FAKULTET BEZBEDNOSTI

''Dekan Fakulteta bezbednosti u Beogradu Vladimir Cvetković saopštio je da fakultet dodeljuje stipendiju jednom maturantu koji je na ovom takmičenju dobio jednu od prve tri nagrade.''

;)

to takmicenje je bilo prosle godine u maju ako se ne varam, i to je vazilo za upis u junu te godine (2010.)
 
Ne bih se slozila sa tobom... ;)

Prvo sto se tice marketinga?!? Nas Fakultet nema marketing (osim ako pod tim ne podrazumevas mene koja ovde kuckam?). Megatrend, Singidunum itd rade na marketingu.

Ne mislim na marketing kao marketing sluzbu... vec na profesore... tipa Dragisic.. koji se svako malo pozivaju u medijima da pricaju na tebe bezbednosti, i tom prilikom promovisu fakultet. Ne kazem da je to lose, samo primecujem... dalje, za taj faks ranije nije bilo interesovanja (ako se ne varam, zvao se fakultet civilne odbrane i zastite), i niko nije imao pojma cemu to sluzi... dok se nije transformisao u Fakultet bezbednosti, i krenula prica kako ce se svi zaposliti u BIA-i, kako idu na praksu u Institut bezbednosti, itd... i to smatram delom marketinga.
Zasto su pravni predmeti bitni na nasem fakultetu - iz prostog razloga sto Bezbednjaci kao kadar treba da poznaju zakon kako bi mogli sutra da rade u skladu sa njim
To nije zabuna. Zabuna je sto je izucavanje ovih predmeta vrlo elasticno, jer se u jednu (drugu) godinu trpa celokupan krivicno-gradjansko-procesno pravni sistem Srbije, tj. ono sto se na pravnom faksu temeljno i iscrpno izucava 4 godine. Posledica toga moze da bude samo poznavanje nekih osnovnih termina i zakonskih odredbi... nikako apriori poznavanje zakona.

Kao i Politicki sistem - bitno je poznavati p.sistem nase zemlje, a za nas posao jos bitnije poznavati pol.sisteme i drugih zemalja, a to dalje objasnjava i Medjunarodne odnose i sve ostalo sto tebe ''buni''.
Daleko od toga da me bilo sta "buni"...
Samo ne vidim zasto bi buduci "bezbednjak", kako si rekla, dakle osoba koja bi trebalo da radi na poslovima zastite necega ili nekoga, trebalo da poznaje nacionalne i strane politicke sisteme i medjunarodne odnose. Ajde da zanemarimo sve drugo, cak i bespotrebno trpanje pravnih predmeta, ali ova 2.. politika i medjunarodni odnosi su mi vrhunac gluposti.

Mislim, nemoj da se uvredis...
Branis to sto studiras, i nadas se da ces jednog dana imati 'leba od toga... kao sto bih ja branio ono za sta sam ja odlucio da mi bude zivotni poziv...
Ali ocigledno je da su prilikom kreiranja predmeta hteli da obrazovanje bude sto sire... i da su u tome otisli predaleko opterecujuci studijske programe bespotrebim predmetima preuzetih sa drugih fakulteta, umesto da se skoncentrisu na kreiranje sopstevnih originalnih predmeta... koji bi stvarno mogli da imaju primenu... jer je ova geopoliticka oblast po mnogo cemu specificna.
Okej, videh na onoj listi, neki su se uvalili u MUP, neki u priv. firme, par njih u BIA... ali sta je sa ostatkom koji nije uspeo da se zaposli? A znam da ih ima mnogo.
 
Poslednja izmena:
Pa pazi ovako - Dragisica bi zvali i da ne radi na FB :) . Zasto - to vec mene ne interesuje.
Ja mogu da ti kazem da meni niko nikad nije rekao da cu se zaposliti u BIA, niti sam se nadala tome, odnosno u Prvog godini su nam svi profesori rekli da je to malo verovatno :)

Ja iskreno smatram da svaki akademski gradjanin treba da poznaje osnovne termine i zakonske odredbe, ako nista drugo - da bi razumeli nesto kada gledaju Dnevnik i citaju novine, a normalno, to dalje koristi u tumacenju, razumevanju, koriscenju zakona u poslu kasnije (u bilo kojem poslu!)
A i ugl. na svakom faksu imas 1 - 2 pravnih predmeta, po potrebi. Ali to na stranu.

