotina hiljada dagnji, koje su opstajale potpuno nezavisno od sunčeve svetlosti zahvaljujući metanu koji obilno izbija sa dna, a čiju energiju koriste bakterije koje žive u simbiozi sa dagnjama

35546027.jpg


83865778.jpg
 
Opet nešto iz dubina :)

Na dubini od 500 metara, živi riba-sekira, majstor kamufliranja. Ova riba ima bokove srebrne boje, a po uzdužnoj i uspravnoj osi je tanka i jedva vidljiva, naročito gledano spreda. A s obzirom na srebrnu boju bokova prilikom okretanja reflektuje oskudnu sunčevu svetlost i gotovo nestaje u okolnoj tami

sekira.jpg


sekira2.jpg


A za slučaj da neka grabljivica posmatra ribu-sekiru odozdo, i s obzirom na opasnost uočavanja tamne siluete u odnosu na osvetljenu površinu, postoji poseban mehanizam kamufliranja. Na stomaku poseduju fotofore, ćelije koje proizvode svetlost, a koja podseća na svetlucanje daleke površine, stvarajući "kontrasenku" koja lomi njihovu siluetu, pa su one gotovo nevidljive i odozdo


sekira3.jpg


sekira4.jpg


sekira5.jpg


sekira6.jpg


sekira7.jpg


sekira8.jpg


sekira9.jpg
 
Aj' objasni, nikad čuo :D

Joj bolno je, pazi sta ti kazem, dok citas o ovome drzaces se za medjunozje :sad2:

http://en.wikipedia.org/wiki/Candiru

Elem, to je ribica koja se generalno hrani materijama iz mokracevine i privlaci je urea (organsko jedinjenje koje izgradjuje mokracevinu u vecem delu pored vode naravno) . I sad tu istu ureu ako sam dobro shvatio i obicne ribice izbacuju preko nekog dela svog tela, koji kada se otvori kandiru ulazi unutra, unutar organizma i hrani se necim sto bih morao da proverim ali misllim necim iz krvi . I sad ribica naravno kao tako napadnuta nastrada jel ? :neutral: Elem , covek ako se ne daj Boze seti da brcne nozice u Amazon i jos povede decu koja vole da piske u vodi je nahebo . Zato sto se one nalaze tamo u amazonu i veruje se kao sto rekoh da ih urin (urea iz iste) mami ali pocinju da veruju da ona zapravo ima takav "nagon" koji nema veze sa hemijskim sastavom mokrace nego tako jednostavno napadaju kada su gladne :sad2: I sad najbolniji deo je, da coveku udju u pisu :rida: :sad2: aaaarhhhhh :sad2:
 
Ja ću opet malo o morima i dubinama :) šta ću, kad volEm morske ambise :D

Pošto sunčeva svetlost ne prodire u velike dubine (zaboravio sam koja je granica prodiranja), tamošnji živalj mora da se osloni na alternativne načine preživljavanja, koji ne uključuju nužno upotrebu čula vida.
Tako na primer riba zvana Dlakavi morski đavo (baci pogled na sliku, biće jasno zašto :) ), dužine oko pola metra, na telu ima nekoliko stotina pipaka i antena koje registruju i najmanje pokrete u njenoj okolini, pronalazeći tako potensijalni plen. Ona je gotovo nepokretna, i oslanja se na sreću, tj nada se da će joj se neka neoprezna živuljka iz dubina približiti, i da će je pojesti ( Srećom po nju je ne vide je, da ima iole svetlosti bila bi sama miljama unaokolo ;) )


13001952.jpg


43387099.jpg


26595918.jpg


81535951.jpg
 
Joj bolno je, pazi sta ti kazem, dok citas o ovome drzaces se za medjunozje :sad2:

http://en.wikipedia.org/wiki/Candiru

Elem, to je ribica koja se generalno hrani materijama iz mokracevine i privlaci je urea (organsko jedinjenje koje izgradjuje mokracevinu u vecem delu pored vode naravno) . I sad tu istu ureu ako sam dobro shvatio i obicne ribice izbacuju preko nekog dela svog tela, koji kada se otvori kandiru ulazi unutra, unutar organizma i hrani se necim sto bih morao da proverim ali misllim necim iz krvi . I sad ribica naravno kao tako napadnuta nastrada jel ? :neutral: Elem , covek ako se ne daj Boze seti da brcne nozice u Amazon i jos povede decu koja vole da piske u vodi je nahebo . Zato sto se one nalaze tamo u amazonu i veruje se kao sto rekoh da ih urin (urea iz iste) mami ali pocinju da veruju da ona zapravo ima takav "nagon" koji nema veze sa hemijskim sastavom mokrace nego tako jednostavno napadaju kada su gladne :sad2: I sad najbolniji deo je, da coveku udju u pisu :rida: :sad2: aaaarhhhhh :sad2:
Pa pise lepo na wikiju da je dokazano da je ne privlace hemikalije, nego da lovi preko vida
 
Pa sto onda postujes link ka njoj? XD A i ranije sam citao negde isto to, da ih hemikalije ne privlace. Mislim, nema logike. Zasto bi ih privlacilo nesto sto se prirodno ne nalazi u njihovom stanistu?

Zato sto je nekako najbliza korisnicima interneta .


Ne znam bas, meni je logicno da ih privlace hemijske materije . U kom smislu "nesto sto se ne nalazi u njihovom stanistu" i definisi staniste .
 

Back
Top