Vidis, iz moje perspektive, Medjunarodni odnosi i Politicki sistem su mi vrlo korisni predmeti (za razliku od etike na primer ili informatike koja je na nivou worda i excella)
Ja licno, sam od nekog 5. osnovne znala sta otprilike zelim da radim. Trenutno mi je cilj (posle faxa, svih kurseva, seminara, borilackih vestina, koriscenja oruzja itd) bas nesto vezano za Medjunarodne odnose i Politicki sistem :) , a to su MInistarstvo Odbrane, MUP, M. zastite zivotne sredine i prostornog planiranja, M. SP.. A kada pogledas koji su resori tih ministarstava onda ti je jasno cemu MO i PS. (nemoj pogresno da razumes - ne zelim da postanem gospodja Ministarka :D )


Ja verujem da vise od pola sa mog i tvog i pravnog i ekonomskog i filoloskog i geografskog....itd nece zaposliti u struci.
Prvo - danas studira svaka budala i misli da je ceo svet njegov sto je ostvario osrednji prosek. Pri tom nije pored tog fakulteta nista drugo radio/ucio.
Ono sto hocu da kazem je da se pored fakulteta treba obrazovati. Grabiti sakom i kapom ono sto ti se pruza. Svaki seminar i sertifikat je bitan, kao i radno iskustvo.
a drugo - Gde se zaposljavaju sociolozi? Koliko ima nezaposlenih pravnika? i filologa?
Dakle ta situacija nema veze sa bezbednoscu vec sa nasom banana drzavicom i sa nama samim.

A i samim dobijanjem akreditacije, nasa ''rasprava'' je bespredmetna :)

Kada volis ono sto studiras, kao sto ti volis, kao sto ja volim, onda nema problema ;)
 
Zdravo! Mene interesuje forenzika, ali jel prvo moraju da se zavrse osnovne studije, zatim master pa tek onda spec.strukovne odnosno forenzika? tako sam barem ja razumela... I koji sve smerovi postoje? Hvala unapred... :)
 
Dragi CHIME Fakultet bezbednosti je nastao na prirodnomatematickom fakultetu kao odsek za narodnu odbranu. Kratko vreme bide u skoli Djuro Djakovic u Francuskoj ulici, nakon cega prelazi u sadasnjoj Gospodara Vucica, pod imenom Fakultet za opstenarodnu odbranu i drustvenu samozastitu (ONO I DSZ).Posle toga menja ime u Fakultet narodne odbrane ( FNO). Pod ovim imenom sam diplomirao i stekao zvanje Profesora narodne odbrane.
Steta sto je ukinut ovaj predmet u skolama i fakultetima. Ove godine 29.11.2014 u domu vojske u Beogradu prvo sastajanje nase generacije 77/78 posle mnogo godina , izmedju ostalog bice pokrenuta inicijativa da se ovaj predmet vrati u skolskim istitucijama.
 
Jako je glupo govoriti da je ijedan fakultet lak. Na prvoj sam godini, i vec vidim, ko nema radne navike, nece ovde nista uraditi, zato sto se konstantno uci i nema odlaganja.
Sto se tice predmeta, tu je Stajic koji voli da obara i one koji znaju knjigu na pamet, cisto zato sto se ne izrazavaju onako kako on zeli, ali da je nemoguce poloziti ga - NIJE NEMOGUCE!
Moj drug je dao ovaj ispit pre 5 dana, dugo ga je spremao, to mu se isplatilo i polozio ga je sa devetkom. Dakle, Stajic nije baba roga koja obara studente kad mu dune, da je zahtevan jeste, ali sa punim pravom, ne mozete da odete sa fakulteta BEZBEDNOSTI, a da nemate osnove bezbednosti u malom prstu. Vecina se vodi tim predrasudama, pa i ne pokusava da ga spremi, prijavi a ne izadje, izadje izvuce pitanja i vrati, i ne okusa uopste bilo sta da kaze. Moj vam je savet, nemojte se voditi predrasudama,pucajte na bezbednost odmah, i zavrsicete veliki deo posla sto se tice ovog faksa inace. Ti konflikti zaista nisu teski, ne znam zasto je toliki problem oko njih. Psihologija je na primer, mnogo zajebanija, s obzirom da je polazete kroz 4 celine, odnosno 3 kolokvijuma i zavrsni. Ako padnete bilo koju celinu, vi automatski ne mozete da izadjete na ispit u janaru. Ako padnete ne daj Boze dve, u januaru popravljate te dve, ali ako ne popravite obe, tu koju ste opet pali radite u junu i nemate mogucnost da izadjete na ispit u junu, ostavljate je za sledeci rok a ispiti se samo gomilaju. Do prosle godine bilo je 6 rokova, sada je dodat ispit a ukinut rok. Sta da vam kazem, gledajte da sto vise odradite u tom prvom roku, i da ne ostavljate predmete iz prvog semestra za april, jer tada krecu kolokvijumi iz drugog semestra, i mnogo vise ucenja za vas. :eek:

Sto se tice tog cuvenog prijemnog i tih cuvenih priprema... ja sam isla na pripreme, spremala ekologiju i psihologiju, klela sam se u tu ekologiju mislila sam da knjigu imam u malom prstu, bas iz razloga sto vam bukvalno sazvacu sve i daju vam da naucite. Dva pitanja sam zeznula na ekologiji, jer sam ucila onako kako su mi rekli na pripremama, ta dva pitanja uopste nije bilo u tom 'materijalu' koji dobijes tamo. Psihologija je drugacija, na psihologiji ces da slusas o lekcijama, jednostavnije, al ucis sam pa ucis. Psihologiju sam odradila maksimalno, jer sam jednostavno ucila sve i nisam preskakala delove. Moj vam je savet da nadjete potanja od prethodnih godina, ona ce se ponavljati. Imala sam 93.14 ukupno, ostala sam treca ispod crte za budzet. Donja granica za samofinansiranje bila je oko 88, zaista ne znam, ali treba da znate da je konkurencija ogromna, da na budzetu nije niko ko nije odlican djak sve cetiri godine. Nisam se ogranicila, 20 vukovaca ove godine je upalo , 20 uopste nije ni upisalo fakultet. Nemojte da se opustite, prijemni nije tezak kao sto je na etf, ili tako nekom faksu koji je zaista jaci po svemu, ali nije ni lagan. Samo krenite na vreme i to je to. :)

Videla sam da su teme ovog faksa uglavnom zatvorene , ali uvek ce postojati nove generacije koje ce zeleti nove informacije. Smerove birate na trecoj godini, i tada cete se zaista opredeliti za ono sto zelite da radite u zivotu. O tome svemu imate informacije na zvanicnoj stranici faksa http://www.fb.bg.ac.rs/ , a ako vam bilo sta zatreba, mozete se javiti i na forumu http://www.ksfb.rs/forum/ . Pomoci ce vam bilo koji student mog fakulteta. Predavanja imate na Vracaru na faksu, i na vojnoj akademiji, tako da vi koji budete birali stan, da znate gde da se smestite da vam ne bude daleko, jer mnogo znaci kada nemas mnogo do faksa, u Beogradu se i inace mnogo vremena gubi na prevoz. Skolarina je 107 hiljada, placa se iz dve rate, prva na upisu, druga po overi letnjeg semestra. Ono gde su jako bezobrazni, prijava uopste polaganja prijemnog placa se 9400, samo upis placa se 8500. Pripreme kostaju 19800 za dva predmeta. Cuvajte indekseeeee, jer ako na bilo koji nacin unistite indeks, placa se 5500 novi indeks. Dakle, pare se svuda uzimaju,ali ovde su zaista bezobrazni, mislim da je jedan od 3 najskuplja faksa u Srbiji. Toliko od mene, ako vam nesto zatreba tu sam. :bye:
 
Prosto ne znam odakle da krenem :D
Za pocetak ovo je "vestacki" fakultet - ne znas da li studiras pravo ili bezbednost. Uzeli neke opste predmete, neke predmete sa pravnog, neke sa FPN-a, neke sa menadzmenta na EKOF-u, neke sa KPA i Va i eto Fakulteta bezbednosti. Dok je FB nosio stari naziv nije bio uopste popularan fakultet. Onda je nekome palo na pamet da se faks nazove Fakultetom bezbednosti. Klinci se naloze na bezbednosti i misle bice posle faksa neki inspektori.:roll: U periodu 2010-2014. to je bio jedan od najtrazenijih fakulteta. Godisnje se zvanicno upise 390 studenata a prijavi duplo vise. Ove godine je opala zainteresovanost nista cudno i treba. Posle se produzi lista za sigurno 40-ak mesta. Cinjenica je da fakultet upisuje daleko vise ljudi nego sto bi trebalo. Po pitanju prijemnog i upisa jedan od najskupljih fakulteta. Prijemni oko 10000,00 ako upises bilo da si na budzetu bilo SF isto jos toliko placas. Skolarina oko 106.000,00. Sta dobiju studenti na budzetu? Nista, placaju sve ostalo kao i oni na SF osim skolarine. Prve dve prijave ispita besplatne, treca 800, cetvrta 1600,00 itd. Fakultet kao sto je poznato nema svoju zgradu, uglavnom se vecina predavanja odrzava u Kino sali Vojne akademije na Banjici. Nova zgrada fakulteta je urbani mit. Govori se godinama o njoj, na fakultetu istaknute slike tj plan nove zgrade, izgleda kao da je sediste CIA-e nego obrazovna ustanova.

Postoje 4. smera koja se biraju posle 5. semestra sto je po meni velika greska. Smer menadzer bezbednosti - wow kako to zvuci. U najboljem slucaju zavrsis kao radnik obezbedjenja. Na samom fakultetu je skoro stajao neki nazovi oglas traze se momci da rade u obezbedjenju minimalan prosek 8 ili 8,5 ne secam se tacno. Pitali su jednu profesorku sta se tacno radi posle ovog faksa sa tim zvanjem ona kaze citiram "Pa radicete nesto." Ne zna ni sama.
Imate smer menadzer odbrane. O njemu ne znam puno tako da nemam nista posebno da kazem osim - postoji za to Vojna akademija. Jos jedan nepotreban smer.
Smer menadzment ljudskih i socijalnih jezika - vazi za najperspektivniji sa cim se slazem s tim da taj posao vec obavljaju psiholozi i ekonomisti (menadzeri). Ako uporedite ono sto uce na Ekof-u o (hr) menadzmentu ili na FoN-u videcete razliku. Mada ovaj smer kao da je preslikan sa andragogije na Filozofskom.
Smer zastita zivotne sredine - taj smer vec postoji na Sumarskom fakultetu kao i smer ekologija na Bioloskom.
Dakle:
KPA + VA + Ekof + Sumarski/Bioloski = Fakultet bezbednosti (kazu studenti - bez vrednosti :D)

Iako vazi za jedan od laksih fakulteta da ima da se uci - ima. Mozda jer ima 10 predmeta po godini a uvek se nadje neki nebitan predmet. Cist primer za nebitne predmete su etika i sociologija (iako sociologiju imate na skoro svakom fakultetu) i regionalna geografija i informatika koja je na nivou ms office-a nesto sto se uci u osnovnoj i srednjim skolama. Secam se kad je prof. sociologije jednom rekao da je prosecna ocena studenata ovog fakulteta 6, nesto. Nekad sedim na predavanju i mislim da dolazim na fakultet da me zaglupljuju. U poslednje vreme se dosta njih i ispisuje - ne zato sto lose uce mada ima i takvih vec jer vise ne vide poentu svog studiranja ovde. Prosle godine je za upis na fakultet trebalo 87 poena ako se dobro secam a ove godine oko 15 poena manje.
Ima legendi od profesora prvo prof dr Ljubomir Stajic koga ili vole ili mrze - jednostavno dok ne naucis neces da polozis i kraj. Ima i onih drugih. Asistente ne bih da pominjem - to je onaj "know it all" tip ljudi, u najboljem slucaju posle ovog faksa zavrsis kao asistent. Arogantni, vole da se izivljavaju (vecina ne svi ofc), prodaju price brucosima kako ce jednog dana oni pisati Strategije nacionalne bezbednosti RS :hahaha: Prica im se da ce da rade u bezbednosnim sluzbama a pitajte gde idu na prakse.

Ima ovaj fakultet dobrih strana ali pored losih te dobre se zanemaruju.
Bitno je ulagati u sebe i pored fakulteta naravno, nista ja to ne osporavam, ima ovde i takvih pa opet ne prodju nista bolje od onih koji faks zavrse sa sesticama.

Postoje tu i neki seminari i obuke. npr. neke borilacke vestine u fazonu kako se odbraniti od napadaca, to vam je 15000 za 3 meseca nazovi treninga 2x nedeljno. Kao neko ko je nosilac crnog pojasa i bavi se karateom vise od 10 godina smem da kazem da je ta obuka smesna i da vam u RL nece pomoci. Dzabe bacene pare. I za to lepo pricu sloze na pocetku godine da se brucosi naloze.
 
Poslednja izmena:
Meni je najjace sto stalno vidjam napucane ribe na fejsu kao studiraju bezbednost.
Koga ce one u stiklama da obezbedjuju, verovatno se tu racuna na neku kancelariju u nekom ministarstvu = ne radjenje nista korisnog + veza
 

Back
Top